Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - MikyM

Stran: 1 [2] 3 4 ... 9
16
Sítě / Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« kdy: 10. 02. 2021, 23:32:00 »
Žiju v lese v údolí. LTE (od O2) je momentálně nejlepší volba.
...

Ahoj,
zřídit službu Internet na doma přes LTE nelze nebo není žádoucí ?
O2 to tuším dodává s externí anténou a modemem.

U sebe pro vlastní řešení používám:

Mikrotik LtAP mini 4G
https://mikrotik.com/product/ltap_mini_4g_kit
+
https://mikrotik.com/product/mant_lte_5o

Mám neomezený cestovní tarif 20/20 Mbit a výše popsaná kombinace mi zatím poskytla to co potřebuji když pracuji mimo domov + mám ještě SIM karty dalších operátorů když na daném místě zjistím lepší signál.

Při pohledu na parametry to ale pro Tebe asi nebude vhodná volba.

Momentálně zvažuji pro nasazení v podobné lokalitě jakou popisuješ následující:

LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit

Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
Mikrotik papírově uvádí zisk 30 dbi a více.
Realné zkušenosti s tímto produktem zatím nemám, čekám až to budu moci nasadit a vyzkoušet.

17
Řekla bych, že Mikrotik tuhle verzi nechá úplně plavat a pustí ven rovnou 6.49 - alespoň včera se po víc než měsíci ticha po pěšině objevila v repozitáři testing verze 6.49beta11.

Hmm, není lehké být prorokem. Právě vyšla 6.48.1. :-)

Mikrotik má hodně problémů pramenící z ROS 6.
Modely mají nový HW ale jeho využití limituje starý kernel v ROS 6 a nové funkce se tak implementují lepením a obcházením co jim síly stačí. 

ROS 7 se sice začal konečně pomalu hýbat ale do finále je daleko :-(

https://mikrotik.com/download/changelogs/development-release-tree

18
Docela šmejd to je, jak to tak vypadá - https://ispforum.cz/d/22240-3011-a-flapping-portu/39 .
Problém s port flapping má více modelů od Mikrotiku, bohužel dosud plně nevyřešená chyba :-/
Šmejdem bych to ale nenazval, 3011 funguje výborně už pár let, jen tam člověk nesmí míchat 1gbit a 100mbit v rámci jednoho switch chipu.

19
Ahoj,

.....Je čas posílit zabezpečení mé malé firmy....

Do ether 1 - WAN "teče internet" ; ether 9 je výstup do LAN přes co běží veškerý provoz. Ether 5 je propojen s dalším MK, kde je oddělená síť fyzicky. To měnit nechci.

.......

Mám jeden DHCP server, který běží v rozsahu na 192.168.0.1/24, což je v pořádku a tam všichni padají. Pokud chci vytvořit další DHCP servery, tak co jsem vystudoval je nutno fyzicky porty oddělit od bridge, aby to nebylo brané jako SLAVE a vytvořit nový bridge nebo to jde udělat VLAN. .....

Přiznám se, že zadání a popis stavu není pro mě úplně srozumitelný.
Pokud většina teče přes jeden fyzický port (eth9) a cílem je posílit bezpečnost pak to bez VLAN a prvků v sítí, které toto podporují a respektují moc nepůjde. Další možnost je natahat více kabelů a využít další porty.

RB3011 je celkem povedený, vzhledem ke skupině na který tento model cílí je nutno brát v úvahu více věcí:

https://i.mt.lv/cdn/product_files/RB3011UiAS-160307123613_160313.png

Hodně provozu přes eth9, WAN na eth1, další MK na eth5. Hodně toho půjde přes CPU.

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/VLAN
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/Bridge

Odpověd je tedy ano, vydefinují se VLAN a na ně požadované DHCP a přiřazené pooly.

Podobných rad jako zde je na webu více.
https://www.i4wifi.cz/cs/faq/425-10-nejcastejsich-chyb-pri-konfiguraci-routeros-1-2

Pokud se tomu člověk nechce aktivně věnovat a navíc je to pro firmu, doporučuji investovat nějákou tu korunu, najmout si na to člověka a věnovat se podnikání. Ve výsledku to ušetří čas i peníze.

20
....
Ad obnova dat: ze zadneho moderniho SSD ani HDD data obnovit nejde, moje zkusenost s data-recovery firmami je bleh, dokazou si poradit leda s ulomenym konektorem nebo logicky poskozenym FS / smazanou partisnou. Zadny hardcore znalosti a vybaveni v CR necekejte...

Vzpoměl jsem si na kauzu s iPhone a NAND clonning... :-D 

Jinak nezbývá než souhlasit, cena dat vs cena existujících možností vs cena teoretické možnosti vyžadující technologické a odborné zázemí.

Věřím však, že kdyby někdo potřeboval obnovit disk obsahující klíč k peněžence s X tisíci BTC tak by se prostředků a lidí našlo dost ;-)

Pokud autor řeší zda má smysl začít nasazovat SSD s benefity, které přináší u řešení které drží důležitá data ale jsou zálohovaná i jinde. Tedy zda se zhorší časový interval mezi výměnou odpadlých zařízení při nasazení SSD. Pak platí doporučení na nasazení SSD, nebál bych se toho, že najednou budu měnit disky mnohem častěji.

Jestliže se jedná o jediné úložiště bez další replikace záloh pak to není otázka spolehlivosti ale jen přínosen rychlosti SSD. Dlouhodobá archivace dat nespoléhá na jedno řešení ale kombinuje více řešení využívající rozdílné technologie uchování.

21
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 23. 11. 2020, 23:55:02 »
Jasne, diky za objasnenie :). Spominate cloud, mate to nejak sifrovane predpokladam. Alebo mate cloud napr vlastne riesenie?

Řekl bych, že dostaneš hromadu možných řešení vedoucí k výsledku mít šifrovanou zálohu v cloudu + specializované poskytovatele pro backup v cloudu.

Obecně pro domácí použití, kde člověk nechce nic dalšího studovat, chce to mít komfortní, jednoduché ovládání a funkční doporučuji zvážit nákup https://www.acronis.cz/produkt/true-image-2021/

22
.....Nepotrebujem teda poradiť ale skôr len chcem vedieť váš názor a či si myslíte že či už sú SSDčka dostatočne spolahlivé na dlhodobé uchovávanie dat, alebo stále je na dáta lepšie preferovať HDD.
Ahoj,
obojí se kazí.

SSD ano - Pokud máš zálohy jinde a výpadek disku by neznamenal ztrátu vyžadující obnovu u specializované firmy.
SSD ne - Výpadek disku by znamenal nutnost obnovy u specializované firmy.

Obnova dat z plotnového disku v době psaní tohoto příspěvku bude levnější než u SSD.

Diskuze se nepochybně rozvine dále, SSD vs SSD RAID, SSD - použitá technologie a výrobce, kazivost HDD dle velikosti, cena za GB, atd. atd. atd.

Za mě osobně preferuji SSD a nebál bych se toho, důležitá data zálohuji na více míst. Nicméně při nákupu vybírám z vyšší produktové řady s rozšířenou zárukou takže i vyšší cenou. Zatím spokojenost.

23
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 22. 11. 2020, 01:47:52 »
Odešel řadič a při reklamaci mu bylo řečeno, že mu výrobek vyměni ale data (nebyla žašifrovaná) nelze zachránit. Poruchu řadiče jsem také zažil ale o žádná data nepřišel.

To som nepochopil, kedze data neboli zasifrovane, nesli zachranit/obnovit (to skor opacne, ze majitel si uz nepamata sifrovaci kluc a zasifrovane boli)?? Ja mam opacnu skusenost, bez ohladu na znacku po prehodeni dobrych diskov do vyreklamovaneho/noveho (samozrejme treba dodrzat architekturu ARM vs x86,atd...) sa dane disky a data rozbehli o nic sa neprislo tyka sa syno aj qnapu ...

Shrnul bych to asi tak, měl smůlu a sešlo u něj více faktorů.
...
Ještě důležité doplnění, které jsem opomněl uvést a má zásadní vliv.

Na správnou funkci HW komponent má vliv stabilní a kvalitní zdroj napájení. Zároveň dle kvality zdroje a HW komponent je tam různá tolerance vůči výkyvům než dojde k chybovosti. 

V jeho případě udělal zásadní chybu, která to dle mého názoru odstartovala.
Bydlí v oblasti kde kolísá napětí avšak nenasadil UPS a ani žádnou přepěťovou ochranu či cokoliv co by se s tím umělo vypořádat. - Tímto si zadělal na problém.
14dní před kompletním kolapsem NASu byla v jeho oblasti silná bouřka - Dle mého názoru poslední hřebíček.

24
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 22. 11. 2020, 00:51:45 »
Odešel řadič a při reklamaci mu bylo řečeno, že mu výrobek vyměni ale data (nebyla žašifrovaná) nelze zachránit. Poruchu řadiče jsem také zažil ale o žádná data nepřišel.

To som nepochopil, kedze data neboli zasifrovane, nesli zachranit/obnovit (to skor opacne, ze majitel si uz nepamata sifrovaci kluc a zasifrovane boli)?? Ja mam opacnu skusenost, bez ohladu na znacku po prehodeni dobrych diskov do vyreklamovaneho/noveho (samozrejme treba dodrzat architekturu ARM vs x86,atd...) sa dane disky a data rozbehli o nic sa neprislo tyka sa syno aj qnapu ...

Shrnul bych to asi tak, měl smůlu a sešlo u něj více faktorů.
Chyba řadiče není jen stav jede/nejede. On klidně může jet ale generovat chyby při přenosu dat než dojde do stavu, že nenajede vůbec nebo si uživatel všimne, že fotka kterou tam uložil nejde načíst nebo vidí polovinu obrázku a zbytek je barevný šum.

O obnovu se pokoušel nejdříve sám dle návodů na Internetu a něco málo zachránil. Nicméně zachránit soubory jejichž obsah je poškozený a není odkud vzít validní data pro dopočítání opravy je celkem neřešitelné.

Spousta lidí si neuvědomuje, že i když použijí SW RAID ať už je to konfigurace RAID1,5 atd. tak to není zárukou, že uložená data budou ochráněna přesněji jejich obsah (integrita dat). Celý NAS je soukolí s mnoha HW a SW komponenty. Velkou měrou do hry vstupují různé modifikace md-raid a dalších SW/HW komponent výrobcem.   

Určitě můžeme klást otázky typu:
- To nic nehlásilo, nesledoval system log ?
- Tomu nevěřím, nikdy se mi to nestalo a to mám X zařízení,zákazníků je to "urban legend" atd.

Ať už na to pohlížíme jakkoliv tak se pohybujeme pořád v segmentu produktů pro domácnosti, který má jiné požadavky, garance, modifikace, kvality než výrobky pro komerční nasazení.

Závěrem stále opakované mantry:

- NAS ať už je postavený na čemkoliv není univerzální neprůstřelné řešení pro zálohování.
- Jestliže chci zálohovat, musím si ujasnit co je pro mě opravdu důležité. Opravdu potřebuji zálohovat celý obsah NASu o velikosti x TB ? Jakmile provedu třídění dat, může mi vypadnout reálná potřeba mít zálohu dat o velikosti třeba 100 GB.
- Data se skutečnou hodnotou pak budu zálohovat na více míst kromě NASu - cloud/multicloud, M-disc, pásky,.... 

25
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 18. 11. 2020, 02:02:28 »
Zdravím,
vybírám NAS server pro běžné domácí použití: záloha PC, media server k TV, přístup k datům z venku.
Případně i k využití jako mail server.

Vybírám mezi: Asustor AS1002T v2 a Synology DS220j

Požádal bych prosím o radu který zvolit. Je přívětivější pro uživatele Asustor nebo Synology?

QNAP, Synology a další. Na toto téma zde bude příspěvků více.
Ve výsledku je to stejně kompromis ceny, možností, účelu, očekávání, uživatelské znalosti, náročnost něco nasadit, nároky na údržbu, podpora produktu, marketing atd.

Před cca 6 lety jsem se rozhodl postavit NAS právě na FreeNAS. Hlavní kritéria při výběru byla schopnost systému zachovat integritu dat (OpenZFS), šifrování, nebýt závislý na výrobci zařízení a jeho dodávaném HW + SW, výkonová škálovatelnost, dostupnost velkého množství rozšíření.

Nebyla to hotová krabička z obchodu, zkrátka tomu člověk musel obětovat nějaký čas studiem, objednání těch správných komponent, sestavením, konfigurací atd. V průběhu let byla některá "turbulentní" období snad nejznámější přehmat s vydáním Corall. Ve výsledku jsem ale dostal to co jsem od toho očekával. Stabilní systém zvládající co potřebuji s možností škálování.

..... Ovšem zajímalo by mne jak uživatelé FreeNAS řeší přístup k datům z mobilních telefonů. Jaké používají aplikace pro ios/android :)

Jak uživatelé FreeNAS dělají synchronizaci a zálohy ?
Asi dle řešení které si zvolí ;-)

Řekl bych, že nejvíce začne převládat NextCloud, pro multimédia mám Plex(Pass) a není vůbec špatný.
Z ofiko plug-in (jail) je k dispozici kromě NextCloud - Asigra Backup, Syncthing.
Další řešení ať už placené nebo open-source se dají implementovat ale už to samozřejmě vyžaduje vyhradit si na to nějaký čas.
 
Stejně jako QNAP a Synology má FreeNAS celkem dost konektorů pro synchronizaci s cloud službami jako DropBox, OneDrive, Google Drive a mnoho dalších. Backup šifrovaných záloh do cloudu je podporován. Nutno dodat, že uživatelský komfort nastavení bude u některých cloud úložišť  složitější než u QNAP či Synology.

V neposlední řadě, když na to dojde.
VPN do vlastní sítě a přístup přes FTP, NFS, SMB, WebDAV apod.

Dá se to kombinovat.

Tento rok došlo ke sjednocení produktové řady. FreeNAS je nyní TrueNAS.
TrueNAS byl určen pro komerční nasazení s certifikovaným HW, podporou, SLA, apod.
Dá se tedy koupit hotovou "krabici" ale vzhledem k segmentu na který to cílí je to cenově pro domácnost jinde.
TrueNAS bude nadále vyvíjen a dodávan zdarma. Základ bude stejný, enterprise funkce za licenční poplatek.

btw: Bude tomu 3 roky co si kolega zakoupil některý z produktů QNAP. Model už si nepamatuji, jednalo se o řešení se 4 disky v RAID. Na začátku byl spokojený po 3 měsících nasraný. Odešel řadič a při reklamaci mu bylo řečeno, že mu výrobek vyměni ale data (nebyla žašifrovaná) nelze zachránit. Poruchu řadiče jsem také zažil ale o žádná data nepřišel.

26
Sítě / Re:Zkušenost s Terminátorem
« kdy: 14. 11. 2020, 18:03:22 »
.... Terminátor a bonding ano/ne?

U nás je bonding dostupný a několik lidí v okolí přešlo.
Zatím jsou nadšeni takže pokud je tato možnost v lokalitě dostupná tak bych řekl že to smysl rozhodně má.
Zařízení si navrhl a objednal přímo provozovatel sítě Cetin takže bych od toho očekával, že jim sjednocení koncovkých prvků umožní lépe řídit a optimalizovat infrastrukturu.

Odbočka za kterou mě prosím nekamenujte:

Jedna věc mi trochu vrtá hlavou. Nicméně to bude tím, že jsem možná špatně pochopil co jsem zatím přečetl a budu muset více hledat.

Jestliže je princip nasazování bondingu postaven na zapojení více párů, které byly dosud neaktivní.
Pak si nejsem jistý jak by to zahýbalo s parametry linky všech, tedy i lidí kteří jedou na 1 páru,  kdyby se teoreticky rozhodla polovina vesnice přejít na tuto variantu. Více aktivních páru vodičů, více rušení. Vím, že existuje vectoring a další.
Zmínka o nasazování této technologie obsahuje i informaci, že to jde v ruku v ruce s výstavbou rDSLAM a tím uvolnění vodičů, které se přepojí.
Alespoň v naší lokalitě se však žádný momentálně nenachází a z oficiálního výjádření v nejbližší době neplánuje.

Možná by Cetin řekl stop při vyhodnocení požadavku. Overselling je ale stále v "módě".

27
Sítě / Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« kdy: 10. 11. 2020, 23:17:45 »
Ahoj, protoze se nechci prat s rodinou o ovladac od TV, rozhodl jsem se ze si rozjedu DVB-T2 streamovany do lokalni site. O vikendu jsem si hral s kombinaci RPi3 + USB DVB-T2 Stick ( AVermedia TD310 ) a po par hodinach pokusu a omylu jsem se dostal do stavu lehkeho znechuceni

 Nejdrive hratky s firmwarem od USB aby kernel vubec videl dvb zarizeni, pak jebani s dvblast, dvbstream a nakonec mumudvb abych zjistil ze mumu z officialniho repozitare nema zakompilovanou podporu DVB-T2, musel jsem si mumudvb zkompilovat sam. Pak jeste nejake to srani s multicastem v lokalni siti abych nakonec zjistil ze stream neprehraje VLC na Windows 10, protoze "udajne nejaky nepodporovany kodek" ackoliv plugin na HEVC/H265 je udajne ve VLC ok.

Pres mplayer v linuxu jsem byl schopen stream prehrat. A tady jsem se dostal do bodu kdy jsem si rekl, chlape nejses tak bohatej a nemas tolik casu aby si ho jak zamlada promhral huntenim blbosti a napadlo mne poohlednout se po komercnim reseni.  Nasel jsem VBox Android TV Gateway XTi 4144 (DVB-T/T2) coz je presne krabicka dle meho gusta, 4 x tuner a streamovani do site.

Ovsem vyvstava otazka funguje to na 100% a nebo je to nejaky bastl co musi clovek porad upgradovat a stejne to pada apod. Rad bych poprosil o nazor, zna-li nekdo dane zarizeni zna nebo o nejakou alternativu o ktere se vi ze na 100% funguje. Uff sorry za delsi post a diky za pripadne odpovedi.

Omlouvám se, nečetl jsem všechny příspěvky.
Možná to tady již bylo zmíněno a mé řešení nebude univerzální pro všechny.

Za sebe:
Používám a funguje kombinace Plex(Pass) + hdhomerun https://www.silicondust.com/hdhomerun/

28
Sítě / Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« kdy: 10. 11. 2020, 22:24:09 »
Zkoušeli jste prosím někdo prolomit přes Linux heslo do cizí wifi? Na netu je spousty youtube videí, ale podle mě jsou všechna "podstrčená", kdy daný moderátor dávno heslo zná a pouze jej má ve výsledku ve slovníku a ten daný slovník otevře a kuk, heslo bylo prolomeno.

Pěkné téma :-)

Ale když máme tu COVID sezónu...
Existuje distribuce Kali Linux, která má hromadu nástrojů nejen pro WiFi.
Pro tento účel existuje seznam doporučených karet pro danou distribuci.
Ano na youtube mají vše připravené dopředu, zprostředkují jen postup.
WPS PIN je problém a otevřená vrátka. Slušní výrobci dodávají zařízení s touto funkcí vypnutou nebo nechávají jen tlačítko.

Případný úspěch či neúspěch bude zavislý na daném zařízení a člověku, který ho spravuje.
Ze zkušeností z návštěv u známých na to většina lidí kašle a nastaví něco co je zapamatovatelné.

Obecně dnešní programy dokáží prolomit heslo typu M0j3D0mAc1W1F1 a to načtením slovníku a vygenerování různých variant kdy místo písmenka doplní číslo a provedou jiné transformace.

Avšak na heslo typu l77S48Ew$`rD|$U;|cdH4Q$gvulphPqkN66?s^Y6Rj to aplikovat moc nepůjde a případné nalezení bude dílo náhody.

U WPA2-AES-PSK došlo k usnadnění díky PKMID. Nicméně toto lze u chytřejších zařízení vypnout.
Co se týče deauth tak k velké škodě je velmi málo zařízení, které umí protected management frames (jak AP tak klient).

WPA2-EAP-TLS - Pokud se ověřují obě strany vůči sobě certifikátem tedy i klient má vynucené ověření protější strany pak takřka nemáš šanci v době psaní tohoto příspěvku.

WPA2-EAP-TTLS - To už je trochu jiný příběh ale pořad lepší než PSK.

Pokud někomu instaluji domácí WiFi tak samozřejmě nepočítám s tím, že si dotyčný bude generovat certifikáty a dělat jejich správu. Od doby kdy existuje nativní podpora QR codes pro nastavení WiFi mi moc nedává smysl proč si lidé nevygenerují silné náhodné heslo, vytisknou QR Code a přilepí třeba na lednici. Navíc QR code umí vygenerovat i mobilní telefon ze kterého se to dá ukázat návštěvě/další členům domácnosti.

Což mě přivádí k myšlence teoretického útoku v husté zástavbě kde dalekohledem/foťákem koukáš sousedům přes okno a hledáš lednici zda tam nevisí papírek s heslem k WiFi....;-)

Závěrem, pokus o neoprávněné zneužití prostředků třetí strany v tomto kontextu bude s největší pravděpodobností v konfliktu s právní úpravou ČR. Dotčená strana musí s tímto činem souhlasit tedy např. objednávkou penetračních testů.
Příspěvek není nabádání k tomuto konání a autor doporučuje tyto pokusy provádět jen na zařízeních, které zadavatel přísvěvku vlastní nebo na zařízeních u kterých dotčená strana s tímto jednáním souhlasí. 

29
Ahoj, dva dny jsem googlil nastavování VLAN, prošel i sousední vlákno Velký RD - VLAN, nastavení, ale zatím jsem nenašel, co by pasovalo na náš dům. Nemám, s kým bych konzultoval, tak prosím prosím o pomoc tady.
.....
 No nejradši bych do toho kopnul ;-)
Ahoj,
nebudu komentovat co je lepší jestli UBNT nebo Mikrotik. Oba výrobci jsou dobří, mají své místo na trhu a také své výhody a nevýhody.

Zavést segmentaci sítě a oddělení pomocí VLAN a FW pravidel rozhodně smysl má. Stejně tak se trochu zamyslet nad omezením dostupných služeb, tedy nepouštět ven vše co si host zamane. Nejde tak o nedůvěru vůči návštěvě, která by chtěla vědome provádět cílené útoky. Jde především o to co jim na zařízení běží za případný balast o kterém nemusí sami ani vědět. A narovinu toho dokáže docela dost. Například řešit následky jako vymazání své IP z blacklistu protože z mě sítě byl veden DDOS apod. jsou nepříjemné.

Ve Tvém případě na TP switchi musíš vydefinovat VLANy a pravidla (tagged,untagged,default VLAN), které poté spojíš v trunk portu vedoucího do Mikrotiku.
Tyhle zdroje by Tě mohly posunout o kus dále:

https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=149651
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/VLAN
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Bridge_VLAN_Table
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Basic_VLAN_switching
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:CAPsMAN_with_VLANs#Without_Virtual_APs
https://static.tp-link.com/2020/202003/20200324/1910012764_T1600Gseries_UG.pdf

Step by step postup momentálně nemám, když tak dle zdrojů výše napiš kde jsi se zasekl.

30
Sítě / Re:MikroTik vypadává spojení
« kdy: 03. 07. 2020, 01:03:21 »
.....

ted se mi to chova jinak. Ping z routeru taky neprochazi v nekterych chvilich i kdyz bych dal ruku do ohne za to, ze z routeru to pingalo. To jsem blazen. Diry v pingu z routeru odpovidaji diram pingu z PC. Zkusim do ONT jeste pichnout PC naprimo, abych opravdu vyloucil chybu ISP.

V logu zadne cenne info neni, jen klasicke admin login, dhcp assign/deassign, ether link up/down (ve chvilich, kdy to dava smysl).
....

Ahoj,
shodou okolnosti ma kamarad velmi podobny mozna naprosto stejny problem + stejny model. Problemy se u nej ale zacaly objevovat az po case. Presneji router jsem mu predal nakonfigurovany, casem zapomel heslo tak udelal reset a config pomoci QuickSet. Cekam az mi router priveze at se mrknu a pote pripadne zaslu poznatky zda to slo na reklamaci nebo byla chyba v SW. Router si predtim kompletne preinstaluji pres netinstall.

Momentalne bych doporucil zkusit nasledujici:

V nastaveni - Switch zkontrolovat volbu Switch All Ports, pokud je volba zaskrtnuta tak zrusit.
V nastaveni Bridge - STP - zrusit RSTP
Podivej se do statistik rozhrani ether1, konkretne Rx Stats, Tx Stats

U Rx Stats by me zajimalo zda existuji nenulove hodnoty jen v polich Broadcast,Multicast,Overflow = zda je v jinem nez vyjmenovanem hodnota vetsi nez 0.

U Tx Stats by me zajimalo zda existuji nenulove hodnoty jen v polich Broadcast,Multicast = zda je v jinem nez vyjmenovanem hodnota vetsi nez 0.

U ether1 - Loop protect - mrkni jaky je status. Loop protect: Default, Status: Off
U ether1 - Ethernet - Tx Flow control / Rx Flow control: off

V nastaveni loggovani si na chvili vyber vice udalosti, bude to samozrejme vypisovat jak o zivot ale muze tam byt voditko.

Log topics: bridge, dns,firewall, interface,route, stp, system

Mrknout se do Routerboard zda sedi verze firmware.
btw: u ROS 6.47 lide hlasili chyby v init scriptu, Mikrotik to opravi v dalsim release.

Vypnout zakazujici pravidla ve FW a zrusit FastTrack

Provest reinstalaci pomoci netinstall s verzi ROS 6.45.8 LT

AD chyby: Mikrotik stale nema plne vyreseny problem s "ports flapping" tedy situaci kdy na jednom rozhrani mas 1Gbit a na jinem v ramci jednoho switch chipu treba 100 Mbit. Miva to tendenci dropnout link coz se v logu objevi jako link down a v zapeti link up.

Vyse popsane veci mohou znit jako blbost a ztrata casu nicmene MK ma mnoho chyb a nektere z nich maji tendenci se projevit jen za urcitych okolnosti. Mozna nic z toho nepomuze najit problem a router je zkratka z vadne serie.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 9