Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - kv

Stran: [1]
1
Hardware / Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« kdy: 03. 12. 2021, 00:18:45 »
kdyz pominu moznost koupit notas, ktery ma vyhodu prenositelnosti, v praci fasujeme notasy dell za 40k s dph,
vyvijet se na tom da, ale dokazu si predstavit lepsi masinu na vyvoj.

dalsi moznost je repasovana workstation, treba s xeonem a dostatkem pameti, pro vyvoj neni treba zadna extra grafika,
pokud se teda nejedna o vyvoj pro gpu (cuda, opencl), pro visualko je hlavni procesor a ramka.
Není to XPS 13? V jedné práci jsem ho fasoval a je to pro vývojáře asi nejhorší volba. Prakticky jakýkoliv výrobce prodává pro vývojáře mnohem vhodnější notebooky a za nižší cenu. Hlavně HP i Lenovo v mnoha modelech na rozdíl od Dellu pořád podporují přidání RAM a mají mnohem lepší nabídku portů. Taky Dell z nějakého podivného důvodu ignoruje procesory AMD, které z hlediska výkonu nemají poslední roky v x86 notebookách moc konkurenci.

2
Hardware / Re:Vývojářský stroj do 20 KKč bez daně
« kdy: 03. 12. 2021, 00:00:03 »
Nedávno jsem si kupoval notebook na domácí programovaní Thinkpad L14 s AMD Ryzen 4500U. Dokoupil jsem si 1TB NVME SSD a 32 GB RAM (původně měl 256 GB SSD a 8GB RAM). Celkově to vyšlo na 25000 bez DPH (samotný notebook za 19000) a výkonově je to naprosto super, notebook je na občasné přenášení víc než dostatečně odolný, jen je trochu slabší baterka, ale s tím jsem počítal. Pokud sháníš notebook, tak bych šel do něčeho podobného.

3
Studium a uplatnění / Re:Pohovory po letech freelance
« kdy: 15. 01. 2021, 15:35:57 »
S otázkami z programování a algoritmizace určitě počítej. Kvalita kandidátů i s praxí je v dnešní době poměrně často tak bídná, že nechat je napsat krátký program a popsat něco z teorie je asi nejrychlejší možnost, jak vyřadit ty úplně nepoužitelné. A to platí i pro seniory.

Dělám programování hlavně pro peníze a ikdyž mě to pořád baví, tak už ne tak, jak na začátku (hlavně z backendu mam posledni dobou osypky, pořád to stejný dokola) a myslím, že takových je po více či méně letech většina. Ideálně bych se přeorientoval na UI/UX, ale tam není tolik peněz, tak aspon ten front-end. Je mi jasný, že ve firmě mi asi tolik, co mám teď nikdo nedá, ale za tu čistou hlavu a víc času na rodinu to stojí.
S tímhle přístupem IMHO dobrou práci stejně neseženeš, být tebou bych zůstal tak jak jseš, dokud úplně nevyhoříš a pak změnit obor.

4
Hardware / Re:Notebook s Ryzen 4500U/4700U a podpora v Linuxu
« kdy: 07. 08. 2020, 09:09:22 »
Mám Lenovo T14 s 4750U. Nainstaloval jsem debianem testing, funguje mi všechno co jsem zkoušel kromě mikrofonu (měl by začít fungovat s kernelem 5.8). Nezkoušel jsem čtečku karet a otisků prstů. Jediný zádrhel při instalaci byl, že bez nainstalovaného firmware-amd-graphics nenaběhne grafika. Stačí přepnout do konzole doinstalovat a restart. Instaloval jsem z testing net-inst obrazu. Výkon je famózní, nemůžu si stěžovat.

Potvrzuju, ze mikrofon s 5.8.0 funguje. Uspani ti normalne funguje? Me to pres noc sezere 15% baterky, coz si myslim, ze neni normalni. Taky zavirani vika, vytahovani napajeni se mi zda ze notebook "probudi", nic takovyho nepozorujes? Dik.
Uspání normálně funguje. Zkusil jsem to a zavření víka opravdu notebook probudí, odpojení zdroje ne. Spotřebu při uspání jsem nesledoval, ale zkus si projít bios. Např. je tam volba, kdy notebook i při uspání napájí USB.

5
Hardware / Re:Notebook s Ryzen 4500U/4700U a podpora v Linuxu
« kdy: 05. 08. 2020, 20:41:30 »
Mám Lenovo T14 s 4750U. Nainstaloval jsem debianem testing, funguje mi všechno co jsem zkoušel kromě mikrofonu (měl by začít fungovat s kernelem 5.8). Nezkoušel jsem čtečku karet a otisků prstů. Jediný zádrhel při instalaci byl, že bez nainstalovaného firmware-amd-graphics nenaběhne grafika. Stačí přepnout do konzole doinstalovat a restart. Instaloval jsem z testing net-inst obrazu. Výkon je famózní, nemůžu si stěžovat.

6
Studium a uplatnění / Re:Přechod na IČO
« kdy: 04. 08. 2020, 07:08:33 »
Já bych se spíš bál jestli na to máš odborně. 3 roky praxe nejsou nic moc, zvlášť pokud nemáš VŠ. Dokážeš opravdu pracovat tak samostatně? Dělals už na nějakém projektu, kde sis všechno řídil sám od vytvoření zadání až po otestování a nasazení? Dokážeš správně odhadnout kolik práce ti zakázka dá, abys splnil termíny a vyplatilo se ti to? IMHO pokuds to nedělal, tak by mi přišlo hodně riskantní tě na cokoliv najmout, zvlášť pokud je tvojí hlavní motivací si snížit nálož práce za den (co když špatně odhadneš náročnost a bude potřeba spousta přesčasů, abys to zvládnul v termínu?).

Pokud ti jde hlavně o kratší pracovní dobu, tak bych se spíš zkusil domluvit se stávajícím zaměstnavatelem a do té změny bych šel, až to budeš mít líp rozmyšlené.

7
O serveru Root.cz / Re:Autor David Ježek
« kdy: 28. 02. 2018, 11:01:34 »
Mě spíš přijde škoda, když autoři píšou zbytečně svoje nepodložené dojmy nebo osobní věci do jinak dobrého článku. Dřív takhle psali někteří autoři bezpečnostních střípků (myslím, že byli ze security portálu nebo něčeho takového) teď se to občas objevuje u Davida Ježka. Potom mám trochu problém s důvěryhodností takového článku, nepřipadá mi dobré kombinovat seriózní článek založený na zdrojích s osobními dojmy.

Konkrétně v článku https://www.root.cz/clanky/format-h-266-neboli-fvc-prijde-v-rijnu-2019-a-bude-opet-efektivnejsi/ následující odstavec je čistě subjektivní věc namíchaná s užitečnými informacemi - mě třeba vůbec nezajímá kolik má autor DVD ve skříni nebo co ho těší, ten článek je přece o kodeku. Když jsem došel až sem, tak jsem najednou začal mít pocit, že to není seriózní článek o formátu, ale nějaký souhrn dojmů autora a myslel jsem, že je to převzaté z místního blogu:

"Pro mě osobně naprosto nejdůležitější a nejúžasnější věcí na AV1 není ani to, jestli/o kolik bude lepší než H.265 či že bude mít nulové licenční poplatky. Těší mě věc jiná: Timothy tvrdí, že dle jejich měření vykazuje AV1 nejlepší kompresní výsledky nejen v porovnání s H.265 (tedy v UltraHD rozlišení apod.), ale skrze celé spektrum rozlišení. Tedy že představuje velký pokrok v kompresním poměru i pro videa s SD rozlišeními. Pro mě osobně je tak projekt AV1 nadějí v tom, že díky němu budu moci jednoho dne výrazně zmenšit obří várku SD videí typicky kódovaních 2-pass XviDem, a to pokud možno dříve, než se oněch zhruba 500 DVD±R disků, na kterých je mám vypálena, odebere do křemíkového nebe."

8
Vývoj / Re:Datové struktury a stromy v Javě
« kdy: 21. 02. 2018, 15:27:00 »
Mě třeba příjde, že nevím, kde bych použil strom. V podstatě HashSet má stejnou časovou složitost pro vyhledávání jako vyvážený binární strom. Je to logické, pohybování se v setřízeném hashi metodou rozděl a panuj je v principu úplně stejné, jako ve vyváženém binárním stromu.

Ze stromů mi stačí znát binární strom a vyvážený binární strom a to jen tak, ab se neřeklo - stejně to používat nebudeš. Podstatně důležitější je dobrá znalost HashSet a HashMap, tzn. vědět, jak dělat vlastní hashe, proč je nepotřebuješ dělat, proč je nutné overridnout equals, když overridneš hashCode.

Já třeba do této chvíle nevím, proč mi HashMap nedokáže vrátit více než 1 prvek k danému hashi. Pořeboval jsem to a musel jsem zbytečně dělat svou vlastní třídu, kerá závislost 1:N v HashMap implementovala. (už se na mě chystá Jirsák)

HashSet rozhodně nemá složitost jako vyhledávání ve stromu (to má TreeSet). Tam se nepoužívá žádný strom, ale jednosměrná funkce (což bys měl vědět, když víš že je potřeba napsat hashCode) a u těchto dvou implementací se může dost podstatně lišit i paměťová složitost. Ze stromů se běžně používá červenočerný a b-tree někdy se hodí použít i halda (například c++ std::map je RB, b-tree jsou databáze, filesystémy - všude kde je velikost stromu mimo paměť). Implementovat je asi nebudeš, ale aspoň bys měl vědět jejich složitosti a kdy je použít.

9
Vývoj / Re:Datové struktury a stromy v Javě
« kdy: 21. 02. 2018, 15:25:25 »
Mě přijde celkem dobrá tahle knížka http://www.martinus.cz/?uItem=55657. Příklady jsou sice v pascalu, ale dá se to brát jako pseudokód. O implementační detaily, stejně nejde. Výhoda je, že je to pěkně popsané, jde to přesně tak do detailů jak začátečník potřebuje na úrovni základního kurzu na VŠ, tak to není zbytečně dlouhé. Proti tomu ten knuth je spíš pro lidi co to chtějí buď implementovat do standardní knihovny, nebo to učit. Ne že by to nešlo použít, ale je tam toho zbytečně moc.

Stran: [1]