Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Vít Šesták (v6ak)

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 36
46
Hardware / Re:LCD / LED / E-INK key-caps
« kdy: 20. 12. 2023, 11:24:25 »
Popis celkem potvrzuje, co jsem si myslel:

Citace
In order to extend the service life of the displays and avoid using cables that may be vulnerable to wear, the screens embedded in the keytops are fixed—it’s only the transparent caps that are pressed.

Mít na každém tlačítku malý displej (i kdyby byl za stovku – vynásobte si to počtem kláves), přivést k němu dráty (možná flex kabel), všechny ty displeje někam připojit (běžné controllery nemají tolik výstupů) atd. Nepochybuju, že to nějak lze udělat, ale přijde mi to nejen drahé, ale zároveň docela náročné. A navíc náchylné na opotřebení. A jak jsem čekal, radši udělali průhledné klávesy a dali pod ně jeden velký displej. Což ale zase dost omezuje možnosti, jaké spínače použít.

Fakt mi přijde řádově jednodušší a zdravější na páteř mít nápovědu na displeji.

47
Hardware / Re:LCD / LED / E-INK key-caps
« kdy: 20. 12. 2023, 10:14:52 »
Otázka je, proč se vydat zrovna tímto směrem. Umíte psát deseti prsty? Pokud ano, využil bych toho a měl klávesnici klidně i úplně bez popisků. (Mám takovou.) K dalším vrstvám může být nápověda na/vedle monitoru. Ať už dynamický na displeji, nebo staticky na papíře. Například chci šipku vlevo, vidím, že je na klávese J, tak zpaměti zmáčknu klávesu J.

Problém s koukáním se na klávesnici vidím hlavně ve sklánění hlavy. Když bude nápověda cca ve výši očí nebo o trošku níž (jak se doporučuje u monitoru), problém odpadá.

Vím, zamířil jsem asi poněkud jiným směrem, ale věřím, že by to mohlo být užitečné.

48
Že zběžného projití odkazů jsem pochopil:

a. Memory scrambling tu není primárně pro bezpečnost a lze obejít. Navíc pro malé bloky dat nemusí být žádnou překážkou.
b. AMD memory guard je něco jiného, sami v dokumentu píší, že scrambling nestačí. A tuším, že to podporují jen některé procesory, navíc to nemusí být vždy zapnuté.

49
Ten experiemnt probíhal s DDR3. IIRC, novější DDR4 se typicky po ztrátě napětí mažou výrazně rychleji než DDR3.

Pokud ale něco při resetu RAM vymaže, bude to spíš BIOS (zmíněná kontrola RAM nebo vynulování ECC RAM) než vypnuté napájení, které by vyžadovalo další elektroniku, bylo by do nějaké míry zbytečné a jehož dopad (zvlášť na tak krátkou dobu) je přinejmenším s otazníkem.

50
Hardware / Re:Regulace nabíjení trvale připojeného notebooku
« kdy: 13. 12. 2023, 13:20:47 »
dopátral jsem se mezi posty model notebooku a našel, že na nabíjení používá USB-C. Tedy si myslím, že by to mělo nějak jít, ta elektronika by měla umět tyhle cool věci na obou stranách dokonce. Ale neznám jak a taky bych se dozvěl jak na to, jaké vybavení/drivery/daemony jsou k tomu třeb.a.
USB PD řeší, kdo nabízí/potřebuje jakou kombinaci napětí a proudu, a obě strany si vyměňují nějakou informaci o zdroji napájení. Možná by s trochou štěstí notebook při nějakém vhodném zdroji napájení bral energii jen pro provoz, ale ne pro nabíjení baterie. Ale bral bych to jako cestu s hodně nejistým výsledkem, a pro spoustu kutilů asi i časově náročnou.
V zalepení nějakého pinu bych cestu úplně neviděl. Nejde jen o praktickou proveditelnost (s USB C prodlužkou dělanou na 5A bych řešení asi našel…), ale i o výsledek. Hádám, že tu jsou tři možnosti:
a. Nic se nestane, protože pro USB PD je ten pin irelevantní.
b. Úplně to odmítne nabíjet.
c. Bude to brát jen nějaký minimální proud při 5V, třeba 100mA, nebo hůř 500mA. Tady bych (zejména v případě 500mA) čekal opačný výsledek, tedy rychlejší opotřebení baterie. Ono někdy (úsporný notebook, vypnutý interní displej, malá zátěž) může i pár wattů (OK, 2.5W může být stále málo) průměrně stačit a držet baterií dlouhodobě nabitou. Jenže odchylky od toho průměru bude vykrývat baterka, která se tím bude víc opotřebovávat.

51
Opakuju, že neznám nejnovější detaily ohledně současných RAM (byť teda DDR4 není horká novinka), nicméně co si pamatuju, tak obě varianty (reset + boot z flashky a ochlazení tekutým dusíkem + boot na jiném stroji) měly svoje místo:

a. Pokud nebyl problém bootovat jiný systém z flashky a zároveň nešlo o ECC, nějaká varianta resetu fungovala dobře. Nedám ruku do ohně, jestli dojde k odpojení napájení RAM, ale skoro bych se vsadil, že ani ne.
b. V komplikovanějších případech (ECC nebo BIOS password + secure boot / zákaz bootu z flashky) ta jednodušší varianta nefungovala, takže nezbylo než ochladit RAM (ideálně kapalným dusíkem, ale IIRC stačily i nějaké celkem obyčejné spreje*) a hodit jiného jiného počítače, který je na situaci připraven.

Tuším, že u DDR4 je ten proces v praxi o něco komplikovanější než u DDR3.

*) On i „stlačený vzduch“ (typicky to bývá snad metan) mi při otočení láhve plival kapalný plyn, který následně mrznul.

52
Většina toho, co mě napadlo, již byla řečena, dodám jen:

* Nějaká data můžou být i ve swapu. Záleží ale, co přesně se stalo, a jak často bylo k těm zajímavým datům (+datům v okolí) přistupováno.
* Dost je otázka, co hledáte. Některé věci bývají v RAM jako souvislý blok dat (ideálně malý, ať nemusíme řešit fragmentaci), a šlo by je najít relativně snadno. Ale obecně se snažit interpretovat obsah RAM (i kdyby byl kompletní), zvlášť že zamrznutého systému (může být různě poškozený) a zvlášť u closed-source (potřeba reverzního inženýrství) může jít o docela náročný úkol. Ať už to budete dělat sám, nebo si na to někoho najmete, asi se to nevyplatí kvůli jednomu dni ztracené práce, pokud nemáte nějaký jednoduchý způsob specifický pro konkrétní data.
* Případná ECC (nebývá běžná u úplně obyčejných kancelářských strojů) může na jednu stranu pomoci (větší šance u cold bootu, aspoň teoreticky – nevím, jak je to prakticky významné u dnešních RAM), na druhou stranu tam BIOS typicky přemaže obsah RAMz aby zabránil falešným chybám při čtení neinicializované RAM. (Možná se to nebude dít u specifických platforem – např. Zen 3 patrně koriguje chyby potichu, takže tam se na to výrobce teoreticky může vykašlat, prakticky nevím a může to být výrobce od výrobce.)
* Bylo již řečeno, ale stojí za zopakování: Do budoucna bych doporučil držet v RAM jen tolik neuložených dát, kolik si můžete čas od času dovolit ztratit. A totéž do nějaké míry platí i pro data na jakémkoli jiném médiu – ztráta se občas stane, je potřeba s tím počítat a zálohovat.

53
Odkladiště / Re:Benchmark na měření svéprávnosti ChatGPT?
« kdy: 04. 12. 2023, 08:50:49 »
ChatGPT nesplnila něco, co snad ani nikde neslibuje. Je to zajímavý nástroj, který poskytne nějakou odpověď, a je na vás potom rozlišit, jestli je správná. (Bard k tomu následnému ověření nabízí i nástroj, kdy dohledá zdroje, nicméně funguje to tak, že, no, … je to lepší než nic.) Jsou věci, které dává po AI smysl chtít, např.:

* Brainstorming – případné halucinace možná budou zjevné i bez ověřování
* Feedback k vlastnímu textu
* Draft dopisu na úřad (napsal jsem to ve stylu výkřiku z hospody, přepsal mi to do celkem použitelné podoby)
* Analýza některých chybových hlášek (použil jsem to na analýzu chyb z kernelu, Bard zde dával smysluplnější výsledky). Opět to používám na nasměrování, když třeba netuším, ale chce si to pak ověřit, že to nekecá nesmysly.
* Tématické Lorem Ipsum

Ano, jde najít spoustu případů, kdy z AI vypadne nějaký nesmysl. Někdy i na stejný dotaz odpoví různě. (Pěkně to je někdy vidět u Barda, který typicky dá několik odpovědí, někdy vzájemně si odporujících.)

Jak jsem psal, je to známé omezení toho nástroje. Je tu jedna důležitá otázka: Očekáváte, že ten výstup zvládnete nějak v rozumném čase ověřit?

a. Ano, a dotaz i s ověřením mi zabere méně než řešení bez AI. Pak je to nástroj na svém místě.
b. Ne – možná bych to zvládl ověřit, ale asi by to trvalo déle než řešení bez AI. Pak to prostě asi není ten pravý nástroj…

54
Hardware / Re:Xiaomi - Zegbee brana
« kdy: 01. 12. 2023, 22:25:49 »
Bránu neznám, ale hádám, že se bude používat s Tuya cloudem a aplikací Tuya. Nějaká míra kompatibility se ZigBee zařízeními je běžná, ale:

1. Typicky bez updatů firmware.
2. Brány bývají na míru nabídce konkrétního výrobce, podle toho bych očekával podporovaná zařízení i fíčury.
3. Je otázka, s čím to pak chcete propojit, co automatizovat apod.

55
Sítě / Re:Důvěryhodný certifikát v rámci LAN
« kdy: 28. 11. 2023, 14:45:39 »
Vymyšlená doména je potenciální problém:

a. Doména na existující TLD => někdo ji může koupit a nechat si vystavit certifikát.
b. Doména na neexistující TLD => asi OK, dokud ji někdo nezaloží
c. Doména na TLD, kde si nikdo nebude mít nikdy možnost nic zaregistrovat (tuším .local) => nevidím problém

56
Sítě / Re:Důvěryhodný certifikát v rámci LAN
« kdy: 28. 11. 2023, 07:38:02 »
Ten priklad nedava zmysel. Ak v LAN neni pristupny internet, ako sa da dostat potom na tu domenu nejakypriklad.sk ?
Třeba má lokální DNS.

Ak ta domena bezi v LAN sieti, a ta siet je fakt uplne ostrovna, naco certifikaty?

Vidím celou řadu možných důvodů, např.:

a. Nechceme věřit všem zařízením v síti.
b. Nějaké zařízení v síti může mít několik Wi-Fi, kam se připojuje => může se kdykoli připojit jinam, bude-li poblíž vyhovující AP.
c. Nějaké zařízení v síti se může připojovat i do jiných sítí => někdo může otrávit cache v prohlížeči nebo naopak těžit cache/cookies/localstore….

57
Hardware / Re:Chladič na staré cpu
« kdy: 21. 11. 2023, 07:44:49 »
Někde jsem četl o přepastování po třech letech, takže se přidám k radě. Údajně u dnešních past to už není problém, ale pokud ta pasta má též 12 let…

Otázkou je ta hlučnost:

a. Chladič je už opotřebený.
b. Chladič se možná bude řídit teplotou CPU, takže jde do vysokých otáček.

Při přepastování bych chladič profoukl. Ideálně ne doma, protože ten jemný prach se blbě dýchá.

58
Jo, je to doma ukuchtěné. Vlhký a suchý teploměr mi něco vzdáleně říkají, ale úplně nevím, jak podle toho nakalibrovat vlhkoměr nebo měřit vlhkost.

BTW, některé senzory se z různých důvodů setkaly trošku s vodou, ty nadměřují více.

59
S přesností měření jsem měl taky problém, nakonec jsem si to nějak podomácku zkalibroval: https://community.home-assistant.io/t/calibrating-humidity-on-snzb-02-sensors/614185

60
Odkladiště / Re:Židle s pohyblivým sedákem
« kdy: 11. 10. 2023, 12:38:36 »
Podotykam se mam i zvedaci stul, ale tak nejak jsem linej hlidat kabely a moc to neopouzivam, ale nekdy to je orpavdu prijemne.

Se zvedacím stolem jsem měl podobný problém. Nakonec jsem si udělal notifikace, že mám změnit pozici. Chytrá zásuvka mi měří odběr monitoru+stolu (součet). Když se dlouho drží v nějakém rozsahu, znamená to, že mám zapnutý monitor (jinak by byl odběr nižší), ale neměním pozici (jinak by byl odběr vyšší), a pošle mi to notifikaci.

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 36