Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Vít Šesták (v6ak)

Stran: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 36
241
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 26. 05. 2022, 11:29:57 »
Nemám na to silný názor, ale údajně čistě funkcionální styl někdy lépe pobírají ti, kteří s imperativním ještě nepřišli do kontaktu. Minimálně bych to nezavrhoval.

242
Vývoj / Re:Nasazení PyWebIO na produkčním webu
« kdy: 26. 05. 2022, 08:19:58 »
K dspozici až po přihlášení – záleží. Pokud nějaké úzké skupině, která nebude mít zájem DoSovat, tak OK. Pokud bude otevřená registrace, tak je přihlášení celkem jedno. Na nějakém nadšeneckém webu pro pár lidí to může být z hlediska DoSu stále OK (motivace pro DoS malá, potenciální škoda též malá z běžný provoz malý). Nevím, jak z jiných hledisek.

Ad Nginx – souhlas, že minimálně kvůli TLS (SSL snad již ne) a slow loris je to vhodné, ale nevyřeší to všechno. Jen nechápu zmínku o WebSocketu, ten přece může jít též přes Nginx, ne?

243
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 26. 05. 2022, 07:24:22 »
Nevíme, proto jsem psal „pokud”. Jinak nezpochybňuju závěr – tyto dva jazyky rozhodně mohou dávat smysl pro nemalou část lidí, netroufl bych si to ale vypálit bez kontextu. (A samozřejmě bych to až na možná nějaké velmi specifické případy nebral jako jedinou možnost.)

244
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 26. 05. 2022, 06:12:31 »
Pokud učitel odpovídá takto kategoricky na takto obecně položený dotaz, nemyslím si o tom nic dobrého. Jistě, jazyky mají odlišnosti a hodí se různé jazyky pro různá použití, ale často je na výběr z více alternativ. Může se hodit naučit jazyky z různých kategorií:

Kontrola typů: statické typování (např. Java, C, C++, Rust, TypeScript) vs. dynamické typování (např. Python, JavaScript, Ruby, PHP). Mám trošku pocit, že svět směřuje trošku směrem ke statickému typování, ale může to být můj subjektivní bias. Možná bych řekl, že pro univerzálnost je znalost jen statického typování lepší než znalost jen dynamického.

Správa paměti:
A. Automatická dynamická – tak to má velká část dnes používaných jazyků (Python, Java, JavaScript, Ruby, PHP, …).
B. Ruční – programátor se sám stará, kdy který kus paměti uvolnit. (C, C++, Pascal, …)
C. Automatická při překladu – zatím snad jen Rust. Zajímavý způsob, může postupně nahradit ruční správu paměti. Automatickou dynamickou správu paměti IMHO jen tak kompletně nenahradí. Nicméně asi bych to nedoporučil na začátek.

Paradigma (imperativní/funkcionální/logické/…): Drtivá většina jazyků bude imperativní s funkcionálními prvky, které se prosazují čím dál tím více. Čistě funkcionální jazyk (např. Haskell) se IMHO moc neprosadí a jeho znalost je spíše zpestřením a zajímavým cvičením.

Jistě, občas hranice mezi kategoriemi není úplně ostrá a některé kategorie by šlo dělit i více, už tak ale mám pocit, že toho píšu až moc.

245
Hardware / Re:Vadná klávesnice u Alza: vrátit či vyměnit?
« kdy: 25. 05. 2022, 15:28:02 »
Jednou jsem do Alzy takto přišel s telefonem. Sami mi řekli, že to vyřešíme vrácením a novou koupí.

246
Server / Re:Databáze na SSD
« kdy: 22. 05. 2022, 11:37:53 »
Před cca osmi lety jsem si pořizoval první SSD. Tehdy jsem se snažil držet limitu 20 GB/den, a i to bylo tehdy spíše zastaralé doporučení. Na dnešních SSD bych se 30 GB/den nebál, pokud to není nějaká hodně specifická kategorie.

Ve výpočtech ještě může hrát roli write amplification, ale i kdyby to situaci změnilo o řád…

Ohledně plotnového disku: Na jednu stranu jsem se jich také prakticky zbavil, na druhou stranu to neberu jako dogma. Tam, kde jsme OK s jeho limity (například nám stačí převážně sekvenční přístup) a chceme nízkou cenu, má stále svoje místo. Pokud dobře chápu transakční log, tak je to právě případ sekvenčního zápisu.

247
Software / Re:Chromium práská šířku obrazovky
« kdy: 15. 05. 2022, 23:11:39 »
Tak Tor browser se snaží i nějak zaokrouhlovat šířku viewportu. Myslím i tu skutečnou, tedy udělá nějaké okraje.

248
Software / Re:Chromium práská šířku obrazovky
« kdy: 15. 05. 2022, 12:52:35 »
OK, vyjádřil jsem se nepřesně. Přizpůsobuje se to šířce (a občas i výšce) viewportu, tedy té části okna, která zobrazuje stránku. (Nicméně i rozměr okna je IIRC k dispozici, byť by asi nebylo problém tam mít nafakované informace o viewportu. Vadit to může zhruba jen stránkám, které používají pop-up, což je dnes mrtvá věc.

Nicméně pokud bude viewport přes skoro celou obrazovku, půjde hádat rozlišení a prostředí ntak jako tak.

249
Software / Re:Chromium práská šířku obrazovky
« kdy: 15. 05. 2022, 07:35:21 »
Ona šířka obrazovky je již od nepaměti čitelná přes i JS, toto není velká změna. Ano, je to další střípek pro fingerprint. Asi by to šlo řešit spuštěním Chromia uvnitř nějakého nested prostředí (tuším Weston lze spustit jako okno uvnitř X11 nebo Waylandu) – pak snad Chromium uvidí rozměr jen toho obalujícího prostředí (netestováno). Vedle toho bývá čitelná i šířka okna (a viewport se spíše vztahuje k oknu než k obrazovce, hádám), s tím už lze těžko něco dělat bez narušení možností webu. Máme CSS media queries a další věci, které se snaží stránku přizpůsobit právě šířce okna.

250
Ad obojí na Raspberry — USB hub může být otázka pár stovek. Otázka je spíše, jestli to autoři umožní na Raspberry Pi provozovat i jinak než pomocí img, jestli třeba nabídnou repozitář pro Raspbian. Jinak z půlky budete řešit stejný problém.

Ad zdroj: tuším, že jde jít i o něco níže, v závislosti na odběru periferií. Ale jinak má smysl asi vzít zdroj přímo od Raspberry.

Ad kompilace – záleží. I zdroják lze obfuskovat. Z kompilace může vyjít multiplatformní bytecode. Možností je spousta, nicméně pokud v další verzí třeba autor přidá nativní knihovnu, nepomůže ani zbytek kódu distribuovaný jako zdroják.

251
Tak mě ještě napadá, kdyby Raspberry Pi bylo napájeno přímo ze soláru (obešlo by baterii), automaticky by se na noc vypnulo a na den zapnulo. Jen je otázka, jak moc by tomu vadily ty výpadky proudu. Software by si s trochou štěstí mohl poradit (nicméně nevím moc do detailů, jak má fungovat). Četl jsem nějaké zmínky o ničení SD, ale možná se to týká spíše podpětí.

252
Home Assistant mi běží na 1GB Raspberry Pi 4 v Dockeru. Neříkám, se je tam velká rezerva, ale stačí to. Může ale záviset na tom, co všechno tam poběží. Problém jsem měl při aktualizacích, vyřešila to rychlejší karta. (Koupil jsem A2, ale nejspíš by nějaká 32 GiB třídy A1 za ~300 CZK též posloužila dobře. Pod A1 bych nešel.)

Z hlediska spotřeby elektřiny bych tipoval, že Raspberry Pi vyjde lépe než i3, tvrdá data pro to nemám.

Podstatné ale je, jestli lze obojí nějak zkombinovat na jeden počítač, ať už to bude Raspberry Pi, něco s x64, či cokoliv jiného. Pokud to pro Raspberry Pi distribuují jen jako img, pak asi úplně nepočítají s tím, že to poběží vedle dalšího SW. Je možné s tím nějak laborovat, ale výsledek nezaručuji, navíc s novou verzí mohou přijít nové komplikace. Pokud to distribuují i v jiné podobě (tzn. šlo by to provozovat na OS vedle dalších aplikací, byť třeba oficiálně jen na Raspberry Pi), lze s tím vymýšlet mnohem více.

Pak je možnost zkusit jít úplně jinou cestou a použít jiný SW, který bude vyhovovat lépe. Pokud výrobce trvá na dedikovaném HW (nevím, z webu až tak moc moudrej nejsem), vy chcete jeden HW a nechcete bastlit něco, co se s další verzí může kdykoliv rozsypat, asi tu jiná možnost nebude.

253
IIUC byste tam byl jako zaměstnanec. Je nějaká možnost spolupráce jako OSVČ?

254
Hardware / Re:Klávesnice bez numpadu
« kdy: 06. 05. 2022, 19:29:32 »
Tady najdete spoustu recenzí různých klávesnic, včetně zmíněné MS Sculpt:

http://xahlee.info/kbd/ergonomic_keyboards_index.html

Já mám ErgoDox (chce to zvyk, ale jsem za něj rád), dlouhodobě mám v plánu nějakého křížence s Dactyl Keyboardem.

255
Odkladiště / Re:Výhodný výběr dolarů
« kdy: 05. 04. 2022, 18:09:15 »
Jo, byl to Euronet. Vím, že nemá dobrou pověst, ale v zahraničí (s vědomím, co je DCC, a co s tím mám dělat) mi svého času udělaly tyto bankomaty dobrou službu, tak jsem to chtěl zkusit. No, až tak super to nebylo. Choval se korektně – nabízel sice poněkud drahou službu, ale chtěl po mě potvrdit, že souhlasím s cenou.

Stran: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 36