Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Vít Šesták (v6ak)

Stran: 1 [2] 3 4 ... 17
16
No, řešit tu, kolik kdo potřebujete výdrž, aniž bychom měli tušení, jakou výdrž potřebuje tazatel, mi nepřijde zrovna k tématu.

17
Poslední tři příspěvky se týkají vašich potřeb a preferencí, nikoli původního tématu. Být moderátor, asi bych už mazal...

18
No, cokoli z toho tu asi může být dobrá rada/poznámka, ale dokud tazatel nedá více informací, všichni tu věštíme z křišťálové koule. Nemyslím, že by mělo smysl se tím dotazem zabývat víc, než tazatel dá více informací.

19
Doporučil bych:
1. Přečíst si po sobě celý příspěvek.
2. Přeformulovat to. Skoro celý příspěvek ve formě jednoho souvětí se fakt blbě čte.
3. Doplnit, jaký přesně teď máte notebook, a jak je starý, případně co se na něm kdy měnilo.
4. Doplnit, co od toho chcete. Jaký výkon, nebo k čemu má sloužit? Jak moc má být přenosný? (Hmotnost, výdrž baterie, a zda to vůbec musí být notebook, nebo radši stolní PC.)

Bez toho bych mohl leda věštit. Možností je několik, napadá mě teď:

A. Koupit novou baterii. Dost možná to bude znamenat i novou klávesnici, nechce se mi moc věřit, že ten problém s caps lockem souvisí s baterií. Novou klávesnici tipuju tak na litr novou (použitá může vyjít levněji), pokud si troufnete na výměnu sám. Ale bez konkrétního modelu je to věštění z křišťálové koule.
B. Odpojit baterii a případně koupit levnou externí klávesnici. Asi nejlevnější řešení, nevýhody jsou snad zřejmé. Ale někdy to může stačit.
C. Nový počítač. Pokud je rozmezí 3000–5000 myšleno v CZK, mám dost obavy, co za tuto cenu seženete. U stolních počítačů to možná bude lepší než u notebooků, ale i tak. Asi bych se klonil spíše k opravě starého notebooku, ale záleží samozřejmě i na neuvedených okolnostech – pokud to bude 10y starý notebook, kde se každou chvílí může pokazit něco dalšího, až tak bych se do opravy nehrnul.

20
Především bych nehledal příliš univerzální nástroj. Distribuce jsou různé a případný univerzální nástroj na něco jako je oprava bootu může být leda pro uživatele, kteří opravdu vědí, co dělají (a jestli je postup vhodný pro jejich distribuci), tedy rozhodně ne BFU friendly.

V případě Fedory mám za to, že existuje nějaká volba pro opravu systému přímo v instalátoru, bohužel nevím z hlavy moc podrobnosti.

21
Odkladiště / Re:Sledování CVE
« kdy: 05. 07. 2020, 23:35:48 »
Ten cpe2cve vypadá v podstatě jako část toho, co dělá OWASP Dependency Check. (A teoreticky by šel ohnout, aby fakticky prováděl jen tuto fázi.) Vhodnost záleží na tom, co přesně chcete. Původní otázce odpovídá lépe cve2cpe, ale může jít o XY problem: https://en.m.wikipedia.org/wiki/XY_problem

22
Odkladiště / Re:Sledování CVE
« kdy: 03. 07. 2020, 09:56:33 »
Tak scan repozitáře se zdrojáky umí třeba GitHub (a nejen ten) a dělá to celkem automaticky, podmínkou je řešit závislosti podporovaným způsobem.

Scan OS jsem taky někde viděl, byť tady musí něco běžet lokálně. Možná to bylo od OSSIndex. Nebo na mnoha distribucích lze použít informace z repozitáře, z hlavy přesně nevím, ale třeba Fedora AFAIK něco má a u Debianu máte separátní repozitář security.

Nebo jste chtěl rozvést něco jiného?

23
TFT místo AMOLEDu? Já měl za to, že rodina LCD (kam spadá i TFT) bývá rozměrnější a nevešlo by se to tam...

24
Odkladiště / Re:Sledování CVE
« kdy: 01. 07. 2020, 22:16:30 »
Díra na trhu – toť otázka. Typicky tu máme řešení pro specifičtější scénáře, jako je scan OS nebo scan zranitelných knihoven v projektu. Tato řešení jsou navíc automatizovaná, tedy nemusím nic ručně vyplňovat a udržovat seznam, navíc umějí vyfiltrovat zranitelnosti pro použitou verzi, nebo se o to aspoň snaží. Obvykle jsou tato řešení vhodnější, než co požaduje Elep331. Bohužel můžeme jen spekulovat, proč chce něco tak specifického, ale díru na trhu bych v tom spíše neviděl.

25
Hardware / Re:Power banka s USB hubem
« kdy: 01. 07. 2020, 16:43:37 »
Jak jsem psal, u obou variant bude pro napájení telefonu potřeba mezi telefonem a powerbankou C-C, tedy na obou stranách USB C. Z diagramu to není zřejmé.

Mezi powerbankou a hubem může být C-C, nebo klidně jakýkoli jiný kabel. Na straně hubu je potřeba B nebo C (nebo teoreticky A v režimu OTG, ale to by bylo dost obskurní...), na straně powerbanky A nebo C (případně B v režimu OTG, když počítám obskurnosti).

Díval jsem se na odkazovanou powerbanku a vypadá to, že by to mělo fungovat, akorát Motoroly to nabíjí pomaleji. Což by by nemuselo nutně vadit. Plus při této ceně je otázka, odkud to poputuje, větřím tu celní řízení, platbu poplatku za zastoupení v celním řízení a platbu DPH. Do základu DPH se počítá nejen cena samotného výrobku, ale i poštovné a poplatek za zastoupení. V případě poštovného "zdarma" se vymyslí fiktivní poštovné. Kurz se bere nějaký fiktivní.

26
Upozornění na kvalitu displejů z Aliexpressu – OK. Může to být argument pro zvážení oficiálního servisu, kde by měli dát originál. Cena je otázka, ale za zeptají se to IMHO stojí.

27
Odkladiště / Re:Sledování CVE
« kdy: 01. 07. 2020, 15:33:46 »
Tak zmíněné OWASP Dependency Check a OWASP Dependency Track něco takového dělají, akorát se liší ovládání. OWASP Dependency Check as pokusí k zadanému softwaru dohledat v různých databázích (mj. NVD) známé zranitelnosti a vrátí výsledek jako JSON/XML/další. Nemá to výstup na e-mail. OWASP Dependency Track dělá něco podobného, ale má větší možnosti vstupu (v podstatě stačí i ten seznam ve vhodné podobě) a výstup je na web, možná bude mít i e-mailové notifikace.

Akorát oboje jsou nástroje, které si spouštíte sami, a nevím o existujícím hostingu.

28
Hardware / Re:Power banka s USB hubem
« kdy: 01. 07. 2020, 13:04:12 »
Jak může powerbanka podporovat USB OTG a čemu by to pomohlo? OTG umožní z USB B udělat USB A a prý dokonce i naopak. Jenže tady je potřeba mix rolí – z pohledu telefonu USB A pro připojení periferie a USB B pro napájení. USB C to umí.

To znamená, že pokud je potřeba napájet nejen periferii, ale i telefon, řešení s USB A/B na straně vedoucí k telefonu to nesplní a redukce nepomůže. Pokud by powerbanka nemusela napájet telefon a stačilo by napájení hubu a periferie, stačí redukce na USB C.

Nejsem si jist, jestli je nutná podpora USB C power delivery – popravdě nevím, jestli jde o povinnou součást USB C v non-legacy módu, nebo jen o rozšíření.

29
Samsung na AFAIK vlastní servisy, kde opravují i na počkání. Záruka je dobrá poznámka, stálo by za to se zeptat i u Samsungu.

30
Nevím, jak moc je obrazovka rozbitá, ale pokud telefon není bez opravy použitelný, asi se oprava vyplatí. Srovnejme dva scénáře:

a. Telefon prodáte na náhradní díly. Tipoval jsem, že z toho získáte tak litr, a podle rychlého průzkumu ebay jsem asi nebyl úplně mimo: https://www.ebay.com/itm/Samsung-Galaxy-A50-Unlocked-64GB-Rainbow-No-Sims-Tray-Cracked-Screen-No-Power/164260799708?hash=item263eb4e4dc:g:OCMAAOSwIiRe82~f . Pokud tam ale máte jen malý ťukanec, situace může být jiná a někdo si může telefon koupit a používat s rozbitým displejem, za to pak asi bude ochoten zaplatit víc.

b. Telefon necháte opravit a následně prodáte. Opět můžete poslat cenu podle podobných inzerátů. Od ceny za prodej pak odečtete cenu opravy. Pokud telefon nelze otestovat a nevíte, jestli je rozbitý jen displej, přičtete si něco na toto riziko.

V obou případech: Můžete si započítat i váš čas, dobu bez telefonu apod.

Trochu problém může být, že ceny v zahraničí nemusejí vždy vypovídat o cenách v ČR. Ale ceny v ČR nemusejí být vždy k dispozici.

Z toho celého získáte odhad, která varianta je výhodnější. Dost možná B, ale těžko říct, neznám stáří ani celkový stav telefonu.

Pokud je levnější varianta B, je oprava jasná volba, ať už telefon plánujete dál používat, nebo prodat a koupit si něco levnějšího.

Pokud je levnější varianta A, hádám, že asi moc nebudete uvažovat o opravě, když zvažujete koupi něčeho levnějšího. Ale i tak by to pro někoho mohlo dávat smysl – pokud si třeba nechcete zvykat na jiný telefon.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 17