Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Vít Šesták (v6ak)

Stran: [1] 2
1
Bazar / Prodám nerozbalený Samsung 970 Evo Plus 1TB
« kdy: 16. 02. 2024, 09:03:30 »
Vrátilo se mi z reklamace SSD Samsung 970 Evo Plus 1TB, nový kus originálně zabalený. Kupováno 3. 3. 2021, záruka 5 let, 22 dní v reklamaci, tedy záruka platí do 25. 3. 2025.
Možnost osobního předání v Brně nebo poslání (ideálně Zásilkovnou).
Cenu navrhuju 1700 CZK.

2
Sítě / Radar na 5,26GHz
« kdy: 11. 03. 2022, 21:45:20 »
Zdravím, ladil jsem na MikroTiku (hap ac lite) frekvenci pro Wi-Fi ac (automatické nastavování frekvence nebylo příliš úspěšné, router se překřikoval se sousedy). U jedné frekvence mě router po chvíli odpojil a do logu napsal zajímavou hlášku:

13:07:17 wireless,info wlan2: radar detected on 5260000

OK, rozumím, této frekvenci se mám vyhnout. Ale to je za radary na této frekvenci? Našel jsem, že ~5GHz se používají radary na počasí, ale našel jsem k nim jiné frekvence.

3
Software / LaTeX: fontenc se všemi znaky
« kdy: 03. 05. 2015, 20:14:36 »
Zjistil jsem, že neznám ideální fontenc pro LaTeX. Mám dva kandidáty:

\usepackage[IL2]{fontenc} — znaky s diakritikou jsou ve výsledném PDF přímo, takže se dá v něm vyhledávat a ty znaky se dají kopírovat, ale je problém s jinými znaky, jako třeba „<“ nebo „>“. Ty by měly jít napsat přes nějakou de facto escape sekvenci, ale není to ono. (Navíc nevím, jak se pak taková escape sekcence projeví do výsledného textu, ale asi je to menší problém než u diakritiky.)

\usepackage[T1]{fontenc} – znaky jako „<“ a „>“ jsou v pohodě, ale znaky s diakritikou jsou problém. Sice se zobrazí, ale při kopírování nebo vyhledávání tam jsou úplně jiné znaky.

Existuje nějaká varianta bez těchto kompromisů?

4
Hardware / Kterou RAM přikoupit do notebooku?
« kdy: 28. 07. 2014, 15:59:31 »
Mám notebook s 6 GiB (= 4+2 GiB) RAM a chtěl bych nějakou RAM přidat. Uvažuju nad tím, že bych tam místo 2GiB modulu dal 8GiB modul. Otázka je, jak ho vybrat. Jasné je, že by mě měla zajímat sběrnice (musí být stejná - SO-DIMM, 204 pinů), technologie (stejná - DDR3), frekvence (pokud možno stejná nebo vyšší - 1333MHz) a různé latence (pokud možno stejná nebo nižší). Dále jsem se také setkal s napětím (to už je těžší najít), to by asi mělo být stejné.

Mohl bych se snažit koupit co nejpříbuznější model od Samsungu, ale to bych měl na výběr pouze z 2GiB a 4GiB. Tzn. mohl bych přejít z 4+2 GiB na 4+4 GiB. Variantu této RAM s 8 GiB jsem nenašel.

Co všechno si mám pohlídat?

Kde bych případně mohl najít vhodnou RAM? Díval jsem se na Heuréku a TS Bohemii a Alzu, nicméně třeba z časování všude nacházím nejvýše CAS latenci. Nemám problém hledat třeba na anglickém serveru, pokud máte někdo na nějaký tip.

Informací o svých RAM jsem našel docela dost - jednak na stránkách Samsungu a číslo modelu přes dmidecode.

Je třeba tato RAM vhodná? Parametry, co jsem našel (SO-DIMM DDR3, 1333MHz, časování CL9, 1.5V, chladič, 204pinů, snad i napětí 1.5V), sedí, ale ostatní nevím, jak zjistit. Vyplatí se připlatit si pár stovek za něco lepšího? (Nemá pro mě ale moc smysl nad 3 roky záruky, notebooku zbývají necelé tři roky.)

5
Software / Jak co nejlépe zálohovat?
« kdy: 04. 04. 2014, 00:09:15 »
Zatím jsem zálohoval pravidelně pomocí Duplicity do lokálního adresáře a jeho obsah pak šířil přes Bittorrent Sync. Vypadá to fajn, protože:
* Mám rozdílové zálohy, jednou za čas se udělá celá záloha.
* Zálohy jsou šifrované. Zvolil jsem úmyslně symetrické šifrování.
* Tak, jak to mám nastavené, musím zadávat při každé záloze znovu heslo, takže ho jen tak nezapomenu.
* Zálohy jsou komprimované.
* Umožňuje nadefinovat různé excludes a includes.
* Elegantní upload zálohy na dvě různá místa díky Bittorrent Sync.
* Nemám tunu malých souborů.
* Úložiště nemusí umět symlinky, dvojtečky apod.
* Jednu kopii mám doma, mohu tedy obnovovat i pokud vypadne internet.

V praxi to tak slavné už nebylo. Objevily se mi na disku vadné sektory (celkem 24, tzn. 12KiB), asi žádná data nezasáhly, ale disk jsem si nechal vyměnit. (Na co čekat...) Tak jsem obnovoval ze zálohy a najednou toto: http://pastebin.com/XXKbthYv

Nejde mi až tak o to, jak z té zálohy dostat ta data. Naštěstí jsem udělal ještě jednu mimořádnou full zálohu, která funguje. Kdyby mi ale disk klekl náhle, těžko bych takovouto zálohu měl. Jde mi o to, co udělat do budoucna:

1) Zálohovat nejen na dvě různá místa (to už dělám), ale také pomocí dvou různých nástrojů. (O tom jsem už slyšel, ale...)
2) Asi se vykašlat na BT sync a podobné mechanismy pro tyto účely. Bude vhodnější data rovnou nahrát na server. V současné podobě v případě, že se pokazí záloha rovnou na zdrojovém disku (tzn. soubor bude poškozený, ale zdánlivě perfektně čitelný), hrozí poškození všech záloh. Nevím ale, jak moc je to pravděpodobné, přecejen tu máme nějaké error correction codes apod.
3) Vyměnit Duplicity za něco jiného. Možná to poškození vzniklo jinde, ale kdyby nic jiného, takto přece nemůže vypadat chybová hláška z programu, na kterém visí moje data. Kdyby Duplicity napsalo, co jsem poškodil, dejme tomu.

Co byste mi doporučili? Čím nahradit Duplicity, aby to bylo funkčně srovnatelné, ale spolehlivější?

6
Software / HDMI na Ubuntu 12.04
« kdy: 12. 12. 2013, 19:17:47 »
Mám notebook Dell Inspiron N7110 s integrovanou grafickou kartou od Intelu a dedikovanou grafickou kartou od NVidie. K NVidii mám nainstalované proprietární drivery z ubuntu-x-swat/x-updates a také Bumblebee na přepínání grafických karet. Mám Ubuntu LTS, tedy 12.04.

Kdysi mi fungovalo HDMI i analogový výstup. Moc často to nepoužívám, ale tehdy jsem prostě něco připojil a jelo to. (Maximálně jsem si zvolil mód, ve kterém to má fungovat.)

Jenže nedávno jsem zkusil opět připojit HDMI a nefungovalo to. Výstupní zařízení zjistilo, že jsem k tomu něco připojil, ale nic to nezobrazilo - prý žádný signál.
* Port nejspíš není fyzicky v háji, protože při připojení externího zařízení obvykle problikne přes monitor notebooku černá obrazovka na zlomek sekundy. (Asi bych mohl ještě vyzkoušet ten analogový SVGA port, zatím jsem nezkoušel.)
* S výstupním zařízením nejspíš není problém. Když připojím jiný notebook, funguje to. Zkoušel jsem i domácí TV, stejná situace.
* xrandr ten druhý výstup nevidí, výstup níže.
* Někde jsem se dočetl, že HDMI výsup může být napojen na tu NVidii a že to mám řešit tam. Spustil jsem tedy `sudo optirun -b none nvidia-settings -c :8` (Takovéto krkolomnosti jseu nutné kvůli Bumblebee, který má asi něco jako vlastní X server na :8, který asi nějak zrcadlí do běžného X serveru.) a ten skutečně videl druhý výstup. Jak to ale nastavit, když tam jsou takovéto krkolomnosti s X serverem? Navíc dřív to nebylo potřeba a dost pochybuju, že to šlo přes tu NVidii.
* Jinde jsem našel zase postupy s editací xorg.conf. To zní fajn (na Archu a Gentoo jsem to dělával, takže by to neměl být problém), dokud nezjistím, že žádný Xorg.conf nemám. Mám ho založit? Na Gentoo a Archu jsem byl zvyklý si to spravovat sám, můžu tím na Ubuntu něco rozbít?

Pár výpisů:

Kód: [Vybrat]
$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1600 x 900, maximum 8192 x 8192
LVDS1 connected 1600x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 382mm x 215mm
   1600x900       60.2*+   40.1 
   1440x900       59.9 
   1360x768       59.8     60.0 
   1152x864       60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Kód: [Vybrat]
$ lspci | grep -i vga
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 525M] (rev a1)

V dmesg nic zajímavého.

7
Software / Historie činnosti disku
« kdy: 28. 08. 2013, 21:13:29 »
Zdravím,
mám v domácím serveru připojený nový disk a chtěl bych u něj používat Bittorrent sync. Jenže chci, aby:
1) Disk se netočil 24/7. Dělá to rámus a žere to proud.
2) Neparkovaly se hlavičky zbytečně často. Opotřebovává to disk.

Jde pochopitelně o dva protichůdné požadavky, ale asi najdu kompromis. Trošku problém je v tom, že BT Sync má v záloze polling, ale ten by měl stačit nastavit na nějakou vysokou hodnotu.

Chtěl bych udělat nějaké měření, jak dlouho se disk točí za den, kolik udělá parkování apod. (Pokud máte nějaké další věci k měření, budu rád.)

Čím to mám ideálně udělat? Hledal jsem nástroje, ale nic, co by dělalo přesně toto, jsem nenašel. Asi by šlo něco vygrepovat z smartctl, ale až tak dobře tomu nerozumím. Navíc bych si asi musel ukládat minulé hodnoty a odečítat.

Není problém měření ukládat mimo disk, abych ukládáním dat neovlivňoval meření.

Ideálně bych dostal jednak graficky znázorněnou aktivitu za poslední, řekněme, den až týden, a k tomu nějaká čísla, ke kterým bych si mohl například napsat jednoduchý skript, který by varoval při vysokých hodnotách.

Říkám si, že něco takového už přece musel někdo napsat...

8
Hardware / Který USB hub pro Raspberry Pi
« kdy: 10. 12. 2012, 10:21:03 »
Chtěl bych koupit USB hub pro Raspberry Pi (=> napájený ze zásuvky a musí mu stačít 100mA z USB). Chtěl bych k němu připojit:
* Samotné Raspberry Pi, abych měl v zásuvce jen jeden adaptér (podle specifikací 700mA, i když by asi stačilo méně)
* Tiskárnu (podle zkušeností _>100mA, počítám pro jistotu 500mA)
* Časem možná disk (počítám 1A)
* USB modem (přý _>100mA, počítám 500mA)

Počítám radši víc, jde mi i o to, aby to utáhlo případný (byť teoretický) peak. Vím, na zařízení _>500mA bude vhodné koupit Y kabel, není problém. Dohromady jsem napočítal 6 USB portů při použití dvou Y kabelů, při peaku až 2700mA. (Většinu času asi podstatně méně, ale...)

A teď který USB hub? Je jasné, že asi nějaký sedmiportový. Těch jsem našel více. Ale který z nich utáhne ten peak? Informací jsem bohužel moc nenašel.

Mám preference: radši co nejméně indikátorů, vypínače nejsou potřeba, cena radši nižší, ale ne příliš na úkor kvality.

Mohu koupit něco levnějšího pod 400CZK, např:
* http://interlink.tsbohemia.cz/i-tec-usb-2-0-high-performance-hub-7-port-_d117325.html (Ale tady už vidím, že adapter výstup je jen 2.5A, parametr bus power mě taky neuklidňuje.)
* http://interlink.tsbohemia.cz/premiumcord-usb-2-0-hub-7-portovy-s-ext-napajenim-a-vypinaci-portu_d108061.html (Málo informací)
* http://interlink.tsbohemia.cz/trust-usb-hub-7-portu-usb-2-0-s-napajenim-powered-hub-hu-5870v_d63265.html (Informací minimum, ale mám pocit, že to dává jen 2A)

Nebo můžu koupit něco trošku dražšího, ale ani tam nevím moc o kvalitě
* http://interlink.tsbohemia.cz/d-link-dub-h7_d63832.html (Zdroj prý dává 3A a zvládne to napájet 500mA na všech sedmi portech; pěkné perpetuum mobile: ftp://ftp.dlink.eu/datasheets/DUB-H7.pdf)

Co poradíte?

9
Software / Kompilace modulu pro více jader
« kdy: 06. 09. 2012, 10:23:40 »
Na čem závisí kompatibilita kernelového modulu s konkrétním kernelem. Našel jsem toto:
* Architektura procesoru (asi se rozlišují i podarchitektury, u Gentoo si vzpomínám, že asi po změně z x86_64 na Core2 jsem musel moduly překompilovat)
* Typ a případně verze použitého kompilátoru, např. GCC (upgrade GCC pamatuju z Gentoo)
* Verze kernelu (někde jsem dohledal)
Patří sem ještě něco?

Samozřejmostí je podpora modulů a případné závislosti, to teď neřeším.

Cílem je zkompilovat moduly pro větší množství Androidích telefonů. Je to reálné?

10
Hardware / Integrovaná grafika Intel a ovladače
« kdy: 04. 05. 2012, 22:50:23 »
Zvažuji koupi nějakého notebooku HP 4730s. (To je skupina modelů, ještě nejsem přesně rozhodnut.) Vypadá to, že minimálně některé modely mají vedle ATI/AMD ještě integrovanou kartu, asi od Intelu. (Musím si o tom dohledat informace, ale spíš budu vybírat model podle této vlastnosti.) Dokonce možná právě tímto způsobem dosahují zmíněné výdrže 6h na baterky.

Jde mi u grafických kater o spotřebu, ne o výkon, takže integrovaná grafárna je prostě plus a dedikovaná je pak už jen "bloatware". Jako prostředí plánuju Openbox s kousky Unity 2D, takže ani prostředí by nemělo být náročné na grafárnu.

Zatím mám zkušenosti s ATI, kde z praktických důvodů měl proprietární ovladače. Nepovedlo se mi příliš dohledat, jaká je situace i Intelu. Asi nebude vyloženě špatná, když k některým notebookům dodávají i SLED. Zkoušel jsem o tom hledat informace a vypadá to, jako by byly jen jedny ovladače a to opensource. Je tomu skutečně tak, nebo jsem jen blbě hledal? Jak jsou kvalitní? (U HP umí být udávaná výdrž blízko reálné. Bude to i tady?)

BTW: Nejsem OSS fanatik. Chci dobré ovladače, ne za každou cenu opensource.

11
Desktop / Dolar na cz qwerty klávesnici
« kdy: 20. 01. 2012, 10:22:47 »
V oblasti layoutu kláves jsem spíše konzervativní a věci, na které jsem si zvykl, nerad měním. Svého času jsem si zvykl na cz qwertz, pak jsem přešel na cz qwerty, abych si to sjednotil s mobilem (nevěděl jsem, jestli budu mít pořád root apod., na jiných klávesnicích mi nejela klávesa Sym).

Používám distribuci Gentoo (převážně stable).

Zhruba před měsícem se mi po updatu změnil layout klávesnice. Byl jsem zvyklý psát znak dolaru jako alt+ů. Funguje to tak s cz qwerty na konzoli (tty), funguje to tak s cz qwertz na X11, ale nefunguje to tak s cz qwerty na X11. Tam místo dolaru dostávám středník. Vím, že dolar lze psát jako alt+č, ale je to otrava. Původní zkratka šla psát snadno jednou rukou.

Já bych teď chtěl, abych měl na původním místě zpátky dolar. V ideálním případě nechci patchovat layout. Nejlepší řešení by bylo takové, jaké bych mohl snadno použít kdekoli jinde (a i bez práv roota), kam se dostane tato aktualizace. Vím, že by asi pomohl downgrade (zřejmě X serveru), ale do toho se mi nechce a nepovažoval bych to za trvalé řešení. Jinam tato aktualizace může snadno přijít.

Máte někdo nějaký nápad?

12
Distribuce / Čím nahradit Arch?
« kdy: 28. 05. 2011, 13:50:57 »
Na Archlinuxu jsem se sice ledacos naučil, ale vadí mi některé nevýhody a chtěl bych ho nahradit jinou distribucí. Už delší dobu se na to chystám, ale teđ by to mělo vyjít, když mi dost možná při reklamaci notebooku nahrají na disk ten OEM SLED.

Co bych od toho požadoval?
* Už ne rolling release - nechci riskovat s každým updatem, že místo práce budu řešit rozbitý systém.
* Možnost zůstat na starších balíčcích se zachováním minoritních updatů. Například jsem chtěl pozdržet Firefox na 3.6.*, ale bezpečnostní updaty jsou důležité.
* Možnost jít do novějších verzí brzy po vydání, pokud chci. (To, tuším, apt zvládá.)
* Možná: zvládnutí více verzí jedné app.
* Po instalaci nemusí být všechno připravené, čerstvé a křupavé. Rád si to trošku poladím (u Archu mi to až tak nevadilo).

Co se týče softwaru, sepsal jsem si seznam balíků, které bych chtěl mít (takové časté jako GIT, Firefox a další jsem nepsal):
* Catalyst (Fglrx) - ovladače pro grafárnu. Open-source alternativu jsem několikrár zkoušel, ale žraly baterku.
* Openbox
* Scala - tam nové verze ale nevycházejí až tak často a možná bych si to spíš udělal sám
* HotSpot JVM - opravdu nechci OpenJDK nebo IdecTea, ale Sun/Oracle JRE.
* Eclipse/Intellij IDEA - ještě nevím, co z toho budu používat, závisí to na pluginech pro Scalu
* NetBeans - pro PHP

Ze všeho nejdůležitější je asi Catalyst, tam si nedovedu představit, že bych to bez balíčku, bez skriptu a bez návodu zvládl nasadit. Zvlášť po tom, co jsem viděl v AURu. Prostě bych zde opravdu potřeboval hotové řešení nebo aspoň polotovar. Ostatní balíčky jsou spíše pro pohodlí.

A teď jsem distribuce:
SLED a OpenSuse - co jsem se díval na balíčky SLEDu, bylo to celkem slabé. Myslím, že mířili spíše na běžné uživatele. Tak asi hlavní výhodou zůstává jednoduchost instalace - zcela určitě tam bude Catalyst out-of-the-box, aspoň při OEM instalaci. Balíčkovací systém prakticky neznám a filozofii této distribuce taky ne. A OpenSuse asi nebude lepší. Takže spíše ne.

Debian - APT vypadá zajímavě, ale ve srovnání s Pacmanem mi přijde až příliš 'chytré'. Možná ale jde jen o to se s tím naučit. Třeba nedávno jsem na Ubuntu ve VMware udělal experiment, po kterém jsem měl rozbité závislosti a při každé operaci jsem se dočetl, že je to rozbité. Zkušenosti s použitím jen některých novějších balíčků (apt pinning, tuším) nemám, tak nevím, jak moc to je bezproblémové a pohodlné. Trošku se bojím, že by to bylo u Debianu potřeba příliš často. Catalyst by tam snad šel, když vydávají oficiální balíčky pro Ubuntu a z dalšího sw tam většina, tuším, je. Na APT se mi nelíbí větší automatizovanost co se týče automatického spouštění daemonů apod. (radši vím, co to dělá), ale to by šlo překousnout.

Ubuntu - Takový vyleštěny Debian s novějšími balíky. Moc mě nepřesvědčilo, mám pocit, že kdykoli si udělám něco po svém, přijdou problémy. (Možná trošku přeháním.)

Fedora - Vypadá zajímavě a někde jsem viděl používání více verzí jednoho balíčku pomocí module add. Takže by to mohlo být pořešené i v Yumu. Přístup k proprietárnímu SW mě ale moc nepřesvědčil.

Co byste mi poradili vy?

13
Windows a jiné systémy / Lepší žádné heslo než slabé?
« kdy: 21. 04. 2011, 15:29:28 »
Mohl by mi někdo pomoci potvrdit/vyvrátit myšlenku, že na Windows je lepší mít u admina prázdné heslo než mít heslo slabé?

O co jde? Pokud zkusím něco ve stylu runas /user:admin cmd, pak jsou podle mých zkušeností dvě možnosti (asi ne možný udělat nějaký speciální zákaz, při kterém toto platit nebude):
1. Uživatel admin má heslo. Pak jsem dotázán na heslo a v případě jeho správného vložení je mi akce povolena.
2. Uživatel admin nemá heslo. Pak je spuštění zakázáno.

Něco do jisté míry podobného jsem našel v postu http://blog.securitywhole.com/2009/05/16/make-windows-more-secure-and-use-a-blank-password.aspx .

Samozřejmě, nemám namysli situaci, kdy má útočník přímo fyzický přístup k počítači. Pak ale může i bootovat a podobně, takže tam až takový rozdíl asi taky nebude.

Co si o tom myslíte?

14
Software / Jabber klient pro Android
« kdy: 01. 11. 2010, 15:02:02 »
Jsem zvyklý na BombusMod (z G502) a teď uvažuji o Androidovém telefonu. Tak samozřejmě hledám i vhodné aplikace.

A nejsem si jist u Jabber klienta. Zkoušel jsem v SDK Jabiru. Možnosti BombusModu jsem asi využíval téměř naplno.

Co mi chybí?
* Typing notify mi chybí v obou.
* Hledání kontaktů psaním na qwerty jsem sice neměl, ale uvítal bych to.
* Jabbim stiskem enteru neodesílá, musím stisknout tlačítko na touch screenu.
* Konference Jabbim neumí, Jabiru omezeně (nenašel jsem odpovídání na zprávu v konverenci nebo soukromé konverzace).

Máte někdo nějaký návrh?

15
Hardware / Bootování instalátoru Archlinuxu na HP 4710s
« kdy: 03. 08. 2010, 11:05:08 »
Chtěl bych nabootovat instalátor Arch Linuxu (netinstall, dual) na mém přenosném počítači. Zapnu-li přenosný počítač s tímto CD v mechanice (již jsem zkoušel dva různé nosiče), BIOS toto CD roztočí na vysoké otáčky, začne blikat caps lockem (jiné *locky nemají na klávesnici LED diodu) a to je vše. Blikne 25krát a po každém pátém blilknutí si dá malou pauzu. Problém nastane dokonce i tehdy, když je bootování z CD zakázáno.
Zajímavé také je, že z jejich recovery CD (na SUSE Linux Enterprise Desktop) mohu nabootovat.
Ptáte se mě, jak jsem nainstalovat i686 verzi? Taky by mě to zajímalo. Vím, že jsem instalátor nějak spouštěl z GRUBu přes ISO (měl jsem předinstalovaný SLED, takže GRUB jsem měl na disku) a potom vložil fyzické CD, které instalátor požadoval. Jenže pak jsem se kvůli rozdělení partitions vracel do původního OS. Skončilo to tak, že jsem něco podrbal (testdisk po jednom omylu) a GRUB mi končil v konzoli, takže jsem z CD Arch Linuxu vytvořil oddíly komplet nově (předinstalovaný SLED šel do háje). Ale už si nepamatuji, jak jsem tehdy nabootoval, z GRUBu určitě ne.

Chtěl jsem bootobat z CD přes GRUB. Našel jsem http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=374555 a trošku upravil část pro menu.lst:
Kód: [Vybrat]
title   SBM-Boot a CD
kernel /memdisk
initrd /sbm.bin
Bez úspěchu:

Stran: [1] 2