Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Vít Šesták (v6ak)

Stran: [1] 2 3 ... 17
1
To záleží:

* Firma na některých věcech může mít úspory z rozsahu.
* Jako jednotlivec si musíte sám shánět zakázky a vyjednávat ceny. Ano, to musí i firma. Otázka je, jak moc je v tom kdo efektivní. Pokud na tom strávíte spoustu času (o to méně času máte na práci, za kterou dostanete opravdu zaplaceno) nebo vyjednáte nízkou cenu, může režie firmy vyjít ještě levně.

2
Marže asi není úplně to, co vám někdo prozradí na potkání. A i podle třeba https://www.podnikatel.cz/clanky/neumite-spocitat-marzi-pak-radsi-vratte-zivnostensky-list/ v tom není započítána všechna režie. Ale i kdyby se to OP pokoušel započítat, jsou tu různé otázky:

1. Odkud ty údaje jsou? Ono započítat všechny náklady včetně různých režií a rizik nemusí být snadné, ani když tu firmu provozujete, natož když nemáte k dispozici citlivá interní data. Do nákladů patří i třeba věci jako nábor. A teď započítejte i neúspěšné pokusy a rozpočítejte to do hodinových sazeb různě ohodnocených lidí...
2. Kdyby se někdo náhodou rozhodl podělit se o svoje citlivá firemní data, jak moc to bude porovnatelné? Jak můžete vidět, není tu v diskuzi ani jasná shoda na definici marže, pak ale můžeme porovnávat hausnunera... A my třeba ani nevíme, jak je dohoda nastavena pro případ nemoci...
3. I kdybychom měli započítané všechny další náklady, jsou otázky typu druh vztahu (OSVČ/HPP/dohoda/...) na místě. I když budu počítat s náklady průměrně (po započítání všech rizik) třeba 150 000 CZK, je rozdíl, jestli se mi hýbou v rozmezí 80 000 – 500 000 CZK, nebo jen 100 000 – 200 000 CZK. Statisticky to vyjde nastejno, ale ve druhém případě máte vyšší míru nejistoty, takže je to méně výhodná situace...

3
Studium a uplatnění / Re:Vývojář bez znalostí
« kdy: 03. 08. 2020, 19:22:00 »
Ad (ne)dokončení školy – na to není jednoznačná odpověď. Jedni řeknou, že nemá cenu dokončovat školu, ve které člověk nevidí smysl, druzí budou argumentovat, že to vypadá, jako neschopnost dotáhnout něco do konce. Obojí je pravda, otázka je, co převáží. Nicméně těsně před cílem bych byl spíše pro dokončení, pokud to nebude zásadní zátěž.

Z hlediska získávání zkušeností vidím dvě protichůdné možnosti:

a. Být na úkol sám a nějak se s tím poprat. Je to někdy trochu jako skočit do Vltavy a učit se plavat, ale někdy to může být dost přínosné, zvlášť v ladění.
b. Mít poblíž nějakého zkušenějšího kolegu, který umí poradit. Občas řekne, že něco děláte moc komplikovaně, občas poradí něco dělat přehledněji...

Nejlepší se asi vyzkoušet si časem obojí, každé má jiný přínos.

4
Studium a uplatnění / Re:Mgr štúdium v česku - informatika
« kdy: 03. 08. 2020, 16:53:01 »
Ano, část FI se věnuje i zpracování přirozeného jazyka (aspoň za dob mých studií tomu tak bylo), a možná tam budou i programy pro hendikepované. Ale je to asi jako tvrdit, že se Albert zaměřuje na prodej ovoce. Realita je ale mnohem bohatší. Aspoň pokud fakulta od dob mého studia se nějak výrazně úžeji nespecializovala.

5
Studium a uplatnění / Re:Mgr štúdium v česku - informatika
« kdy: 03. 08. 2020, 16:30:14 »
Jestli to má být vtip, tak jsem ho opravdu nepochopil...

6
Studium a uplatnění / Re:Mgr štúdium v česku - informatika
« kdy: 03. 08. 2020, 10:08:58 »
O FI MUNI se říká, že navazující magisterské studium lze zvládnout bez jediného řádku kódu. Je to nadsázka, ale podle mé zkušenosti na až tak velká. Teď záleží, co od toho chcete. Pokud teoretické znalosti (s tím, že praktické dovednosti bych doporučil doplnit při škole), pak to lze doporučit. Pokud chcete něco, co se více blíží střední škole a dá vám praxi, podíval bych se jinam.

7
Studium a uplatnění / Re:Office a remote práce po pandemii
« kdy: 03. 08. 2020, 10:01:33 »
Já k těmto věcem přistupuju podle efektu.

Pokud má objekt identitu, nezajímá mě, jak je to interně implementovaný, ale zajímá mě, že když ho změním, ovlivní či neovlivní to další věci?

V případě Theseovi lodě, záleží na tom, zda je to ta samá loď? V jednom článku na Oslu (navzdory tomu, že je to děsně pavědeckej site) bylo pěkné vyjádření, že zloděj včera ukradl tisícovku, ale dneska (díky výměně buněk, etc) už to není týž člověk co včera. A to mě přivedlo k zamyšlení - jenže tu tisícovku stále má. To, zda je či není týž nikoho nezajímá.

Jenže to potom znamená, že nejde o objektivně definovanou identitu. To máte možná nějakou subjektivně definovanou relaci ekvivalence. A někdy ani to – na první pohled se něco může jevit stejně, ale pak si náhodou všimnete rozdílu. Pak nemáte ani konzistentní relaci, natož aby byla reflexivní, symetrická a tranzitivní.

A rozbití tranzitivity lze dosáhnout u subjektivního porovnání i jinak. Budu porovnávat předměty A a B, malých odchylek si nevšimnu. Podobně B a C, C a D, atd. Ale při porovnání A a Z už bude rozdíl patrný. Ostatně, když se budete snažit každý den vyfotit stejně, nejspíš si rozdílů o den nikdo nevšimne (pokud nebudete mít třeba nějaký šrám), ale za delší dobu to už bude patrné. (Lépe by to fungovalo asi na malých dětech, kde ten vývoj bude rychlejší...)

8
Aha, přehlédl jsem, že jde o dvě oddělená SSD. Pak MBR je menší punk, ale i tak bych se tomu radši vyhnul. Ale pokud na něm trváte, uvedené rozdělení mi přijde nejméně špatné:

1. Windows má vlastní SSD a tam ať si přepisuje co chce.
2. O druhé SSD se nejspíš budou dělit systémy používající GRUB. Sice si ho mohou při updatu vzájemně přepisovat, ale s trochou štěstí budou vždy oba systémy bootovatelné. Může se měnit ale třeba pořadí položek, vzhled apod.


9
MBR je celkem old-school. Since asi bude jednoduché docílit požadovaného chování, ale, jak píše k3dAR, nemusí už být tak jednoduché zařídit, aby to nějaký update nepřepsal.

Z tohoto hlediska může být výhodnější UEFI boot, akorát budete s možnostmi nabídky odkázáni na výrobce desky.

10
Studium a uplatnění / Re:Office a remote práce po pandemii
« kdy: 01. 08. 2020, 15:05:47 »
To, že neumím rozlišit mezi dvěma objekty, může znamenat:

a. Jsou objektivně k nerozeznání.
b. Moje schopnosti rozlišit tyto dva objekty jsou nedostatečné, ale rozdíl tam je – možná to poznám později, možná to umí rozlišit někdo jiný.

Varianta b je asi celkem častý případ v reálném světě. Máme dvě sklenice vody. Na první pohled stejné, ale voda se může lišit složením, a rozdíl může být v extrémním případě otázkou života a smrti. V OOP podobná situace může nastat, když se budu pokoušet objekty rozlišit bez práce s jejich identitou. V Javě bez ==, != na objektech, bez identityHashCode apod.

V případě mutability to může být ještě zajímavější. Mohu mít dva na první pohled nerozeznatelné objekty se stejným obsahem, ale každý bude na jiné adrese. Časem se jeden z nich změní. Najednou se projeví odlišná identita, která dříve nebyla patrná.

11
Studium a uplatnění / Re:Office a remote práce po pandemii
« kdy: 27. 07. 2020, 10:52:59 »
1. Zařídit si to šlo již v době předcovidové. Domluvte se se svým současným nebo budoucím zaměstnavatelem. Případně si to samozřejmě můžete zařídit i jako podnikatel, ale to byste se asi neptal... U nás to šlo (brněnská pobočka nadnárodní korporace), ale může se to lišit tým od týmu.
2. Proč Vás zajímá, co bude mít 80 % lidí? To může být užitečné třeba pro nemovitostní trh (a nejspíš poněkud s odstupem), ale nikde není vytesáno, že zrovna Vy nemůžete patřit k těm 20 %...
3. Můžeme se o tom dohadovat, ale reálně to nikdo neví. Takže to může být dlouhá diskuze o ničem.

12
Server / Re:CardDAV server na localhostu
« kdy: 14. 07. 2020, 12:12:57 »
Běží vůbec ta služba?

Ad synchronizace – ano, lze vypnout, můj point byl, že se dost hodí tak učinit a být opatrný.

Ad Pineapple – pokud máte u všech Wi-Fi zakázané automatické připojení a dáte si pozor, kam se připojujete, je to OK. Samozřejmě záleží na zabezpečení připojení k tomu notebooku.

Ad forwarding přes web – sorry, chyba na mé straně. Mělo být ADB. Holt korekce. Myslel jsem tím https://blog.usejournal.com/adb-port-forwarding-and-reversing-d2bc71835d43 .

13
Server / Re:CardDAV server na localhostu
« kdy: 13. 07. 2020, 22:43:42 »
Přímo k dotazu: Odkud máte tu IP adresu počítače? Opravdu platí pro tuto vnitřní sít?

Bezpečnost tohoto řešení je otázkou. Může to být OK, ale chce to zajistit:

1. DAVx⁵ nesmí za žádných okolností zkoušet synchronizaci, když je v jiné síti. Je tedy potřeba vypnout automatickou synchronizaci v DAVx⁵.
2. Musíte si být opravdu jist, že telefon je připojen do správné sítě, a ne do něčeho jako WiFi Pineapple.

Přes kabel by šlo udělat forwarding přes web, pak to ale bez HTTPS může spolehnout jakákoli lokální aplikace.

14
Já bych si toho normálně nevšiml, ale chtěl jsem si to tvrzení o trollovi ověřit, vylistoval jsem si jeho příspěvky a našel tento rozpor – jeden příspěvek tvrdil 15 let, druhý tvrdil třetí ročník průmyslovky, je to tam pěkně vedle sebe. Asi během šesti dní omládl na patnáct let.

Tímto tu asi končím diskuzi a odhlašuju se z notifikací.

15
Asi to bude pravda, kdy je v patnácti letech ve třetím ročníku dopravní průmyslovky: https://forum.root.cz/index.php?action=profile;area=showposts;u=5574

Stran: [1] 2 3 ... 17