Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - xsouku04

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13
46
Hardware / Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 23. 09. 2022, 23:00:24 »
Omlouvám se, že kladu dotaz, ale docela mě to zařízení zaujalo. Potřeboval bych vědět:
1. Jakou formou se to připojuje k WiFi? Nebo se musím vždy připojit k WiFi, kterou to vysílá, jinak se s tím bavit nedá?
2. Existuje na to nějaká appka, která by v reálném čase ukazovala nějaký graf aktuální spotřeby s rozlišením dejme tomu na sekundy? (nebo i jemněji)
Díky.
Funguje to tak, že nejdříve to vytvoří vlastní wifi, jen proto abych si na webu vybral nějakou dostupnou wifi a zadal k ní heslo. Poté mi ještě stihne napsat adresu na stávající wifi, kam se přepojí. No četl jsem, že když se ke stávající domácí wifi nepodaří nepřipojit, přepne se do režimu, kdy si udělá opět vlastní wifi. Což je bezpečnostní riziko, protože zásuvku by mi pak mohl unést třeba soused. Ale dá se to nějak omezit, aby to nebylo možné.

Hotových aplikací  co sbírají data a případně řídí tyto zásuvky existuje vícero, ale nám s tím zatím zkušenost.
Ten opensource firmware má webové stránky zde https://tasmota.github.io/docs/, podporuje více protokolů.
https://tasmota.github.io/docs/About/  Možná bude vědět odpověď někdo zkušenější.

47
Hardware / Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 23. 09. 2022, 22:49:08 »
Krapet off topic, ale jak je to s legálnosti používání těchto zařízení, když to nemá kolík?

Dejme tomu, že chce někdo změřit spotřebu babičce u její 35 let staré Tatramatky, která pravděpodobně bude mít ještě vidlici, která napočítá i s kontakty na boku a stane se neštěstí. Za kým to pak jde?
No je to spíše nepochopení. Ochranný vodič - země, tam je, ale jiným způsobem. České zásuvky mají ochranný vodič jako kolík co trčí ze zásuvky. To co se do zásuvky strká musí mít díru, aby tam kolík zapadl.
A třeba německé EU zásuvky, ten kolík v zásuvce nemají, ochranný vodič má kontakty na okraji zásuvky.

Co se týče bezpečí tedy není rozdíl, jde jen o to, aby se ten měřák dal zapojit do české zásuvky nebo prodlužky bez nějakého mezikusu. Naznal jsem že máme stejné zásuvky jako francie. Proto pokud se něco objednává z Ali, někdy EU zásuvka nemusí stačit a je třeba vybrat francouzskou, protože ta vypadá jako shodná s českou.

Obrázek níže jsou z wikipedie.
A je u nich napsáno:
Plugs and sockets may sometimes combine male and female contacts. Clockwise from top left: CEE 7/4 (German) plug; a matching CEE 7/3 socket with exposed earth (ground) projections on circumference of socket; CEE 7/5 (French) socket with projecting earth pin. Typically no energy is supplied to any exposed pins or terminals on the socket, for safety.






48
Hardware / Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 23. 09. 2022, 14:47:03 »
Tohle nejde v takovém skromném rozpočtu řešit, divili byste se jak "od boku" hádá tyhle malé příkony i třeba certifikovaný distribuční elektroměr, podle kterého Vám fakturují :-)

V současné domácí AC soustavě je to od všech spínaných zdrojů zarušeno vysokofrekvenčním šumem, který dokáže s přesností měření zamávat. Kompenzací je velmi rychlý měřič (vzorkovací frekvence obou ADC několik MHz, sfázované dohromady s minimálním jitterem), ale to jednak nestojí tři stovky a jednak taková věc nemá provozní příkon v pár desítkách mW, je to laboratorní přístroj s aktivním chlazením.

Takže v praxi větší proudy měříme, ty menší v podstatě odhadujeme, např. podle charakteristiky zkreslení se to násobí různými součiniteli, interpoluje se mezi několika kalibračními tabulkami atd.

Díky za vysvětlení. Takže ta série zásuvek prodávaných na CZC nemusí být ani tak chyba, nebo chybná série, ale možná jen experiment, jak to odhadovat trochu jinak, možná méně přesně.  Jinak jsem si na měření spotřeby koupil tohle z Aliexpressu. https://www.aliexpress.com/item/1005004003836968.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.7ea21802Yy6Dt1 a přestože to stojí pár stovek, tak žádné vyloženě nesmysly nepozoruji. Je ale fakt, že hodnoty kolem 1W asi procentulně moc přesné nebudou. Jinak pokud by jste to někdo kupoval, je třeba koupit francouzkou variantu, ne EU, tu nestrčíte kvůli kolíku do běžné české zásuvky ani prodlužky.

Stejně jsou ale ty zásuvky za 350 Kč dobrá věc, dají se s tím dělat různé zajímavé věci a to za pár stovek.

49
Hardware / Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 23. 09. 2022, 11:37:32 »
Tak jsem nyní testoval  ten jeden kus co mi přišel z Aliexpressu https://www.aliexpress.com/item/4001230982267.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.54ab1802xx2Aaq

Je to úplně to stejné jako z CZC, ale chová výrazně lépe.  Ukazuje opravdu nulu, občas tam skočí 1 W. Tedy odpovídá to popisku výrobce, že hodonoty pod 5 W mohou být někdy špatně.   CZC nejspíše prodává nějakou vadnou sérii - tedy co se týče měření, kdy se spotřeba blíží nule je hodnota špatně ne občas ale vždy.

Tedy dlouhodobě měřená spotřeba u zařízení, které se zapíná jen občas bude výrazně přesnější než u té wifi zásuvky co prodává CZC. Kalibrace to nezpraví, to jsem dělal.  Jediné co by šlo je ty nízké hodnoty okolo 2 W prostě nechat ingorovat a považovat je za stav bez spotřeby. Nebo to pak nějak přepočítat a korigovat podle skutečné spotřeby naprázdno toho zařízení, protože taková spotřeba bývá konstantní a není třeba ji nepřesně měřit. Je třeba měřit spotřebu mimo spící režim, která závisí na spoustě vnější okolností.

Ty vadné zásuvky z CZC se dají použít jen na měření spotřeby, pokud to zařízení na dálku přes tu zásuvku zapínáte a většinu času je vypnuté (pak to správně ukazuje nulu). Nebo pokud spotřebu vůbec nepotřebujete měřit - např. budu chtít občas restartovat kabelový modem kvůli nej.cz břídilům.

50
Hardware / Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 23. 09. 2022, 11:10:47 »
Mám vizuálně stejný, taky s tasmota FW. Výrobce Athom, Aliexpress. Bez zátěže ukazují nula. Asi je to jen o nějaké kalibraci.
Bral bych to jako feature, že vidíš i samotnou spotřebu zásuvky  8)

Karmelos: řekl bych, že to měří překvapivě přesně. A TrueRMS to samozřejmě umí - tzn to bere v potaz kapacitní/induktivní zátěž. Navíc je to dělaný na měření věcí jako "kolik mi sežere mrazák za půl roku". Tam je asi fakt jedno, jestli to ujede o 2W nahoru/dolů. Ono i díky tomu že to má výsledek zaokrouhleno na celé watty, tak to není už z principu použitelný na měření "kolik mi bere nabíječka na mobil ve standby"

Vlastní spotřeba je výrazně menší než 2W (běžně ji není možné změřit jak je nízká) navíc po 80% času kdy mražák zrovna nejede bohužel zanedbatelné na celkové spotřebě není.
A taková klimatizace třeba nejede 95% času, takže 2W 24/7 rozhodně nejsou zanedbatelné.

Možná CZC prodává nějaké vadné kusy. Zkusím ten co mi přišel z aliexpressu.

51
Hardware / Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 23. 09. 2022, 11:07:43 »
To že je možná zahrnuta vlastní spotřeba ani cena rozhodně důvod není.

Vypadá to, že se opravdu měří na výstupu, protože když zásuvku dám do stavu OFF naměří 0V i 0 spotřebu.

A vlastní spotřeba je výrazně méně než ty 2W.

Cena je nízká hlavně proto, že se toho vyrábí obrovské množství a používá se čip, které se dává ještě do mnohem většího množství podobných zařízení a pro něž existuje právě ten opensource firmware.  To dovoluje nízkou cenu a celkové dobré parametry.



Stránky výrobce jsou zde.  https://www.athom.tech/blank-1/EU-plug


The measurement error of active power about 0.2%

The measurement error of effective current is 0.5%

The measurement error of effective voltage is 0.5%

Dále tam píší poznámku.


Notice:

HLW8032  occasionally report invalid power measurements for load values below 5W. During this situation it sometimes reports a valid load. By setting SetOption39 to 128 (default) it must read at least 128 invalid power readings before reporting there is no load.

To discard all loads below 6W simply set SetOption39 1 (0 will reset to default on next restart) so it will report no load below 6W.


Tedy občas to ukáže nesmysl, když je spotřeba pod 5W. Mě to ale nesmysl ukazuje pořád stejný.

Zkusím se zeptat také na aliexpressu kde to také prodávají a tam jsem také koupil jeden kus, jestli nebudou vědět. Na CZC jsem se ptal, tam asi nic nevědí.  Také se můžu zkusit zeptat výrobce.

52
Hardware / Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 23. 09. 2022, 10:14:16 »
Objednal jsem si tři wifi zásuvky, co by měli umět měřit i spotřebu za 350 Kč. https://www.czc.cz/solarmi-tp29-pg01/341388/produkt  V těch zásuvkách  je  Tasmota opensource firmware, takže je možné všechno řídit a přepínat bez nějakého cloudu třetí strany. Nejednoduššeji přímo na webu té zásuvky. Je tam použit univerzální chip, který se vyrábí ve velkém pro podobné aplikace, proto je to tak levné a přitom zdá se být kvalitní.

Mám ale problém v tom, že zásuvka při měření spotřeby naměří 2W i když k ní není nic připojeno. Kalibrace 60W obyčejnou žárovkou našla jen minimální chyby a problém se tím nespravil.  Je to běžná vlastnost, kterou se prodejci jen zákeřně nechlubí?

Předpokládám, že aby bylo měření přesnější i nízkých hodnot, musím koupit nějakou dražší zásuvku. Můžete mi nějakou doporučit?  Na claudy kdoví kde nejsem  moc zvědavej, takže podmínkou je zase Tosmota.






Jinak jsem zkoušel upgrade firmware a pak jsem omylem zadal při kalibraci ampéry v ampérech a ne použadovaných miliampérech. A pak byly hodnoty pořád nulové. Provedl jsem tedy reset do továrního nastavení, ale pak se začal používat špatný Template a měření spotřeby to přestalo ukazovat úplně (úplně to vynechávalo).  Řešení bylo kliknout na "Configuration" -> "Configure other" a Template nastavit na {"NAME":"Athom Plug V2","GPIO":[0,0,0,3104,0,32,0,0,224,576,0,0,0,0],"FLAG":0,"BASE":18}.  A nyní vše funguje jako na začátku s nejnovějším firmware.

Jinak spotřebu samotné zásuvky mi měřák ukazuje 0, nejsem schopen naměřit tak nízkou hodnotu bez ohledu na to jestli je zapnutá nebo vypnutá. Což je dobré, protože se tím dají automaticky vypínat různé věci jako třeba tiskárny nějakou dobu poté co se naposledy použijí. Použití se pozná automaticky podle zvýšené spotřeby, což vynuluje timer. A zapnout se pak dají také bez stávání ze židle. Ale bojím se toho, že třeba androidí televizi to nebude dělat dobře a možná brzy z toho chcípne. Laserové tiskárně co má stejně na boku fyzický vypínač to rozhodně vadit nebude, inkoustovka to jednou za čas přežije. No chci tím měřit spotřebu klimatizace kterou si přitápím. Automatizovaně restartovat kabelový modem od nej.cz, který to tak jednou za týden potřebuje, protože v nej.cz jsou matláci a něco tam vždy v noci tvořej.

53
Ta služba co mají na generování vlastní image s přidanými a/nebo odebranými balíčky je parádní věc. Dá se to použít i na upgrady přímo z konzole pomocí balíčku auc.

Jinak z těch balíčků co píšete asi dost prostoru zabral mc a jeho závislosti. Jestli ho potřebujete jenom občas, tak je možná lepší ho instalovat jen dočasně do RAM přes opkg -d ram install. Akorát je pak pro ty knihovny potřeba nastavit LD_LIBRARY_PATH=/tmp/usr/lib.

Díky.   mc  jsem vyhodil a místo toho dal relativně malý openssh-sftp-server.   Tedy mohu si namountovat souborový systém routeru přímo na svém pracovním počítači pomocí. sshfs root@192.168.0.1:/ openwrt_linksys -o idmap=user -o allow_other,reconnect,ServerAliveInterval=15,ServerAliveCountMax=3,Compression=no,auto_cache
Až skončím odpojení pak provedu pomoci fusermount -u openwrt_linksys

Takže mohu použít mc, vimdiff, neořezaný vim a jiné nástroje svého hlavního počítače bez omezení.  Ze 16 MB zbývá 4.5MB volných.




Objednal jsem si tři wifi zásuvky, co by měli umět měřit i spotřebu za 350 Kč. https://www.czc.cz/solarmi-tp29-pg01/341388/produkt  V těch zásuvkách  je  Tasmota opensource firmware, takže bych neměl být omezován nějakým hloupým a arogantním výrobcem.
Předpokládám, že řídit to z toho openwrt routeru bude celkem hračka.  První co udělám je automatický restart kabelového modemu, pokud ráno nepůjde internet, protože nej.cz se v tom v noci vrtali a restart je nutný. Je to dlouhodobý problém, nic s tím nechtějí dělat, stane se to tak jednou za týden až čtrnáct dnů. Prostě profíci.

54
Tak jsem kliknutím na Customize installed packages a přidáním balíčků


luci kamailio mc tcpdump-mini ruby ruby-irb luci-app-sqm luci-proto-wireguard luci-app-adblock kmod-wireguard sngrep kamailio-mod-corex kamailio-mod-counters kamailio-mod-kex kamailio-mod-pv  kamailio-mod-rr kamailio-mod-sanity kamailio-mod-siputils kamailio-mod-sl kamailio-mod-textops kamailio-mod-tm kamailio-mod-tmx kamailio-mod-maxfwd kamailio-mod-jsonrpcs kamailio-mod-ctl kamailio-mod-cfg-rpc kamailio-mod-acc kamailio-mod-xlog socat


vytvořil vlastní build.  Kromě balíčků výše se automaticky přibalí i některé jejich závislosti. Po přidání těchto balíčků do buildu  zbývá místo 10 MB volné flash paměti už  jen 3 MB volných, což by ale mělo stačit a  mám tam vše co jsem zamýšlel.  To Kamailio je telefonní ústředna (přepojuje jen SIP signalizaci takže naprosto nenáročná věc), aby otevírání dveří od domu fungovalo nezávisle na funkčnosti internetu, ale přitom když někdo zvoní (a funguje internet) mohlo to volat i na mobilní telefon. Tedy dveře od domu mohu otevřít i z mobilního telefonu.

Je neuvěřitelné, co vše se na platformě openwrt vejde do 13 MB, to s běžným Linuxem nelze vůbec srovnávat.

Jak popsáno zde:
http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=15&t=4717

55
Tak jsem si nakonec objednal tohle.




https://www.aliexpress.com/item/1005002984730199.html


Už mi tohle zařízení přišlo. Nemá ani svoji wiki openwrt stránku, stránka je jen pro podobné zařízení  GL-AR300  - která má navíc 128 MB NAND, ta se ale nyní nedá sehnat. Takže jsem byl trochu v rozpacích co tam nahrát.

Fungovalo tohle.

https://firmware-selector.openwrt.org/?version=22.03.0&target=ath79%2Fgeneric&id=glinet_gl-ar300m16


Ze starého  zprzněného openwrt  dodávaného výrobcem jsem nahrál nejdříve "kernel" (běží to v ram a nic neukládá) a v dalším kroku až sysupgrade. Ale předpokládám, že nejspíš by šlo rovnou použít sysupgrade.   Jako čerstvá instalace to má skoro 10 MB volných.  Což je pro openwrt docela dost prostoru až na několik větších aplikacích a potřebných knihoven a ještě zbude nějaká rezerva. Když kliknu na Customize installed packages, mohu si zjevně vytvořit vlastní build, kde budou přesně ty balíčky co potřebuji, čímž se ušetří další místo.

Hostname  OpenWrt
Model  GL.iNet GL-AR300M16
Architecture  Qualcomm Atheros QCA9533 ver 2 rev 0
Target Platform  ath79/generic
Firmware Version  OpenWrt 22.03.0 r19685-512e76967f / LuCI openwrt-22.03 branch git-22.245.77528-487e58a

56
Server / Re:Kde koupit/jak postavit nový server
« kdy: 29. 08. 2022, 15:33:00 »
Na jaře jsem stavěl low-power servřík s touhle deskou
Hrozná je ta 50% inflace na serverové věci. Sleduji to a nestačím se divit. Njn, co se dá dělat, leda počkat.

Připadá mi, že servery jsou dlouhodobě nedostatkové zboží.

Některé desky jsou ale dražší třeba jen o 10%. Já myslím že hlavní inflace teprve přijde, až se v zimě ukáže, že nemáme žádný plyn ani elektřinu.  Politici budou mít potřebu něco udělat a vytisknou peníze z ničeho což rozpoutá obrovskou inflaci.
Protože to že nebude plyn výrazně zvýší spotřebu elektřiny tedy i její cenu, což samozřejmě politici stále netuší. Krom toho malá část elektřiny hlavně v Německu se vyrábí z plynu.

Proto bych chtěl obměnit část hardware ještě než začne podzim. Také by to mělo snížit spotřebu až se elektřina opět několikanásobně zdraží.

57
Gratuluji k nákupu zařízení, které nesplňuje ani vaše požadavky.
No hold když nic lepšího není. Pokrok se v této oblasti téměř zastavil. U počítačů i mobilních telefonů klesla spotřeba na polovinu a zdvojnásobil se výkon u routerů jsme téměř kde jsme byli.

Větší paměť lze zajistit přes USB, můj stávající router TP-Link TL-WR841N   USB nemá a nyní se navíc prodává s poloviční nebo čtvrtinovou pamětí  RAM i FLASH než si podařilo koupit před pěti lety. (mám dva kusy na dvou místech, oba fungují výborně, chci  mít ještě třetí, kdybych něco dovrtal, abych nebyl bez internetu a USB se hodí). Jinak třeba právě ten TP-Link TL-WR841N se prodává od roku 2007 a je spousta routerů, které se prodávají už 10 let.

58
Tak jsem si nakonec objednal tohle.




https://www.aliexpress.com/item/1005002984730199.html

Uvádějí tam spotřebu pod 2W, což by bez zátěže mohla být pravda. Už podle toho jak je to malé a bez pořádných chladičů.

Je to snad jediný router, který oficiálně podporuje OpenWRT bez proprietárních úprav, tedy možné je libovolně upgradovat.

Pokud by mne 16 MB flash nestačilo, tak si mohu pomoci USB flash, nebo starým SSD diskem přes USB redukci.

Switchi se stejně doma nevyhnu. A směrem do internetu mám stejně jen 60 Mbit, a přes wifinu kopírovat filmy z počítače na počítač nepotřebuji.

Dobrý je to i na cesty jako wifi repeater,  protože to lze napájet z powerbanky.  Tady celé to můžu strčit někde na chodbu či do auta, abych si prodloužil dosah špatné wifiny, co poskytuje ubytovatel.


Osobně nechápu, proč se nenajde více výrobců, co by oficiálně podporovali openwrt.  By ušetřili hodně za vývoj firmwaru a ještě by to bylo podstatně lepší než co jsou schopni vyvinout sami. Bohužel hledání zařízení na které lze spolehlivě nahrát openwrt je takový opruz, že se nedivím, že Openwrt se moc nepoužívá.

59
Můžeš si koupit MikroTik hAP ac3 (https://www.i4wifi.cz/cs/248773-mikrotik-hap-ac3). Nevím, jestli to splňuje tvé cenové požadavky, ale dá se to koupit hned a v ČR.  OpenWRT tam nainstalovat jde bez problémů a opravdu to funguje.
Vypadá pěkně. Jen mne děsí ten velký chladič.
A našel jsem  zde https://mikrotik.com/product/hap_ac3.
Max power consumption   30 W
Max power consumption without attachments   12 W

60
Server / Re:Kde koupit/jak postavit nový server
« kdy: 27. 08. 2022, 18:39:13 »
Na Supermicro webu si můžeš vybrat, co chceš (samostatné chassis, desku, nebo rovnou dohromady) - https://www.supermicro.com/en/ (v Menu: Products...). Pak už si to stačí najít třeba u Anafry, abys měl cenovou představu - https://smicro.cz/ .

Díky. Tak to vypadá, že bych pořídil tuhle nebo podobnou desku.  https://smicro.cz/asrock-x470d4u   K ní nějaký Ryzen 3. generace,

Jaké jsou k tomu odzkoušené paměti je možné najít zde. https://www.asrockrack.com/general/productdetail.asp?Model=X470D4U#Memory

Jediná ECC odzkoušená paměť 32 GB pamět zdá se nejde sehnat, doufám že půjdou sehnat za rozumnou cenu některé z těch 16 GB.

4 NVMe disky (dva napřímo přes m.2 a dva přes adaptéry) a mám co potřebuji.   A bednu bych asi použil nějakou stávající z 8 let starého serveru.
Výsledek server za téměř cenu desktopu. Bohužel se ale nevyhnu tomu si to poskládat sám, protože nikdo se neobtěžuje podobné sestavy prodávat jako hotové.



Jinak na tom stroji poběží docela dost vytížená databáze  v lxc, kde se docela zapisuje o velikosti cca 250 GB. A bude též fungovat jako záloha pro jiné služby v případě nouze.

Jinak ze zkušenosti vím, že je běžné si sestavit úplně obyčejný počítač, který pak funguje jako server třeba 5 let bez jediného záhadného vynuceného restartu.  Pokud by tomu tak nebylo tak vždy lze z něj dodatečně udělat desktop.

Nevěřím moc tomu, že když použiji https://www.obchudecek.cz/detail.php?zbozi=V163305_asus-pn51-r7-5700u-1-m-2-slot-2-5-slot-0g-bez-os, tak že to bude fungovat špatně nebo se to pokazí.  Ono to totiž potíže s chlazením předchází tím že to moc tepla nevyrobí a průměrná zátěž  určitě bude pod 30%. 

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13