reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Miroslav Šilhavý

Stran: 1 ... 114 115 [116] 117 118 ... 136
1726
Odkladiště / Re:Jak správně zálohovat data okolo 20 GiB
« kdy: 13. 10. 2017, 09:44:51 »
Pásky mají vysokou TCO!
Souvislý soubor 20GB bych raději hodil na dva disky, klidně IDE připojené přes redukci, najít se dají na smeťáku.
Pásky jsou jednoznačné řešení od objemu dat, který 10x převyšuje kapacitu pásky.

Bavíme se zde ale o (bez urážky) až paranoidním strachu o data. A pořídit LTO mechaniku a pár kazet je taky věc několika korun. Upřímně, i stará LTO-2 na toto poslouží, a po verifikaci zápisu bych strach neměl. TCO bude v takové chvíli nízké. Tazatel stejně vynakládá spoustu práce tím, že data ručně online kopíruje několikrát do roka.

V takovém případě bych se skoro přiklonil, čistě jako terapii na paranoiu, prostě vzít i starou LTO, a poslat to tam tarem (viz vedlejší thread, kde jsem takové řešení označoval za pitomé :), a ejhle, júzkejs je na světě).

1727
Odkladiště / Re:Jak spravne zalohovat data okolo 20 GiB
« kdy: 13. 10. 2017, 07:04:29 »
Zalohovat staci posledni verzi, zalohuji cca jednou za 2-6 mesicu dukladne na vsechna mista a jednou za 2-3 tydny na 2-3 mista. Ale uchovat si jednou za 1-2 roky verzi k danemu datu, to neni od veci, neni to ale potreba. Naprostou nutnosti je (aspon relativne) posledni verze. Kdyz by se napr. obnovit dala jen predposledni verze, tak se ztrati jen prace po obnovene zaloze.

Samotny soubor, ktery potrebuji zalohovat, je TC kontejner neco malo prez 20 GiB velky. A prave ta m kdyby v urcitych mistech byla chyba, mozna ho nikdy neoevru, tezko pujde opravit. A nektere jednotlive soubory primo v nem musi take byt naprosto bezchybne. Jestli TC ma nejakou kontrolu integrity disku, to si nejsem jisty. Kompresi se velikost souboru v tomto pripade nezmensi, jde ale zkontrolovat integrita-checksum (7z t file.7z).

Otázka verzí, resp. archivace dat vedla k tomu, jestli by primárním zálohovacím médiem neměly být pásky. 20 GB je prd, a při četnosti, jakou zmiňujete, to nebude ani složité zavést.

Nešlo by zálohovat spíš/nebo i vnitřek kontejneru? S velkými soubory, byť 20 GB není nic nezvladatelného, se vždy pracuje hůř.

No a na konec bych přidal scénář pravidelného obnovení všech dat včetně otestování funkčnosti po obnovení.

Víc paranoindní podle mě není potřeba být.

1728
Odkladiště / Re:Jak spravne zalohovat data okolo 20 GiB
« kdy: 12. 10. 2017, 22:53:43 »
Nic dalsiho me nenapada.

Jak často zálohujete? Uchovává se jen poslední verze souboru, nebo potřebujete archivovat různé verze v čase?
Asi bych nejprve řešil hardware, aby vše, čím data procházejí, mělo podporu / zapnutý ECC. Nevím do jaké kapacity, ale i flash storage se vyrábějí s interním ECC.
Nespoléhal bych na jediný komprimační program, v něm může být chyba, včetně test funkce.
Doplnil bych před a po kompresi kontrolní součty, minimálně SHA-2, snad i SHA-3 apod. - prostě co bude při ruce.
Pokud by se jednalo o práci přímo pomalém disku (NFS apod.), zvážil bych ještě rozdělení do menších kousků (a poté aplikace všeho výše uvedeného).

Nemohl byste pro zajímavost vysvětlit, o co se jedná? Zní to tak tajuplně.

1729
Software / Re:Midnight Commander ukládání aktuálních oken
« kdy: 12. 10. 2017, 08:46:45 »
Další věc, mám několik strojků s debianem a zjistil jsem, že u jednoho mě autosave funkuje, tak jsem dal aptitude update, aptitude safe-upgrade a najednou už nefunkuje, heč?
Chtěl bych požádat někoho, kdo to umí, aby se přihlásil do tý tlupy, co dělá na MC a založil ticket na tento problém, já jsem starší člověk a anglicky nedám ani vrzg, jinak už je to tam. Nebo já nevim, jak tenhle problém jinak vyřešit.

V novějším MC je to na dvou místech:
Options => Configuration => Auto save setup
Options => Panel options => Auto save panels setup

Ve starším to bylo jen na jednom místě.

Nemůže to být tím?

1730
Nie som si isty, ale operation not permitted nie je dosledok toho, ze je to zakazane na firewalle. Urcite to nie je dosledok drop pravidla, myslim, ze ani reject.

Neumím se vyjádřit k dotazu o UFW, ale Operation not permitted je důsledek reject pravidla, resp. může to být důsledek i nějaké jiné chyby, ale reject se takto projevuje. Je jistě správnou praxí (i když ne často viděnou), že směrem z LAN (DMZ) mají být nastaveny REJECTY, zatímco z WAN mají být DROPY / TARPITY.

1731
O serveru Root.cz / Re:Nevysvetlena cenzura na foru
« kdy: 11. 10. 2017, 14:01:45 »
Já se zamykáním vašich vláken nesouhlasím, ale pořád je to lepší než umožnit vybraným VIP diskutujícím šíření propagandy bez možnosti na ně reagovat, jak to dělají mainstreamové zpravodajské servery, kde diskutéři z PR agentur diskutují sami se sebou.

To už je bezpředmětné přirovnání. V takovém případě už by tu asi nikdo z nás nebyl.
Já se zamykáním souhlasím, ale až po vyčerpání ostatních možností - a ty zdaleka vyčerpány nebyly.

1732
O serveru Root.cz / Re:Nevysvetlena cenzura na foru
« kdy: 11. 10. 2017, 13:22:16 »
Pripada mi hlupe nazyvat zamknutie vlakna cenzurou...

Zazil som uz fora, kde to bolo omnoho horsie. Fora, kde sa mazali nesuhlasne alebo prispevky kriticke voci redakcii a kde sa mazali aj prispevky, ktore kriticke neboli, len ponukali iny pohlad na temu clanku, ale naburavali smer udavany redaktormi.

Na fore root.cz nie je ziadna cenzura.

Jasně, Bělorusko je fajn, když nejsme v KLDR :-).

1733
O serveru Root.cz / Re:Nevysvetlena cenzura na foru
« kdy: 11. 10. 2017, 13:01:12 »
Mozna nejaky system hodnoceni (treba +/-/offtopic/trolovani/spam) prispevku by to vyresil. S tim, ze bych mazal opravdu jenom cisty spam, zbytek bych nechal na ctenari, at si nastavi (napr. zabalit offtopic a negativni skore, nezobrazit trolovani).

Tím bych si nebyl jistý. Už pan Werich říkával, že je známo, že masy oplývají "obdivuhodnou inteligencí". Kontroverzní názor může být negativně hodnocený, ale i tak přínosný. Systémem, který navrhujete, zachytíte tak akorát "střední proud ranní moči", bál bych se, že pak forum bude velmi, ale velmi nudné.

1734
O serveru Root.cz / Re:Nevysvetlena cenzura na foru
« kdy: 11. 10. 2017, 11:55:29 »
Jaká prevence? Vyzkoušejte napsat do nějakého vědeckého časopisu nějaký "offtopic" článek. Po odmítnutí také můžete křičet "cenzura"! Socialismus asi zanechal v lidech hluboké stopy... Jejich server, jejich redakce, jejich pravidla. Byl bych pro daleko ostřejší moderování všude, ten veletok blbosti je občas obludných rozměrů a úplně se v něm ztrácí rozumné příspěvky.

Tak se podívejte do diskusí zde. Většinou jsou první odpovědi kvalitní, pak kvalita řídne, a řídne o to víc, o co méně autor tématu (evt. moderátor) vstupují do diskuse. To je přirozená prevence, starat se prvně o svůj "majetek".

1735
O serveru Root.cz / Re:Nevysvetlena cenzura na foru
« kdy: 11. 10. 2017, 11:53:58 »
1. I když poskytnou technickou a věcně správnou odpověď, tak mají nutkání tam přidat část svého subjektivního názoru s tím související. Větičky typu "to lopata ale nepochopí", "za to můžeme poděkovat našemu školství", "což by se v USA nestalo".

2. Máme nutkání odpovídat na subjektivní názory. I když vlastně s technickou stránkou problém nemáme, nebo o tom dokonce ani nic netušíme a je nám to jedno, tak na ty subjektivní větičky chceme odpovědět. Je pro nás těžké se nad to povznést a nechat to jen tak. Máme potřebu těm názorům oponovat, opravovat je.
https://xkcd.com/386/

To jsou ale poměrně normální vlastnosti, a paradoxně se s nimi setkáte u dvou rozdílných skupin. Nechci se nikoho dotknout, hledám správně slovo - u nýmandů? - méně životně zkušených, mladších, nebo třeba méně odborně založených lidí. A pak naopak u seniorních pracovníků.

U nýmandů je prezentace subjektivního názoru začasté projevem omezenosti rozhledu - znám jen jednu cestu a jinou nepřipouštím: Jakým provazem mám uvázat kozu ke kůlu? Nepřivazuj ji, lepší je pěstovat ovce, ty se přivazovat nemusejí a mají chutnější maso.

U seniorních pracovníků je to naopak - tazatel se ptá, jakým provazem má přivázat kozu ke kůlu. Senior ze zkušenosti vím, že daleko účelnější je levný elektrický ohradník nainstalovaný za 10 minut kolem velkého pozemku.

A pak je možné, že tazatel opravdu VÍ, že potřebuje provaz na přivázání kozy, nebo je také možné, že ho možnost elektrického ohradníku nenapadla.

To jsou úplně jiné dva druhy offtopiců, a oba by se měly moderovat jiným způsobem.


A teď k původnímu tématu: já osobně jsem zastáncem moderování (cenzura je jeden z nástrojů moderování).

+1  :D


Za mě pomíjíte ten hlavní faktor: jaké je zaměření root.cz. U ahaonline.cz, blesk.cz, idnes.cz si dovedeme představit různorodost (i podobnost) diskutujících. Ale to je dáno tím, že se jedná o servery se širokým, a třeba i bulvárním zaměřením. Root.cz si své publikum také vybírá, tím, co a jak vydává.

1736
O serveru Root.cz / Re:Nevysvetlena cenzura na foru
« kdy: 11. 10. 2017, 11:43:00 »
Zajděte se podívat na Novinky nebo na Blesk, jak vypadá pravé "ustálení" diskuze... Prostě kvůli části populace se příspěvky moderovat musí. Jinak váš křik "cenzůůůra" mi připomíná jiný křik jedné části naší populace - "diskriminaceeeee". :D Svoboda bez pravidel je anarchie.

Jenže před represí (viz můj novější post) má předcházet prevence. Ta tu není.
Svobodu a anarchii si nepletu.

1737
O serveru Root.cz / Re:Nevysvetlena cenzura na foru
« kdy: 11. 10. 2017, 11:20:32 »
Myslím si, že tady na Root.cz ani moderátor není náladový nebo že zamyká témata, se kterými nesouhlasí. V jeho nesouhlasu s názorem někoho jiného to určitě není.

Já si myslím, že se tady pomíjí tři důležité věci:
  • Moderování není totéž, co mazání a zamykání; moderátor by měl svými vstupy diskusi pomáhat. Represe (zamykání, mazání, ban) by měly být až nouzové prostředky.
  • Prvotní (morální) povinností moderovat téma je na tom, kdo ho otevřel. Je smutné vidět, že tu někdo štěkne, dost často hloupě nebo neúplně, pak se na dva-tři dny vytratí, a po třech dnech se vyjádří jen k tomu, že všichni jsou hovada. Všimněte si, že mnohdy ani v diskusích, které se nerozjedou špatným směrem, nemá tazatel dost zdvořilosti, aby za odpovědi poděkoval, či napsal, jestli mu pomohly.
  • V tématech, kde zejména předešlý bod neselhává, většinou nedochází k rozjetí diskuse nepatřičným směrem. Je tam dotaz, pár odpovědí, upřesnění od tazatele, závěr i poděkování. Nedělal jsem rešerši, ale přijde mi, že taková témata končívají někde maximálně kolem 20 postů.


1738
Dvere sou zbytecny zarizeni, stejne rozbijou okno ...
Ne, zamykat ledničku, je zbytečný...

Stejně rozbijou okno u ledničky.

1739
O serveru Root.cz / Re:Nevysvetlena cenzura na foru
« kdy: 10. 10. 2017, 22:02:01 »
Toz, mohli by tu mit treba subforum zvane treba Zvanirna a tam at si kazdy zaklada tema, jake se mu zachce. Koho to nezajima, nemusi tam lezt. A temata by mohla byt cronem mazana, pokud jsou treba pul roku neaktivni, aby nezaplacavala databazi. Vzhledem k jejich povetsinou netechnickemu charakteru nema cenu je zde archivovat. Zbyva uz jen vyresit, jak to udelat, aby v technickych diskusich nikdo neoptimalizoval rozdeleni zdroju, ale to bez registrace asi nepujde, pokud u toho nema porad sedet moderator. Ve Zvanirne by tak byl jakysi Fejsbuuk bez registrace, reklamy by se vesele zobrazovaly a bylo by.

A přesně takovéto hovadské nápady, které znějí dobře, ale nejsou absolutně realizovatelné, bych třeba já osobně mazal, resp. přesunul do žvanírny.

1740
O serveru Root.cz / Re:Nevysvetlena cenzura na foru
« kdy: 10. 10. 2017, 21:36:24 »
MILUJU PŘEVLEKY

A jeden transka...

Stran: 1 ... 114 115 [116] 117 118 ... 136

reklama