Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Vladimír Smitka

Stran: [1] 2
1
Server / Re:Jak začít se současnou webařinou?
« kdy: 11. 02. 2021, 17:29:29 »
On se chce ale neco naucit. Tim, ze v nejakem udelatku upravi wordpress sablonu se nauci kulovy.
Jednoznacny trend jsou(jak uz tady bylo mnohokrat zmineno) primitivni RESTovky na serveru a tlusty klient napr. v Reactu.

Ano, a ten samý trend je i ve světě WP, jen je k tomu už hotové pro uživatele příjemné plnidlo pro to REST API. WordPress se nemusí používat jen tak, že se stáhne šablona a nastaví pár barviček, což za vývojem pro WP bohužel většina lidí vidí...

2
Server / Re:Jak začít se současnou webařinou?
« kdy: 11. 02. 2021, 09:32:20 »
Třetina internetu jede na WordPressu a za mě je to na start dobrá cesta. Není složité ho rozjet a na pro nenáročný provoz stačí prakticky libovolný PHP hosting za pár korun. Když se web připraví, tak je pak rychlý, bezpečný, jednoduše spravovatelný a dobře rozšiřitelný.

Je kolem něj rozsáhlý ekosystém a tak je možnost stále se někam posouvat. Jsou zde možnosti, jak si celý web naklikat ve vizuálním builderu se spoustou hotových komponent https://elementor.com/ - to se samozřejmě projeví ve složitosti (a rychlosti) výsledného kódu. S větší znalostí CSS lze pak použít komplikovanější builder https://oxygenbuilder.com/. Se zkušenostmi s MVC frameworky lze použít oblíbený šablonovací engine Twig (https://cs.wordpress.org/plugins/timber-library/). S dobrou znalostí Javasriptu lze stavět přímo na blokovém editoru Gutenberg, který se postupně rozrůstá a bude ho brzy možné použít i na tvorbu komplet layoutu. S tím už se začíná otevírat svět Reactu, kde lze využít WP REST API a třeba https://frontity.org/. A nebo jít ještě dále a využít GraphQL s https://www.gatsbyjs.com/.

Další výhodou WP je velká, aktivní a vcelku přátelská celosvětová komunita, která pořádá spousty akcí, kde si sdílí své zkušenosti.

Samozřejmě má WP i spousty nevýhod, ale když o nich člověk ví, tak s nimi lze bez větších problémů žít. Velkou nevýhodou je třeba zastaralá codebase. V tomto ohledu WP brzdí právě jeho rozšířenost a důraz na zpětnou kompatibilitu (stále je například podporovaná 8 let stará verze 3.7 a vycházejí pro ní patche), kdy není možné provádět velké zásahy.

3
Sítě / Re:Privátní cloud služby na domácím NAS?
« kdy: 12. 11. 2019, 07:37:58 »
Vpn samozrejme, jde jen o to jak si nastavis routy na klientovi.
Tohoto se prave bojim. Na Androidu toho bez rootu asi moc nenastavim, ne? Potreboval bych to nastavit uz na serveru.

To především záleží na tom, co umí klient pro danou VPN, například u StrongSwan pro Android lze v pokročilém nastavení nadefinovat, jaké sítě do VPN má a nemá posílat.


4
Sítě / Re:Privátní cloud služby na domácím NAS?
« kdy: 10. 11. 2019, 19:44:33 »
Na Synology lze pro většinu jejich služeb nastavit "Quick Connect", která k nim udělá relay přes servery Synology. Když se zajistí silná hesla, zapne ochrana účtu a 2FA pro uživatele s vyššími právy a důvěřujete firmě Synology, tak je to relativně bezpečné.

Osobně bych však volil raději vlastní VPN... IKEv2 je nastavitelná na naprosté většině zařízení a mimo Android není ani třeba nic doinstalovávat.

5
Ve srovnání www vs non-www drobně vyhrává varianta s www. Technicky jde třeba o nakládání s cookies, lidsky o to, že je stále velká část lidí, co automaticky píší v vztahu k webu www. (i k subdoménám). Konkrétní příklad - na TV Nova často říkají - více info najdete na tn.cz (což je jen přesměrovávací krátká adresa). Když půjdete na vyhledávač seznam.cz a začnete do něj psát www., tak mezi nejčastějšími dotazy je www.tn.cz i přes to, že se všude uvádí varianta bez www.

Technické detaily jsem probíral v https://lynt.cz/blog/nezvladnute-presmerovani

6
Sítě / Re:Montáž 1U rackmount switche na stěnu
« kdy: 06. 10. 2019, 21:50:43 »
Pro tyto účely většinou kupuji tento rack:
https://www.mironet.cz/datacom-19quot-rozvadec-4u2u-150mm-plechove-dvere+dp300127/ - nahoře má místo na 2 patchpanely a napájecí lištu. Na SG350X to bude jen tak tak, je třeba myslet na napájecí kabel, ale s troškou šikovnosti to lze trochu nastavit.

7
Odkladiště / Re:Kvalitní kancelářská židle do 2-3 tisíc
« kdy: 19. 09. 2019, 20:54:19 »
Zhruba 8 let sedím na https://www.therapia.cz/, cenovka je o nulu víc, ale byla to super investice. Z těch levných máme dobrou zkušenost s Markusem z Ikea (https://m2.ikea.com/cz/cs/p/markus-kancelarska-zidle-vissle-tmave-seda-70261150/), níže bych už ale nešel.

8
Server / Re:Virtualizované servery (kontejnery) na kliknutí
« kdy: 19. 09. 2019, 19:18:55 »
Pro KVM je fajn https://github.com/subuk/vmango, je potřeba si jen připravit image. Nebo použít existující, tam je jen potřeba počítat s tím, že většinou jsou přednastavené na použití SSH klíčů, což z webové konzole dost dobře použít nejde. Je potřeba se k běžícímu stroji nejprve připojit po ssh a upravit si to, nebo nejdřív použít virt-customize na image a nebo je zde podpora cloud init skriptů, tak by heslo pro konzoli mohlo jít připravit přes ně.



9
Software / Re:Monitoring SPAMlistu
« kdy: 19. 09. 2019, 17:57:56 »
Já na monitoring používám https://hetrixtools.com/317410.html. Free verze umí sledovat 32 IP ve více než 100 blacklistech. Podmínkou Free verze je přihlásit se do administrace alespoň jednou měsíčně (kontrola mrtvých duší), ale to jde obejít zaplacením 5$ ročně. Upozornění chodí mailem, SMSkou za kredity, nebo třeba do Slacku. Pro blacklisty mají i API.

Zrovna nedávno jsem zde tu samou službu doporučoval na monitoring dostupnosti, který také používám.

10
Server / Re:Online monitoring serveru zadarmo
« kdy: 18. 09. 2019, 08:46:24 »
Kromě naše vlastního Zabbixu už dlouho jako zálohu používám https://hetrixtools.com/uptime-monitor/317410.html.

Free verze umí 10 serverů po minutě ze 3 lokalit. Měří ping, http(s) (s odezvou), smtp, nebo pomocí nainstalovaného agenta. Lze vytvořit veřejnou status page. Plus pár šikovných věcí - změny nameserverů, upozornění na expiraci domény a SSL certifikátu. Upozornění posílá mailem, SMSkou za kredity, nebo třeba na Slack.

Free verze má nepříjemnost, že je třeba se pro zachování účtu alespoň 1 měsíčně přihlásit do administrace (kontrola mrtvých duší), případě zaplatit cca 5$ ročně.

Začal jsem je používat už před cca 2 lety kvůli jejich druhé službě na kontrolu blacklistů. K ní mají i API. Uptime monitoring je bohužel novější a ještě pro něj API není kompletní, takže jde vypsat stav, ale už nejde automaticky přidat další stroj do monitoringu.

11
Server / Re:Zimbra: nasazení pro malou firmu - offline internet
« kdy: 26. 06. 2018, 07:38:15 »
Jen na zamyšlenou. Nestálo by zato nahradit interfiremní komunikaci něčím jiným než mailem? Vím, že je to často složité a část lidí je zvyklá na mail, ale může to dost zvednout produktivitu (my už jsme si neposlali intra mail několik let).

Když je třeba hlídat nahrávání reportů, tak to je vlastně úkol = systém na úkoly (třeba ošklivá, ale funkční Redmine). Když jde o domlouvání a komunikaci, tak je ideální firemní chat (Slack, MS Teams, nebo opensource RocketChat).

12
Odkladiště / Re:Setkávání lidí kolem IT v Plzni
« kdy: 13. 06. 2018, 11:26:54 »
Zrovna včera byla https://techheaven.org/security/, pořádají více podobných akci a docela pravidelně.

Jednou za pár měsíců se schází https://www.meetup.com/DevOps-Pilsen/.

Pak je zde Python komunita https://pyvo.cz/plzen-pyvo/ - každé cca 2 měsíce.

Občas něco pořádá https://www.facebook.com/pg/intraworldscz/events/ i další firmy (ale to je dost nahodilé), lokální pobočka Seznamu dělá "Seznam se s vývojáři". Dobrou úroveň má Plzeňský Barcamp.

A sem tam něco u mě na zahrádce :)

13
Sítě / Re:Mikrotik, tunel na 2. vrstvě
« kdy: 10. 06. 2018, 09:04:19 »
A je ten požadavek na L2 opravdu oprávněný? Běží tam nějaká aplikace, která potřebuje komunikaci po L2? Rozšiřování broadcastové domény přes více lokalit je často cesta do problémů a tak se tomu snažím vyhnout.

14
Hardware / Re:Použitelnost proxy v MikroTiku
« kdy: 01. 05. 2018, 19:31:42 »
Lze využít L7 filtr (bude vcelku dobře fungovat i pro HTTPS - díky SNI), nebo jen pro HTTPS lze použít kontrolu tls-host (opět díky SNI). Tyhle featury ale dokáží mikrotik pěkně zavařit :-)

Osobně bych se pokusil o nějakou blokaci pomocí DNS + zakázat venkovní DNS servery.

15
Server / Re:Ako vytvorit IPsec VPN server
« kdy: 01. 05. 2018, 19:20:10 »
Před pár měsíci jsem dělal návody na rozchození L2TP a IKEv2 VPN pomocí cloud-init skriptu, mám k tomu vyrobené ale i bashové skripty, které konfiguraci vytvoří:

https://lynt.cz/blog/l2tp-vpn-v-aws-snadno-a-rychle
https://lynt.cz/blog/ikev2-vpn-v-cloudu-snadno-a-rychle

Stran: [1] 2