Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ravise

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 8
31
Vývoj / Re:Zpětná kompatibilita BASH skriptů
« kdy: 03. 11. 2018, 14:12:40 »
Tomu uplne nerozumim. Ale v knizce o programovani v Linuxu (a o ten mi jde predevsim) jsem cetl, ze /bin/sh je, v mnoha pripadech Linuxovych distribuci, odkaz na bash.

Bash chová POSIXově, když je spuštěný z /bin/sh (viz třeba https://man.cx/bash#heading7).

32
Pokud si nechceš doma vyrábět tranzistory, stejně dojdeš do místa, že budeš muset důvěřovat, že tě část počítače nešmíruje. Je jen na tobě a tvojí paranoie, kdy důvěřovat začneš.

Nemusíš autorovi software věřit. Můžeš si zdrojáky projít a zkompilovat sám. Nojo, ale co když dostaneš cinknutý kompilátor? Můžeš se pokusit bootstrapovat. Ale co když budeš mít štěnici na procesoru/ram/síťovce...

Co se týče banky a podobných institucí, tak je heslo stejnak nejslabší článek řetězce a měl by ses přihlašovat zkrz dvoufaktor, mít dobře nastavené limity a upozorňování.

33
Odkladiště / Re:Cas_souboru
« kdy: 30. 10. 2018, 15:58:43 »
Tohle zavání nějakým darebáctvím... Udivuje mě, že dokážeš tuhle otázku položit ale nějako tě nenapadne si odpověď najít.

Z Jak se správně ptát:
Citace
Q: Jak se dá prolomit rootovské heslo / číst cizí pošta?
A: Pokud chceš něco z toho udělat, jseš lump. Pokud přitom žádáš hackera o radu, jseš blbec.

34
Software / Re:cURL příkaz
« kdy: 01. 10. 2018, 13:45:06 »
Zkus použít vhodný nástroj, snažíš se rozštípat vrtačkou poleno. Jako jde to, ale nedělej to.

35
Distribuce / Re:Automatické zapnutí NumLocku v Xubuntu
« kdy: 26. 09. 2018, 10:03:17 »
Nemohli byste ten offtopic zdržet aspoň do chvíle, než původní tazatel vyřeší svůj problém?

36
Distribuce / Re:Automatické zapnutí NumLocku v Xubuntu
« kdy: 25. 09. 2018, 18:22:45 »
Nainstaluj si numlockx (pokud si pamatuju, je normálně v repozitáři) a dej si ho v do automaticky spouštěných. Co se týče zapnutí na přihlašovací obrazovce, tak jako root otevři /etc/lightdm/lightdm.conf a uprav/doplň řádek greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on. Na tohle se kdyžtak ještě podívám až nastartuju ubuntu...

37
Distribuce / Re:Distroturizmus na desktopu
« kdy: 20. 09. 2018, 13:40:57 »
Distrotu-CO?

Ubuntu. KDE->xfce->fluxbox

38
Vývoj / Re:Python jako první jazyk
« kdy: 18. 09. 2018, 13:12:18 »
to se mi za skoro 30 let nestalo :) rodny (programovaci) jazyk se nezapomina

Já měl Packal a snažil jsem se hodně rychle zapomenout :D

39
Odkladiště / Re:hostsfile (ubrat co nechci)
« kdy: 11. 09. 2018, 16:18:52 »
Napodruhé správně

Já osekávám hosts takhle

Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash

UNBLOCK=/root/unblock
URL=https://raw.githubusercontent.com/StevenBlack/hosts/master/alternates/social/hosts

TEMP=$(mktemp)
wget "$URL" -O "$TEMP"

while IFS='' read -r line; [ -n "$line" ]; do
        echo "Processing '$line'" >&2;
        sed -i "/ $line/ s/^/#% /" "$TEMP";
done < "$UNBLOCK"

cp "$TEMP" /etc/hosts
etckeeper commit "/etc/hosts from github.com/StevenBlack/hosts - +social"

v /root/unblock je prostě seznam domén k odblokování, jedna doména na řádku. Akorát si to douprav podle svého, já to z hosts nikam dál nekonvertuju.

40
Hledáš GIMP ve formátu appimage/flatpak/snap.

Normální balíčky jsou dělené tak, aby víc programů mohlo sdílet společné závislosti. Díky tomu máš na disku každou knihovnu pokud možno jenom jednou a nové verze/opravy přichází pro všechny programy najednou.

Abys našel balík tak jak ho popisuješ, tak musí někdo sesbírat všechny závislosti a zkompilovat je pro ten případ. Díky tomu si každý balík nese vlastní knihovny se vším všudy: sice se oddělí od systémových knihoven (třeba nekompatibilní verze), ale máš je tam třeba desetkrát a každou v jiné (potenciálně zranitelné) verzi. Musíš Měl by sis pohlídat, aby všechny takový balíky měly všechny knihovny záplatované. Ručně je to na pytel, appimage/flatpak/snap ti s tím trochu pomůže.

41
Distribuce / Re:Podpora LTS - jak jí rozumět ?
« kdy: 01. 09. 2018, 12:23:33 »
LTS znamená "long term support" - "s prodlouženou podporou". Podporu chápej jako opravování chyb, ne vždycky to znamená nejnovější verzi balíků.

Upgrade bývá většinou bezproblémový, netřeba se toho bát. Za těch šest, sedm let co u linuxů jsem, jsem zažil při upgradu jediný kiks. Jestli máš /home na samostatném oddílu (hádám že se nehrabeš v /etc a podobně, když nejsi guru :) ) tak přinejhorším nainstaluješ systém načisto a při instalaci si dáš pozor, abys /home neformátoval.

Když si přidáš repozitář LO, tak se může stát, že novější balíky budou vyžadovat novější verze knihoven, které v distribučních repozitářích nebudou. Ale to nejhorší, co se stane bude, že se ti to nepovede aktualizovat.

Co se týče doporučení - opravy chyb se typicky přenáší i do starších verzí, takže pokud výslovně nepotřebuješ nějakou novinku, nemusíš aktuální verzi řešit. Jestli z nějakého jiného důvodu potřebuješ novou verzi, doporučil bych upgrade - tvoje distribuce by měla mít na wiki nebo třeba na fóru návod, jak upgrade provést i se seznamem toho, co se může pokazit a co potom s tím. Jestli bydlíš ve městě, třeba najdeš i někoho ochotného, kdo ti s prvním upgrade pomůže.

42
Za málo.

Ještě odpovím na tvoje "dotazy" :)
#!/bin/bash znamená "tenhle soubor má být interpretován pomocí /bin/bash" - odlišují se tím skripty pro různé interprety.
Středník odděluje víc příkazů na jednom řádku. Jako máš teďka
Kód: [Vybrat]
cd /do/složky
./název
s novou řádkou, tak je možné napsat
Kód: [Vybrat]
cd /do/složky; ./název na jednu řádku. Hodí se to, když se potřebuješ vyhnout odřádkování. Bez toho středníku se cd ukázaly jako parametry cesta do tý složky ale zároveń i ta ./aplikace. No a s tím si cd neporadilo.

43
Jde to naskriptovat.

Kód: [Vybrat]
xterm -e "cd /cesta/do/adresáře; ./aplikace"

44
Na rozdíl od windows linuxové řádkové programy terminál neotevírají (nemusí otevírat). Takže první krok je spustit xterm a v něm ten daný program.

Kód: [Vybrat]
Exec=uxterm -e "/plná/cesta/k/souboru"
Stejně tak v tom .sh souboru: systém neví, jestli ten program musí běžet v terminálu, jestli si otevírá vlastní okna nebo jestli má běžet na pozadí. Takže do skriptu musí přijít
Kód: [Vybrat]
uxterm -e "cesta/k/souboru"
Pozor na tu tečku na začátku cesty, jak jí tam máš ty. Tečka znamená "v současné složce", což bude tvoje domovská složka. Takže ty odkazuješ na soubor "/home/tvůjúčet/./home/archiso/...". Hádám, to nechceš.

45
Distribuce / Re:Linux běžící z RAM
« kdy: 24. 08. 2018, 14:29:49 »
Buď bych zkusil https://www.linux-live.org/ nebo přímo Slax. S šifrováním to bude složitější, ale jestli ti stačí šifrování dat, tak data na zvláštní oddíl nebo do kontejneru a na to LUKS, případně VeraCrypt. Co a proč chceš mít šifrované - proti čemu se chceš bránit?

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 8