Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ravise

Stran: 1 [2] 3 4 ... 8
16
Server / Re:Prefix _ v nazvu souboru
« kdy: 22. 01. 2019, 18:38:52 »
Taky to může být jenom pokus ty soubory svým jménem "schovat", jakoby osolit.

17
Distribuce / Re:Jakou distribuci Linuxu?
« kdy: 15. 01. 2019, 14:19:08 »
Dobře, konstruktivně:

Jakou distribuci Linuxu by jste doporučili na Noťas jako workstation? zkoušel jsem Ubuntu, Xubuntu, Mint, Kali. Ale všechny mě něčím krkali...
Co jsi měl za problémy? Absolutně není šance aby člověk dokázal být konstruktivní, když napíšeš "něčím krkali".

Zkoušel jsem to již před lety v dobách WinXP kdy to byl poslední (dle mého soudu) pořádný systém od Microshitu.
Tak zcela konstruktivně si odpusť to komolení MS...

A přeskočíc sedmičky jsem utekl z Win8.1 rovnou na Xubuntu. Ale furt mě tam porůsnu něco štvalo. A občas to nedělalo ani aktualice, že selhávaly a pod...
Nevím nakolik může být člověk konstruktivní aby dokázal řešil problém "porůznu něco štvalo". Jakým způsobem selhávaly aktualizace?

Tak kterou distribuci, aby to nebylo pře-blbuvzdorněné, a hnusné jak ty osmičky... ale právě všemožné ovladače, šouplátka, volby a pod... a též jednoduchá plocha bez cinkrlátek, pozlátek, a pod... prostě pracovní mašina co šlape a nežere systémové prostředky jen aby vypadala FANCY...
V jakém oboru pracuješ - jaká je tvoje pracovní činnost? Distribuci můžeš zvolit vpodstatě jakoukoliv, Debian/Ubuntu/Jardou oblíbený MX, Fedoru/RHEL/Cent, Arch... Co se žraní systémových prostředků týče, daleko víc záleží na grafickém prostředí. Z tvého popisu bych soudil, že ani KDE ani Gnome ti vyhovovat nebude, takže bych vyzkoušel Mate nebo xfce, případně pokud jsi větší minimalista a věnuješ tomu trochu času, fluxbox.

Hlavně proboha nepiš jaký máš model notebooku nebo podobně konkrétní informace.

18
/dev/null / Re:nejede mi web java.cz
« kdy: 04. 01. 2019, 23:28:46 »
Taky se nedopingnu. Pro příště, kdybys to ještě neznal - isup.me bude rychlejší než rootí fórum :)

19
Desktop / Re:Vykašlat se na Gnome?
« kdy: 04. 01. 2019, 19:49:48 »
Xfce můžu vřele doporučit. I když pro mě je xfce pořád dost těžké a používám fluxbox s xfcími programy.

20
Server / Re:Neoprávněná registrace DNS A záznamu
« kdy: 02. 01. 2019, 20:52:23 »
adresy jsou nas firemni asset. Nejde o bezpecnost, ale o princip.

Princip je ten, že doména je jeho a on si tam může dát záznamy jaké uzná za vhodné.

21
Zatímco pod zprávičkami se mažou komentáře o tom, že nějak mizí komentáře, tohle vlákno jede jako o život a offtopic není z mého pohledu o moc míň... No, takovej je žovit

22
Distribuce / Re:Jak rozdělit disk pro Ubuntu a Mint?
« kdy: 28. 12. 2018, 21:12:57 »
https://www.linuxdays.cz/2018/video/Radek_Zajic-UEFI_dobry_sluha_nebo_spatny_pan.pdf, srovnej s.9 a s.44. Prostě si zvykni na to, že BIOS skončil a za pár let skončí i emulace BIOS režimu. Dozvíš se tam mj. i to, že tvoje "nevýhoda 2" je úplně mimo.

23
Jestli budeš mít W10 přímo v /etc/fstab, doporučuju přidat volby ro, nofail
misto ro je vhodnejsi(pokud chce zapisovat) vypnout faststart ve windows:
https://www.instaluj.cz/magazin/jak-vypnout-rychle-spusteni-windows-

To sice je, ale nikdy nezaručíš, která aktualizace W10 zase něco potichu přepne (a ke konci odkázaného vlákna se dočteš, že mluvím z vlastní zkušenosti). Navíc ntfs3g (bo jak se ten balík jmenuje) pořád není 100% a zápisu na systémový disk se vyhýbám. Když něco potřebuju poslat rw mezi systémy, mám na to menší NTFS oddíl, který je rw, nofail.

Pointa je, že když systemd nezvládne připojit disk z /etc/fstab (ať už z jakéhokoliv důvodu), zařve, když výslovně neuvedeš nofail. Je lepší se tomu vyhnout, ať už je postup systemd dobrý nebo ne. A než si tam omylem něco smazat - windows ti nezabrání něco důležitého vymazat, když nejedou - radši jedu s ro. Jestli zná @OP linux tak jak si teď myslím, je lepší hrát na té bezpečné straně, protože jestli na něj vykoukne záchranný mód systemd... ¯\_(ツ)_/¯

24
Jestli budeš mít W10 přímo v /etc/fstab, doporučuju přidat volby ro, nofail

25
Distribuce / Re:Jak rozdělit disk pro Ubuntu a Mint?
« kdy: 27. 12. 2018, 00:25:04 »
Oddělený /home narozdíl od jardy SILNĚ doporučuju. Když si nějak rozdrbeš systém, nainstaluješ ho znova, /home připojíš zase do /home a dáš si pozor, abys ho přitom NEformátoval. Et voila, data jsou na svém místě.

Tak jednak normalni clovek zalohuje, jenak pokud nespadl FS, nic mi nebrani z live distra (nebo instalacky) vymazat disk krome /home a nainstalovat bez formatovani. Coz delam bezne, na disku, kde bylo Ubuntu je ted MX a data zustala. Jediny rozdil vidim v tom, ze oddeleny /home muze byt non-executable, ale pokud je mu to jedno, delenim disku ziska jen extra oser.
Jasně, zálohuju. Jenom je tak nějak rychlejší tu zálohu nemuset obnovovat a použít data přímo z disku, když jsou správná. A myslím že s Ubuntu jsem někdy narazil na to, že instalačka nechtěla pokračovat bez formátování /. Každopádně oddělený /home lépe umožňuje sdílet uživatelská data mezi distribucemi.

Jestli je to aspoň trochu soudobý počítač (má to UEFI?), tak bych SILNĚ doporučil tabulku oddílů GPT a ne msdos. Vyhneš se tam omezení na čtyři primární oddíly a dostaneš i další výhody.

Pokud clovek vic jak 4 oddily nepotrebuje, tak bych se do niceho nenutil a pouzil prehostorickou DOSovou tabulku. Jednou z tech "vyhod" GPT je totiz to, ze v Linuxu je asi porad rada utilit, ktere GPT neumi. Jake maji byt ty dalsi vyhody?

Třeba takový UEFI boot bez znásilňování. Navíc už se o MBR nebudou hádat linux s windows (což hlavně v čase W10 člověk ocení, kdo ví kdy zase něco zdefaultí). A celkem snadno si rozšíříš disk o další oddíl - já jsem na to narazil, když jsem si chtěl vyzkoušet LFS...

P.S. používáš i prehostorickou ext dvojku? :)

26
Distribuce / Re:Jak rozdělit disk pro Ubuntu a Mint?
« kdy: 26. 12. 2018, 18:09:49 »
1.) Jak velke by mely byt oddily? Napada me / 50GB (budu instalovat fakt hodne programu) - je to OK nebo radsi vice, at se to vleze? Cetl jsem sice na toto tema nejake clanky, ale ty byly casto starsiho data, tak potrebuji doporuceni na dnesni pomery, kdy dostupnych programu je vice a nektere casto bobtnaji do velikosti. Chci instalovat programu spise hodne. Kolik teda mista dat na / ?

50GB na normální programy ti určitě postačí. Jestli budeš instalovat/provozovat něco extra navíc, tak podle toho přidej.

3.) Zbytek disku po odecteni / a swap, chci dat oddil /home.

Oddělený /home narozdíl od jardy SILNĚ doporučuju. Když si nějak rozdrbeš systém, nainstaluješ ho znova, /home připojíš zase do /home a dáš si pozor, abys ho přitom NEformátoval. Et voila, data jsou na svém místě.

4.) Nebo je lepsi udelat jeste vice oddilu (napr. zvlast na nainstalovane programy, zvlast na zalohy, ...).

Jakým způsobem budeš zálohovat? Před čím by tě měla záloha na konec disku chránit?

5.) Hodi se na konci disku nechat volne misto pro pripadnou instalaci dalsiho distra vedle tohoto (je to mozna nekdy v planech)? Jak snadna/tezka je manipulace s jiz existujicimi oddily?

Manipulovat s existujícími oddíly jde, ale je to celkem oser a trvá to. Pro případ že bys k tomu nakonec došel, hledej gparted live. A zálohuj.

6.) Cetl jsem jeden clanek myslim na Linuxexpresu, ktery doporucuje delit disk na 8 oddilu a to techto: /, /home, swap, /boot, /opt, /tmp, /usr, /var. Potrebuji se zeptat, k cemu je takove deleni dobre? Je to k necemu, nebo staci moje 3 oddily /, /home, swap?

Dá se potom využít toho, že ty oddíly připojíš s volbami, které vzhledem k datům dávají smysl (třeba /boot může být read-only, když zrovna nehýbeš s jádrem). Pak tím získáš trochu rychlosti nebo pocitu bezpečí. /, /home a swap ti určitě vystačí.

7.) Jak a proc to udelat, jestli vytvorit 1 primarni oddil a ostatni vsechny logicke, nebo delat vsechny 3 oddily primarni (pokud jich bude vice tak prvni tri oddily primarni a az od 4. oddilu vsechny dalsi logicke?

Jestli je to aspoň trochu soudobý počítač (má to UEFI?), tak bych SILNĚ doporučil tabulku oddílů GPT a ne msdos. Vyhneš se tam omezení na čtyři primární oddíly a dostaneš i další výhody.

27
No, můžu nesouhlasit, ale víc nenadělám. Díky za rychlou odpověď, vyřešeno.

28
Ahoj,

pod článkem SeaMonkey řeší, kudy dál a jak vyřešit závislost na XUL bylo vlákno diskuse týkající se kvality toho článku, chtěl bych se zeptat redakce proč bylo smazané (=jaké pravidlo ta diskuse porušovala) a proč se nesáhlo k úpravě dotyčných příspěvků namísto smazání?

Byl bych rád, kdyby se tohle vlákno nesmazalo/nezamknulo rovnou po první odpovědi (kdybych si chtěl něco vyjasnit) a tak žádám zbytek roota (vč. p. Ježka), aby sem nepsali. Na rovinu, ať sem kdokoliv kromě redakce napíše cokoliv, na mojí otázku to neodpoví...

Díky redakci za odpověď a zbytku za spolupráci a pochopení
R

29
Server / Re:Jak se postarat o hesla
« kdy: 05. 12. 2018, 23:57:53 »
Je bezpečné ukládat hesla v prohlížeči když si zakážu auto-fill a nastavím master-pass?
Hesla do her atp. nechávám v prohlížeči (bez master pass, ale mám šifrovaný celý disk). Nenechávám v prohlížeči cokoliv, kde něco platím. Je na tobě, na kolik tomu budeš věřit ty.

Takže je riziko že by došlo k prolomení LastPassu docela vysoké?
Na jednu stranu je to profesionální firma, co si může dovolit platit dobrý lidi, na druhou stranu riziko je vyvážené odměnou. Zeptej se deseti lidí a dostaneš dvanáct odpovědí. Shodneme se leda na tom, že to riziko není nulové. Nakolik jim budeš věřit už si zase musíš nakonec rozmyslet sám.

U KeePassu přemýšlím jak postupovat kdyby se někdo dostal k tomu souboru.. (U LastPass/Prohlížeče se stačí asi jen vždy odhlásit/přihlásit.)
Kdyby se někdo dostal k tomu souboru (jde po tobě příslovečná Jirsákovo tchýně (nebo čí tchyně to byla?) nebo NSA?), bude ho muset stejně rozšifrovat. Teda pokud předpokládáme, že bude vědět, o co se jedná.

Každopádně jak postupovat: pokud u hesla hrozí vyzrazení, okamžitě heslo resetuješ a nastavíš nové. Pohoda jazz.

Ale soubor z KeePassu asi není možné se ho zbavit a dostat se k němu jen když ho potřebuji.. Napadá mě akorát se přihlašovat a odhlašovat z DropBoxu, ale hledat soubor v ES Filu jen abych ho mohl otevřít mi připadá až moc komplexní.
Ta databáze u LastPass zůstává k dispozici stejně jako ten soubor na disku. Vždycky bude "kam by se útočník mohl dostat". Proto je ta databáze šifrovaná master heslem. Zvol dostatečně komplexní master heslo a útočník bude v loji i s databází*. Tu databázi pak stačí zamknout/zavřít, když jí zrovna nepotřebuješ.

Docela mě mrzí že KeePass nemá webovou verzi.
Protože to není služba, ale program. A díky Tuxovi za to.

Jaký jsou klíčové rozdíly mezi KeePassem a KeePassX?
Nijak zvláštní - jinej lak, stejnej motor.*: Vždycky existuje možnost z tebe to heslo vymlátit nebo jinak donutit, abys ho na sebe práskl. Ale je pravděpodobné, že se to stane? Jestli jsi zaměstnanec výzvědných služeb, asi velké. Jestli si chceš napsat heslo od účtu e-shopu, kde prodávají psí granule, celkem malé.

30
Software / Re:Vysvětlení pojmu InitramFS
« kdy: 23. 11. 2018, 11:46:24 »
Zavaděč načte z disku jádro a initramfs. Ten initramfs jsou vpodstatě prvotní data, která začne jádro zpracovávat - každý program nejdřív přečte vlastní konfigurák. Initramfs se nachází kdesi v RAM, jádro se tam podívá a tu oblast namountuje do /. Všechno tohle se děje v RAM, jádro zatím nemá ovladače k tomu, aby se dostalo na disk [1]. Ty získá právě z initramfs. Od téhle chvíle jádro vidí na disk, dokáže z něj číst. Initramfs se ukončí, jako / se namountuje disk a nastartuje se sytém z disku - zavedou se další ovladače, spustí se init a tak.

Len bohuzial, stale nerozumiem pojmu 'predom priraveny obraz zavadzacieho systemu na disk'. Stale som nejako v tom, ze ovladace, moduli su priamo v jadre... Preto odpadava nutnosti instalovat ovladace oproti win... A aj ked nahravam nejake moduli do jadra, napr. conntrack modul, nenahravam ho do initramfs...

Instalátor nebo běžící systém ví přesně, na jakém stroji běží a podle toho dokáže initramfs připravit. Do initramfs zahrne ty nutné ovladače, napíše návod jak se dostat na disk. Conntrack se může načíst až z disku. Nic ti samozřejmě nebrání říct si o jeho zahrnutí do initramfs - postup bude popsaný v manuálu tvé distribuce.

[1] Můžeš si zkompilovat jádro na míru a všechny tyhle nezbytný ovladače dát přímo do jádra, potom bys initramfs nepotřeboval. Ale distribuční jádro to udělat nemůže, kdyby mělo jádro pokrýt úplně všechny případy (různé souborové systémy, rozhraní disků, RAID, bootování po síti atd atd), bylo by moc velké.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 8