Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Sam Samovic

Stran: 1 2 3 [4] 5
46
Odkladiště / Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« kdy: 12. 05. 2021, 09:22:24 »
Ano, je to ekologičtější než elektromobily (které se snad všude mimo Kalifornii napájí elektřinou z uhlí nebo jádra).
Co je špatného na napájení elektromobilu jadernou elektrárnou? Naopak je to nejlepší věc co existuje, pokud nemáš použitelný vítr/slunce/řeky, což většina zemí spíš nemá.

Jádro mi vadí okrajově - problém je odpad.
Bohužel, pro ekodebily je jádro fuj, takže se do něj málo investuje.
Správný postup by byl: Ve velkém investovat do jádra, abychom získali pokud možno čistý zdroj energie.
A že není úplně bezpečné, na to přišli Japonci, když postavili svojí Fukušimu na pobřeží... ::) PROČ? A šplouchlo jim tam moře...navíc v Japonsku, tedy v zemi, kde jsou Tsunami běžnější než u nás volby.
Některé magorské státy - tuším(nejsem si přesně jist) Německo, Francie - zase měly nápad prodávat svůj jaderný odpad magorům, co ho házeli v sudech do moře (cca ~1970). Takže ano, jádro mi vlastně hodně vadí, protože se do něj neinvestuje a generuje odpad.

Nejvíc mi na elektromobilech vadí to, že jsou mnohem špinavější než benzíny.
Nicméně třeba Německo - protože odstavilo svoje Jaderky - napájí elektromobily hnědým uhlím.
Polsko, opět víc než 40% energie je tuším z nekvalitního uhlí.
(Omlouvám se, jestli čísla nesedí o desítky procent. Pokud si chcete honit pindíka, prosím, doplňte sem přesné hodnoty.)

Ale to je zcela OT a dál na to nebudu reagovat.
Pojďme se bavit o hodnotách Chia alias XCH  ;D

No nejsem specialista na jadro, jenom jsem tak nejak okrajove slysel ze ten reaktor s razovou vlnou na kterym dela B.Gates & Co by v klidu mohl vyuzivat odpad ze soucasnych jaderek jako vstup.

47
Odkladiště / Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« kdy: 12. 05. 2021, 09:19:49 »
Chapu to spravne, ze u tohohle krypt* na rychlost downloadu a uploadu nezalezi? Cili ze ten "space' ve skutecnenosti se ninak nepouziva pro cizi data?? Ze to cely poskytuje nulovou hodnotu
(...)
Ano, je to stejně neužitečná blbost jako Bitcoin.
Ano, ve skutečnosti to je podložené nulovou hodnotou.
(...)
No a?

(Krypto)Měna má takovou hodnotu, jakou do ní lidé vkládají. Fakt, že leckomu přijde trochu pofidérní vytvářet hodnotu generováním velkých bloků dat, je pochopitelný. Ale těžařům stačí, že tomu věří. Ve chvíli kdy se navíc stanoví převodní kurs třeba vůči dolaru, už nejspíš těžařům jde jen o co nejvíc virtuálních kováků, aby si je pak někdy v budoucnu převedli. Ale docela by mě zajímalo, jak by těžení vypadalo, pokud by neexistovaly nájmy s náklady rozpočítávanými ne podle odběru, ale podle plochy a podobných irelevantních měřítek...

Ale ta hodnota je u kryptomen postavena preci na uplne stejnem principu jako klasicke penize emitovane statem. Ty tak nejak veris ze kdyz budes mesic makat dostanes vejplatu tak vis ze si za ty papirky koupis mliko, chleba atd. Crypto je o tom ze se spouste lidi nelibi bankovni system zalozeny na statu a dali lidem alternativu, nikdo to neridi, neovlada narozdil od statu ktery si natiskne papirku kolik je potreba. Koukni se na Turecko, tam taky vsichni lidicky veri lokalni Lire ale kdyz jim jednoho dne centralni banka shodila hodotu o 14% tak byli turci asi trosku nastvani a najednou zacali hromadne hledat co ze to ten bitcoin je.

48
Odkladiště / Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« kdy: 12. 05. 2021, 09:13:24 »
Chapu to spravne, ze u tohohle krypt* na rychlost downloadu a uploadu nezalezi? Cili ze ten "space' ve skutecnenosti se ninak nepouziva pro cizi data?? Ze to cely poskytuje nulovou hodnotu
Ano, přesně tak.

Spousta lidi si neuvdomuje vyznam ProofOf[Space,Work] v cryptu. Je to proste dan za decentralizaci aby to fungovalo. Kdyz se kouknes na bitcoin a jeho proofofwork tak se vlastne jak blbeckove dokola vsichni mineri honi za tim kdo prvni najde SHA256 mensi nez target. Ano, vlastne se na prvni pohled uplne bezucelne pali elelktrika. Jenz ze sirsiho pohledu ten proofofwork prave slouzi k tomu aby nikdo nemohl jednoduse zapsat do chainu proto ten "dukaz praci". No a u chia jenom nahradili ten proofofwork za proofofspace kdy zapisujes na disk ( priznam se ze ani presne nevim co, koukal jsem na to kratce do zdrojaku ) a proste tu vykonanou praci s pocitanim SHA256 u PoW nahradili mene energeticky narocnym   PoS. 

50
Vývoj / Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« kdy: 03. 11. 2020, 23:42:45 »
Uff, moje odpoved asi nenadchne ale presto si ji neodpustim. Proc se chce nekdo poustet do vyvoje v nejakem "pseudo" jazyce ? Chci tim rict ze jedna vec je smysluplny pokrok ale ta "turbulence" vzniku novych jazyku mi pripada az usmevna. Nekdo vytvori novy jazyk, protoze je super-cuper a ma features xy ktery tech 30 jazyku predtim nemelo.  Nez se ten jazyk dostane alespon do prvni stable verze uz je vlastne zastaraly protoze nejaci frikulini vymysleli novy jazyk xy'. Pochopim to na urvoni skolni ci osobniho rozovje ale z hlediska komercniho vyuziti mi to prijde ulitle. Nerikam ze nikdo v kotlinu/scale nepise ale  ... Mainstream je dneska asi Java,C#,Python ? Ja byt majitel nejake firmy a prijit ke mne clovek ze mi chce neco bastlit v Kotlinu protoze mu to prijde cool & sexy tak ho zenu svinskym krokem. Uz vidim jak mi za 2 roky rekne ze ho to neba, ze jde jinam protoze jazyk XY'' a ja zacinam schanet na trhu nekoho kdo zna Kotlin, Scala. Priznavam jsem starej pes co pise 20let v Ccku, ale to nenavidene Ccko, ma proad zivy ekosystem, spoustu podpurnejch toolu pres profilovani, debug, valgrind atd. Existuji vubec takove tooly pro Kotlin, Scalu budou existovat za 2 roky ? A pokud jsem v nem (C/C++) napsali projekt puvodne pro HP-UX na PARISCU, postupem casu se portoval na HP-UX itanium az skoncil na Linuxu/x86_64 porad to bude udrzitelne. Me proste prijde ze lidi kvuli svemu egu, hrozne tristi sily a pokroku to spis skodi nez prospiva. Je sice fajn ze si muzu vybrat ze 100 programovacich jazyku ale dava to smysl ?  Jeste bych dodal ze to neni o moji lenosti, naucit se neco noveho, kdyz si clovek prosel Cobol,Pascal,C/C++,Java,Pro*C,PL/SQL neni az zas tak slozite se naucit novy jazyk alespon syntakticky, toze ze za vikend pochopite Javu z vas nedela samozrejme programatora v Jave, protoze ta dzungle classu a interface je proste usmevna.

51
Sítě / DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« kdy: 03. 11. 2020, 22:57:39 »
Ahoj, protoze se nechci prat s rodinou o ovladac od TV, rozhodl jsem se ze si rozjedu DVB-T2 streamovany do lokalni site. O vikendu jsem si hral s kombinaci RPi3 + USB DVB-T2 Stick ( AVermedia TD310 ) a po par hodinach pokusu a omylu jsem se dostal do stavu lehkeho znechuceni

 Nejdrive hratky s firmwarem od USB aby kernel vubec videl dvb zarizeni, pak jebani s dvblast, dvbstream a nakonec mumudvb abych zjistil ze mumu z officialniho repozitare nema zakompilovanou podporu DVB-T2, musel jsem si mumudvb zkompilovat sam. Pak jeste nejake to srani s multicastem v lokalni siti abych nakonec zjistil ze stream neprehraje VLC na Windows 10, protoze "udajne nejaky nepodporovany kodek" ackoliv plugin na HEVC/H265 je udajne ve VLC ok.

Pres mplayer v linuxu jsem byl schopen stream prehrat. A tady jsem se dostal do bodu kdy jsem si rekl, chlape nejses tak bohatej a nemas tolik casu aby si ho jak zamlada promhral huntenim blbosti a napadlo mne poohlednout se po komercnim reseni.  Nasel jsem VBox Android TV Gateway XTi 4144 (DVB-T/T2) coz je presne krabicka dle meho gusta, 4 x tuner a streamovani do site.

Ovsem vyvstava otazka funguje to na 100% a nebo je to nejaky bastl co musi clovek porad upgradovat a stejne to pada apod. Rad bych poprosil o nazor, zna-li nekdo dane zarizeni zna nebo o nejakou alternativu o ktere se vi ze na 100% funguje. Uff sorry za delsi post a diky za pripadne odpovedi.

52
Server / Re:Záloha TeamSpeak serveru na VPS
« kdy: 27. 10. 2020, 23:07:34 »
Zdravím,
Mám koupené VPS, kde hostuju pár herních serverů a nyní jsem si tam vytvořil i teamspeak server, jenže jsem nemyslel na zálohování. Na nastavení teamspeaku jsem si našel kamaráda, jsem na TS úplně blbej.
Jak mohu backupnout ts? (Roomky, permisse, to stačí :D)
Něco jsem četl, tak vím, že ikonky a soubory zálohovat nelze.
Jaký skript na to použít a jak použít ten skript?
Je někde nějáké české video? Jsem spíše začátečník tak bych potřeboval třeba nějáké video nebo někoho, kdo mi to ukáže přes sdílení obrazovky přímo v praxi a něco mi k tomu řekne. Je to docela nutné...

Prosím pochopte moji situaci, jsem začátečník.
Jak jste začínali vy?
Dokažte, že jste komunita rozumných lidí a dokážete pomoct a nepsal komentáře typu google.com/search=?teamspeak-backup-script.
Kdybych něco přes google našel, tak bych dotaz tady nepsal.
Našel jsem některé skripty, ale nevím jak je použít.

Vím, že přes YaTQU jdou dělat snapshoty, ale já potřebuju ten snapshot uložit do VPS, ne ke mně do PC.

Předem velice děkuji.
S pozdravem, Majk.

Sam jsem nekolikrat prenasel TS3 server mezi servery ( z windows na linux ). Takze zaklad je vzit jak psal nekdo prede mnou sqlite databazi v ktere je veskera konfigurace ( kanaly, uzivatele, prava ). Samozrejme je nutne kvuli konzistenci zastavit TS3 server. A samozrejme ze lze zalohovat i ikony a soubory ..

V podstate nejjednodussi zpusob je. Mas teamspeak server napriklad v adresari /opt/teamspeak3 ( root ) instalace.
Takze vytvoris archiv a zazalohujes vse v /opt/teamspeak3. Pokud nechces logy, excludnes obsah adresare ./logs. V adresari ./files jsou jednotlive ikony a soubory nahrane v jednotlivych kanalech.

Ja si napriklad doma  provozuji teamspeak3 server v docker containeru a data persistuji do /data/teamspeak
Kdyz vypisu /data/teamspeak

drwx------ 4   9987  9987    4096 Okt 24 10:43 files
drwx------ 2   9987  9987    4096 Okt 26 17:04 logs
-rw-r--r-- 1   9987  9987       0 Okt 24 10:41 query_ip_blacklist.txt
-rw-r--r-- 1   9987  9987      14 Okt 24 10:41 query_ip_whitelist.txt
-rw-r--r-- 1   9987 root        0 Okt 24 10:42 .ts3server_license_accepted
-rw-r--r-- 1   9987  9987 2674688 Okt 27 12:44 ts3server.sqlitedb
-rw-r--r-- 1   9987  9987   32768 Okt 27 12:44 ts3server.sqlitedb-shm
-rw-r--r-- 1   9987  9987 2514184 Okt 27 12:44 ts3server.sqlitedb-wal

53
Vývoj / Re:Nový projekt vs. cizí kód
« kdy: 13. 09. 2020, 01:08:47 »
Ja teda nevim, kolik jste kdo za svuj zivot prebiraly projektu ja par jo a muzu vam rict ze je to vzdy nocni mura. Jednou jsem treba dostal za ukol "doladit" program po slavnych Andersen Consulting ( docela znama "
banda nachytrovacu"  kolem roku 2000 ). Byl to nejaky reportovaci system napsany v pro*c, bezici nad oracle db pod hp-uxem. Moc dobre se cisti kod, ktery bezi 16hodin nez to slitne na core dump. Vy na to kouknete, je vam jasny proc to slitlo ale vite ze pricina je ukryta nekde jinde a tak tu chybu huntite nekolik dni. A takovych chutovek jsem za svoji karieru par resil a muzu vam rict, never more. Proste nejsem genius abych se kouknul a hned mi bylo vsechno jasne, jak vsem tady ve vlaknu :-) a vedl tady filosoficke debaty o refactoringu, ucesani api, pridani webove sluzby a zvyseni vykonu odladenim a to vsechno behem 10ti minut :-).

54
Studium a uplatnění / Re:IT od nuly
« kdy: 09. 07. 2020, 10:03:25 »
Ahojte.

Študoval som rok na PF UPJŠ- učiteľstvo akademických predmetov matika-informatika, ale zanechal som štúdium. Bolo to z dôvodu, že odbor moje očakávania nenaplnil. Študovať na technicky orientovanej vysokej škole podľa mňa potrebuje nadšenie pre odbor tak, že nič okrem informatiky a počítača neexistuje. (Štúdium na najlepšej technike na Slovensku FIIT STU by podľa mňa pre mňa nebolo, pretože nie som takým nadšencom.)

O Informatiku som zakopol len na gymnáziu, keď sme v treťom ročníku brali programovanie, a to sa mi páčilo. Bol som rád, že s pod mojich rúk vychádzajú (banálne- a aj po porovnaní programov, ktoré vychádzali z rúk mojej kamošky z FIIT, aj banálne vždy ostanú) programčeky, ktoré na niečo slúžia. Keďže som bol na gymnáziu, tak som sa veci, ako administrovanie, skladanie PC, siete a iné veci, ktoré som vždy chcel vedieť nenaučil. Myslel som si, že na VŠ sa k tomu dostanem, ale nestalo sa. Namiesto toho som sa dozvedel o gramatikách a jazykoch, automatoch, umelej inteligencii, fuzzy a symbolickej logike, ktoré ma pre ich spôsob výuky nebavili. (nechcem to tu ďalej rozoberať)

Teraz mi však napadlo, že by nebolo na škodu, aby som sa niečo z tej informatiky vo svojom voľnom čase, ktorého mám teraz neúrekom, naučil. Som však nepopísaný list, čo sa informatiky týka. Poradíte mi, čím by som mohol začať? Rád by som sa s nadobudnutými vedomosťami uchádzal aj o nejakú prácu, ak by moje znalosti boli hlbšie. Poraďte mi nejakú oblasť, ktorou by som mal začať... DIK

Ahoj, asi bych zacal tim ze bych se kouknul jak funguje pocitac, resp. hlavne procesor/pamet/preruseni. Jakej je rozdil mezi bitem/bytem atd. Dneska mi prijde ze kazdyho ucej na skole C#, Javu ale ty lidi ( ne vscihni samozrejme ) jakoby nechapali jak pocitac funguje a podle toho obcas vypadaji vystupy jejich prace. Protoze preci pameti je nekonecno, procesor zvladne vsechno :-). No a pak se nauc nejakej jazyk ( dneska frci python, c#, java ) asi nema smysl zacinat C, assembler i kdyz i to ma neco do sebe. A jak psal nekdo nize, pokud mas nejakou dobrou vrbu, kamose co ma odpovedi tak je to k nezaplaceni.

55
Vývoj / Re:PostgreSQL a primární klíč s funkcí?
« kdy: 31. 01. 2020, 10:46:44 »
Bádám, zda primární klíč můž být u PgSQL založen na výsledku funkce, ale nedaří se (mám tady PgSQL9.5)?
Mějme tabulku ttt, kde jsou podstatné dva sloupce:
 smid    | integer not null  | ID zdroje
 casr    | tstzrange not null | Interval platnosti dat
jde udělat dvojsloupcový primární klíč nad obojím:
ALTER TABLE ttt  ADD CONSTRAINT "pk-ttt" PRIMARY KEY(smid, casr);
ale pro štastnější život by se mi hodil primární klíč, kde je zahrnut z toho casr jen počáteční čas, což asi nejde, končí jako syntax error?
ALTER TABLE ttt  ADD CONSTRAINT "pk-ttt" PRIMARY KEY(smid, lower(casr));
Normální index tak udělat jde:
CREATE UNIQUE INDEX "inx-ttt-scc" ON ttt(smid,lower(casr),lower_inc(casr));
Primární index se hodí mít a index dle (smid, casr) už tam je přítomen kvůli omezující podmínce na nepřekrývání se dat <CONSTRAINT "const-ttt-smid-casr" EXCLUDE USING gist (smid WITH =, casr WITH &&)>, takže se takto indexovaná data zbytečně duplikují a index založený jen na start (nebo end času) intervalu by se hodil u některých typů dotazů, kdy neumí využít index data z toho constraint.

No a co proste vytvorit dalsi sloupec do nej si ulozit co je treba a ten pak zaindexovat mily watsone ?

56
Sítě / Re:Boot Raspberry Pi 3 z iSCSI targetu z NAS
« kdy: 11. 11. 2019, 10:24:28 »
No kernel je default z raspbian buster. iSCSI jsem chtel proste jen po delsi dobe vyzkouset.

57
Sítě / Re:Boot Raspberry PI3 z iSCSI targetu z NASu.
« kdy: 09. 11. 2019, 20:35:46 »
Tak jsem to koncecne rozlousknul. Je cosi zpraseneho v kernelu Linux raspberrypi 4.19.75-v7+ v modulu pro video 4 linux ..
Takze blacklist modulu bcm2835_v4l2 a bcm2835_codec umozni korektne nabootovat a system bezi jako diskless bootovany z iscsi_targetu z Synology NASky. Ufff ..

58
Sítě / Boot Raspberry Pi 3 z iSCSI targetu z NAS
« kdy: 09. 11. 2019, 09:53:30 »
Ahoj,  mam problem s vyse popsanym. Dostal jsem se pomerne daleko, dokonce tusim kde je problem ale zatim jsem neprisel na reseni. Protoze se bootuje z iSCSI ma RPi pres DHCP pridelenou adresu, pripoji se na NASku ( iSCSI target je videt ze je connected ) ale behem inicializace systemu nejaka sluzba "prekonfiguruje sit" a tak si vlastne ustreli pod nohama spojeni s iSCSI. V dhcpcd demonu mam nastavene "denyinterfaces eth0" ale evidentne to nepomaha. Neresil jste to neko, nejaky hint kde hledat ?

Detaily:
Na Mikrotiku mam nakonfigurovane DHCP a zejmena options pro boot ze site ( 66 Next-Server adresa TFTP serveru,43 Vendor-specific-params, 67 bootfile ). Mikrotik prideli dle MAC IP addr a podle options korektne posle bootovaci proces na TFTP server ktery mi take bezi na Mikrotiku, TFTP poda config.txt, cmdline.txt, initrd a kernel.img a zacne to bootovat, inicializovat sluzby, je videt ze to projde pres iSCSI connect, rootfs se pripoji ale pak se proste ustreli net pod nohama. 

59
/dev/null / Re:Ignore LinkedIn
« kdy: 17. 08. 2019, 15:07:24 »
Ja linkedin ucet zrusil v den kdy jsem si precetl ze to koupil M$.

60
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 14. 08. 2019, 10:17:11 »
Jak jsi k tomu číslu došel? Najdi si nějakou kalkulačku online.
Pokud jsi svobodný, tak 80000 ročně hrubého je asi tři a půl měsíčně čistého. S 90000 --> 4000!

Hele, já to právě do kalkulačky dával - https://www.brutto-netto-rechner.info/gehalt/gross_net_calculator_germany.php

Při 90.000 eur ročně mi vyšlo 4.797 eur měsíčně čistého.

Docela mě štve, když se tu dočítám spíše drby, asi se zeptám někde jinde, tohle pro tyto informace asi není správné fórum.

Chlape precetl jsem cele vlakno i tve nazory a nevim co si mam myslet.
Chces do nemecka ale vlastne nechces, mozna do britanie ale tam se nenajis. Mozna do USA ale ... Chlape neni ti vlastne dobre v CR ?

Ja jsem pracovne delsi dobu pobyval v Irsku ( ok uznavam ) ze to bylo pred delsi dobou ale napriklad me to utvrdilo v tom ze CR je rozhodne lepsi nezli IR. Napr. mestska v Dublinu to byla tragedie a ac nepouzivam mastnou tyc v Praze musim uznat ze je tak 100x lespi nezli Dublin. Byl jsem ve Finsku, Nemecku ( kratkodobe ) asi je tam vetsi "ordnung" ale co clovek ziska tim ze se vykoreni ? A delat to jen kvuli prachum ? Ja kdyz byl single jsem mel jit moznost delat do Svycarska, probehl nejaky inicialni pohovor ale pak jsem si to rozmyslel a nelituji. Pokud jsi SINGLE a nebo strelec klidne si jed kam chces, vyhoda dnesni doby ale nemyslim si ze tim ziskas stesti. 

Stran: 1 2 3 [4] 5