Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Coati

Stran: [1]
1
Vývoj / Event sourcing a mikroslužby
« kdy: 12. 08. 2022, 19:11:43 »
Zdar, uměl by někdo vysvětlit, proč/kdy je event sourcing v architektuře založené na mikroslužbách lepší než tradičnější přístupy (REST, různá RPC)? Případně jaký je váš osobní názor na jeho použití v projektech?

Podle zastánců poskytuje relativní nezávislost (například na konkrétním jazyce), ale to platí pro většinu RPC také. Navíc někde musí běžet server a databáze pro zpracování a uložení událostí, s čímž se pojí nezanedbatelná režie.

2
Server / Re:GAE vs Heroku
« kdy: 20. 06. 2022, 11:43:49 »
Těch řešení, které abstrahují od složitosti Kubernetes zas tolik není a zaměřené na vývojáře, kteří se chtějí soustředit na vývoj a CI/CD řešit jen minimálně je ještě méně:
  • cloud provideři nabízejí poměrně ucelenou sadu nástrojů - ať už je to Google, Microsoft nebo AWS - upíšete se ale providerovi a cesta ven je nesnadná
  • zmiňované Heroku
  • VMware Tanzu - drahé a zatím trochu v plenkách
  • CodeNOW - cílené přesně na vývojáře, můžeš začít v SaaS módu a pak přejít do vlastní subskripce (je multicloud) nebo i on-prem, máš tam managed services on demand (db, kafka, mq, ...) a nehrozí žádný vendor lock
já bych doporučil kouknout na CodeNOW - snadno pochopitelné pro každého devíka - množina nativně podporovaných jazyků se rozšiřuje a na webu je kdyžtak návod, jak se zařídit pro další...
GAE má užší integraci s DB a dalšími službami, viz třeba příklad zde: https://dev.to/betelgeuse/ty-cloudy-39lm
Ale zase to je asi větší vendor lock-in.

3
Server / Re:GAE vs Heroku
« kdy: 19. 06. 2022, 15:33:47 »
Teď po letech chytla GAE druhý dech, mají “druhou generaci” knihoven (second generation GAE), novou databázi (s vrstvou kompatibility) a pár nových vlastností. Také už nemá některá původní omezení jazyků/runtimů, lze například použít libovolnou externí databázi (třeba AWS RDS). Pro jednodušší cloudové aplikace téměř ideální.

4
Vývoj / Porovnání funkcí
« kdy: 19. 03. 2022, 11:55:34 »
Čau lidi ;D
když umím v jazyce s rovnostními typy ukázat, že pro každé x platí pro dvě funkce f a g, že f(x)=g(x), jde z toho nějak odvodit “refl” pro f=g?

5
Vývoj / Ověření pravidel pro funktory
« kdy: 03. 03. 2022, 23:12:12 »
Ve funkcionálním programování se uvádí, že typové operátory musí splňovat několik rovností, aby byly funktory (viz například Wikipedie nebo dokumentace k Haskellu). Zároveň se uvádí, že programátor musí věřit autorům knihovny, že jejich funktory ony rovnosti splňují, že to překladač Haskellu neumí. Existuje nějaký jazyk, který umí podmínky u funktorů a podobných operátorů zaručit automaticky ve vší obecnosti?

6
Vývoj / Číselné typové parametry a type erasure
« kdy: 26. 02. 2022, 11:27:14 »
Jak se v runtimu přistupuje k číselným generickým parametrům třeba u Vect<T,N>, když překladač provádí kompletní type erasure? Když jde o konstantu, dosadí ji překladač přímo, ale v některých jazycích N nemusí být známé při překladu, co tam je za trik?

7
Vývoj / Rust na Azure Functions
« kdy: 05. 11. 2021, 02:50:09 »
Jde nějak na Azure Functions použít Rust bez použití custom handlers (to je poněkud těžkopádné a v podstatě to není skutečně serverless)?

8
Studium a uplatnění / Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« kdy: 07. 05. 2021, 12:39:45 »
Jaký jen nejlepší způsob “zlepšení znalosti matematiky” na ZŠ/SŠ? Ve světle aktuálního fiaska s Cermatem to je vysoce aktuální. Jsou stěžovatelé jen líná paka, nebo to fakt Cermat přehnal?

Stran: [1]