reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Dráb

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6
16
Případně můžete vyzkoušet takovou moji GUI rychlovku:
https://github.com/MartinDrab/PasswordedShutdown/releases

17
Citace
Mě zajímá, zda lze dodané zdrojáky zkompilovat a zda je build binárně shodný s verzí OS, ke které zdrojáky dodali. Předpokládám, že odpověď pro obojí je ne.
Pochybuji, že v MS kompilují reprodukovatelně. Navíc, po kompilaci sice dostanete binárky, ale aby opavdu fungovaly, musíte některé z nich digitálně podepsat certifikátem správné "důvěryhodnosti".

Pořád ale teoreticky mohou vykompilovanými bnárkami (po příslušném post-processingu) nahradit ty v nějakém nainstalovaném systému. S tím, že věří překladači.

18
Já jsem to řešil obvykle jedním ze dvou způsobů (podle situace):

1) pokud bylo třeba dokument/tabulku/prezentaci pouze prohlížet (nemodifikovat), sáhl jsem k Microsoft Word/Excel/... Viewer,
2) pokud bylo třeba editace a kompatibilita mezi LO a MO byla problém, opatřil jsem si MO (vzhledem k tomu, že se jednalo o školní věci, nebyl to problém; např. se daly využít Office na školních strojích).

19
Windows a jiné systémy / Re:NVMe ovladač
« kdy: 13. 07. 2019, 23:07:15 »
Citace
A jestli to jde vyměnit za provozu systému?
Ne, pokud z toho disku bootujete. Pak se to zařízení nedá zastavit/restartovat.

Citace
Tak jsem to riskl a zkusil ty ovladače přehodit. Akorát jsem nastartoval s variantou 'Zakázání vynucení podpisu ovladače' a místo Microsoftího ovladače nainstaloval OFA NVMe ovladač. Budu to testovat a případně napíši výsledek.
Ten OFA ovladač není digitálně podepsán?

20
Vývoj / Re:Má smysl učit se Pascal (Delphi)?
« kdy: 15. 06. 2019, 10:27:54 »
Citace
Nicméně u výjimek nikdo nikomu nebrání ošetřovat chyby tak, že přesně víme, kde a proč k chybě došlo.
Já vím. Jen se dost často setkávám s přístupem "prostě to obalíme a neřešíme nic".

Citace
No a přesně o tohle jde. V DOSu už nikdo nepracuje; co v 90. létech mohlo dávat smysl, to už dnes moc smysl nedává. Pascal je dítě určité doby, dnes už podle mě pro účely výuky moc nevyhovuje.

To je pravda. Nicméně pokud budeme považovat Delphi za nástupce Pascalu (protože BP/TP se, řekněme od 90. let, už moc nevyvíjel), o možnosti paralelizace a synchronizace ochuzeni nejsme.

21
Vývoj / Re:Má smysl učit se Pascal (Delphi)?
« kdy: 14. 06. 2019, 23:29:32 »
Citace
Zato potřebují řešit věci, které v Pascalu nejsou, například rozumné ošetření chyb

Jistě, v Pascalu bylo možné vracet chyby jen skrz návratové kódy. Neoznačoval bych ale vyhazování výjimek za vždy rozumnější alternativu – chybové kódy sice znamenají více práce, ale obvykle pak víte, kde přesně (a z jakého důvodu) k selhání došlo, než když celý blok obalíte do try/catch/finally a prostě řeknete, že se něco nepovedlo.

Citace
nebo paralelní výpočty
Minimálně Turbo/Borland Pascal, který se asi nejvíce proslavil, neměl moc k implementaci mechanismů pro paralelní výpočty důvod, jelikož běžel pod DOSem.

22
Vývoj / Re:Má smysl učit se Pascal (Delphi)?
« kdy: 11. 06. 2019, 16:23:35 »
Citace
Dnes je programovací jazyk Pascal již dávno překonaný jazyky JAVA, C# etc. Ale, má smysl zabývat se Pascalem za účelem, pro který byl vymyšlen? Tedy pro výuku programování?
Co se týče různých konstrukcí (generika, anonymní/lambda věci...), tak ty se do (Object) Pascalu dostaly, ač asi o něco později a v některých případech mi syntaxe (v porovnání s vámi jmenovanými jazyky) přijde poměrně kostrbatá. Ale rozhodně to není tak, že by ten jazyk co se týče moderních vlastností zaostával.

Je ale určitě pravda, že ve většině pracovních nabídek se tento jazyk asi nevyskytuje.

Citace
Ako dlhorocny vyvojar v Delphi, a v zaciatkoch v Pascale ti mozem povedat, ze to uz nema zmysel. To, co by si urobil v pascale vies hravo urobit aj v c# v konzole. A ovela lahsie. Delphi najma zabilo vyvojove prostredie, ktore je jednak strasne drahe a dost zabugovane. Visual studio si vies stiahnut aj zadarmo, a kopec veci sa tam da urobit ovela lahsie, ako v delphi.
V posledních letech mi přijde, že se situace dost zlepšila. I co se týče ceny (ta je stále vysoká, ale často mívají nějaké akce, které alespoň trochu pomohou), nedávno byla vytvořena Community edice (asi po vzoru Visual Studia), která je zdarma s určitým omezením a měla by se co do schopností rovnat edici Professional.

Na výraznější problémy jsem narážel v době, kdy bylo aktuální Turbo Delphi (2006). Pak jsem dlouho pracoval s XE2 a pro moje účely vše fungovalo bez potíží.

23
Citace
Viem že to jde pridať do výnimiek, ale Win Defender som nemal za to, že je to spammer falošných poplachov...

Falešné poplachy se stávají a můžete výrobci AV pomoci je odstranit tím, že mu příslušné soubory pošlete. Pro Windows Defender by měla fungovat tato stránka:
https://www.microsoft.com/en-us/wdsi/filesubmission

(jen budete muset Defender po dobu skenování vypnout, nebo alespoň jeho ochranu v reálném čase).

24
Pokud je to karta se standardním obrazem Raspbianu, tak ten míval myslím první oddíl formátovaný souborovým systémem FAT, tzn. Windows neměly problém jej přečíst.

RAW je takový pseudo souborový systém, který dovoluje pouze číst a zapisovat jednotlivé bloky daného svazku/oddílu. Windows jej používají v případě, když souborový systém na daném zařízení nedokáží rozpoznat.

Kromě pluginu pro Total Commander existuje i Ext2fsd ovladač, který přidává podporu EXT2/3, ale myslím, že už je hodně let neudržovaný, takže těžko říci, zda by dnes ještě fungoval. V dávných dobách jsem jej používal a neměl s ním žádný problém.

To, že Linux z karty částečně nabootoval, neznamená, že je v pořádku. Mohou být poškozeny jen některé její části. Setkal jsem se s případy, kdy karta měla prvních cca 8 GB v pořádku a zbytek byl prostě nečitelný.

Též byhc doporučil pokusit se s kartkou komunikovat skrz nějaké live médium Linuxu, je na takové věci daleko lépe připravený.

25
Hardware / Re:Notebook postavený na Raspberry Pi
« kdy: 12. 04. 2019, 12:19:38 »
Citace
Díky moc za informace. Jdou tedy dovnitř místo raspberry pi dát i jiné mikropočítače s HDMI výstupem, třeba z rodiny banana pi nebo orange pi případně malý mobil s hdmi ?  Klidně i tak, že budou vedle laptopu a dovnitř povedou jen kabely.
Jiné mikropočítače by musely rozměrově být velmi podobné RPi (zejména co se týče polohy GPIO a HDMI), protože napájení je řešeno přes GPIO (myslím, že ne přes microUSB, ale možná tady kecám). Nevím, zda by fungovalo prosté připojení HDMI kabelu.

26
Hardware / Re:Notebook postavený na Raspberry Pi
« kdy: 11. 04. 2019, 22:59:29 »
Vlastním pi-top (druhý model (MK2)) a myslím, že pro vaše použití je to dost overkill. Vložení Raspberry Pi dovnitř notebooku není úplně triviální, pravděpodobně za stejný čas stihnete připojit monitor a další potřebné periferie.

Pro vložení v zásadě musíte:
* odklopit klávesnici (to je jednoduché),
* zastrčit RPi na správné místo (zejména tak, aby zapadly ploché kabely do dvou USB portů RPi (zřejmě klávesnice a touchpad); tohle je zpočátku lehce netriviální,
* zapojit RPi do desky, která řeší napájení, spojení s displejem, vyvedení GPIO a jednoho USB portu dovnitř notebooku (spojuje se minimálně skrze HDMI a 3,5 mm jack, takže je třeba být trochu patrný, aby se něco neohnulo),
* propojit GPIO s destičkou z minulého bodu prostřednictvím věci, co zároveň slouží jako chladič (to je jednoduché, pokud je poloha RPi a destičky správná, jinak vám nemusí sedět GPIO konektor na destičce proti konektoru na chladiči).

Co se týče ostatních vlastností:
* světle zelená barva je super,
* klávesnice mi přijde dosti pohodlná a příjemná na psaní,
* displej podporuje pouze Full HD (1920x1080), takže pokud byste chtěl jiné rozlišení, máte smůlu (minimálně skrz xrandr),
* k dispozici jsou pouze dva USB porty RPi,
* GPIO je přístupné pouze zevnitř notebooku, kde sice je prostor pro umístění modulu, ale není to úplně pohodlné. Většina GPIO modulů (HATů) počítá s nasazením na RPi, tady na takovou polohu není prostor (mělo by jít snadno řešit GPIO 40žilovým kabelem),
* nepřipojíte k tomu extermí monitor,
* na baterii vydrží cca 6-7 hodin (RPi 3, nepodtaktováno),
* cena je dost vysoká a zřejmě se do ní započítávají i různé senzory a další součástky, které s notebookem dostanete (je primárně určen pro výukové účely),
* notebook nepatří mezi supertenké hračky (dnes oblíbené), takže by mohl vydržet i drsnější (nechtěné) zacházení.

27
Software / Re:VMware Workstation a Player
« kdy: 13. 03. 2019, 14:31:19 »
Citace
Takže se nemohu spoléhat na to, že si na VOS vyzkouším zavirovaný program, který, pokud nyní takto zavirovaný VOS smažu, nezůstane to bez následků pro můj originální OS/síť... K čemu potom tento program slouží, když ne na "testování"? Četl jsem, že lze na takto vytvořený VOS nějaký vir spustit a sledovat, jak se chová a co páchá, ale pokud by to poškodilo samotný PC či jeho přídavné zařízení, neoplatí se to.
Z mého pohledu můžete. Jen jsem chtěl v předchozím příspěvku upozornit na to, že se občas objeví zranitelnost, která za určitých okolností dovoluje únik z virtuálního stroje. Například relativně nedávno byla objevena zranitelnost ovladače virtuální síťové karty, která dovolovala získat vysoká oprávnění na fyzickém OS (chyba byla primárně reportována pro VirtualBox, ale pokud vím, reagoval na ni i VMWare).

Osobně ale takové riziko úniku považuji za minimální (a jsem ochoten jej podstupovat), zejména pokud do VOS nenainstalujete VMWare Tools (díky nim bude sice VOS znatelně rychlejší, ale teoreticky bude existovat více možností, jak z něho uniknout). Absolutní (dokazatelnou) jistotu nebudete mít nikdy.

Mám zkušenosti jen s Pro verzí, takže nemůžu říci, kde je možné nastavovat např. síťové záležitosti v Playeru. V Pro verzi je to položka Settings v kontextovém menu virtuálního stroje.

28
Server / Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« kdy: 12. 03. 2019, 19:31:55 »
Jestli to chápu správně, potřebujete přepisovat jeden/pár soubor(ů), ale neměl byste jiným způsobem zasahovat do konfigurace serveru (tzn. teoreticky byste mohl, ale domluva je taková, že nebudete).

Zřejmě byste tedy potřeboval něco, co za vás daný soubor nahraje na server a pak provede pár příkazů, aby byl nakopírován na správné místo (a přepsal tam již dlící starší variantu).

MS Visual Studio toto dovoluje u Linux projektů. Mechanismus je takový, že se zdrojáky automaticky nakopírují na vzdálený server, tam se zkompilují (přes Makefile nebo přímými příkazy generovanými VS) a výsledek je vrácen na původní stroj. Máte přitom možnost vykonat libovolné příkazy před samotnou kompilací či po ní.

Je to pro váš případ ale, řekl bych, trochu overkill. Určitě existuje nějaký jednodušší nástroj, ve kterém by se toto dalo naskriptovat.


29
Software / Re:VMware Workstation a Player
« kdy: 12. 03. 2019, 11:23:58 »
Citace
1) Na virtuálním OS (Win10/Win7) spustím program, který je nakažený viry. Co se stane s reálným OS v PC a co ve virtuálním? Chápu, že virtuální bude zavirovaný, ale ohrozí to reálný OS? Nemohou se viry z virtuálního přenést do reálného a zničit i samotné PC?
Pokud je hypervizor (tedy VMWare) implementován dobře, tak se malware z virtuálního prostředí nedostano. V praxi se občas objeví zranitelnost, která mu menší či větší únik do hostitelského operačního systému umožňuje. Jedná se ale dosti o vzácnost a pochybuji, že se takové věci malware snaží aktivně zneužít (vyjma snad nějaký státem sponzorovaných kousků).

Citace
Pokud by se jednalo o "špehovací" viry, nemohli by mít přístup k mému wifi routeru přes virtuální OS?
To záleží, jaké síťové prostředí virtuálnímu OS nastavíte. Dáte-li mu přístup k stejné síti, jako má hostitelský OS/počítač (ve VMWare to je nastavení Bridged či NAT), na router se samozřejmě dostane.

Citace
2) Pokud bych si na VOS (virtuální) spustil VPN, bude toto VPN fungovat ve VOS, anebo i v reálném PC?
Jenom ve VOS.

30
Studium a uplatnění / Re:MFF - Matematika vs Informatika
« kdy: 01. 02. 2019, 22:17:57 »
Citace
už teď vím, že předměty jako sítě/UNIX/Principy počítačů/Databáze a podobné předměty bez vyloženého matematického pozadí mne budou spíš štvát.

Za mě (do 2017) byla matematika na informatice zejména ze začátku studia (první ročník), pak už se většina předmětů týkala hlavně informatických záležitostí, kde se matematika spíše používala jako nástroj k dokazování, než že by se její znalosti rozšiřovaly. Na magisterském studiu jsem ji pak již téměř nepotkal. Tím nechci říci, že by tam nebyla spousta teoretických předmětů, jen jsou ale zaměřeny na informatiku.

Zrovna ty databáze se učí (resp. za mě tomu tak bylo) dosti teoreticky. Probírá se relační algebra a kalkul, což jsou v podstatě dva různé teoretické přístupy, jak databázi klást dotazy (množiny a formule). SQL se učilo až na pozdějších přednáškách.

Když jsem se občas bavil s matematiky, tak měli celkem problém najít po škole uplatnění ve svém oboru (ale to se mohlo už změnit), pokud nechtěli působit jako vědci. Tehdy byl jednou z mála cest obor Matematické metody informační bezpečnosti (bezpečnost a šifrování, trocha programování).

-----------------------

Shrnutí: pokud vám jde o to vzdělávat se v teorii (a nemusí to být nutně čistá matika), tak věřím, že informatikou se dá projít (pár ryze praktických předmětů, jako sítě, Unix a Principy počítačů budete muset projít, ale na výběr je pak spousta teoreticky zaměřených povinně volitelných/volitelných předmětů).

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6

reklama