Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomáš G.

Stran: 1 ... 4 5 [6]
76
Hardware / Re:Je zahřívání SSD důvodem k reklamaci?
« kdy: 26. 09. 2019, 18:45:40 »
Těch 37MB/s byla docela pěkná rychlost. Vzpomněl jsem si na tuhle diskusi, když jsem dnes na čerstvě reinstalovaném PC se stejným SSD rozbaloval instalačku Oracle 11, takže nějaký gigový zip a v něm 5 tisíc souborů. Rychlost klesala až k 1,8 MB/s a 38 MB/s byl asi rekord, co jsem v grafu viděl. Nevím, jak inteligentně Windows 10 cachuje, protože před rozbalením jsem tenhle soubor zkopíroval ze sítě na stejný disk a pak spustil dekomprimaci, takže teoreticky to mohlo být cele v cache, ale i kdyby nebylo a zároveň to i četlo, tak to výkonnostně připomínalo plotnový disk při téhle proceduře.

Dělal jsem to na dvou PC zároveň a chovalo se to stejně. i5 čtvrté generace. U jiných PC s jinými SSD to taková tragédie nebyla. Tyhle SSD se silně nepovedly.

77
Server / Re:Antispam na poštovní server
« kdy: 09. 09. 2019, 15:33:10 »
Dík za postřehy ohledně SPF, DKIM a dalších věcí, ale spíš bych potřeboval zjistit, proč mi nejedou ty blacklisty, viz. https://forum.root.cz/index.php?topic=21625.msg316468#msg316468

Z tohoto chování jsem poněkud zmatený a nevím, co zkusit.
Dík

78
Server / Re:Antispam na poštovní server.
« kdy: 08. 09. 2019, 13:41:41 »
SpamAssassin taky umí koukat do Spamlistů a pak za to rozdávat body

https://cwiki.apache.org/confluence/display/SPAMASSASSIN/DnsBlocklists

Dík. To jsem nevěděl. Nastavil jsem to podle Tvojí rady asi před měsícem a bohužel mi to spíš nefunguje, než funguje. V podstatě jediný blacklist, který mi jede, je Barracuda.

Dnes jsem se dokopal do toho hrábnout trošku víc a zjistil jsem, že u Forpsi, kde mi VPS s pošťákem běží, se mi to chová jinak, než doma a na dalších místech, kde jsem se byl schopen připojit.

Tohle je poslední spam, který mi přišel a tak to vypadá, když to zkusím ručně:
Kód: [Vybrat]
$ nslookup 251.19.227.91.sbl.spamhaus.org
Server: 2001:4860:4860::8888
Address: 2001:4860:4860::8888#53

** server can't find 251.19.227.91.sbl.spamhaus.org: NXDOMAIN

$ nslookup 231.33.82.45.b.barracudacentral.org
Server: 2001:4860:4860::8888
Address: 2001:4860:4860::8888#53

Non-authoritative answer:
Name: 231.33.82.45.b.barracudacentral.org
Address: 127.0.0.2

Jinde jede i ten Spamhaus. Zkusil jsem změnit DNS, změnit preferenci IPv4 před IPv6 a následně tu IPv6 i vypnout, ale problém je zjevně jinde. Chová se to pořád stejně.

V čem by mohl být problém?

79
Jde o to, že dělám nástroj, kterým na stroje deployujeme Windows a před odesláním zákazníkovi se dělá image Windowsu na skrytou (linuxovou) partition. V případě, že se u zákazníka nějakým způsobem (aktualizace mrkvoshitu) rozjebou widle, v grubu se vybere windows restore a náš nástroj je zase obnoví do továrního nastavení. Jenže k tomu by bylo dobrý, aby tam ten grub byl vždycky, žejo...

Vím, že na to se neptáš, ale myslíš, že to někdy někdo použije? Kdysi jsem dělal asi něco podobného, jen ještě nebylo UEFI. Grub/LILO umožňovalo spustit Linux, který bezobslužně dekomprimoval image původní instalace Windows. Ono to fungovalo, ale napamatuji se, že by to někdy někdo použil.

Prvních pár let ty počítače byly jako nově nainstalové bezproblémové a časem se už to nikomu nechtělo řešit, protože Windows v image byly bez servicepacků a aktualizací, velko část nainstalovaných programů bylo potřeba aktualizovat, nebo rovnou nainstalovat znovu ve správné verzi, něco vyhodit, něco doinstalovat. Ten rozdíl mezi aktuálním a původním stavem byl už tak velký, že v podstatě čistá instalace nebyla o moc složitější a bylo to čistší.

80
Server / Re:Antispam na poštovní server.
« kdy: 04. 08. 2019, 18:38:54 »
Jak jsem napsal, používám to takto dlouhodobě a je to funkční dobře. Ty seznamy musíte vybírat tak, aby právě obsahovaly jen opravdu škodlivé adresy a ne oprávněné SMTP servery. Nevím, kde jste získal takovou zkušenost, ale správně nastavené servery se tam nedostanou - u těch free bych čekal antispam i na odchozí maily, rate limit a tak.

Bohužel to není až tak výjimečný stav. Kde jaká menší firma má poštu u poskytovatele webhostingu a tam to SMTP sdílí s hromadou dalších zákazníku. Stačí aktivní uživatel, který přes to posílá newsletter, zavirovaný počítač kde braberka vyzobe přihlašovací údaje z poštovního klienta, ... a pokud provozovatel serveru není opravdu nekompromisní, jako že typicky není, tak je problém na světe.

Nemusí nutně jít ale jen o garážovky. Už jsem řešil i situaci, kdy mi Barracuda blokovala konkrétního zákazníka, který používal Office 365 a šlo to přes servery Microsoftu, což už je skoro z kategorie kdo neviděl, neuvěří.

81
Server / Re:Antispam na poštovní server.
« kdy: 04. 08. 2019, 17:05:23 »
Greylisting chápu, ten může být nepříjemný; ale také ho používám.
Jinak s tímhle mi to funguje docela použitelně:
Dík. ale ten  reject na postfixu se mi úplně nelíbí. Kdybych se přeci jen rozhodl dát šanci těm blacklistům, je možnost je použít jen k tagování, že jde o spam? Není nic neobvyklého, že na blacklistech skončí SMTP freemailů, ISP a podobně.

Používám Postfix, Amavisd-new a pod ním ten SpamAssassin.

82
Sítě / Re:Pevná IP adresa.
« kdy: 04. 08. 2019, 16:27:38 »
Pokud ale O2 normálně dává veřejnou IPv4 adresu (akorát ne statickou), může vám pro přístup z internetu stačit nějaká služba typu DynDNS a pevnou veřejnou IPv4 adresu nepotřebujete.

Já bych řekl, že O2 už veřejné v4 nedává, ale veřejnou v6 a NATovanou v4. Ruku do ohně za to ale nedám.

83
Server / Antispam na poštovní server
« kdy: 04. 08. 2019, 12:49:45 »
Roky jsem používal na poštovním serveru SpamAssassin a celkem spokojenost. Občas něco prošlo, ještě méně často se spletl u nějakého strojově generovaného mailu typu faktura od UPC, ale nic dramatického. Většina spamu byla v angličtině a nebyl problém.

Poslední dobou mi začalo chodit velké množství spamu v češtině a SpamAssassin to spíš nedává, než dává. Dokud to chodilo skoro všechno z domény .icu a ještě nějaké podobné exotiky, tak jsem ač nerad dal nesystémově těm doménám hned ze startu vyšší trestné body a pohoda. Tou už ale neplatí.

Poštu poctivě třídím ručně a SpamAssassin učím, ale nic moc se neděje. Graylistu nebo přebírání veřejných blacklistů bych se raději vyhnul.

Nevyrostla v mezičase nějaká schopnější náhrada za SpamAssassin, kterou jsem nezaznamenal?

84
Hardware / Re:Mobilní klimatizace
« kdy: 18. 06. 2019, 21:29:57 »
Odkial tahas vzduch pre tu dvojhadicovku?
Ked zavries WC s jednohadicoukou tak by to malo byt stejne? nie?
Nasávám venkovní vzduch. Ještě jsem se nedokopal to vyřešit nějak rozumně, ale dávám do ona rozloženou a patřičně ořezanou velmi hrubou lepenkovou krabici, ve které mám díry na sání i výfuk co nejdál od sebe.

Ten podtlak u jednohadicové byl mnohem větší a i okolo zavřených dveří to protáhlo víc smradu než tahle. Ta jednohadicová udělala po čase takový podtlak, že mi při zavřené místnosti stejné řešení s krabicí po čase vyrazilo tu krabici z rámu okna.

85
Hardware / Re:Mobilní klimatizace
« kdy: 18. 06. 2019, 20:01:18 »
Kdysi jsem koupil na zkoušku nějakou starší mobilní klimatizaci za pětikilo. Fungovalo to, chladilo to, ale největší průser byl, že to mělo jen jednu hadici na odvod teplého vzduchu, jako drtivá většina mobilních klimatizací. Jak už tu někdo psal, v místnosti/bytě vznikal podtlak. Který se vyrovnával všude, kde to jen šlo, takže to úspěšně nasávalo přes stoupačky smrad z okolních bytů. Za mě krám na hovno do paneláku/bytového domu spíše nevhodný. Pokud je to jen trošku možné, koupil bych si raději klasickou dělenou klimatizaci.

Asi dva roky tomu jsem koupil jinou mobilní klimatizaci, protože venkovní jednotku nemám kam dát. Šel jsem do:

https://cz.trotec.com/produkty-a-sluzby/stroje-homecomfort/klimatizace/komfortni-klimatizacni-jednotky-rady-pac/pac-3550-pro/

Má to dvě hadice. Jednu na odvod teplého vzduchu a jednu na sání zvenčí. Sice to není konstrukčně dokonalé a taky to něco málo přisává i z místnosti, ale je to podstatně lepší než obyčejná jednohadicová. Stačí zavřít dveře na WC s stoupačka je dostatečně izolovaná.

S hlukem je to horší. Kompresor je v bytě, ale řeším to tak, že to nechám běžet v ložnici a potvírám dveře. Tím pádem je zdroj hluku dostatečně daleko a navíc nemám rád, když to na mě fouká přímo. To se typicky spíš nechladím, takže mi vyhovuje, že se chlad jen tak příjemně rozlézá do zbylých části bytů. Přesná čísla nemám. Zatím jsem ji ještě letos nemusel zapnout, nicméně výrobce udává 45m^2 a já tím takhle ty loňské vedra přežil v bytě 56m^2.

86
Hardware / Re:fanless mini pc z ciny
« kdy: 13. 06. 2019, 19:23:55 »
srovnavat minipc s lcd a mini pc ti asi nedochazi ze je kazde jine zamereni...

Ten display tam je navíc typicky hlavně proto, aby to mohlo být levnější. Microsoft má/měl nějaký program, přes který se dá/dalo dostat k OEM Windows, pro zařízení splňující určité parametry, podstatně levněji až zadarmo.

Byly tam dané nějaké parametry kolik to má mít RAM, úložiště, počet jader a podobně. V jedné z variant řešili i minimální a maximální velikost displaye. Patrně tím chtěli konkurovat Androidu na těch nejlevnějších tabletech, ale místo toho se na trhu objevilo i pár miniPC s integrovaným displayem.

87
Software / Re:AdBlock Plus a iDnes
« kdy: 27. 04. 2019, 09:23:47 »
Když už se tu řeší ty blokátory, umí něco rozumně blokovat v "inverzním modů", než je zvykem, tedy primárně veškeré reklamy povoleny a blokovány jen na konkrétních webech?

Já už jsem proti těm reklamám v zásadě imunní a tak nechci plošně blokovat vydavatelům zdroj příjmu, ale jsou případy, kdy už je to těžce přes čáru a tam bych to chtěl nasadit.

88
Software / Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« kdy: 10. 02. 2019, 16:04:06 »
A co tisk? Pravidelně mi chodí faktura z jedné firmy, kterou Adobe Reader ve Windows zobrazí normálně. V Evince v Linuxu je problém s fonty. Zrovna minulý týden jsem to zkusil nechat zobrazit v Google Chrome a bylo to OK. Říkám si super, nechal jsem to vytisknout a výsledek byl stejně rozbitý jako v Evince.

89
Software / Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« kdy: 08. 02. 2019, 18:00:22 »
Správně vygenerované PDF v sobě má všechny použité fonty - pak musí fungovat všude.
Tohle v sobě ty fonty evidentně nemá  :(
Máš ty zmíněné msttcorefonts?
Nemá, ale na to správně bych byl asi opatrný.
Něco podobného jsem viděl loni u jednoho zákazníka. Faktura s PDF bez fontů měla cca 360kB, ale někomu se rozbíjela. 360kB je na můj vkus i tak moc, ale byla v tom i nějaká grafika typu logo a podobně. Dejme tomu.

Problém byl, že když do toho narvali i použité fonty, tak to mělo 7MB, což dost tak balancuje na hranici slušnosti posílat mailem. I sken té faktury by byl menší.

Stran: 1 ... 4 5 [6]