Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomáš G.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 7
16
Sítě / Re:Routery Mikrotik - velikost uloziste
« kdy: 28. 02. 2021, 17:02:27 »
Mám (kromě jiného) RouterBOARD 941-2nD, na něm aktuální verzi 6.48.1. Má RAM 32 MB, free 7,8MB a "disk" 16 MB free 7,7 MB.

Zjevně v Mikrotiku ví co si mohou dovolit.

Zrovna tady u toho modelu se mi už stalo, že aktualizovat nešel kvůli místu. Nevím co s tím v minulosti kdo dělal, ale musel jsem to flashnot po síti, čímž se to přepsalo komplet a pak už to šlo aktualizovat na nejnovější verzi.

17
Já osobně kdybych měl tento problém, rozhodně bych to neřešil na foru ale rozhodl se sám nebo podal dotaz přímo na Microsoft.
To by bylo fajn, ale na některé sporné věci Microsoft neodpovídá.

Pěkný příklad bylo, když před časem zaplavily české IT weby reklamy na Windows 10 za stovku a podobně, za což v diskusích redakce schytávaly kritiku. Minimálně jedna se obrátila na Microsoft, protože ona s tím neměla nic společného. To si řešilo obchodní oddělení. Přišla jim odpověď o ničem typu "problém analyzujeme". Přitom stačí udělat jeden kontrolní nákup a hned by věděli minimálně co to je za licence.

18
Software / Re:Software pro skládání panoramat
« kdy: 24. 02. 2021, 15:59:47 »
Poznate nejaky v linuxe podporovany SW pre tvorbu panoram s moznostou ich automatickeho najdenia v kope fotografii?

Nejčastěji používám Hugin, případně Affinity Photo na Macu. Docela zajímavě funguje photos.google.com. Udělám adresář, nahraji fotky a Google se typicky někdy časem ozve, že tam při analýze obsahu našel fotky a že mi udělal panorama. Jestli to jde ovšem nějak vyvolat i cíleně, to netuším.

19
Na winkey.cz budou nejspíše licence z druhé ruky. Vzhledem k tomu, že tam mají napsané toto:

Já si o podobných eshopech myslím svoje.

Třeba tihle ESET Internet Security nabízí za 359 Kč. Oficiální cena Esetu je 1490 Kč. Na takovou brutální slevu nejde u Esetu ani vzdáleně dosáhnout ani s nejvyšším partnerstvím, takže prostě nejde za tolik prodávat na úkor marže. Licence z druhé ruky taky nehrozí. Eset je v tomto značně nekompromisní. Opakovaně jsem řešil, že se malý živnostník transformoval na s.r.o, ale pro Eset to je prostě nový subjekt. Stávající licence se nechá dojet a pak si prostě musí koupit novou. Tady jde hlavně o to že nová licence stojí víc, než pravidelná obnova. Proto to ty firmy chtějí řešit, ale u Esetu smůla.

No a pak jsou ty méně legální možnosti, kdy někdo koupí na sebe těch licencí třeba sto a prodává to na drobno,  což licenčně Eset taky neumožňuje a hlavně tohle je produkt spíše pro domácnosti, který jde koupit maximálně pro 4 stanice. Pro větší instalace mají jiné produkty, takže taky nic.

Před pár lety jsem se na toto téma bavil s člověkem z Esetu a neoficiálně jsem se dozvěděl, že celý tenhle business funguje tak, že Eset v tichosti toleruje větší počet instalací, než na kolik má zákazník licenci. Tenhle produkt jde koupit maximálně pro 4 stanice se slevou za maximálně 3629, takže to máme rázem místo 1490 jen 907 Kč za stanici. Nejsem si jist tím tolerovaným množstvím, ale jestli jednu licenci nechají běžet 3x, tak z 907 jsem najedou na 302 a už jde na tom trošku "vydělat". Eset upozorňuje partnery, že jejich zákazník překročil počet instalací, ale podobné firmy to neřeší. No a odpojovat dané licence Eset taky moc nechce, protože by akorát naštval koncáky, kteří ani neví, že to mají nelegálně.

Netvrdím, že tahle firma to dělá takhle, ale všechno to zapadá do scénáře, co jsem slyšel a jestliže takhle smrdí Eset, do kterého trochu vidím, tak mi tam vyloženě smrdí všechno.

20
Super, díky. Ještě bych se pro jistotu zeptal, kdyby ten účetní náhodou potřeboval klasické Ms Office 2019 Home & Business v malé papírové krabičce, či případně ESD licence, šlo by to tam dát? Tohle bývala kdysi licenčně taky celkem sranda a to nejen na terminálovém serveru, ale co jsem teď četl, tak i u těch virtualizovaných desktopů.

21
Potřeboval bych se zbavit jedné stanice s Windows 10, kterou párkrát do měsíce vzdáleně používá externí účetní a je tam víceméně jen pro ten účetní program. Nejraději bych prostě nainstaloval Windows 10 do virtuálu na serveru, na to ten účetní program a čau. Bohužel si vůbec nejsem jistý licenční stránkou věci.

Co jsem se tak něco zkoušel Googlit, tak teoreticky by to možná mohlo jít s Windows 10 FPP, ale nevím.
https://www.mironet.cz/operacni-systemy/windows-10/fpp-nakup-samostatne+c32843/

Před pár lety jsem něco podobného konzultoval se školeným produkt manažerem na Micorosoft produkty u významného IT distributora, tak mi řekl, že teoreticky to možné je, ale že to můžu provozovat jen místně, tedy si přímo na tom serveru nějak vyvolat tu konzolu a pracovat na tom tam. Což mi RDP neřeší.

Pro dokreslení situce. Firmička asi o pěti lidech, co pravidelně pracují s počítačem. Konečně se mi majitele povedlo přesvědčit, že ten deset let starý server už musí fakt vyměnit. Všude jinde bych nahodil Windows Server, terminálový CAL a pohoda, ale tady na to můžu zapomenout. Stejně jako na nějaké pravidelné poplatky za VDA a podobně. Aktuálně to má celé na linuxových virtuálech se Sambou, Postfixem a ESET Protect. Víc nezafinancuje. Z podobně úsporných důvodů má na půlce stanic Libre Office.

K tomu účetnímu programu ještě dodávám, že to je fakt nějaké chrastítko úměrné firmě. Daná virtualizovaná stanice by nesuplovala server pro ostatní klienty.

22
Sítě / Re:Služba privátní LAN skrze VPN
« kdy: 20. 02. 2021, 19:53:18 »
Kdysi bylo docela populární Hamachi. Na pár kliků to udělalo to, co chceš, ale vůbec netuším, jestli ta služba ještě běží a pokud ano, jak je na tom s bezpečnostní. Osobně bych to řešil jinak.

23
Server / Re:VPS hosting pro mailserver (čisté IP adresy)
« kdy: 20. 02. 2021, 19:46:53 »
Ono kolikrát stačí i to, že si nechají uniknout přihlašovací údaje ....
Zrovna s něčím podobným jsem se setkal nedávno u Office 365 a musím říct, že to měli udělané fakt pěkně. Jednomu poněkud blbému obchodníkovi přišel podvodný mail s odkazem, který ho přesměroval na nějakou nesmyslnou stránku vypadající přesně jako přihlašovací dialog do služeb Microsoftu. Vyplnil svoje údaje, nic se nestalo, neřešil.

Útočník začal po pár hodinách pracovat. Poslal nějaký další balast na veškeré kontakty, které vytáhl z pošty. Neposílal toho moc najednou a držel se fakt jen adres z dřívější komunikace, takže ho ani Microsoft nevyblokoval. Nebyl moc podezřelý. K příjemcům to taky procházelo, protože jim psal člověk, se kterým jsou v kontaktu a ještě přes servery Microsoftu. No a aby si náhodou nevšiml, že ho příjemci upozorňují, co to posílá za hovadiny, tak mu přidali pravidlo, aby veškerá nová příchozí pošta padala rovnou do koše.

24
Sítě / Re:Přístup na ruské stránky
« kdy: 14. 02. 2021, 16:49:00 »
Is using a VPN legal in Russia?
In Russia, there are no laws that directly ban the use of all VPNs. However, there is a list of “government-approved” VPNs that are most likely ready to give out any information that the government wants.

Před pár týdny jsem měl pár lidí od jednoho zákazníka v Rusku a jinak bez problému fungující L2TP/IPsec tam bylo docela nepoužitelné. Internet na obou stranách fungoval normálně. Nechal jsem si od Petra poradit, ať zkusím WireGuard a na tom ten pobyt přečkali. Ten byl stabilní. Asi to je zatím tak minoritní protokol, že ho neřeší.

25
Odkladiště / Re:Co se starými CD z časopisů?
« kdy: 24. 11. 2020, 18:33:38 »
řekl bych že tohle je ideální využití  ;D
Není. Ptáci to mají totálně u pr... .

26
Sítě / Re:Blokace TikToku cez hosts
« kdy: 15. 10. 2020, 18:34:45 »
Kolega takhle kdysi dle požadavků na jedné ZŠ ve vyloučené lokalitě zablokoval FB. Výsledkem bylo, že se indiáni naučili používat Tor.

27
Cca poslední čtvrtrok jsem se začal vyhýbat dopravě typu Cainiao Super Economy a vybírám si placenou AliExpress Standard Shipping nebo občas tam bývá Čínská pošta. Beru dopravu, co má standardní tracking number a vše mi chodí normálně. Typicky do tří týdnů.

28
Hardware / Re:"Backlight bleeding" u ThinkPadu E14 (250 nits)
« kdy: 26. 09. 2020, 19:37:05 »
Bych to neřešil. Můj MacBook s retina displayem to dělá taky. Během bootu na chvíli vyhulí podsvícení na plno a když je obrazovka "černá", tak to vypadá podobně, jak na těch fotkách. Jak to ale najede a podsvícení si sedne na normální hodnotě, tak už to ničemu nevadí, není to vidět. Ani u filmů v nočních scénách.

Samozřejmě fotky zkreslují, takže v reálu to na tom laciném Lenovou může vypadat hůř.

Jinak pokud to budeš chtít vrat, tak do 14 dnů bez udání důvodů. Kecy o flecích si odpusť, to už není bez udání důvodů, ale nespokojenost s nějakou vadou a to by pak mělo projít servisem.

29
Hardware / Re:ESP32 nefunguje režim AP na Wi-Fi
« kdy: 26. 09. 2020, 17:15:25 »
Ok. Akorát teda zásilky z Číny jdou teď pekelně pomalu. Věci, co jsem objednával na začátku koronakrize, mi přišly někdy teď po dvou měsících nebo možná i víc.
Ano, potvrzuji. Jeden objednaný kus je na cestě bez týdne čtyři měsíce. Už ani moc nečekám, že ještě dorazí, protože 20.6. má status "Arrive at destination country" a pak se tracking ztrácí. Objednal jsem další, ten dorazil docela rychle a funguje bez problému. Tam to je patrně nějaký vadný kus, takže vyřešeno.

30
Hardware / Re:Snese průmyslový zdroj zpětné napětí?
« kdy: 19. 09. 2020, 08:07:51 »
Olovene lidem odchazeji i za rok, to cyklovani jim opravdu nedela dobre.
A co auta? Třeba u Yetiho do modelového roku 2015 (EURO 5) po nastartování najel automaticky alternátor a jel celou dobu, co běžel motor. Palubní napaří se zvedlo. Od modelového roku 2016 (EURO 6) alternátor naskakuje až když napětí klesne pod určitou hodnotu, nebo když se sundá noha z plynu a brzdí se motorem. V ten okamžik najíždí alternátor a palubní napětí se zvedá. To vše ve jménu emisí. Někde jsem četl, že to je mezi novějšími auty de facto standard.

Tam je taky olověný akumulátor.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 7