Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Kamil Podlešák

Stran: 1 [2] 3 4 ... 14
16
Studium a uplatnění / Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« kdy: 01. 02. 2022, 21:47:14 »
a neni nutne aby to delal porad jeden clovek. Muze se to tocit v tymu per iterace.
IMHO hodne spatny napad.

Neni muj... a nebudu ho slepe hajit... ale proc?

Už je to hodně dávno. Jako mlaďoch, na vejšce, jsem navštívil nějakou večerní technologickou přednášku. Bylo to na zajímavé téma, bylo tam občerstvení (pizza) a byl to samozřejmě maskovaný recruiting. Byl to nějaký "software house", název už nevím, dělali weby a tvářili se hrozně cool. Část toho času jakási paní zaníceně povídala jak ve firmě uplatňují jejich rotační systém "každý si zkusí chvíli všechno". Takže teď programujete backend, pak budete dělat design a pak klidně vyplňovat reporty pro nadřízeného managera a dirigovat tým. Připomnělo mi to střídání úklidu na chodbě v činžáku a tehdy mne to až skoro osobně urazilo takový přístup, moje mírně přefouknuté ego už tehdy orientované na backend. Jak má být člověk na něco specialista? Jak má být tým efektivní? Jako napíšu vám nějakou logiku do contorlleru, ale nemůžu přece kreslit design, na to musí být někdo s talentem, vždyť to bude vypadat jak od prasete... "Fajn, nemusíte pro nás pracovat." A bylo.
Pointa je v tom, že na roli "scrum master" tak jak byla definována není potřeba žádný talent, žádné schopnosti, a vlastně ani žádný čas. V podstatě je to jen nezamáčknutelný budík.


17
Studium a uplatnění / Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« kdy: 31. 01. 2022, 21:52:08 »
Já myslel, že celý Agile je jen o tom, aby se další člověk (nebo i víc lidí) přiživil na nějakém projektu, teamu, atd... Ono je fakt zajímavé ten způsob řešení problémů v korporátech - když se nedaří, nějaký projekt se třeba nevyvíjí tempem, jakým by si nějaký manager představoval, tak místo posílení vývoje se tam přidá další "manager" aka "scrum master" s tím, že to celé udělá efektivnější a ti lidi, co skutečně pracujou, budou pracovat ještě víc a živit další hladový krk - a to málo z nich ví, že ten scrum master bude brát víc prachů než oni :)
Na tom je vtipné že podle jedno ze zásadních pravidel Scrumu bylo (a teoreticky je) že Scrum Master není manažer, ale jen někdo z týmu (případně se všichni střídají).

Z korporátní verze to nějak vypadlo... a tady na rootu a jinde už jenom s úžasem čtu, jak je nahovno že Oceánie nikdy nevedla válku proti Eurasii.

Já zažil kanban, scrum, i totální chaos, a neřekl bych, že by scrum někdy něco zlepšil. Pokud není dostatek lidí, tak žádný proces nefunguje, a pokud jich dostatek je a jsou kvalifikovaní, tak je nejlepší nechat je si tu práci zorganizovat - koneckonců když je člověk schopný organizovat kód, tak proč by neměl byt schopný zorganizovat si jeho vývoj (a to může být klidně scrum, když jim to vyhovuje).
Přesně tak, a tomuto konceptu bylo kdysi dáno jméno: Agile.
Ale tohle se začalo bortit už ve chvíli kdy se začal prosazovat Scrum. Už někdy koncem nultých let bylo vidět, že úspěch Scrumu tahne především jeho kompatibilita s korporátem. A to se ještě držely ty poučky jako "žádný manažer navíc"...


18
Studium a uplatnění / Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« kdy: 30. 01. 2022, 18:46:55 »
Mimochodom, poznáte nejaký iný obor, kde sa tak neuveriteľne koncentrovali všelijaké takéto sračky a  nezmysly ktoré reálne vývojarov len obťažujú, tak ako v IT? Majú právnici, ekonómovia, či týpci vo výrobe, stavbári tiež svoje ekvivalenty SCRUMu, Agile, ...

U nich hlavně nemá smysl něco takové mít. Agile je metodologie, jak vyvinout něco, co je unikátní a o čem na začátku nemáme přesnou představu, jak by to vlastně mělo vypadat. Třeba u stavařů/architektů je sice každá stavba jiná, ale postup, jak se k ní dostat, je poměrně fixní. Nicméně formálních sh*itů, které je "jenom odvádí od práce" mají i tak dost.

Ve výrobě prostě vyrábí X kusů toho samého předmětu, to nemá se SW vývojem nic společného. Bližší je produktový vývoj, ten je o dost podobnější SW vývoji. Že by někde měli vyloženě obdobu scrumu to asi ne, ale samozřejmě status / plánovací meetingy mají také.
V těchto oblastech se spíš než Agile používá termín Lean (a svého času to byl také populární objekt cargocultismu).

A co se týče "cargo kultu", to záleží jak kde. Agile je prostě nástroj (respektive sada nástrojů) a je to o tom, jak moc lidi umí ty nástroje používat.
Jak už zmínil Idris, spousta firem nic jiného než cargo cult nedělá.

19
Studium a uplatnění / Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« kdy: 29. 01. 2022, 11:57:12 »
Si pamatuju, ze kdyz jsem absolvoval kurz na scrum mastera, tak tam explictne zminovali jako povinnost "vytvaret pocit urgence"
at zije agile a vsichni, co to zerou jako techniku, ktera prospiva vsem
. Vytvárať dojem časového tlaku, sústavnej naliehavosti, nervozity je u niektorých vedúcich bežný postup vedenia tímov. Netvrdím, že to je prípad ktorý popisuješ, ale
Ano, je to naprosto standardní management, nic "agile" (tedy kromě toho že se nižšímu manažerovy dal titul "scrum master").

Agile (v miestným pomeroch je synonymum pre SCRUM poohýbaný všade ináč) je len ďalší evolučný krok v manipulačných technikách, ale našťastie(?) tu nikto nie je ochotný zaplatiť alebo sa proste nevyskytujú ľudia ktorí to vedia kvalitne aplikovať, takže agile vyzerá ako cargo cult alebo ako hovorím ja, retardovaná materská škôlka resp. čistá psychiatria.
Je to cargo cult, samozřejmě. Duh. Není zas takový problém si těch pár odstavců přečíst (když už to člověk nepamatuje).

Vidieť tridsaťročných tatínkov od rodín ako tam posúvaju nejaké žetony, kreslia smajlíky a postavičky a povinne musia navrhnúť čo týždeň nejaký návrh na zlepšenie mi príde veľmi bizarné. Alebo možno som iba ja negatívny a cynický človek a nemám osobnostné predpoklady na to aby som bol produktívnym členom agilného týmu :)
Tak samozřejmě existuje určitá hranice, od které nemůže být člověk členem žádného týmu.

Mimochodom, poznáte nejaký iný obor, kde sa tak neuveriteľne koncentrovali všelijaké takéto sračky a  nezmysly ktoré reálne vývojarov len obťažujú, tak ako v IT? Majú právnici, ekonómovia, či týpci vo výrobe, stavbári tiež svoje ekvivalenty SCRUMu, Agile, SCROTUM Masterov, groomingu, daily (comedy) standup, retro, demo, PO, PM, backlog, SPRINT, estimate, New, Working, Testing, Reviewing, Releasing, Done... a toto furt dookola. Hádzanie pracovnej náplne z mnohých iných pracovných pozícii na plecia vývojarov
Ano, v mnoha profesích je vysedávání po schůzích naprosto normální.
Také to že práce nakonec skončí u člověka, který ji zvládne udělat (nezávisle na hlavní náplni práce) není zas tak vzácná (hlavně u menších firem, kde je ještě tlak na efektivitu).

Grooming je fakt perlička, ja v tom čuchám snahu prehodiť zodpovednosť za časové odhady z pliec produktových manažérov na plecia vyvojárov.
WTF? Zrovna "časové odhady" jsou něco co nikdy nesmí dělat nikdo jiný než vývojář(i). A i tak to ne každý dokáže. Odhady od PM jsou 100% hausnumero.

Pokud tedy PM není zároveň vývojář a (a tedy efektivně technický vedoucí).

Vývojový tým by mal skôr pôsobiť v roli konzultanta pre PM, načo tam ten PM je, keď svoju asi najdôležitejšiu časť práce hodil na iných? Ale to je celkový trend plíživo nahádzať vývojarom pracovnú naplň pôvodne odlišných pracovných pozíc, len sa divím, že nikto ani nepipne. DevOps, SRE je tiež kvalitka, no prostě holka pro všechno, ale hlavne len za jednú mzdu :)
U Googlu byli vždy SRE naprosto oddělená pozice, takže rozhodně ne jednu mzdu. No ale holt ne každý má tolik peněz jako Google, tak mají jen imitaci :-)

A DevOps je jen "fancy" název pro to co se v menších firmách dělalo a dělá naprosto normálně (že vývojář(i) dotáhl(i) program až do produkce).


Vychádzam ale z osobných skúsenosti. Aby som zabránil tomu, že budem skutočne mizerný a negatívny ohľadom kvalit Agile, napíšte mi prosím niekto kto s tým má pozitívnu skúsenosť a ako to vypadá keď to reálne funguje
Reálně to funguje tak že si tým (vývojáři) najdou takový způsob práce, který funguje. Jo, já vím, je to přesně 100% opak toho co znáš jako Agile. Tak to holt v korporátním světě chodí :-)

20
Server / Re:PostgreSQL - zvládne 400m řádků?
« kdy: 28. 12. 2021, 14:16:14 »
Jaky potrebuji HW, nebo co a jak tam nastavit, aby to zvladalo kolem 1k SELECT/UPDATE/INSERT dotazu (tj. 3k dotazu) za vterinu soucasne (a tohle bude muset bezet "nonstop").
Stejně jako všichni ostatní musím říct: toto je dotaz úplně k ničemu, protože nikdo neví co to znamená "1k SELECT/UPDATE/INSERT". Je naprosto zásadní rozdíl zda to znamená "1000x SELECT za sekundu, sem tam nějaký UPDATE" nebo "1000x za sekundu se provede transakce SELECT+UPSERT".

Nicméně tipuji že asi to druhé, protože to první by se opravdu nemělo dát zadýchat (ani s opravdu debilně zvolenými indexy). To druhé, ovšem... to je něco na co typicky není ani HW ani SW typicky připraveno (zápis je pomalý, zvlášť když se má zaručit ACID). V každém případě bych doporučil začít tím že místo SELECT/UPDATE/INSERT se použije MERGE (ale nemám takové zkušenosti s tím zda to v postgresu konkrétně pomůže). Dále pak co nejméně indexů, a pokud možno filtrovaných. A samozřejmě revidovat datový model...  10xVARCHAR(256) vyloženě bije do očí jako "EAV-lite".

Pokud ten model nejde nijak relačně reprezentovat, tak možná použití specializované databáze by nebylo od věci. Některé dokumentové db mají automaticky sharding, který při intenzivním zápisu fakt pomůže (s tím že místo jednoho 64GB serveru bude několik menších).

Na par text sloupeccich je dany index.
Jeden index na sloupeček? To pravděpodobně není úplně to pravé a asi by bylo lepší použít vícesloupcový index. Plus: pokud se opravdu často a hodně zapisuje, tak platí že čím méně indexů, tím lépe. Ale to se fakt nedá takhle na náhodném fóru radit.

21
Windows a jiné systémy / Re:Apple M1 - unzip = kernel panic
« kdy: 23. 10. 2021, 11:29:15 »
3. @pruzkumbojem - Právě o to mi jde, na Macu jsem asi 5 let, právě proto, že na tom nechci nic řešit. Troubleshootingu mám dost v práci. Omlátit o hlavu se jim to právě snažím, proto mě zajímalo, jestli to je všeobecný bug, nebo je něco špatně u mě (i v safe boot to dělá, takže leda v jádře nebo hw).
Prostě to reklamuj/vrať jako vadný kus, protože to vadný kus evidentně je. Pokud by to náhodou byl všeobecný bug, tak to nic nemění - akorát ťech vadných kusů bude pár miliónů.

Citace
V tuhle chvíli musím čekat na stable macos monterey, protože jsem chtěl ozkoušet jestli to není na betě fixnutý a když jsem na ně vybalil pro ně nesrozumitelná slova jako kernel panic, tak mě odmítly s betou supportovat. To že ten důvod, proč jsem tam tu betu dával je ten bug, už je zdá se vedlejší. Všechny mé odeslané logy prý nevidí, takže čekat..
Ok, to nebyl zrovna nejlepší nápad, ale nevidím důvod proč čekat - prostě tam vrať verzi která tam byla při koupení.


22
Studium a uplatnění / Re:Homeoffice Rakousko
« kdy: 25. 09. 2021, 23:34:16 »
Jinak ted jsem chtel koupit auto v Drazdanech a odpovedeli mi, ze "export nedelaji." Jediny co o mne vedeli, ze mail mail domenu ".cz".
To náhodou není úplně mimo, protože auta se skutečně importují a exportují i v rámci EU, jakmile jsou v registru vozidel a/nebo mají pojištění. Já když jsem si auto přehlašoval, tak jsem musel v ČR oficiálně deklarovat "vývoz".

23
Studium a uplatnění / Re:Homeoffice Rakousko
« kdy: 25. 09. 2021, 13:54:10 »
a ten scenar doplaceni ceske dane (i.e. zapocitani dani zaplacenych v jinem state), se teda aplikuje kdy?
to neni u zamestnani, ale pouze jine prijmy? (jinak jak jsem pochopil z toho clanku,  UK a Nemecko je ci bylo vyjmuto z tohoto principu a vzdy se plati ).
To ti řekne (a udělá) daňový poradce.
V podstatě existují dvě varianty, co jsem tak pochytil: buďto se od příjem zdaněný v jiném státě nezapočítá do daňového základu, nebo se započítá ale potom se vypočtená daň sníží o zaplacenou daň. Který režim se používá závisí na konkrétní bilaterární dohodě a je to různé i v rámci EU.
Každopádně, akreditovaný daňový poradce tohle musí plně ovládat, no problem. Zvlášť když se jedná o Rakousko, kde pracují desetitisíce českých pendlerů.

jinak masakr je to casto, treba u prace pro Svycarskou firmu, kde jsem trval na 2 dnech HO, UK recruiter vymyslel a vynucoval, ze na 3 dny to bude zamestanecka smlouva, ty 2 dny jedu jako kontraktor.
BTW, se to nikdy nezrealizovalo, protoze ta role nikdy nevznikla (jako na projekte, nesouviselo se mnou), coz mi prijde je typicky, jakmile recruiter podezrele protahuje a komplikuje situaci.
Švýcaři mají samozřejmě extrabuřty a naprosto milují když mohou někomu zkomplikovat život (většinou tedy sobě navzájem, naštěstí). SRN a Francie mají smlouvy které to hodně zjednodušují (Itálie a Rakousko na tom budou podobně, ale pokud vím žádné jiné město v Konfederaci se "nevylilo" do sousedních států jako Basilej), ale věřím že u ČR to bude komplikovanější... navíc je dost dobře možné že ten UK recruiter (a jeho CH kontakt) ani nevěděli že ČR je v EU.


24
Studium a uplatnění / Re:Homeoffice Rakousko
« kdy: 25. 09. 2021, 10:54:40 »
jsem si jisty tim nepocitanim dojizdeni?
". Do počítání období zmíněných v odstavci 2 písmeno a) se zahrnují následující dny:
a) všechny dny fyzické přítomnosti včetně dní příjezdů a odjezdů a"

neni dojizdeni  den fyzicke pritomnosti?
Pojmem "dojíždění" jsem myslel "tam a zpět v jednom dni". Jinými slovy přespávání doma.

Jinak samozřejmě je potřeba spočítat opravdu dny strávené k každém státě a podle toho platí domicil. Víc nic není potřeba řešit (v rámci EU).

a pokud mluvime o HO, tak ten tedy pravdepodobne preklopi pocet dny stravenych v druhem state pod tech 183
Jj, tohle je potřeba vyjasni jako první věc.


Dale, ja teda jsem par zkousel a danovy poradci od tohohle tematu utekli.
Protože to zbytečně komplikuješ. Ale ono to není potřeba komplikovat: buďto bydlíš v ČR a máš zahraničního zaměstnavatele (a tohle čeští daňoví poradci zvládnou), nebo bydlíš v Rakousku daně ti dělá rakouský Steuerberater.

Víc není co řešit - pokud tedy nemáš nějaké jiné příjmy, nebo pokud si vyloženě nechceš dát do nákladů či odpočtů nějaké výdaje. Pak to teprve začne být masakr.


25
Studium a uplatnění / Re:Homeoffice Rakousko
« kdy: 24. 09. 2021, 17:48:38 »
Ahoj,

prosím nemáte někdo zkušenost, informace - jak řešit situaci homeffice v případě, že jsem občanem CR (vč trvalého bydliště), ale smlouvu na HPP pro Rakouskou firmu s občasným homeoffice, které je na uzemí CR? Jinak práce (IT) probíhá v kanceláři zaměstnavetele v Rakousku. Mají problém s tím, že HO není na stejném uzemí, jako je sídlo firmy a dochází tak prý k rozdílnému danění. Finanční uřad v CR sdělil, že jim nezáleží, kde práci vykonáváte, ale kdo je zaměstnavatelem a kde sídlí a dle toho se to řídí. Bohužel se mi nedaří najít více
Pozor: daňový domicil se počítá podle toho, kde člověk přebývá nejvíc, nikoliv podle trvalého bydliště (nebo dokonce občanství, to je úplně irelevantní). Dojíždění přes hranice se samozřejmě nepočítá jako přebývání.

Takže pokud tohle není otevřená otázka, tak správná odpověď je: daňový poradce.
Rozhodně nedoporučuji si takovéto přiznání bastlit na koleně. Rozhodně ne pro české úřady a speciálně ne v Andrejově éře!

PS: Pracovní i daňový režim řidičů kamionů je speciální a v mnoha evropských zemích je to středně velké politické téma.

26
Díky :) Fantasticky napsáno! Myslím že tímhle příspěvkem by se tohle i většina dalších témat tazatele z uplynulých týdnů dalo uzavřít. Jediné co mi chybí je aku šroubovák, nebo vrtačka. Třeba by ale stačil také rázový utahovák.

Slyšel jsem, že prý šroubovák a šrouby jsou lepší než hřebíky, které doteď používám. Tak jsem si teda šroubovák a nějaké ty šrouby koupil. Ale je to fakt naprd. Prý se na šrouby má používat ten placatý konec. Ale to mi nějak nešlo, protože ten mi přišel moc lehký. Tak jsem naopak uchopil šroubovák za něj a mlátil do šroubu tím, co snad měla být původně rukojeť.

To bylo o něco lepší, ale stejně po deseti minutách mlácení se mi povedlo ten šroub takhle zašroubovat jen o nějaké 2-3 milimetry. Můžete mi někdo vysvětlit, proč se šrouby a šroubováky tolik používají, když se s nima dělá tak blbě?
No, ještě bych dodal že existuje speciální bazmek zvaný "impact screwdriver"  (úderový šroubovák?), který tazatelův problém vyřeší.

A jako offtopic bych dodal historku, že tento nástroj na druhé světové války nakoupila US Army (zřejmě neměli valné mínění o brancích...), což způsobilo že mnoho evropanů ve Francii/Belgii/UK/etc užasle sledovalo jak americký tankista zatlouká šrouby kladivem. Což prý výrazně přispělo k poválečné "image" američanů. Ale nevím co je na tom pravdy, zní to jako typická Urban legend.

Každopádně, i předtím to byl a stále je platný koncept jak si dělat srandu z lidí odněkud, viz:
https://www.google.com/search?q=birmingham+screwdriver

27
Studium a uplatnění / Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« kdy: 08. 02. 2021, 20:27:01 »
V nejbližší době plánuju k AJ seriálům, na které se divám, přidat NJ titulky. Doufám, že tímhle nějakou tu frázi pochytím. A až budu mít dostatečně velký základ, tak se vrhnu na gramatiku, eventuálně i na komunikaci s rodilými mluvčími. Ale na to zatím moc nemyslím, od toho jsem teď měsíce daleko.
Pozor, tento naivní přístup u němčiny nefunguje, na to má příliš složitou gramatiku a je naprosto nutné znát základy alespoň na úrovni A1/A2. Minimálně doporučuji:
  • Větnou skladbu (především pozice slovesa ve větě hlavní a vedlejší je naprosto kritická)
  • Časování pravidelných sloves
  • Časování sein, haben + modální slovesa (pro začátek asi stačí koupit si za 50Kč tahák)
  • Perfektum
  • Oddělitelná slovesa (stačí jen vědět že to existuje a že to ovlivní přítomný čas a perfekt)
  • Určitý člen v třetím a čtvrtém pádě (zase stačí mít tahák, a vědět že der může být mužský i ženský rod)

Není toho tolik a dá se to velmi snadno naučit např. na Duolingo (15-30 minut za den bohatě stačí).

A jako obvykle: ke koloritu roota patří, že se u každého tématu objeví pár lidí kteří hovor stočí k úplně jiné úrovni. Začátečník zajímající se o programování skončí s radou doporučující Category Theory (protože jak jinak správně pochopit monády, že); z této diskuse jsem si odnesl že bych se měl zaměřit na Allemanisch.

28
Vývoj / Re:Maven vs. Gradle
« kdy: 29. 11. 2020, 12:40:15 »
Kritérium je, myslím, poměrně zřejmé: budete skutečně vyvíjet nějaký buildscript? Budete skutečně potřebovat něco, na co není standardní (a dobře fungující) maven plugin?

Pokud ano, tak je volba jasná - gradle. Psát si vlastní maven plugin je většinou overkill a pokusy o psaní scriptů v pom.xml jsou jasným znakem začátečníků a šílenců.

Pokud ne, tak přichází do hry další aspekty - co kdo zná (a na co je zvyklý), jaké další nástroje se používají - především IDE a CI. Pokud někteří z těch lidí používají "alternativní" IDE (tj. ne Idea) a pokud buildserver nemá dobrý plugin pro gradle (ale má pro maven), tak budete X let řešit brblání, žbrblání a nadávání na "frikulíny" a jejich "kurvítka" (další termíny naleznete na dfens-cz.com).

Jo a rozhodně varuji před argumentem "xml je fuj", to je nejlepší způsob jak se zdiskreditovat.

29
Vývoj / Re:MySQL - podmíněný SELECT přes dvě tabulky
« kdy: 06. 10. 2019, 15:31:14 »
INNER JOIN bejvá výkonnější, ale dneska si to databáze stejně zoptimalizujou.

Udělal jsem na to schválně test (na PostgreSQL). Podle očekávání ve všech třech případech si to SQL zoptimalizovalo na tutéž náročnost:
Sorry že se do toho pletu, ale

  • Dotaz explicitně specifikoval MySQL, kde to může dopadnout jinak (a nejspíš dopadne, viz bod dva).
  • Uvedené výsledky nevypovídají naprosto nic o tom jak se "dotaz zoptimalizuje", protože explain byl proveden na pididatabázi s tak malým počtem řádků, že z toho postgres prostě udělá 2x full scan + nljoin. Což je charakteristická vlastnost postgresu.


30
Vývoj / Re:MySQL - podmíněný SELECT přes dvě tabulky
« kdy: 05. 10. 2019, 19:04:00 »
ale da sa aj subselect:

Ale fuj, to bude mnohem pomalejší. Na tento příklad je jediným správným řešením LEFT JOIN + WHERE.
Pro každý solidní optimizér je to jedno, výsledný query plan je stejný. Samozřejmě, ne každá databáze má solidní optimizér, takže LEFT JOIN je rozhodně jistější.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 14