Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Aleš Rygl

Stran: [1]
1
Dobry den.

Rad bych pozadal o radu. Presouvam servery z fyz. zeleza do virtualizace. Narazil jsem na neprijemny problem. Pokud mam u sitove sluzby definovanu adresu, na ktere ma poslouchat, casto se stava, ze prestoze v definici systemd unity je

Kód: [Vybrat]
After=sysinit.target network.target basic.target system.slice systemd-journald.socket

sluzba nenastartuje, protoze sitove rozhrani v ten moment jeste neni k dispozici.
Typicky snmpd:

Kód: [Vybrat]
Sep 16 10:06:54 server systemd[1]: Starting Simple Network Management Protocol (SNMP) Daemon....
Sep 16 10:06:54 server systemd[1]: Started Simple Network Management Protocol (SNMP) Daemon..
Sep 16 10:06:54 server snmpd[698]: /etc/snmp/snmpd.conf: line 149: Warning: Unknown token: defaultMonitors.
Sep 16 10:06:54 server snmpd[698]: /etc/snmp/snmpd.conf: line 151: Warning: Unknown token: linkUpDownNotifications.
Sep 16 10:06:54 server snmpd[698]: Turning on AgentX master support.
Sep 16 10:06:54 server snmpd[698]: Error opening specified endpoint "udp:10.49.33.20:161"
Sep 16 10:06:54 server snmpd[698]: Server Exiting with code 1
Sep 16 10:06:54 server systemd[1]: snmpd.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
Sep 16 10:06:54 server systemd[1]: snmpd.service: Failed with result 'exit-code'.

Sluzbu ale staci restartnout je vse je ok.

Kód: [Vybrat]
Sep 16 10:10:02 server systemd[1]: Starting Simple Network Management Protocol (SNMP) Daemon....
Sep 16 10:10:02 server systemd[1]: Started Simple Network Management Protocol (SNMP) Daemon..
Sep 16 10:10:02 server snmpd[1177]: /etc/snmp/snmpd.conf: line 149: Warning: Unknown token: defaultMonitors.
Sep 16 10:10:02 server snmpd[1177]: /etc/snmp/snmpd.conf: line 151: Warning: Unknown token: linkUpDownNotifications.
Sep 16 10:10:02 server snmpd[1177]: Turning on AgentX master support.
Sep 16 10:10:02 server snmpd[1177]: NET-SNMP version 5.7.3

IMHO pricinou  je paralelizace startu a virtulani hw ktery je  "velmi rychly". Velmi neprijemne je to to treba u SSH.
Ma tohle nejake reseni?

Diky
A.

2
Studium a uplatnění / Sdílená pracovní místa ve firmách
« kdy: 21. 07. 2019, 09:51:40 »
Dobrý den,

můj zaměstnavatel se rozhodl naskočit na moderní vlnu a zavést sdílená pracovní místa. Je to horká novinka, nicméně zatím to vypadá tak, že ze stávající větší či menší kanceláře a vcelku rozumně členěné openspaces budou v celé několikapatrové budově nahrazeny jednou obrovskou plochou, na které budou sdílené stoly s monitory a pod., a místo na diskuse s kolegy. Každý zaměstnanec dostane maximálně skříňku na pár osobních věcí a hotovo. Občas k tomu nějaká ta zasedačka. Počítá se s overbookingem cca 125%. Zaměstnanci si budou připojovat svoje notebooky přes USB-C k dokině s monitorem a klávesnicí, pokud tedy nějaké místo najdou. Cílem je maximálně podporovat Home Office a lidi z baráku dostat ven.
Pracuji na technické pozici, v provozu, s kolegy běžně používáme dva a více monitorů (protokolová analýza, konfigurace OS, síťových prvků a aplikací). Používám linuxovou workstation s nezávislou (na office LAN) konektivitou. Běžně počítač nevypínám, mam otevřeno mnoho aplikací a terminálů, asi to znáte. Bylo indikováno, že tohle už nebude podporováno, notebook s Win10 pravděpodobně na firemní wifi musí stačit. Prostě muž s koženou brašnou...
S kolegy z toho tedy nejsme úplně nadšení, diametrálně to změní způsob práce nejen jednotlivce ale celého týmu. Nedovedu si představit, že že svůj setup každý den ráno vyndavám ze skříňky a po pracovní době jej tam zase vracím, tahám vlastní klávesnici a myš (už jen představa sdílení klávesnice je mi z hyg. důvodů odporná), k tomu hledám volné místo a židli...

Takže se zabývám různými variantami, jak k této změně přistoupit. Víceméně trvalý Home Office mi nepřijde pro adminy v provozu moc dobré řešení. Přicházíte o důležité informace, jsou věci, které musíte řešit nejlépe hned a s kolegy a kromě toho je to na palici. A webex to nezachrání. Takže se logicky nabízí změna zaměstnavatele, do které se mi úplně nechce, hlavně kvůli fajn partě, dobrému šéfovi, dojezdové vzdálenosti a tak. A protože nemám moc informací, jak to je dneska zvykem, chtěl bych se zde poptat, jestli sdílená místa jsou dnes ve firmách standard (bavíme se o Telco/IT v Praze) a nepomůžu si a prostě to budu muset nějak kousnout nebo jde o víceméně ojedinělý úlet? Vím, že ve Vodafonu je mají, s relativně malým overbookingem. Máte s tím nějaké zkušenosti? Je luxus mít dnes v zaměstnání trvalé pracovní místo?

Díky za názory.
A.

3
Hardware / Monitor HP Z32 vs Dell U3219Q
« kdy: 12. 11. 2018, 19:27:44 »
Dobrý den všem,

nemáte někdo osobní zkušenost se  4k monitorem HP Z32? Uvažuji o upgrade své pracovní stanice. Monitor jsem měl již velmi krátce možnost vyzkoušet (cca 15 minut), ale ne za všech podmínek. Jde mi například o homogenitu podsvícení a bleeding. Např. konkurenční Dell U3219Q s tím má prý docela velké problémy.

KDE ve 4k vypadá velmi hezky.

Díky
A.

4
Hardware / Sparc Enterprise M3000 - jak využít?
« kdy: 07. 12. 2017, 13:57:57 »
Ahoj,
dostaly se ke mě dva zánovní kousky Sparc Enterprise M3000 serverů. Jak je to teď se Solarisem, dá se ještě stáhnout a používat zdarma? Existuje nějaká OpenSource varianta operačního systému?
A.

5
Dobry den.
Nemate nekdo zkusenosti s automatickym DNSSEC v Bind9? DNSSEC mi funguje, po zavedeni zony, vygenerovani klicu se zona podepise. S kazdym dalsim podpisem se automaticky zvetsi serial, udela IXFR. Potud ok.

Konfigurace zony:

Kód: [Vybrat]
zone "mojezona.cz"
    { type master;
        file "master/db.mojezona.cz";
        key-directory "/var/cache/keys";
        inline-signing yes ;
        auto-dnssec maintain;
        update-policy local;
        serial-update-method unixtime;
};

Podle toho, co se pise na https://kb.isc.org/article/AA-00626/0/Inline-Signing-in-ISC-BIND-9.9.0-Examples.html
by si mel Bind9 trackovat nepodepsany zonovy soubor a v pripade, ze je v nem serial vetsi, nez je aktualni, pouzit ten a zvetsit jej. A doufal jsem, ze i pouzit tento zonovy soubor pro podpis. Bohuzel Bind9 zmeny v nepodepsanem souboru zcela ignoruje. Znamena to, ze je jedina moznost editace takove zony je pres utilitu nsupdate?

Diky.

A.

6
Zdravim,
mam autoritativni DNS pro nekolik desitek domen na Debianu. Server ve VMware, je to dedikovana virtualka(y) pro DNS server. Protoze jsem dve verze pozadu, tak bych chtel bych udelat cistou instalaci, i kdyz upgradovat bych mohl tez, jen si myslim, ze to bude rychlejsi.  Stavajici Bind9 bezi v chrootu, tak bych se chtel zeptat, jaky je (v tomto pripade) nazor na pouziti chrootu. Jestli to stoji za tu praci nebo se to "uz tak nedela". Server je v DMZ.

Diky za nazory
A.

7
Server / MariaDB/MySQL partitioning a diskové oddíly
« kdy: 14. 09. 2016, 19:15:04 »
Zravím,

sháním nějaký tip nebo radu ohledně partitioningu v MariaDB vs. diskové oddíly na na serveru. Mám DB s jednoduchými shodnými tabulkami, do které denně přibude cca 20 milionu řádků. Za den je to podle použitého engine cca 43GiB (InnoDB), 17 GiB (InnoDB compressed), 18.5GiB (Aria) dat. Během práce DB vzniká cca 30 GiB dat binárních logů za hodinu - masivně se updatuje a insertuje jedna z tabulek.
Na serveru HP DL380 G9 mam 4x 400GB SSD a 4x 900GB HDD na P440 Smart Array, server ma 256GB RAM. Hledám optimální způsob využití diskového prostoru. Zatím mam range partitioning po dnech spolu se subpartitions podle key. To samo o sobě funguje dobře. Stačí každý den vytvořit novou partition a dropnout staré. Momentálně jsou SSD disky v RAID 1+0, což dělá cca 716 GiB místa pro data a logy databáze. HDD mám také RAID1+0.
Potřeboval bych nějak využít volný prostor na SSD a HDD tak, aby ideálně partitions se starými daty byly na HDD a nově vznikajicí na SSD. Při definici partitions se dá říct, kde data fyzicky budou, ale změnit to po naplnění partition jde jen za cenu přesunu dat a to trvá i hodinu. MySQL umí v posledních verzích general tablespaces, ale přesun dat mezi nimi je jak se zdá také za cenu rebuildu partition. Což dost nasazení partitioningu v mém případě dost omezuje.
Zatím nejnadějnější se mi jeví nasadit lvmcache. Část SSD kapacity použil jako tu cache pro HDD RAID a zbytek pro binární logy DB. Ale je to tak trochu skoda tech SSD. Ve finále by DB měly být dvě a měla by mezi nimi běžet Master-Slave replikace.

Nečekám řešení, potřeboval bych spíš nasměrovat, pokud někdo zkušenější něco podobného řešil.
A.

Stran: [1]