Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Šourek

Stran: [1] 2 3
1
Vývoj / Re:Refactoring - umíte ho? A jak se ho učíte?
« kdy: 28. 12. 2017, 11:21:07 »
Do refaktorování uživatel vůbec nemá co mluvit, neboť funkcionalita se nemění.

To sice nemá, ale bez testů to do produkce nepustím... Opravdu si nelajznu, že tam bude nějaká chyba, jsme jen lidé.

2
Vývoj / Re:Refactoring - umíte ho? A jak se ho učíte?
« kdy: 27. 12. 2017, 21:36:39 »
Zrovna s refaktoringem ti jednotkové testy moc nepomohou, protože je musíš taky přepsat a tím ztrácíš jistotu, že program funguje stejně jako dřív – pokud jsi udělal chybu v kódu, pravděpodobně ji uděláš i při přepisování testu, protože vycházíš třeba z nějakých mylných předpokladů, jak se má program chovat a tu chybu zadrátuješ do kódu i do testu.

Pokud chceš refaktorovat trochu víc, než přejmenovávat lokální proměnné uvnitř metod nebo měnit odsazení, tak potřebuješ integrační/systémové testy, které ověří funkčnost celku.

Pokud refaktoruji víc, tak samozřejmě v součinnosti s uživatelem. Co se jednotkových testů týče, tak stále mám problém je nějak rozumně uchopit, aby byly ku pomoci. Snažím se je dělat, ale přijdou mi zatím takové... Zvláštní... A tvůrce daného ERP je momentálně docela „tlačí“ jako jedinou samospásnou věc (alespoň mi to tak přijde) a myslím si, že zas tak „samospásné“ nejsou, ale jak říkám, možná je neumím řádně uchopit a psát...

3
Vývoj / Re:Refactoring - umíte ho? A jak se ho učíte?
« kdy: 27. 12. 2017, 14:53:08 »
Refaktoring v mém oboru není nic moc.

- Lidi se nechtějí učit nové věci a spoustě programátorů je 40+,
- Razí se heslo, co funguje na to se nesahá,
- Unit testy je pro lidi v mém oboru sprosté slovo,
- OOP, satane odstup!

Já osobně se snažím učit nové věci, ať už v mém oboru, tak si programuji po večerech v jiných programovacích jazycích a to se pak člověk naučí jinak myslet. Bohužel však na refaktoring nechce nikdo moc slyšet, takže když se dostanu ke starýmu kódu, tak se na něj kouknu, jestli by se nedalo něco vylepšit a pokud ano, udělám to v rámci „nového požadavku“, protože to stejně budou muset uživatelé otestovat. Primárně se kouknu co kód dělá (píšu si poznámky do kódu) a pak se kouknu, jestli by to nešlo napsat efektivněji.

4
Pořiď si flashku bez diody...

Jako setkal jsem se se spoustu specifických požadavků (nejen na MacOS), ale tvoje problémy bych chtěl mít...

5
Delat v Praze samozrejme neznamena, ze musim bydlet v Praze. To si jenom prespolni mysli a sroubuji prazske nemovitosti do komedialnich cisel. Pak dochazi ke komediim, kde parcela v Praze - Klanovicich stoji 6000 za metr a o 100 metru dal v Sestajovicich ve Stredoceskem kraji 3000 za metr. (Klanovice a Sestajovice jsou souvisla zastavba). Jenom kvuli klikate care na mape - komedie.

Sice to asi není aktuální pro Vás, ale pokud je pozemek v Šestajovicích za 3k, tak si zjistěte kde přesně, jestli to není zrovna u té nově plánované přeložky z D11...

6
Možná to bude i tím, že mám v Language & Region defaultně nastavené preferred languages: English, Czech...

7
System Preferences -> Language & Region -> Advanced, záložka General, políčko Decimal?

8
Hardware / Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« kdy: 17. 10. 2017, 18:47:11 »
Jak Silhavy & Sourek zabili Turris ...
Zabíjet něco, co má kupce, je to poslední co bych chtěl. Jenom mne zajímalo srovnání s „konkurencí“, nic víc nic míň...

Za mě je Turris mimo mísu. Funkcemi míří na spotřební segment, ale cenou do profesionálních zařízení. Díky tomu není ani jedno z toho.
Jednou jsem na FB řešil routry. Jen povrchově a někdo tam napsal, že turris, tak jsem říkal, že BFU za tu cenu nekoupí. Bylo mi odpovězeno, že koupí. Tak jsem ihned chtěl školení na přesvědčování normálních uživatelů, ale pán se odmlčel...

9
Hardware / Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« kdy: 16. 10. 2017, 15:08:59 »
U mě je to jen můj subjektivní názor, získaný spíš empiricky. Vycházím z toho, že síťování v linuxu dávno nepovažuji za dobré. Sice je vstřícné novotám, a mnohé se díky tomu prosadily. Ale na druhou stranu, ty nejstabilnější části sítí jsou stavěné skoro vždy na něčem jiném.

Soudruzi v Mikrotiku podle mě dělají dobrou práci, za ty roky udělali ohromné dílo. Možná teď dělají trochu chybu, že svoje výrobky cpou mezi BFU, a to je podle mě začátek konce. Stejnou chybu udělalo Cisco, když svoji značku nalepilo na Linksys. Sice se tím znásobí základna zákazníků, ale začnou vymírat ti skalní. Byly doby, kdy velká síť se vždy rovnala Cisco. Dneska už ani to zdaleka neplatí. Mikrotik bude to samé.

(Celé toto je můj čistě osobní názor).

Jasně a já to i tak beru. Osobně s něčím souhlasím, s něčím ne. Nejsem skalní příznivce, ani odpůrce, prostě to na mě spadlo a nastavuju to ve firmě a pořídil jsem si to i domů z jednoho prostého důvodu a to, že nechci mít čínský hračky na stejném subnetu jako „produktivní síť“ a AirportExpress tohle prostě neumožňoval... Nechal jsem si zaplatit základní školení, abych pochopil základy RouterOS, protože po přechodu z linuxu jsem na to koukal jak tele na nový vrata...

Otázkou zůstává, jestli Mikrotik bude „zjednodušovat“ nastavení pro BFU a nebo to nechá prostě tak, že BFU bude stačit standardní nastavení a zbytek si buď donastaví podle Wiki a nebo jestli to nechá profíkům a nebo jestli udělá nějakou simple verzi WinBoxu určenou BFU. Tak nějak ale co mám zatím zkušennosti, tak mi přijde, že Mikrotik jde cestou, ano hledáme nové trhy, BFU jsou příležitost, ale zase nebudeme to až tak zjednodušovat, protože by to byla cesta do pekel (i ta jejich podpora má určitou dávku arogance, že to přeci je všude popsaný), takže uvidíme.

10
Hardware / Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« kdy: 16. 10. 2017, 11:34:27 »
Pokud se u Miktrotiku nebudete pouštět do VRF, tunelů, nebo třeba dynamického routování, tak je to docela příjemné. Ten zmíněný zbytek nějak funguje, ale je to porod. Co nemá blbě navrženého přímo linux, to dokázali dokonit v Mikrotiku :).

Tohle říkal týpek na MTCNA školení :-) Snad to soudruzi z Mikrotiku rozchoděj, nebo upravěj, aby to fungovalo tak jak by mělo :-)

11
Hardware / Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« kdy: 16. 10. 2017, 11:08:54 »
Asi jako relativně osvědčené kolo proti bagru  ::)
Běžný Mikrotik je "relativně" málo výkonné řešení (No offense) - v porovnání s Omnií.

Z hlediska aktualizací, na Mikrotiku občas nějaká aktualizace rozbije to, co fungovalo.
Omnie má ale proto Mikrotiku ještě daleko delší cestu.

Použil bych ten pFsense  ::)
Jasně. Díky. To není o tom, že bych se urážel, spíš jsem o Omnii kdysi dávno uvažoval (papírově vypadala hezky), nakonec jsem zakotvil u Mikrotiku, tak mne jen zajímá, jestli má smysl ji kupovat, případně s ní nahrazovat něco co mám. Vím, že se u Mikrotiku občas něco posere, ale tak to se posere kdekoliv, jde o to to pak „opravit“ což dávám.

Chápu, že Omnia je výkonější a umí víc věcí, na druhou stranu, jestli to není i její prokletí. Nemám rád hodněúčelové zařízení v jednom, většinou to pak dopadne jako šílenej prasopes :-( Tak trochu jsem doufal, že Omnia je v tomhle jiná...


Kdyz jsem kupoval Omnii, kupoval jsem primarne sitovaci krabicku, ktera ma byt vykonna a spolehlive funkcni.

Misto toho mi sem tam spadne spojeni na wifi (5 GHz N shit pseudo karta, slovy nekoho od Turrisu, "to neni PCIe karta, to je karta do PCIe"), nebo se cela masinka otoci na prehrati, nebo co ja vim co.

Spolehlive sitovaci nasiradlo is what it is, nic vic.

Takze ve srovnani s Mikrotikem po jedne koupi Omnie a poslouchani nadavek i od znamych, Mikrotik kupuju ve 100% pripadu, kdy bych mohl koupit i Omnii v podobne cenove kategorii.

Vychvalovani Omnie, ktere obcas vidim a ono masturbovani nad tim, ze jak je to strasne mnohaucelova krabka a tak... zatim jsem nevidel nic, co by nebyla racionalizace spatne koupe

Tj. kdyz uz jsem za to vyhodil tolik, musi si to ti lidi nejak obhajit, jde tam preci pripojit disk pres USB3, lol.
Díky za názor. Jak jsem psal výše. Papírově mi přišla zajímavá, ale dávat router a do něj píchnout disky jako domácí NAS mi přijde... Docela nebezpečné. A abych si kupoval Omnii pouze jako NAS, tak spíš asi bych šel do nějakého řešení od Synology... Takový, mno divný...


Mikrotik - cenově dostupné varianty mají nízkou paketovou průtočnost, stačí to tak na UPC pro domácí použití, ale do firmy už to stojí tisíce, aby to zvládlo. Čas od času jim něco ujede v upgradech, ale není to úplně tragické pro někoho, kdo umí sítě. Pro BFU to může být překážka. WiFi část nic extra, ale funguje to.

Omnia - velká neznámá, projekt, který ještě neprokázal svoji životaschopnost. Cena je vysoká na tolik neznámých. Na netu se objevují negativní reakce (tím nechci říct, že horší, než na ostatní, jen to, že určitě není bez chyby).

pfSense - velmi milá implementace řešení nad FreeBSD pf. Osobně jsem nepochopil, proč to nepostvili nad openbsd, ale i tak je to solidní. Nevýhodou je, že BSD síťování je jiné než v linuxu, tedy pokud nejste síťař, který tomu opravdu rozumí, tak se zaseknete, a daleko hůř se doptáte.

Osobně bych na domácí použití volil Mikrotik, ale i ten je potřeba umět nastavit.
Děkuji za srovnání. pfSense jsem také koukal, mám pod správou pár FBSD serverů, takže tam by nebyl problém, ale nakonec jsem šel do Mikrotiku. Jak jsem psal výše. Omnia se mi líbila papírově, tak mne hlavně zajímaly zkušennosti lidí vs. právě to řešení od Mikrotiku.

Doma jedu 2x RB962UiGS-5HacT2HnT a plná spokojenost i s WIFI částí. Včetně toho, že mi jeden jede jako repeater a hodně slušně v zarušeným baráku. Ale bude to jak píšete, na to domácí žvýkání to bude, do firmy bych asi mířil do jiných cenových hladin.


12
Hardware / Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« kdy: 16. 10. 2017, 09:31:47 »
Zeptám se trochu blbě. Co srovnání Mikrotik Vs. Omnie.

13
Windows a jiné systémy / Re:Náhrada za PsPad pro Mac
« kdy: 06. 08. 2017, 23:45:20 »
Osobně BBEdit.

Každopádně alternativy si můžete projít zde:
http://alternativeto.net/software/pspad/?platform=mac

14
Hmm, při přechodu na MacOS se řeší důležitější věci, než zrovna zvuk, ale tady to vypadá, že někdo autorovi příspěvku někdo vnutil Macka a on hledá jen záminku, proč ho nepoužívat...

15
Ještě k tomu WD MyCloud... Nedávno jsem ho tady chválil, ale bohužel po delším používání bych do něj znova nešel. Když pominu, že předpokládám, že tam poběží nějakej SBC, takže pokud si člověk udělá RPI, vyjde ho to na stejno, tak:

- Nedávno byly objeveny bezpečnostní chyby a docela závažné, takže není radno ho strkat ven (což jsem nikdy nedělal, ale předpokládám, že jsou lidi, co to udělají). Nutno podotknout, že WD je opravoval přes měsíc,
- Linux je jen „chroot“, tzn. skoro nic tam nenastavíte, pokud si tam nenarvete vlastní FW, čímž dle Inda z WD ztratíte záruku (docela by mne zajímalo, jak je to vymahatelné),
- Pokud používáte diakritiku v názvu souborů (uznávám, tady asi moc lidí nebude), tak bývá problém s jejich opětovným přečtením, takže řešení je nalogovat se přes ssh a přes mv přejmenovat,
- Disk umožňuje připojit další externí disk USBčkem, každopádně ExFat disk se mi nepodařilo připojit a WD to prakticky opravuje od ledna...
- Pokud chcete zálohovat MacOS pomocí Time Machine, tak nainstalovaný Netatalk je docela pomalý, oproti třeba Banana PI, Armbianu a Netatalku nainstalovaným ručně, na stejné síti, nezkoumal jsem, čím by to mohlo být...

Stran: [1] 2 3