Dovolil bych si poznamenat, ze kopec prispevku tu obsahuje uzitecne informace na tema "jaky jazyk zvolit pro muj projekt", ale pri vyberu prvniho programovaciho jazyka pro zacatecnika jsou spise irelevantni.
Ne tak docela. Podle meho nazoru nema smysl jit se "ucit jazyk", nebo "ucit programovat" jen tak, bez cile. Me se pri uceni obvykle osvedcilo vybrat si nejaky prakticky cil, mensi projekt a ten pote realizovat nastrojem, ktery se mi libi a ktery bych si rad osvojil. Ma to nekolik vyhod; zaziju si postupy, ktere se pouzivaji, mohu srovnat vice nastroju pro stejnou ulohu a sam sebe motivuji dilcimy uspechy.
To je samozrejme dobra varianta. Ale je trochu zradna - clovek se (na rozdil od "vyuky pro vyuku") lehce namotivuje, ale muze snadno zacit bastlit, udelat spatna rozhodnuti, natlouci si nos... a prijit o motivaci. Navic se obloukem dostavame opet na to same misto: prvni projekt musi byt dost maly a dost lehky. Zacit projektem, ktery vede k pouziti C (assembleru, Perlu, Fortranu...) je spatny napad.
Sam se ted snazim naucit svou milou programovat. Jako dobra kombinace mi prijde kombinace skvele ucebnice s hodne cvicenimi (Head first programming), az se dostaneme o kus dal, tak si dohodneme nejaky snadny projekt, na kterem si to vyzkousi v praxi (je biolozka, takze to tipnu na nejakou simulaci evoluce, mozna neco z teorie her). Kdybych ji hodil doprostred projektu, tak ji bude chybet nadhled, pokud bych ho moc odkladal, tak ji nedojde, jak moc uzitecny nastroj dostava do rukou.