§ 175 Vydírání
(1) Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin nejméně se dvěma osobami,
c) spáchá-li takový čin se zbraní,
d) způsobí-li takovým činem značnou škodu,
e) spáchá-li takový čin na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti, nebo
f) spáchá-li takový čin na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví,
b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312), nebo
c) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.
(4) Odnětím svobody na osm až šestnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.
(5) Příprava je trestná.
Takže už jen tím, že to tu zminuješ porušuješ trestní zákoník a jsi za hranou zákona. To jen abys věděl, co seš zač :-) a abys věděl co riskuješ, když se to co děláš někomu nebude líbit a podá na tebe trestní oznámení.
Zapamatuj si – třeba se ti to někdy bude samotnému hodit –, že upozornění na možnost uplatnění nějakého tvého práva nemůže být nikdy posouzeno jako vydírání. Vydírání je totiž výhružka násilí či jiné těžké újmy. Jenže újma je následek protiprávního jednání. Újmu můžeš způsobit, pokud od někoho včas neodebereš objednané zboží. Ale nemůžeš ji způsobit tím, že např. nějaké vadné zboží reklamuješ. Na to máš totiž právo.
Ale to já samozřejmě vím. Zapomněl jsem, že čekat trochu nadhledu tady je naivní...
Nicméně, on nechtěl upozorňovat na uplatnění práva, on chtěl na někoho vyvíjet nátlak s kalkulací toho, že v tom jede taky, ale ho může postihnout o řády menší trest než je, přičemž ta firma třeba ani neví, že dotyčný pracuje jen u nich ap. Navíc nevím, když takhle uvažuje, co vše chystá, že?
Prostě je to hodně na hraně a jak by to kdo posuzoval nakonec je otázka, protože detaily ani jeden z nás neví a domýšlet se jde různými směry. Třeba to TČ není, třeba by nějaký soud měl jiný názor, třeba to je jen na hraně, ale hlavně takhle přemýšlet je dost hnusné... Tolik k nadhledu ;-)