Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomas2

Stran: 1 ... 18 19 [20] 21
286
Sítě / Re:Je portscan cizích IP legální?
« kdy: 23. 01. 2017, 14:59:29 »
to právě nepoznáš a to je právě na rozhodnutí soudu, jestli jsi provoz ovlivnil, jestli to bylo úmyslné atd., zákonné hranice bohužel nebývají moc exaktní.

Hned vedle skenování stojí třeba zkoušení přihlašovacích údajů a jejich uhádnutím můžeš vniknout do systému, tj. získat informace, ke kterým nemáš povolení. Ono to je stejný jako, když leží papíry na stole, kdokoliv si je může přečíst, ale dokud nemáš výslovný souhlas s jejich použitím nebo ti samotné papíry nepatří, vzít a ani použít je nemůžeš.

287
Sítě / Re:Je portscan cizich IP legalni?
« kdy: 21. 01. 2017, 13:47:36 »
portscan není zakázaný, nesmíš s ním ale ovlivnit provoz dané služby (zahlcení, DoS) a ani vniknout do systému, do kterého nemáš vysloveně povolení ke vniknutí/přístupu (je nepodstatné, jestli jsi musel nějaké zabezpečení obejít či nikoliv).

Vyjímku tvoří neveřejné sítě (firemní, státní úřady, veřejné wi-fi), kde skenování již může porušovat pravidla užití dané sítě nebo určitou bezpečnostní politiku. Pokud jde o internet, skenování v určité míře patří k jeho provozu.

Stejně tak můžeš porušit pravidla tvého ISP.

288
korporátní sféra počínaje bankami a konče průmyslovými podniky neplatí za externisty méně než 8 - 10 za MD, obvykle spíše mezi 15 - 20 a víc, záleží na zaměření. Taková Škodovka nebo další v podstatě nedělají vývoj uvnitř.

Někdo si občas spočítal, že je jednoduší si najmout na krátkou dobu opravdu zkušeného člověka než si na vlastní náklady a rizika školit kmenového zaměstnance a vydržovat ho i když pro něj nemám práci.

Podobný portál z mého pohledu klidně nemusí fungovat, ne každý usiluje o co nejvyšší plat a hodnotí i další parametry. Lidi, kteří budou do portálu zadávat práci budou zase a jenom HR. Peníze se v praxi dohadují až při pohovoru podle zkušeností a zařazení, dopředu ti přesnou částku za konkrétní práci řeknou jen hodně velké společnosti (bavím se o programování)

289
nomachine je tady s námi dlouho, používám na občasný streaming videa v domácí síti, bohužel trpí neduhem, že nechá win stanici po odpojení odemčenou.

Jediný, kdo řádně pracuje s login screenem je jak už tady bylo řečeno RDP.

290
Software / Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« kdy: 17. 01. 2017, 22:23:33 »
mln: cron, grep a notify-send (pro gnome, myslím) to řeší a co ti na tom chybí?

Zálohuj, spouštěj prohlížeč pod jiným uživatelem, aby se nedostal na tvoje dokumenty. Nebo používej CoW fs a snapshoty (btrfs, nfs), tam se blbě něco šifruje, aby to nešlo rychle vrátit :). Podle některých ohlasů je na ubuntu zfs použitelné, nevím, nepoužívám.

291
Software / Re:Jaký doporučíte antivirus pro Linux?
« kdy: 16. 01. 2017, 21:44:12 »
linuxové antiviry nemají dostatečnou databázi pro linuxové viry a stejně shell skript s jakýmkoliv obsahem jim projde jak nůž máslem.

Pokud chceš linux bezpečný, používej na internet jiného uživatele než na ostatní činnosti, nikdy nepracuji jako root a sudo s heslem ber jako samozřejmost. Osobní a cenné dokumenty měj prostě schované pod jiným uživatelem.

Proti exploitům a dírám ti pomůže selinux, je to ale peklo na konfiguraci a naučení, zabrání to ale ve spouštění neautorizovaných binárek.

Jádro u Windows s antiviry počítá a dává jim celý systém na podnose, řadu věcí řeší efektivně. Linux tohle ale nemá, integrace antivirů je dost problematická a výkonově náročná.

292
Server / Re:RSYNC a symlink
« kdy: 12. 01. 2017, 10:10:46 »
exituje přepínač -L, kteru udělá co potřebuješ.

Nerozumím tomu, proč se nejprve nepodíváš na man rsync a raději se ptáš a čekáš na odpověď, vždyť to musí být strašné zdržení na věc, kterou máš za pár vteřin z man stránky :)

293
ano má, ale s touhle zkušenosti nemám, třeba bude OK, cenu má výbornou, my jsme kupovali za litr.

Osobně bych to stavěl nad něčím jako ESP8266, desek je na to halda, ale debian si nad tím nespustíš. RPi docela jede, pokud vyřešíš chlazení a zdroj, vydrží ti deska velice dlouho (zatím běží všechny), ale u SD karet to chce trochu experimentů a za mě to je slabý článek.


294
rpi a SD karty je prostě peklo, umírají po pár měsících, s lepšími kartami po roce, mám zkušenosti ze stovek ks.

Pokud hledáš vhodnou SD kartu, hledej hlavně průmyslovou SLC s ECC korekcí, MLC má o řád nižší životnost (ale poslední generace se lepší). Další možnost je upravit vše co tam běží a na disk nezapisovat tak často, jenže v případě db hrozí ztráta dat.

Osobně bych se pro tohle použití vyhnut rpi, to je pro hraní a testy, nikoliv pro produkční nasazení, provoz a údržba je u něho prostě příliš náročná. SD karta toho vydrží hodně, ale jakmile tam nacpeš plnohodnotý OS s dost diskově náročnou db, uvaříš jí.

295
není to ironie? Čím je člověk ve svém oboru lepší, tím větší množství "neschopných" lidí kolem sebe má. Vždy bude někdo horší, kdo z tvého pohledu tě brzdí a nedává to. Ty jsi buď solitér, který na všem dělá sám nebo jsi týmový hráč a těm méně schopným se věnuje.

Volba je na tobě, tvůj kolega v tom je nevině a z mého pohledu bys měl být rád, že ho práce baví a věří si v ní.

296
Sítě / Re:Test rychlosti spojení do OVH
« kdy: 19. 12. 2016, 21:48:20 »
na 1gbit lince z jednoho našeho operátora mám:
2.87 MB/s - 100Mb.dat
13.1 MB/s - 1Gb.dat
15.7 MB/s - 10Gb.dat

S tím, že 10Gb špičkově dosahuje 28 MB/s. Server přímo od OVH mi dává 29.5 MB/s a víc ani ň.

297
Server / Re:OpenVPN pro stovky klientů
« kdy: 18. 12. 2016, 20:55:15 »
také bych důrazně varoval před SD kartami u rpi, provozujeme v jednom projektu 200 ks rpi, z počátku každý týden (po asi 4 měsících) začala umírat jedna sd karta, po několika iteracích jsme skončili u SLC karet s ECC za 80 USD kus, vyrábí je třeba innodisk nebo apacer.

Přitom průměrný zápis byl 750b/s a zapisovali jsme každých 5s, ty běžné foťákové prostě tohle nezvládají.

298
Server / Re:RBAC nebo sudo
« kdy: 17. 12. 2016, 21:51:25 »
zbytečná práce, buď si na tyhle servisní věci udělel nějaký admin panel nebo služby odděl, jak píše tuxík. V životě nedokážeš dobře oddělit na úrovni jednoho serveru služby, aby ti tam někdo z těch lidí neudělal neplechu.

299
Distribuce / Re:Linux pre javistu
« kdy: 20. 11. 2016, 22:25:29 »
14.04, 16.04 jsou LTS, tj. s dlouhou podporu = méně se ti toho bude rozbíjet při aktualizacích a aktualizace budeš mít pár let.

Verze ubuntu jsou pravidelné a jedná se spíše o kumulativní opravy + vylepšení. Pokud používáš LTS, je lepší přecházet zase jen na další LTS.

Hodně lidí kolem mě používá Mint, což je podobná věc, jen prej jim funguje trochu lépe a mají nějaké nesvobodné kodeky a ovladače rovnou.

300
Software / Re:Scriptování a komunikace /dev/stty*
« kdy: 20. 11. 2016, 02:57:28 »
nehledej nic složitého, na tohle je pár příkazů v bashi, vygoogli si jeden po druhým

Stran: 1 ... 18 19 [20] 21