Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - i-PRESS

Stran: 1 ... 5 6 [7]
91
Hardware / Re:Raspberry Pi vs. Arduino
« kdy: 26. 01. 2016, 17:42:59 »
@JardaP: Já s bílými spotřebiči zkušenosti (výrobní) nemám, takže nevím jak moc tam jde prodloužit životnost na kontrukčních prvcích (ale když to šlo dříve, předpokládám že to jde udělat pořádně i teď), ale po elektro stránce bývá většinou ten elektronický programátor levnější a spolehlivější než ten mechanický, i když samozřejmě u obou zástupců jsou vyjímky potvrzující pravidlo.

Pračku za 500€ jsem nezmiňoval, oni jsou i pračky za 200éček a jak jste sám zmínil, vyšší cena není zárukou kvality. To ale nic nemění na tom, že od běžné komerční pračky nečekám, že ji zdědí mé děti, pravděpodobně ji chtít nebudou, tak za to nemíním platit. Kvalitní výrobky často právě nenesou honosné jméno právě proto, že v maloobchodě je nejběžnější segment lidí co buď chtějí to nejlevnější a tam se asi nic moc při konkurenčním tlaku s kvalitou udělat nedá, nebo chtějí něco značkového protože to je "in", ale pak je to velmi často stejný zmetek jak ostatně sám píšete, akorát s nálepkou "luxusu". Když ale od těchto výrobků zamíříme do komerční sféry, tak když se podíváte na spotřebiče nějaké veřejné prádelny, pravděpodobně je znát nebudete, ale věřte, že byli již před více než 5 lety vyřazeny někde v německu, opraveny a budou dalších alespoň 5 let sloužit.

Totéž třeba v gastronimii. Restaurace se vybavuí také převážně poměrně neznámými značkami (neznámá = běžný člověk na ni nenarazí v Tescu, nebo Datartu), vydrží velmi dlouho, ale jsou přiliš drahé na to, aby je člověk chtěl mít doma.

U té elektroniky je to totéž. Jde to vyrobit různě, ale většina výrobců zvolí směr masovky, tam to totiž roste exponenciálně, čím levnější, tím více vyrobím a prodám, čím víc vyrobím, tím je to levnější na výrobu, atd. Dělat exkluzivní modely prostě není vhodné pro malého, či začínajícího výrobce. Já je také nedělám, i když vím, že bych i u svých zařízení dokázal zdvojnásobit životnost, ale za trojnásobnou cenu :(.

V každém případě ale zcela odsuzuji jakákoliv "kurvítka", tedy umělé snižování životnosti. Není to fér a myslím, že firma která postaví svůj business na tomto přístupu na to musí doplatit, nebo by alespoň měla.

Takže znovu opakuji, já s Vámi v zásadě souhlasím akorát si nemyslím, že je nutné za každou cenu dělat nesmrtelná zařízení s relativně krátkou morální životností. Tím samozřejmě neříkám, že by se měl tento přístup aplikovat na automobily, lednice a pračky, já mluvím pouze za tu drobnou elektroniku, o které je tento topic :-)

92
Vývoj / Re:Kolik napíšete denně řádků kódu?
« kdy: 26. 01. 2016, 16:24:26 »
Tak já třeba plodný den posuzuji podle toho, kolik řádků se mi podařilo odstranit :D

Refaktoringem se zbavým sousty balastu a fragmentů kódu, které se třeba už ani nikde nevyužívají. U nových věcí se snažím držet spíše stylu malých mikroslužeb, kdy na sobě nejsou jednotlivé frakce závislé, krátký kód je čitelnější, lépe se to testuje a lze snadně nějakou část outsourcovat  ;)

93
Hardware / Re:Raspberry Pi vs. Arduino
« kdy: 26. 01. 2016, 16:08:40 »
Kdysi to tu bývalo, pak se to změnilo ve stávající stav (pravděpodobně z důvodu "Co jednou bylo řečeno, zůstává napořád") a občas vznikne dotaz podobný Tvému (viz tady). Nechci mluvit za redakci, ale troufám si tvrdit, že problém by to nebyl, ale nestane se tak.

Zábavné čtení, díky  ;D Tak pokud je lepší archivovat ty překlepy a bordel co jsem třeba omylem udělal já... Je mi to šumák :-)

94
Hardware / Re:Raspberry Pi vs. Arduino
« kdy: 26. 01. 2016, 16:03:37 »
No jo, když je ekonomičtější a ekologičtější vyhodit celou desku se všema součástkama...

Ekologičtější to samozřejmě nebude, i když při prodeji v EU se musí dodržovat ROHS, takže vyloženě škodlivému svinstvu se výrobci vyhýbají..

Pravděpodobně to ale bude ekonomičtější. Při trošku větším odběru jsou součástky za zanedbatelné ceny, za to ruční práce je jeden z největších nákladů. Já taky zařízení v rámci reklamace vyměňuji.. Nevyplatí se mi držet někde 2 lidi s mikropájkou v ruce, když mi mašina za hodinu vysype takových desek hromadu s cenou za jejich využití + součet materiálu.

Ono cena výrobku se nerovná součet cen komponent, to je 30%. Zbytek jsou certifikace, budování značky, distribuční sítě a zaměstnanci atd.. Takže náklady na opravu by převýšili cenu těch pár součástek.

Je to možná nemorální, ale stejně jako v příspěvku výše, je to otázka ceny.. Pokud bude tlak na to, vyhazovat co nejméně komponent a šetřit materiálem a budou si to zákazníci ochotni zaplatit, klidně budeme přemotávat i drátové rezistory. ;)

95
Hardware / Re:Raspberry Pi vs. Arduino
« kdy: 26. 01. 2016, 15:46:15 »
Pardon za formátování, ujela mi značka citace..

@redakce: Jako fakt by byl takový problém v 21 století nasadit možnost editace vlastního příspěvku?  :P

96
Hardware / Re:Raspberry Pi vs. Arduino
« kdy: 26. 01. 2016, 15:43:16 »
A ze jste ji tedy rozebiral, kdyz je tak uzasne spolehliva?
Citace
Není v tom žádná záhada, měnil jsem přívodní kabel, který jsem poškodil při přemisťování.

Tady zalezi a tom, cemu rikate spolehlivost. Pro me jsou spllehlive veci, ktere treba za Prvni republiky zapli...

Já se s Vámi nijak nepřu, ono určitě hodně záleží i na osobních zkušenostech a netvrdím, že se dnes nedělaj zmetky a že se výrobci maximálně snaží o 2 generační spolehlivost, ale upřímně, měli by?

Já ve svém příspěvku schválně zmínil morální životnost toho zařízení a to je podle mne to, o co tu jde především... Budu mít zájem o teplotní senzor na 5GHz WiFi, kterou třeba za 5 let mít nebudu a pojedu v jiném pásmu? Chtěl bych používat 10 let starý mobil? Nebo 10 let starý notebook? Nechtěl... Tato zařízení beru jako spotřebák, za 2-3 roky budu chtít nový, tak nevím, proč bych měl investovat do toho, aby vydržel 15 let, kdy pro mne bude bezceným.. pro mě za mě, ať se za 3 roky třeba rozpadne na prach.

Obdobně jako moje morální životnost ale funguje i faktická stránka věci.

Oni by za jistou cenu výrobci i byli schopni vyrobit zařízení, co Vás přežije, ale zaplatil byste za něj? Sám jsem výrobce drobných elektro zařízení a věřte, že toto se vždy zvažuje.. Použiji komponenty 10x předimenzované a renomovaných značek, ale pultová cena bude taková, že se stane neprodejným, naopak když použiji komponenty pro odhadované využití + 100%, stane se z toho spotřebí zboží a i Vám se vyplatí si jej prostě koupit za 5 let nové.. Cena za 15 let (3x obměna) bude stále poloviční.

Takže abych to shrnul, já s Vámi souhlasím, že dnes ta zařízení nevydrží možná tolik co dříve, ale opravdu by o to byl takový masový zájem? Nekoupí si mladá rodina do nového bytu raději novou pračku, než tu po babičce? jasně, koupí si ji zase jen na pár let, ale zase za cenu, na kterou se jako v těch Vámi zmiňovaných dobách nemusí šetřit a koupí ji z výplaty jako jakékoliv jiné spotřební zboží..

97
Hardware / Re:Raspberry Pi vs. Arduino
« kdy: 26. 01. 2016, 14:19:41 »
@JardaP: No tak já měl třeba před pár měsíci rozdělanou pračku Samsung a tam je taky jen malá deska s kontrolérem. Ten se kromě termostatu stará o LCD, program, atd... Takže i u ní bych věřil větší spolehlivosti, než těm starým, kde se mechanický programátor poměrně brzy vyběhal.

U těch spínacích prvků to je totéž. Mám nějaký SoC (třeba ESP) a u něj relé, případně elektronické SSR. Na desce nic moc není a její živostnost je celkem dobře již otestována a to relé? To vydrží věčně a když už odejde, tak únavou materiálu (třeba pružina), SSR vydrží 3x déle, než je morální živostnost tohoto systému. Takže mě spolehlivost nějak neděsí. Ostatně vždy záleží na kvalitě.

Já třeba ESP odebírám v poměrně velkém množství od dodavatele z Alibaby (pro jiný business) a když to není zmetek už z výroby, ještě jsem za ten rok žádné neměnil a to jedou 24/7. Takže spolehlivostí, i pořizovací cenou se to rovná běžnému vypínači od ABB.

98
Hardware / Re:Raspberry Pi vs. Arduino
« kdy: 26. 01. 2016, 12:08:12 »
Ja uz kotel ani nemam zasroubovany, protoze kdykoliv ho slozim zpatky, tak se neco posere a jako nejlepsi prevence poruchy se ukazalo nechat ho natrvalo napul rozebrany.

:D :D No něco na tom samozřejmě je. K té spolehlivosti bych ale tak kritický nebyl.. Vždyť o kolik je dnešní telka s internetem, hromadou usbček atd složitější než ty staré? Stejnou analogií bych se jí mohl bránit a mít doma starou černobílou (akvárko) .-)

Já mám domácnost téměř plně automatizovanou skoro rok a zatím žádné problémy neřeším. Občas upravuji SW, ale to primárně kvůli hlasové odezvě (generování reakcí), nebo naopak začlenění dalšího nového prvku a se spolehlivostí nemám problém. To samozřejmě nevylučuje to, že čím složitější, tím potenciálně náchylnější k chybám, ale již za ten rok mi to úsporou energií a komfortem v pohodě vynahradilo to, že třeba za půl roku bude muset vyměnit nějaké relé :)

99
Hardware / Re:Raspberry Pi vs. Arduino
« kdy: 26. 01. 2016, 11:12:28 »
Když už se tu "kritizuje" použití Arduina tam, kde jiný má obyčejný termostat, tak to značí jen tu přáznačnou krátkozrakost. Obyčejný termostat zpravidla neumí naslouchat jiným eventům. Já osobně mám tyto věci také přes chytré věcičky (i když většina je ESP, pouze pár Arduin) a to primárně kvůli interakci.

Jak mi zajistí termostat snížení teploty po odebrání posledních klíčů z věšíčku (NFC), tedy když nikdo není doma? Jak mi spustí boost v okamžiku zapnutí televize (detekuji z listu DHCP zápujček na routeru), atd?

Jinak k dotazu.. Arduino se mi osvědčilo (stejně jako ESP) jako koncový stupeň, tedy ten bezdrátový senzor, relé, atd. Raspberry pak jako nějaký dílčí část řídící jednotky. Pravdou je, že na jednoduché úkoly je Arduino trošku spolehlivější, tím že je "hloupé" a nemá OS. U Raspberry se občas stane, že na chvíli vytuhne. Což u displeje nevadí, ale pokud by zalagoval zrovna při povelu "rozsviť", už to zamrzí :-)

100
Studium a uplatnění / Re:Má IoT finančně budoucnost?
« kdy: 22. 01. 2016, 12:18:19 »
Já si myslím že budoucnost má, ale nemyslím si, že se v nějaké dohledné době dočkáme nějaké jednotné komunikace. Tím se tato zařízení prozatím omezují spíše na technicky zdatnější, kteří si nad nimi dokáží postavit nějaký inteligentnější systém.

Já mám domácnout automatizovanou vlastním řešením, postupně se zbavuji všech rádií s uzavřeným protokolem a nahrazuji je vždy vlastním modulkem (většinou ESP12E) s patřičným senzorem, relé atd.. Celá komunikace mi pak běží po WiFi na MQTT, není tedy problém aby si zásuvka povídala s teploměrem atd. Část čidel reaguje na event jiného senzoru rovnou, komplexnější věci jako EZS, EPS se mi sbíhají v Turrisu, kde se subscriber zachová dle aktuálního nastavení a jiných stavů.

Systémů, kdy mám sadu 4 zásuvek, nebo 2 rádiové PIR jsem měl/mám několik, ale díky tomu že si nerozumí se o nějaké "chytré" domácnosti nedá ani mluvit.

Stran: 1 ... 5 6 [7]