Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jarda

Stran: 1 [2] 3 4
16
Hardware / Re: Vstupní systém budovy na Linuxu?
« kdy: 26. 05. 2010, 19:06:37 »
Proč to má být na Linuxu? Tyhle věci se dělají většinou levněji a spolehlivěji než na linuxu a IP.

17
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 26. 05. 2010, 16:38:57 »
Tezko se svym tymem matfyzaku vymyslite kompresni algoritmus, ktery se nicemu ani nahodou ani trosku nepodoba. Zijete ve svete gumovych patentu, kde je patentovano snad i "Hello world!" Jste si jist, ze vy a vasi matfyzaci jste tak dobri v patentovem pravu a resersi, abyste se vyhnuli tahanicim, jejichz jedinym cilem by mohlo byt vas znicit a eventuelne ziskat vas algoritmus zadarmo, v ramci mimosoudniho vyrovnani?

Zda je někdo schopný nebo neschopný je jiná otázka. Ulehčím vám to. Ano jsem si jistý, že jsme tak dobří. A teď zpět k té otázce.

Má výsledek právo na ochranu(A) či nemá(B)? Zatím to vypadá, že se vyhýbáte říct A.

18
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 25. 05. 2010, 20:05:39 »
No, kdyz si troufate, jako jednotlivec spise technokraticke orientace, udelat bombenfest patentovou resersi, protoze na smecku patentovych specialistu nemate prostredky a kvuli sestakovemu zlepseni nejakeho algoritmu se to ani nevyplati, tak preji hodne uspechu.

Pořád mě podceňujete, že nemohu se svým týmem matematiků vymyslet výrazně lepší způsob kódování dat (proč ne?) a pořád se vyhýbáte odpovědi na mou otázku o ochraně :-)

19
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 25. 05. 2010, 16:44:10 »

Ale legislativní úprava (aspoň u nás a EU) vyžaduje, aby vynálezy nebyly triviality. Pokud tedy v EU prochází patentování trivialit (opravdu?), proč se tak děje.

Nevim, jak v EU, ale na zacatku diskuse byly zmineny dva priklady patentu z USA:
“Method of Exercising a Cat,” U.S. Pat. No. 5,443,036, Aug. 22, 1995 (shining a laser light
onto the floor to fascinate a cat and cause it to chase the light);

“Method of Preserving the Dead,” U.S. Pat. No. 748,284, Dec. 29, 1903 (preserving dead person’s head in block of glass).

Jejich země, jejich trh, jejich zákony.

Citace
Citace
Nicméně pokud vymyslím nový kompresní algoritmus, měl by mít právo na ochranu nebo ne?

... A patent byste asi stejne neprodal, protoze dnesni algoritmy jsou jiz tak huste, ze radikalniho zlepseni byste asi tezko dosahl a kvuli jednoprocentnimu zlepseni nikdo utracet prachy nebude.

Jednak mi vaše reakce připomíná slavný návrh z přelomu 19-20 st. na uzavření patentových úřadů z důvodu, že "vše bylo již vynalezeno", a za další mi šlo o tu ochranu postupu k řešení nějakého problému.

20
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 25. 05. 2010, 13:22:25 »
Asi neni nutne zrusit patenty. Ale tak, jak momentalne funguji, by fungovat nemely. Patenty mely byt ochranou tvurce a objevitele, ne prostredkem k zadupavani nezadouci konkurence pomoci gumovych patentu na trivialni blbosti, za pomoci smecky zcela nemoralnich pravniku. A v software treba patenty nemaji, ve sve dnesni podobe, co delat. Trivialnost typu progress bar vymysli kazdy, treba pionyr z pomocne skoly, ktery kdy videl teplomer. Ovsem ochrana takove trivialnosti po dobu dvaceti let je zcela absurdni..

Ale legislativní úprava (aspoň u nás a EU) vyžaduje, aby vynálezy nebyly triviality. Pokud tedy v EU prochází patentování trivialit (opravdu?), proč se tak děje. Je to opravdu nedostatečnou právní úpravou nebo jde (také) o alibismus patentových úřadů?  Ani bych se nedivil, kdyby na zahraniční patenty byl brán na lokálním úřadě o trochu mírnější metr (ve smyslu když to prošlo tam tak proč ne tady). Já ten reálný stav opravdu neznám a přijde mi chyba ho ignorovat, což řada zdejších diskutujících dělá.

Co se týká SW patentů, tak jsem také kdysi podepsal petici za jejich odmítnutí. Nicméně pokud vymyslím nový kompresní algoritmus, měl by mít právo na ochranu nebo ne? Myslím principiální ochranu nikoli třeba za dnešních podmínek. Já myslím, že ano. Jakou konkrétní podobu by ta ochrana měla mít je věc jiná.

21
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 25. 05. 2010, 11:36:07 »
V dobe Nobelove asi nebylo tolik mezinarodnich korporaci, ktere nevedi, co s penezi.

Klidně by byla stačila jedna důlní nebo zbrojní společnost, aby ho "zničila". Místo toho mu platili.

Každopádně můžete v tisku najít řadu jiných. Už jsem i zmiňoval 2M  USD za kontaktní čočku (a to nebylo jediné vyrovnání). To určitě ten vývoj taky zaplatilo a ještě zbylo na několik krajíců se sádlem. A to jsem ani nepočítal ty 2 pány, co ji dokázali obchodně zhodnotit a dostali od korporací za ten vynález miliardy. V oblasti robotiky je řada vynálezů malých firem, které si na svůj vývoj vydělají atd. Bez patentové ochrany by si společnosti, co drží trh, klidně tyto inovace bezplatně používaly a tvůrce vynálezu by měl mizivou šanci na vrácení investic.

Zrušit patenty by bylo stejné jako zrušit ochranu autorských děl. Zkuste si představit, co by se stalo, kdyby každý mohl bezplatně ze zákona využívat jakýkoli SW, jakoukoli knihu/text, jakýkoli film, hudbu.... Jak chce dostat peníze za vytvoření knihy zpět i s nějakou marží, když vám ji v hodině zveřejnení konkurenční společnost nebo student z legrace (to se tak dělává) publikuje u sebe zdarma nebo na 0,01Kč?

22
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 24. 05. 2010, 19:51:10 »
Osobne si myslim, ze patenty jsou peklo, ktere malou firmu dokaze snadno privest na buben.

A nebo k pohádkovému jmění viz. třeba Nobel :-)

23
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 24. 05. 2010, 09:54:38 »
Kromě patentu existují i o něco slabší ochrany průmyslových vynálezů, které nejsou tak finančně náročné. V neposlední řadě i na získání patentu lze sehnat investora.

Pochopitelně patentová ochrana se poskytuje pro umožnění realizace zisku. Pokud vynález nemá takový přínos, aby bylo možné realizovat příslušný obchodní zisk, ze kterého lze uhradit i náklady na tuto ochranu, tak pak taková ochrana nemá význam a jen by zbytečně "blokoval" další rozvoj.

Z historie je známa řada případů, kdy malá firmička "donutila" velké molochy k mimosoudnímu vyrovnání za neoprávněné užití patentu (jsem si jist, že i tady na rootu se některé případy probíraly). Takže váš příklad bez věrohodné statistiky má hodnotu příběhu k odpolednímu čaji.


24
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 23. 05. 2010, 20:49:19 »
Otázka je spíš, jestli je taková ochrana opravdu nutná. Jestli by vynálezci nezískali dost peněz i v případě, že by žádné patenty nedrželi. Podobně jako se dají získávat peníze z vývoje Free software, ač se to na první pohled zdá nemožné.

Nelze vylévat s vaničkou i dítě. To je jako přikazovat, že veškerý SW musí být Free Software (na technické řešení se autorské právo vztahuje jen omezeně). Nutit kohokoli do určitého obchodního modelu je cesta do pekel.

Navíc získávání peněz z vývoje Free Software má 3 problémy:
1. z pohledu ověření ekonomické stability jsme v prenatálním věku a nelze to hodnotit.
2. v řadě případů se licence Free Software nedodržuje a vymahatelnost je sporná/neefektivní
3. v řadě případů se vydělává na Free Software tak, že někdo jiný investoval do vývoje a vzdal se nároku na honorář (=publikoval jako Free SW)


25
Hardware / Re: Jaký vybrat externí HDD?
« kdy: 23. 05. 2010, 19:05:35 »
Já si dovolím pro mnohé kacířskou variantu:

Pokud disk chcete opravdu na zálohování (což není archivace), tak si kupte to nejlevnější řešení od běžných značek (fakt na tom nesejde). USB jako technologii osobně dost nesnáším, ale co se týká zálohování fotek, tak je naprosto dostatečná. Ona ta rychlost organizací dat trochu klesne a rozdíl mezi USB a eSATA nebude pro vaši aplikaci nijak dramatický (v absolutní hodnotě). Navíc s USB kabelem je daleko příjemnější manipulace. Zdá se to jako malichernost, ale příjemná ergonomie je pro mne osobně důležitá. (A pomíjím problémy typu eSATA a SATA atd.)

Pokud však potřebujete archivovat, tak to je úplně jiná záležitost a vaše uvažované řešení nedoporučuji.

26
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 23. 05. 2010, 18:37:04 »
Pro jednoduchost si vemte vynález akvagelu týmu prof. Wichterleho.

Už nevím jestli to byl vynález akvagelu nebo přímo kontaktní čočky jako jeho aplikace. Spíš si myslím, že asi ta čočka. Podstatu argumentu to ale nemění.


27
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 23. 05. 2010, 18:30:51 »
Tato úvaha autora článku je naprosto mylná. Dokonce nechápe základní princip patentové ochrany. Nejde v žádném případě o ochranu hodnoty. Jedná se o nástroj na ochranu investic. To je zásadní rozdíl. Patent dokonce negarantuje žádnou návratnost investic.

Jestliže autor nemá tyto základní znalosti, jsou automaticky všechny jeho úvahy, které z jeho chápaní patentové ochrany vychází, naprosto mylné.

Příklad z parním strojem také neprokazuje zbytečnost nebo dokonce negativní dopad patentové ochrany na průmysl. Nikde totiž autor neuvádí odhady, kolik by Watt vydělal, pokud by na vynález neměl žádný patent.

Pro jednoduchost si vemte vynález akvagelu týmu prof. Wichterleho. Pokud se dobře pamatuju, tak ČR získala prodejem tohoto patentu cca 2M USD. Kolik by asi dostali, kdyby tento vynález nebyl chráněn patentem? Odpověď je jednoduchá. Nic.

28
Odkladiště / Re: Softwarové a jiné patenty
« kdy: 22. 05. 2010, 02:17:26 »
V důsledku tak patenty nevyhovují nikomu – ani malým ani velkým.

S tím rozhodně nelze souhlasit. Problém patentů je pro "malé" především finanční náročnost. Nikoli neúčinnost.

A pro ta 3%, o kterých tu píšete, pro které jsou patenty neúčinné a ze kterých děláte většinu, máte nějaké řešení?

29
Desktop / Re: Na notebook PC-BSD nebo Debian?
« kdy: 14. 05. 2010, 09:24:36 »
Proc je PC-BSD prasarna?
Protože to vlastně kazí tu podstatu BSD, a to právě těmi staticky slinkovanými předkompilovanými pbi balíčky a celá ta krása a důvod, proč vlastně uvažovat o BSD systému je tu a tam. Takže buď nějaké BSD, jako třeba free nebo open (i když to není můj vkus na desktop, ale ať si používá každý co chce), nebo nějakou distribuci Linuxu. Samozřejmě takhle se na to dívám já, co si nakonec tazatel nainstaluje, jen a jen na něm.

Neřekl bych, že podstata BSD je v systému správy SW třetích stran, i když si každý může najít svůj důvod :-).

PBI určitě nevyžadují statické linkování. Jde jen o způsob, jak se vyhnout dependency hell přibalením všech závislostí a instalací do stromu samotné aplikace. Podobně to řeší např OS X nebo i Windows.

Na "ports" z FreeBSD je znát, že vznikly v době, kdy ještě nebyl ani Linux v1.0. Ne, že by vývoj stagnoval, ale problémům se závislostmi se nevyhnete (při upgradech) a bude vás to stát čas.

V Debianu jsou upgrady binárních verzí aplikací vyřešeny znatelně lépe. Na druhou stranu mně osobně přijde systém tvorby balíčků ve srovnání s ports trochu víc pracný, pokud chce člověk něco upravit. Ani rozsekání SW na menší balíčky (dev, lib atd.) mě osobně nevyhovuje.

Stran: 1 [2] 3 4