Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AgentK

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 9
31
Hardware / Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« kdy: 27. 11. 2020, 10:33:52 »
...
V diskretni sestave se me lepe pracuje na 3 monitorech (1 velky + 2 male), nez na dvou stejne velkych.

Tohle podepisuju. 2 monitory jsou na prd. Mel jsem to celkem dlouho a nasledky se zarucene dostavi.

Moje soucasna a pro me naprosto vyhovujici sestava je 3x Iiyama ProLite: 27"+ 32" + 27". Iiyamy mam jeste jinde a prijdou mi celkem dobre. Bocni screeny mam na drzacich, takze je lze ruzne natacet a vysouvat, prostredni zatim na vlastnim pevnem podstavci. Rozliseni mam fhd + 2560x1440 + fhd, grafiku gtx1660Ti. Vse naprosto bez problemu.


32
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 24. 11. 2020, 12:22:45 »
Pytam sa preto, lebo budeme kupovat aj novu televiziu, tak ci nebude lepsie popozerat sa po takej, ktora ma zabudovany uz LAN port.

LAN port, wifi + chromecast (v zavislosti na domacim sitovani). Je to pohodne prohlizet treba YT a pustit si to jednim klikem na TV.

33
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 24. 11. 2020, 12:12:26 »
Este mi napadla otazocka - ako riesite pozeranie filmov z NASka na TV, ak TV nema LAN port? Cez Wifi?

My to doma nemame tolik vymazlene, Synology je v jiny siti, takze neni to super easy (nebyl cas se v tom povrtat).
Pouzivame DSFile a pres MXPlayer nebo VLC si to poustime pres ChromeCast.
Ale urcite existuji i jednodussi cesty.

Synology ma jeste DSVideo, to je v podstate o neco hezci predchozi varianta. Na me je to ale zbytecne "preplacany", filmy maji nahledy atd, me se v tom blbe hleda :)

EDIT: Ano, na 99% pres wifi. Prehravani na PC na kabelu jen malokdy.

34
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 23. 11. 2020, 23:42:24 »
Tvuj model je ,zda se, ARMv7-M SoC s hw video akceleraci. Pokud chces sifrovat disk, urcite potrebujes cpu co ma AES-NI u Intelu, nebo "Security Extensions" u ARMu. V software je crypto strasne pomaly.
Mam za to, ze -play modely jsou takovy na to domaci zvykani a nepocitaji s takovymi naroky :)

To možná vyřeší tu rychlost, ale co ty ostatní problémy? Nemluvě o tom, že RPi to zvládá obstojně i softwarově :-)

Hmm, RPi je novejsi generace, jestli koukam dobre tak v tvym boxu je vazne ARMv7-M a bude asi jenom 32bitovej.
Ale pohledal jsem jen zbezne, nejake benchmarky jsem nesledoval.

Ja si pro ucely crypto veci poridil RockPro64 (armv8 s extensions), je to fakt peknej kousek hardware za celkem slusny penize.



35
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 23. 11. 2020, 18:11:00 »
...
Ta hardwarová podpora to možná zrychlila, ale problémy co popisuju výše se musejí řešit na jiné úrovni. Netuším, jak to je třeba u té DS220+, po které jsem dlouho pokukoval, tak mě možná někdo opraví či doplní.

Tvuj model je ,zda se, ARMv7-M SoC s hw video akceleraci. Pokud chces sifrovat disk, urcite potrebujes cpu co ma AES-NI u Intelu, nebo "Security Extensions" u ARMu. V software je crypto strasne pomaly.
Mam za to, ze -play modely jsou takovy na to domaci zvykani a nepocitaji s takovymi naroky :)

36
Sítě / Re:100 Mbit, 1GBit, 10 GBit, 40 GBit k čemu vlastně?
« kdy: 23. 11. 2020, 17:36:01 »
Až na to, že je to naprostá pitomost. Jednak HDD nedá 400 a už vůbec ne 500 MB/s, ale tak nanejvýš 150 MB/s (a to ještě nesmí být SMR) a v RAID 0 řekněme kolem 250 MB/s. Pokud by byla řeč o SSD, tak budiž, nicméně stavět NAS se SSD asi moc userů nebude, když 4 TB SSD stojí skoro 12 000 Kč. V každém případě ale NAS slouží na ukládání dat a nikoliv na nějaké kopírování obrovských objemů. Kdo má takovou potřebu? Možná nějaké TV studio, kde se tlačí data na zálohy z 5 a více televizních stanic, jinak je to prostě nesmysl. Do NAS uložím data, tyto pak průběžně tahám, ale nejedná se o extra velké soubory, resp. i když mám třeba 40 GB video, tak při přehrávání se člověk stejně pohybuje kolem cca 15 Mbps.
Je fajn predjimat neci potreby :) Ja treba vykon na NAS potrebuju, pouzivam iSCSI a mam tam VM image.
Ale je fakt, ze asi nejsem beznej uzivatel a pro domaci pouziti s tvym komentem souhlasim.

37
Sítě / Re:100 Mbit, 1GBit, 10 GBit, 40 GBit k čemu vlastně?
« kdy: 23. 11. 2020, 17:19:14 »
Je jasné, že výrobci desek a notebooků zaspali. Množství dat narostlo za posledních 10 let xnásobně. Low cost NAS z 6ti plotnových disků, co si dokáže postavit průměrný linuxák, má zápis 400MB/s, čtení 500MB/s. 1Gbit linka dává max těch 120MB/s, takže si spočítejte, kolik utrpení prožijete navíc. Nějakej jouda přišel s 2,5Gbit, proč sakra? 10GBit měl být dneska standard u high end desek a má to jediná? To je ftip.
Jee, to je krasnej povzdech. Souhlas.

38
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 23. 11. 2020, 17:13:28 »
.. a jak už jsem tu mnohokrát říkal, tak i pochybná a hlavně pomalá implementace šifrování.
...
Jinak mám poznámku k výběru Synology modelu. Při zálohování dat z linuxu používám rsync do sdílené složky (Shared Folder v terminologii Synology). Data v tom folderu jsou komprimovaná a dělám tam pravidelné denní snapshoty. Na tohle je potřeba Btrfs filesystem. Ten ale u nejlevnějších Synology modelů (např. DS220j) není, tam je jen ext4, který komprimaci ani CoW neumí. Pokud chcete komfortnější zálohování, tak si připlaťte za výkonnější model (např. DS220+).

K tomuhle se pridavam. Urcite planujte dopredu a velkoryseji nez obvykle. Me ted dost mrzi, ze jsem domu vzal model bez podpory SSD cache. Taky uz posilhavam po 10Gbps. Ale tam uz to bude asi o vetsich penezich :)

39
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 23. 11. 2020, 16:52:48 »
Citace
Coz stoji strasny penize, clovek vytece na casu to zkoumat, instalovat, atd.  Neni to jen o hw.

To bych do toho u domácích projektů nepočítal. Já si tu stavbu třeba vyloženě užil a výsledek je úplně parádní. Kdybych nedělal NAS, tak dělám něco jiného. Navíc ani to Synology nedorazí nakonfigurované.

Pro me to neni hobby, bavi me jiny veci. Jinak s tou konfiguraci je to asi celkem validni argument. Nejakou praci to taky dalo, ne ze ne :)

40
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 23. 11. 2020, 16:34:04 »
...

Já ti Synology neberu, ale není to stříbrná kulka a když už tam člověk najde něco, co se mu fakt nelíbí, tak zjistí, že s tím nic neudělá.

Urcite neni, ja se nehadam. Kazdemu co mu vyhovuje. Me vyhovuje ze nemusim nic bastlit. Coz stoji strasny penize, clovek vytece na casu to zkoumat, instalovat, atd.  Neni to jen o hw.

Ja to pracovne pouzivam jako VM image storage to iSCSI jim jede slusne, vcetne multi-path.

Doma, krome vyse zmineneho, mam:
-  klasicky samba file server
- Pouzivam ty jejich office, kupodivu to celkem jde, je takova kopie google docs
- maly ldap a dns rekurzor
- zalohovani z linuxu a z ostatnich win stanic - funguje to, ale nijak nadsenej z ty appky nemam

41
Hardware / Re:NAS server pro domácí použití
« kdy: 23. 11. 2020, 16:09:39 »
Hele nějaký slušný hardware levněji než to Synology nepostavíš (case 1000, zdroj 1000, deska s integrovaným procesorem 3000, menší SSD na systém 1000, RAMky 2000 - v případě FreeNAS min 8GB + 1GB/1TB disku) a jsi na tom za víc než to Synology - nemluvím o software, který je odladěný, udržovaný, umožňuje vzdálený přístup i bez statické IP, má mob. aplikaci atd... a v neposlední řadě bude i energeticky úspornější než cokoliv co sestavíš (a za pár let na sebe může i vydělat... i jen při rozdílu 20W*24*365*0,001*5Kč=cca 800Kč ročně). Nehledě na problémy se Sambou (kdy je problém např. u přenosů z Win dosáhnout lepších přenosovek, což má např. Synology nějak odladěné, že těch 100MB/s dosahují bez problému i ty nejlevnější stroje).

Ale dělej si co chceš ;)

A po dvou letech - jak to po zaruce chcipne - tak ten predrazeny Synokram vyhodite, protoze je to absolutne neservisovatelna vec - nemuzete vymenit nezavisle komponenty, ktere jste vypsal (a to jeste hodne predrazene ohodnotil): case/zdroj/mobo/ssd/ram.

Btw Syno ma OS rovnou na tech datovych discich (je tam R1 partisna pres vsechny disky) - proc by to nemohl tak mit i uzivatel skladaneho NAS-u? Usporny zaklad, srovnatelny vykonem s tim synology sezenete cca za polovinu Syno reseni - tj. typicky mezi 2000-4000. A to jeste lidi maj nejake stare kramy doma.. takze se muzou chovat i trocha setrne k prirode.

Hele, s tim chcipanim po zaruce to tak zhavy neni. Mame jich par v telehausu a celkem to drzi. Doma mam 4-slot a taky drzi. Vsude jedu VM image pres NFS a iSCSI na vmware nebo KVM (takze to celkem pouzivam). To ze to muze chcipnout je jasny, ale NASko neni zaloha, zejo.
Urcite bych jim nevytykal spolehlivost. I to celkem aktualizuji, sec updates, etc

42
Vývoj / Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« kdy: 14. 11. 2020, 17:28:15 »
Mě RUST naprosto odrazuje syntaxí. Líbí se mi co to umí a jak to dělá, ale psát se mi v tom nechce. Podle mého názoru si hodně syntaxí ublížil v migraci lidí z C/C++, obzvlášť, když to je vlastně jeho cílovka.
Alespoň tak se mi to jeví.

Co konkrétně bys dělal jinak? Obávám se každopádně, že syntaxe je to nejmenší, co případného uživatele C bude trápit, ale můžu se mýlit. U C++ mám pocit, že to snad ani není jazyk, ale několik jazyků vedle sebe a leckterý uživatel C++ už mohl zkoušet Haskell nebo jiné funkcionální jazyky a syntaxi tolik řešit nebude.

Možná, že jsem tomu nedal potřebný čas, právě proto, že se mi na první pohled nelíbí. :)

43
Vývoj / Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« kdy: 14. 11. 2020, 12:47:15 »
Mě RUST naprosto odrazuje syntaxí. Líbí se mi co to umí a jak to dělá, ale psát se mi v tom nechce. Podle mého názoru si hodně syntaxí ublížil v migraci lidí z C/C++, obzvlášť, když to je vlastně jeho cílovka.
Alespoň tak se mi to jeví.

44
Hardware / Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« kdy: 08. 09. 2020, 18:20:33 »
Stroj na vyvoj nemusi stat raketu. Ale priority jsou, aby kompilace/sestaveni netrvalo vecnost a dobre se v tom prostredi psalo (ergonomie displeje a klavesnice). Svizny IDE - aby hinty a (napr) clangd serviroval vysledky rychle.  Aby se system nezakuckal ani pri par spustenych testovacich VMkach, spolecne s s tim java IDEckem a nejakym browserem, co dneska klidne sezere z RAM mnoho GB.

Většinu z toho lze vystrnadit někam do cloudu, na vývoj mi pak stačí plečka za 5 tisíc nebo i obyčejný tablet.

To je trolling?  ;D
Mozna ziju v jinym vesmiru a 32GB stroj s 16x CPU v cloudu v tom mym stoji nejak moc a v tom tvym je to asi jinak. Mozna kremikovy nebe?  ::)

Hele, vazne jsem zkousel dost veci. A nic co se da nazvat "cloud" reseni pro me fakt neni. Ani ekonomicky, ani ergonomicky :-D O tabletu, ehm, radsi ani nemluve.

Co pomohlo delegovat: po LANce je storage pro VMka. Mam iSCSI, sice jen gigabit... rozdil proti lokalnimu disku je znat. Ale zas muzu dat tem VMkam trochu vic RAMky na cache. Zkousel jsem i KVM server kdyz jsem nemel tak silnou sestavu, ale po upgrade mi staci moje PC.

-K-

45
Hardware / Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« kdy: 08. 09. 2020, 15:31:58 »
proc chce nekdo na praci macbook, pokud mu nejde o programovani na apple platforme?!?!
ja bych si vzdycky vybral radsi vykonejsi normalni notas nez apple, nota bene na programovani a kompilaci.

PROC????

Protože je ten systém víceméně unixový a funguje. Což vám píši jako vývojář na Linuxu. Výkon už dávno moc zajímavý není, na to stačí (tedy alespoň pro linuxové prostředí) skoro cokoliv za patnáct tisíc pokud dá člověk pozor, co je uvnitř za CPU a RAM si doplní do 16 GB.

Jako chapu, ze kazdy to ma jinak. Presto: dase rict, ze v podstate neni rozumne kazdodenne vyvijet na necem co uz z definice je kompromis (notebook na vyvoj je kompromis pohodli mobility a rychlosti). Low-end fakt ne.

Stroj na vyvoj nemusi stat raketu. Ale priority jsou, aby kompilace/sestaveni netrvalo vecnost a dobre se v tom prostredi psalo (ergonomie displeje a klavesnice). Svizny IDE - aby hinty a (napr) clangd serviroval vysledky rychle.  Aby se system nezakuckal ani pri par spustenych testovacich VMkach, spolecne s s tim java IDEckem a nejakym browserem, co dneska klidne sezere z RAM mnoho GB.

Pokud muzu pridat muj use case:
Ja na notebooku typicky nevyvijim. Delam v CLionu a PyCharmu a proste Delli notas s i7 a 16GB + SSD ztraci dech.
Jo, da se to, ale jen jako nouzovka na cesty. Jenze intenzivni prace dava notasu zabrat, hreje se to a odchazi baterka.

Na seriozni vyvoj mam PC - Ryzen7 a 32GB RAM, ktery jsou v podstate akorat a 32" monitor. Linux a KDE. Projekt na kterym pracuju se sestavi na Dellu za 3 minuty, na PC je to pod 20 vterin. Kdyz neco ladim a intenzivne predelavam, je to strasne znat. PC stalo do 25k.

Kdybych mel mit pouze jeden system na vyvoj, urcite to bude notebook co parametry spis pripomina PC a ne plecka za 15 tisic co se za rok roztece.

-K-



Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 9