Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Makovec

Stran: 1 [2] 3 4 ... 8
16
Studium a uplatnění / Re:Návrat do IT po 12 letech
« kdy: 14. 11. 2020, 09:41:52 »
Před pár lety jsem měl nějaké činění s ITTalents a Timone a přišli mi docela kompetentní.

17
Studium a uplatnění / Re:Návrat do IT po 12 letech
« kdy: 13. 11. 2020, 11:25:53 »
Mám spíš obecnou radu ze své zkušenosti: zkus se dostat k nějaké specializované IT personální agentuře na takový obecný pohovor. Prostě jim napiš víceméně to co sem a že by sis o tom chtěl promluvit jaké jsou možnosti. Už tím kdo ti a jak ti odpoví získáš první zpětnou vazbu. Mně podobný rozhovor (byť jsem byl v dost jiné situaci, jsem ve svém oboru hodně senior našli si mi sami přes LinkedIn když jsem si dával rok prázdnin) hodně pomohl si rozmyslet co ted dál chci, jaké jsou možnosti a dodalo sebevědomí k dalšímu hledání... třeba z toho nic nebude, já si místo nakonec našel sám, ale je to praktický první krok. 

18
Software / Re:Jiný kancelářský balík
« kdy: 17. 10. 2020, 12:45:16 »
Já té otázce rozumím...

tak jistě že lze s daty praccovat jinak než v textu (s pokusem o typografii), tabulce a prezentaci.

Můžete mít třeba mindmapu nebo nějak jinak prezentovaný graf. Hezký přístup měl původní operační systém Palmu, kde všechna data všech aplikací byly položky databáze s jednotnými metadaty, takže se daly položky z jedné aplikace bez problémů linkovat (odkazovat) v datech jiné aplikace...

Problém s těmito přístupy je že uživatelé jsou velmi konzervativní (uživatelé Linuxu taky i když si myslí že ne, většinu chtějí to samé jenomže jinak a "svobodně") a když se chytlo paradigma dokument-tabulka-prezentace a oni se ho nějak naučili nemají důvod to zkoušet jinak. "Kancelářský balík" je pro ně jenom nástroj který by po nich měl chtít co nejméně. Navíc většina lidí není schopná přílišné abstrakce, takže potřebují wysiwyg.

19
Studium a uplatnění / Re:Výběr VŠ
« kdy: 28. 09. 2020, 13:01:02 »
U FITU na VUT bych to měl každý týden přes celou republiku a to je pro mě největší mínus.

O tomhle bych na tvém místě ještě popřemýšlel... jednou se z domova stejně odstěhuješ... já jsem také první dva tři semestry jezdil na každý víkend domů než mi došlo že to je z pohledu dalšího života blbost a začal jsem primárně "bydlet a žít" v místě studia.

20
Hardware / Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« kdy: 07. 09. 2020, 16:59:04 »
Ten kdo na macbooku pracuje spokojene roky ti rekne, ze je to v pohode. pak bude par takovych co to neumi a ti budou brblat.
Docker for Mac je trochu pomalejsi pokud mas shared volumes kde je milion souboru (JS nebo PHP).
JetBrains v pohode, javisti a python taky. situaci kolem C# ekosystemu netusim.

A jak to bude az Apple prejde na vlastni ARM procesory misto Intel X86/AMD64 ? Myslim si, ze ta kompatibilita bude horsi a pokud to co potrebuji bude fungovat, tak emulace vse hodne zpomali.

Slibují že ne a že se konkrétně na toto změří, včetně podpory vývojářům, a není důvod jim nevěřit protože pro úspěšný přechod je to podstatné. Ale naživo to ještě nikdo mimo Apple nezměřil, ten hardware kit který je k dispozici je zatím přebalený čip z iPadu (takže výkonově jiný než co bude v Macích)

https://developer.apple.com/documentation/apple_silicon

a pokud si člověk odmyslí trochu bombastický jazyk, tak pokud jde o kvantitativní údaje, Apple si v těch prezentacích nevymýšlívá:

https://youtu.be/ybXPYjh0FKU?t=418

21
Sítě / Re:WAP na Nokia 3410
« kdy: 31. 08. 2020, 09:19:15 »
Budou to dvě věci dohromady: dial up připojení k intenretu (prostě telefon vytočil specielní číslo a data šla jako hovor se specielní sazbou, to asi teoreticky někde fungovat bude) a wap… WAP byl síťový protokol (analogie HTTP) pro přenos WML stránek ( to byl takový standard pro, když to napíšu zjednodušeně, specifické na jedné straně  omezené, na druhé trochu rozšiřené HTML). Existovaly i automatické překladače (tehdejšiho) HTML do WML, ale moc to celé nefungovalo ani (dlouho) nepoužívalo. Nemyslím že to u nás bude ještě někde v provozu.

Jo a díky za nostalgickou chvilku u snídaně 😉

22
Studium a uplatnění / Re:Office a remote práce po pandemii
« kdy: 26. 07. 2020, 20:22:53 »
Já pracuju full remote už roky, a i tak si pokud je to geograficky možné plánuju pravidelný den onsite, jednou za dva týdny je pro mně ideální. Práce tím dostává přirozený takt, a nemusí to být zrovna formální “sprintování”, pak jsou věci které se líp řeší nebo projednají  face-to-face - jak zapeklitější issues, tak třeba koncepční záležitosti.

Na úvodní otázku jestli se to stane běžnější úplně odpovědět neumím. Ale možné to je, Korona-lockdown to umožnil firmám vyzkoušet a kde se jim to povedlo, tam to asi teď opravdu bude běžnější. 

23
No důvod je ten, že majitelé firmy zatím nechtějí tu nativní aplikaci vytvářet, do budoucna se tomu asi nevyhnou, ale chtějí něco teď hned. Nemá cenu to moc řešit, prostě to tak je.

Tak to nezávidím… protože to na iOS nemá dobré řešení.

Na iOS zkus ještě hledat “add bookmark iphone home screen” → je možné manuálně přidat webový link jako “app ikonu” i na iPhone (jsou to dva kroky když už jí máš otevřenou v Safari) pomocí nějakých meta v headeru té stránky se dá dosáhnout že se to chová trochu víc jako aplikace než jako obyčejný link. Plus když že ten link otevřou z QR kódu někde na webu nebo vytištěným na tom bazmeku nebo v prospektu by mohlo vypadat dost cool a hitech aby to zkousli.

Viděl jsem i že web při prvním spuštění na  iPhone spustil krátký grafický návod jak to udělat… možná na to bude nějaká open knihovna.

Podle mně schoudnější než empty-shell app, kterou Apple pravděpodobně neschválí.

24
U Apple s tím můžete mít problém, pokud aplikace nepřidává k té webové stránce žádnou přidanou hodnotu. Tenhle typ aplikací Apple nevidí rád. Přesný dokaz do guidelines vám teď nenajdu, ale někde to tam je.

25
Hardware / Re:Reálný zájem o ARM desktop
« kdy: 29. 06. 2020, 20:04:11 »
Druha vec je, ze ty procesory budou asi dost odlisne od toho co zname nyni v low-end segmentu (MTK,Samsung,RockChip, AllWinner, ...).

Troufám si říct že procesor co pohání iPad Pro (který teď Apple distribuuje v hardware development transition kit) bude opravdu něco dost… odlišného. Nemluvě o dalších, ke spolupráci vyladěných čipech okolo.

Apple používá vlastní ARM čipy od roku 2007 a určitě se za tu dobu ledacos naučil.

https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Silicon

26
Nebude to snadný ale zvládnout se to dá, zaměř se teď hlavně na matiku, pokud jí budeš mít až na tu vysokou případně nastoupíš na úrovni gymplu a máš napůl vyhráno.

27
Studium a uplatnění / Re:Platy v IT
« kdy: 04. 06. 2020, 02:29:50 »
Pro peníze se to nevyplatí. Pro poskytnutí sobě, ženě a dětem zkušenost která vám může když budete chtít v dobrém změnit život ano.

28
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 31. 05. 2020, 14:43:06 »
Flutter ale funguje trochu jinak než různé wrappery wrapperů v JS. Ma soběstačnou knihovnu a vše si kreslí sám, tedy uniformně. Kód běží nativně a využívá naplno GPU. Napadá mě hodně nevýhod Flutteru, ale jeho podpora více platforem to není. Mají dobře našlápnuto, protože Google si může dovolit psát unifikující rozhraní pro různá nativní API. Akorát se člověk musí učit další “standardní” knihovnu a různé podivnosti Dartu.

V obecné rovině je asi vždy lepší použít na iOS přímo jejich API ve Swiftu, případně SwiftUI, což třeba u nás děláme, protože nás Android nezajímá, ale kdyby zajímal, byl by Flutter horkým kandidátem.

Děkuji za doplnění. Já ty frameworky docela znám, píšu do nich ty wrappery pro naši nativní knihovnu 🥴.

Je pravda že Flutter si UI zásadně kreslí sám (na iOS snad už taky přechází z OpenGL na Metal), a to je problém v okamžiku kdy chcete zapojit systémové frameworky které Flutter (Google) sám o sobě nepodporuje a nebo knihovny třetích stran: všechno se musí přemostit a cokoli co souvisí s UI udělat pro Flutter od základu znovu. Navíc Flutter pro přidávání knihoven třetích stran (možná i vlastních?) na iOS používá Cocoapods, což přináší další nestabilní vrstvu která některé věci řeší reverse engineeringem Xcode, což není zrovna stabilní praktika která v důsledku vede k takovému tomu vytloukání flagu flagem aby to fungovalo.

Společným problémem těchto ne-nativních frameworků je podle mně že buď jim jdete totálně po srsti a děláte věci výhradně tak jak vyžadují, sledujete jejich vývoj a neustále upgradujete (zpětná kompatibilita nebývá jejich silnou stránkou, překotný vývoj spíš pravidlem), a smíříte se s tím že některé věci prostě "nejdou", a že jste pořád za možnostmi systémových frameworků - to u in-house vyvíjených jednoúčelových utilit asi i může být snesitelný trade-off - nebo jste neustále v problémech že se vám to rozkližuje...

Podle mně nepříjemný vendor lock.

Pokud vývojář začne s Fluterrem, tak se nenaučí "mobilní vývoj", ale Flutter a buď u něj zůstane, nebo musí začít zase skoro od nuly s něčím jiným.

PS: Obecně mi taky vadí taková abych řekl "devopsace" vývoje - místo soustředění se na vlastní funkčnost aplikace nebo knihovny, tráví vývojáři stále více času tím že spravují různé "pomocné" tooly, psané každý v jiném jazyce, s jiným názvoslovím a praktikami, které jsou psané bezohledně k okolí s tím že se snaží docílit hegemonie ve své sub-sub-doméně a vynutit si kompatibilitu okolí, což se jim často na pár měsíců slávy povede, než se ten krysí závod zase převalí zase jinam.

29
/dev/null / Re:Kam schovat peníze před inflací?
« kdy: 31. 05. 2020, 12:04:23 »
Jsem ultra konzervativní a slova jako akcie, fondy a podobné jsou pro mne sprostým slovem, odpadem, podvody a lži.
...
Pak bych uvažoval být investorem v Zonky. Pomůžeš obyčejným lidem a ještě něco vyděláš.

Sancta simplicitas. Jak se říká, kdo ničemu nevěří, naletí na cokoli.

Zonky, taková trochu lepší lichva, tomu konzervativci věří a to je nepohoršuje, to je tradiční věc, dyk se o ní píše už v Písmu Svatém. A pan Kellner, to je taková konservativní noblesa...

30
Studium a uplatnění / Re:Základy programování
« kdy: 31. 05. 2020, 11:45:23 »
Citace
Citace
Flutter je multiplatformní, to by mohlo být zajímavé.
Flutter je zajímavý, už jen tím, že kašle na Javu. Současná verze je rozumně použitelná na iOS i Androidu (a mají i betu pro macOS and alfy pro Windows a Linux). Dart je poměrně slušný jazyk (pro tyto účely), na rozdíl od třeba JS, se kterým jinak mnohé vlastnosti sdílí. Elegancí sice nemá na SwiftUI, ale to je taky ještě zabugované a nedotažené (a hlavně nejde použít mimo Apple). Kdybych potřeboval psát aplikaci pro Android, sáhnu po Flutteru. Pro začátečníka to je taky docela vhodná platforma, pokud jej zajímá mobilní vývoj.

Dovolím si oponovat.

Flutter není vhodná platforma na mobilní vývoj pro začátečníky, stejně jako jakýkoli jiný multiplatformní nástroj.

Realita je taková, že mobilní vývoj je roztříštěný a hlavní platformy mají každý svůj nativní toolkit pro vývoj aplikací, a tyto jsou navzájem na úrovni kódu a architektury aplikací nekompatibilní. A také vývoj aplikací pro mobily má vyšší nástupní práh než třeba pro vytváření webových stránek.

To jsou fakta která se nedají - principielně - obejít. Žádná zkratka kolem neexistuje. Její hledání je marnění času a úsilí. Pokud to někdo myslí s vývojem na mobily vážně, měl by toto přijmout, a vyjít z toho. Ušetří si hodně zklamání a zbydou mu síly na to dělat věci pořádně.

Nadšenci kteří do toho naskočí přes nějaký multiplatformní nástroj který se pokouší překlenou tuto roztříštěnost dalšími vrstvami neustále se rozpadávajícího toolchainu dalších nástrojů,  nadšeně napíšou Hello World a pak možná kalkulačku, a pak zjistí že na cokoli dalšího potřebují rozumět nejen té multiplatformní věci navrchu, ale i těm platformám pod tím, k čemuž je jim zkušenost s Flutterem, React Native nebo Ionicem v podstatě nanic, a k tomu všemu musí rozumět i těm udělátorům které z jejich multiplatformní aplikace udělají nativní appku, a že jim spousta věcí z nativních frameworků chybí a tak buď začnou programovat i nativně a bastlit to zpětně do své multiplatformní aplikace, nebo jsou odkázáni na komponenty třetích stran do kterých nevidí a které ty jejich vývojáře taky nebude bavit věčně udržovat.

Mluvím ze zkušenosti takových možná patnácti let vývoje pro mobilní aplikace, prošel jsem na mobilech od mikro Javy přes Objc až po Swift. Pracuji pro firmu která vyvíjí nativní softwarovou knihovnu kterou bohužel musíme wrappovat i do ne-nativních toolů, a je to... příšerný.

PS: Flutter sice není React Native, nicméně v principu jde o stejný typ nástroje... k přečtení dporučuji (včetně tam odkazovaných původních zdrojů) https://www.ackee.cz/blog/airbnb-konci-s-react-native/

Stran: 1 [2] 3 4 ... 8