Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - BobTheBuilder

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10
31
US jurisdikce nemusí být pro nás vůbec na závadu: když na vás někdo tady bude chtít kleknout, bude mít hodně velký problém dostat něco z Googlu, zatímco na zdejšího provozovatele si došlápne dost snadno.

Představa, že Google nevydá informace státní autoritě z libovolné země EU je opravdu úsměvná. Je to přesně naopak. S Googlem se před EU juridikcí neschováte a k tomu máte jako bonus šmírování ze strany Google (firemní business), šmírování ze strany US government (NSA/PRISM) a automatickou US juridikci podle "CLOUD Act". V případě Evropského providera se zodpovídáte "jen" EU juridikci a chrání vás GDPR, se kterou se amíci pomocí CLOUD act snaží vyjebat.
Možná jsem to nevyjádřil dost přesně. Google i Microsoft data vydá, ale napřed musí zdejší OČTŘ vyúřadovat požadavek a dost možná, že i ten důvod musí být dostatečný podle US jurisdikce. Rozhodně nestačí pofidérní "naši na ně klekli", které neobstojí nakonec ani u našich soudů. Jinými slovy, je to dost velká překážka proti zvůli státní moci, NAŠÍ státní moci.
A platí to i opačně, Microsoft se soudil s US DOJ kvůli datům američana uloženým v Irsku, že je nevydají, protože DOJ má možnost si ta data vyžádat oficiálně z EU. A jim se nechtělo (je to komplikované a ten americký důvod musí být dostatečný důvod i pro EU), tak tlačili na Microsoft, aby se tomu vyhnuli.
Pokud ovšem provádíte něco, co je problematické podle EU i US legislativy (praní špinavých peněz, podpora terorismu, drogy, průmyslová špionáž), tak jistě potřebujete něco zcela soukromého.

32
"Gmail a Outlook jsou zase US jurisdikce s nulovou úrovní soukromí."
Ta nulová úroveň soukromí, to je poněkud úsměvné tvrzení. O rozdílu ve vymahatelnosti práva mezi USA a EU se nedávno dost citelně přesvědčil třeba Volkswagen.
US jurisdikce nemusí být pro nás vůbec na závadu: když na vás někdo tady bude chtít kleknout, bude mít hodně velký problém dostat něco z Googlu, zatímco na zdejšího provozovatele si došlápne dost snadno.
Vlastní řešení má podstatnou vadu: musíte to kompletně udržovat vlastnoručně. Já používám Google přes 15 let a má to své půvaby: služby Google totiž podporuje (kromě desktopového Outlooku) každý, takže mé přechody mezi Androidem, Windows Phone, iOS, Linux a Windows jsou triviální: řeknu, že mám kalendáře u Googlu a mám všechny sdílené kalendáře k dispozici. Totéž pro kontakty (na desktopu obojí přes doplňky v Thunderbirdu).
Záleží samozřejmě na tom, jestli to chcete pro sebe, rodinu a známé, nebo pro firmu nebo pro státní instituci. V tom prvním případě nevidím problém, pokud nehodláte provozovat kriminální aktivity.

33
Hardware / Re:Elektronická podání s USB tokenem
« kdy: 23. 02. 2020, 16:09:36 »
My podléháme povinnosti mí certifikát na kvalifikovaném prostředku a tam je to naprosto v háji: v nabídce jsou v podstatě 2 zařízení, z toho jedno má podporovat i Linux. Skutečnost je ovšem taková, že si to musíte zaplatit a navíc tento prostředek (i ve Windows) vyžaduje PIN při každém i následném použití. Takže má-li odpovědný pracovník podepsat v jedné dávce 100 dokumentů, musí 100x po sobě zadat PIN.
Ale koukám, že už nabízejí jiné modely a o Linuxu není vůbec řeč, takže asi smůla.
Manželka tohle řešila na Macbooku - šéf měl podepisovat (taky Macbook), tak jí to dal, ať to zkusí a nakonec musela potupně jít do Windows.
No ale pokud chcete odevzdat DPFO na EPO2 a přehled o příjmech a výdajích ČSSZ, tak na to stačí datová schránka.

34
Odkladiště / Re:Sken všech veřejných domén
« kdy: 13. 02. 2020, 16:05:51 »
Chtělo by to zmodernizovat GUI :-)

Jinak, jestli se chceš přidat do klubu lidí, co mají lepší vyhledávač než google, tak bych doporučoval navštívit https://hlodac.cz/
Já bych teda začal modernizací data, asi tak tak o 2400 dní, mají tam 19.7.2013. To je asi den, kdy projekt uhynul.

35
Disk na Disk se zobrazenim prubehu(status=progress), vetsi nez vychozi velikost bloku(bs=1M), doplneni bloku nulama kdyz by pri cteni byl error(conf=sync)

Je nejaký rozdiel medzi týmto a použitím  ddrescue ? Mám  disk, čo  neskopírujrm ani ddrescue, toto by ale mohlo pomôcť
Když ten disk nezkopíruje ddrescue, tak nejspíš ani dd s jakýmikoliv parametry.
Může na tom disku být natolik poškozené místo, že při přístupu na ně disk přestane komunikovat - to je pak špatné a řešení (pokud vůbec existuje) není triviální.

36
Pro kopírování disků v nejistém stavu se dá použít ddrescue. Lepší, než si pamatovat řadu parametrů dd, a snaží se u vadných sektorů trochu víc (opakuje s menší velikosti bloku).

37
Windows a jiné systémy / Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« kdy: 28. 01. 2020, 17:10:11 »
A nebylo by lepší začít tím, že samba bude používat (nejlépe i vyžadovat) SMB2 nebo ještě lépe, SMB3?
Protože SMB1 je bezpečnostní malér. Když tedy pomineme to, že SMB jakýkoliv není doporučeno mít přístupný přes internet (na to jsou VPN, ale třeba VPN používáte, to z dotazu není jasné).

38
Nelze.
Kromě toho, že byste takové věci neměl dělat bez vědomí, když už ne explicitního souhlasu, správy sítě (raději se podívejte, co máte ve smlouvě a co je ve směrnicích zaměstnavatele), tak nejde. Pokud by to vyhodnotili jako pokus o narušení bezpečnosti sítě, dost možná vás můžou vyhodit na hodinu.
Po zařazení do domény klientský systém získá klíč, který se časem mění (obnovuje).
Po reinstalaci žádný klíč nemáte, obnovením ze zálohy o platný klíč přijdete.
Přenést systém na jiný disk i do jiného stroje lze, ale když byste to zdvojil, tak dojde ke konfliktu a máte taky po žížalkách.
Jestli něco takového chcete provést legitimně, požádejte příslušného admina o spolupráci.

39
Sítě / Re:Forwarding na zdielané zložky
« kdy: 04. 01. 2020, 11:36:35 »

Samozrejme že cez VPN by to bolo najrozumnejšie lenže mi poskytovateľ internetu nechce poskytnúť verejnú IP a tak neviem ako to spraviť.
A jak chcete ke sdilene sloze pristupovat, kdyz nemate verejnou IP?

Verejnú IP poskytovateľa mám a mám tam otvorené aj nejaké porty ale nemám svoju pridelenú verejnú IP.
To je nějak divně formulováno.
Pokud nemáte vlastní (i když ne třeba fixní) veřejnou IPv4, tak máte na IPv4 zkrátka smůlu.
Provider má typicky více IP adres (CGNAT) a žádný port dovnitř vám nepřemapuje, už jen proto, že se ty adresy používají dynamicky.
Jediné řešení je (často za peníze) získat veřejnou IPv4. IPv6 má omezení - ta druhá strana (tedy odkud se chcete připojit) často IPv6 (zatím) nemá - např. všichni naši mobilní operátoři.
Další věc již zmiňovaná, NIKDY nepovolujte přístup k souborům z internetu (a už vůbec ne přes Lanmanager/Sambu). K souborům výhradně přes VPN, netriviální jména a hesla jsou nutností.

40
Tak přesně ten sloupeček tam není. Ani dobří holuby

Ten sloupeček tam být má (musí). Pokud není, kontaktoval bych podporu Apple. Od toho si jejich produkt platíte.
Tazatel píše, že má OSX, nikoli macOS.
Apple mu k tomu nanejvýš řekne, že používá nepodporovaný systém a má udělat upgrade.

41
No já nevím, mám nějaká EEEpc s D520 a je to tragédie, osud se však nade mnou slitoval a jdou všechny 4 kusy pryč.
Děs běs. Na tom se nedá přehrát leckteré video (a když ho tam MUSÍTE přehrát, nezbývá, než ho překódovat a když máte kliku, tak to nakonec ten střep stíhá).
Jestli to má dost paměti, tak na tom W10 pojedou asi tak, jako W7 - ale nezdá se mi, že by ty W7 mohly fungovat příjemně. Doporučované L(X)ubuntu nebude o moc lepší, pokud vůbec - zkoušel jsem takto vdechnout druhý život jakémusi 12" notebooku s AMD E-450. Moc jsem si nepomohl.
Zkuste zvážit náhradu něčím rozumnějším, co má HW podporu dekódování videa a trošku slušné ostatní parametry.
Tyhle Atomy byly na hraně už když byly nové a nároky všeho se od té doby zvýšily.

42
Software / Re:Ověření elektronického podpisu v e-mailu
« kdy: 30. 12. 2019, 09:22:42 »
...

U poskytovatele e-mailu který používám, nemám možnost se připojit přes pop3 nebo IMAP na mozilla thunderbird.
A nenašel jsem způsob jak bez propojeného účtu v mozilla thunderbird. ověřit e-mail pomocí souboru smime.p7s.

...
Přestěhujte se k poskytovateli, který podporuje IMAP. Seznam, Google, Microsoft, i skoro všichni další IMAP podporují.
POP3 raději nikdy nepoužívejte, protože si maily stáhnete k sobě a (pokud se hodně nesnažíte a nikdy nespletete) zmizí ze serveru.
Pokud tedy nezaměňujete IMAP a IMAPS, protože IMAP na portu 143 bez STARTTLS nepodporuje nikdo, obvykle se používá IMAPS (993/SSL).
V každém případě protokol IMAP sám nešifruje, takže se musí používat přes šifrované spojení.
Co to máte za poskytovatele? Atlas? Centrum? Pryč od něj!

43
Sítě / Re:Nefunguje IPv6 u poskytovatele O2
« kdy: 28. 12. 2019, 20:40:21 »
V návodu modemu od O2 je ZTE ZXHN H267A je: "Přístroj podporuje pouze firewall pro IPv4."
https://www.o2.cz/_pub/12/12/4a/587811_1398033_ZTE_H267A_final.pdf
U konfigurace směrování portů také jen výběr z možností: "Adresa IPv4 nebo MAC hostitele na straně LAN. "

V místní síti se pomocí IPv6 do zařízení připojím, takže tam problém nebude.

Je možné, že by modem od O2 neuměl vzdálený přístup z pevně zadané IPv6? Nebo nenapadá někoho, jak by se dal nastavit?
Ve výchozím stavu u všeho, co jsem měl v ruce, byl přístup přes IPv6 do vnitřní sítě zakázán (a to je správně), bylo třeba povolit jen to, co má být zvenku přístupné.
Někde na straně 35 vidím nastavení IP filtru s možností IPv6 adres, takže to je ono - tam musíte povolit to, co chcete z venku použít. Dále, viz str 38, můžete povolit přístup odevšud (to ale není dobrý nápad).
Směrování portů (port forwarding) se týká NAT, tedy pouze IPv4. Tam opravdu pro IPv6 nic nenajdete.

44
Sítě / Re:Nefunguje IPv6 u poskytovatele O2
« kdy: 27. 12. 2019, 18:57:48 »
S tím modemem nemám zkušenosti, ani s O2.
Nicméně ta poslední položka testu (Váš DNS server...) není fatální chyba. Znamená to je, že providerův DNS jede dál jen přes IPv4. Protože ale DNS servery přes IPv4 nepřestanou být dostupné, nepředstavuje to problém.
Připojení mám od UPC (to nové), IPv6 celkem uspokojivě funguje, se stejnou hláškou.
Jen upozornění: na IPv6 je zapnutý firewall (bylo to i u VDSL modemů, co jsem měl v ruce) a pokud se chci spojit třeba se svým NASem, musím to v IPv6 firewallu povolit.

45
Taky jde o to, kde jste ten neznámý název zahlédl.
Moje Unify má jednak seznam klientů, kde jsou zařízení připojená k wifi, a jednak přehled zařízení, která AP zahlédl, ale nepřipojila se.
Za poslední 3 dny tam vidím mj. 3 zařízení s názvy android-blablabla od výrobců Motorola, Samsung a Lenovo, aniž by kdokoliv z nás takovou věc měl. Výchozí pohled je ovšem 24 hodin, a tam jsem před chvílí viděl to Lenovo a teď už tam není vidět nic cizího.
Jo, kdyby to bylo v tom prvním seznamu, znamenalo by to, že někdo zná heslo, které by neměl znát, to by mohlo vadit.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10