Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - BobTheBuilder

Stran: 1 [2] 3 4 ... 11
16
Odkladiště / Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« kdy: 09. 12. 2020, 07:06:06 »
Instalovat zásuvkovou lištu https://konektor-kabel.cz/19-zasuvkova-lista-9x230v16a-bez-vyp.-1u-18m
Nebo dvě mouchy jednou ranou: UPS, třeba https://www.alza.cz/apc-back-ups-400-d242690.htm?o=1
8 zásuvek, 4 s přepěťovkou, 4 zálohované. NAS to velmi potěší. Mají i levnější od nějakého méně známého výrobce. Mám to už dost dlouho a NAS je vysloveně rád. S trochou štěstí v tom můžete mít i modem/router a výpadek v síti pak může udržet i připojení k internetu.

17
Windows a jiné systémy / Re:WSL 2 - jak editovat soubor
« kdy: 18. 11. 2020, 08:23:06 »
Kód: [Vybrat]
notepad.exe  /etc/ImageMagick-6/policy.xml
Vo WSl2 mozes vyuzivat windowsove programy priamo vo WSL, staci ich pouzit s priponou exe. Alebo pouzi Visual Studio Code, ten ma integraciu a vie pracovat v oboch systemoch sucasne.
Jo, jenom bych raději použil něco jako PSPad - můžete totiž narazit na problém se soubory v UTF-8, ve Windows obecně se používá BOM, zatímco v Linuxu je to spíš výjimka. PSPad umožňuje rozpoznat i nastavit kódování, včetně toho, zda UTF-8 má mít BOM nebo ne.

18
Hardware / Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« kdy: 15. 11. 2020, 10:15:23 »
Přijde mi to jako vynalézání kola. Je to individuální, ale u nás to s ženinou maminkou (83) vyřešil syn: koupil jí telefon (nějaký výprodejový Honor), babička se naučila a už s tím normálně telefonuje, a když je na wifi, tak i videohovory přes whatsapp. Má doma internet (s tím se na notebooku skamarádila už dřív, ačkoliv není moc technický typ).
On je ten mobil poměrně blbuvzdorný, když tam dáte nějaký vhodný launcher a schováte věci, které nejsou potřeba.
Horší je, když se člověku třesou ruce (parkinson nebo třeba dočasně po chemoterapii). Pak je lepší notebook (repas je za pár tisíc), s myší se na ovládací prvky trefuje líp.
LTE USB modem plus datový tarif je IMHO nevhodná cesta, lepší je nějaké normální připojení k internetu.

19
Tak otázka především je, jaká licence (verze) Windows tam byla před tím.
Od verze 8/8.1 je licence vázána na BIOS, ale při čisté instalaci musíte zvolit správnou verzi (pokud to instalátor sám nepozná). Ta se pak už aktivuje sama později.
Pokud tam byly W7, tak někde musí být licenční klíč (nálepka), leckdy po baterkou.
Zase, nainstalujete W10 ve správné verzi (Home/Pro) a licenční číslo z nálepky zadáte až po připojení k internetu, když chce aktivaci. Pokud už byl notebook upgradován na W10, aktivace se provede automaticky (klíč není třeba zadávat).
V každém případě, pokud se instalátor zeptá, musíte zvolit správnou verzi Windows podle toho, co tam bylo před tím.

20
Server / Re:Zbavit se Googlu?
« kdy: 09. 11. 2020, 07:35:04 »
To je furt kolem dokola. Záloha znamená, že data mám minimálně na 2 různých místech. Přesun někam není záloha.
Lidi se dělí na ty, kdo zálohují a ty, kdo ještě nepřišli o data.
V tomto by tedy neměl být problém, jedna kopie NAS doma, druhá Google, případně třetí iCoud/OneDrive nebo něco.
Pod pojmem "zbavit se Googlu" si představím spíš, čím nahradit zbytek ekosystému: kalendáře (sdílené s rodinou), kontakty (sdílené mezi zařízeními) a tak.
Pro osobní použití se dá  použít NextCloud - sdílení kalendářů ale bude třeba trošku problém.
Mimochodem, ty kontakty z Googlu je taky dobré občas zazálohovat - a zálohu uložit samozřejmě jinam, než na Google disk :-)
Při profesním použití pak mail na vlastní doméně, cokoliv jiného je nerozum.

21
No to jo, ale ntfs-3g se při připojování pěkně vzteká (tedy odmítne, povolí pouze r/o). Snad s parametrem --force to připojí s tím, že zahodí neuložené změny (ale ne vždy to vůbec lze udělat).
Pomůže při vypínání (Start->Napájení->Vypnout) držet SHIFT.
Na desktopech v doméně s SSD mám hibernaci vypnutou, tam to k ničemu není, spíš je to zdroj potíží (ztracená síťová spojení).

22
Odstřelil jsem ty 3 chainy z natu a dal tam jen jednu a to:
/ip firewall nat
add action=accept chain=dstnat comment="Accept Pi-Hole Server Traffic" port=\
    80 protocol=tcp src-address=192.168.88.251
a taky to nafachá. Rád bych dal Compala jen do role modemu, ale má silnou wifi a to v obou pásmech naráz. Kdybych mohl na stejné místo dát AP od mikrotiku co to zvládne taky a bude mít LAN na gbit pak ano, ale mám RB760iGS kvůli jeho hardware.

Jedno po druhém.
1) musí chodit přístup na ten web z venku - dokud nechodí, máte blbě buď nastavení Compalu, nebo Mikrotiku, nebo obojí.
2) Pak teprve řešte hair-pin NAT.
3) wifi je otázka cca 2 tisíc za Ubiqity AC Lite (nebo bez Lite o trochu dražší). Můžete ho umístit i na lepší místo, na rozdíl od routeru.
Když tedy tam ten Mikrotik musíte mít - otázka je, proč vlastně. Umí věci, které Compal neumí? No tak ten Compal ale musíte vyřadit (tj. přepnout do bridge mode). Jestli mu nevěříte, tak na něm neprovozujte ani to wifi. A rázem budete v daleko jednodušší situaci, návod na Mikrotik prostě přesně použijete a máte to.

23
No, máte tam dvojitý překlad adres, takže je pěkné, že na Mikrotiku nastavíte hair-pin NAT, a co ten Compal? Má to taky? Vzhledem k pověstné kavlitě firmware Compalu bych si tím nebyl jistý.
Nebylo by lepší ten Compal přepnout do bridge mode a jednoho překladu adres se zbavit?
A jen předpokládám, že ten Apache je dostupný z internetu (tedy, že není problém ještě někde, v nastavení DMZ nebo tak a nelovíte duchy).

24
Nepoužívá FB nějaký vlastní font (nebo alespoň nestandardní)? Mohlo by to být, že tam ten háček je, jen není vidět (je mimo rastr nebo tak něco).
Pokud FB používá nějaký font, který v systému není, prohlížeč použije nějaký náhradní. Jestli to je fontem se dá ověřit: ten "poškozený" text zkopírovat myší a vložit do nějakého textového editoru - budou tam ty háčky, nebo ne?

25
Server / Re:Imap PC Outlook + Android telefon
« kdy: 28. 10. 2020, 07:01:07 »
Na vlastním serveru (mailbox) jsem to vyřešil linkem příslušných jmen (Sent Items, Sent a asi ještě nějaké další jméno).
Kdysi to v Outlooku šlo nastavit, ale teď jsem se díval a nic.

26
/dev/null / Re:Úprava češtiny v Ubuntu
« kdy: 25. 10. 2020, 14:43:37 »
No, mě teda kdysi sraly spíš widlácké věci jako "Hlasitost C:" a podobně, ale když teda trváš na stupidních anglismech místo českých termínů, používaných a osvědčených už v době, kdy Widle ještě neměly češtinu vůbec, tak to zkus prosadit tady: https://wiki.ubuntu.cz/loco Také se k nim můžeš přidat a místo zbytečného remcání udělat něco užitečného pro komunitu a svojí oblíbenou distribuci, protože ten Linux je teď také tvůj. Buď jeden z nás.

Mimochodem, to co popisuje k3dAR se také dá udělat skriptem automaticky, po každé aktualizaci. Veškeré potřebné znalosti najdeš například tady na Rootu, v seriálech vydávaných už dlouhé roky.
Nechci vám moc kazit představy, ale Windows měly češtinu ve verzi 2.11 (někdy 89/90), měli jsme to na HP 286 s PageMakerem. V unixové světě se čeština objevila (snad) v SCO OpenDesktop o něco později, a tam byly kouzelné dialogové boxy: Zrušit soubor? Tlačítka: Zrušit a Zrušit (jedno evidentně potvrzení operace - tedy zrušení souboru, druhé ve smyslu zrušené operace samotné). Windows do dialogů prosadily OK a Storno - i když možná až W95, na WfW3.11 se už nemám kde podívat, o těch 2.11CZ nemluvě.

27
Jestli to funguje a displej je normálně čitelný, tak by možná stačilo na to nalepit ochranné sklo (ne fólii, sklo) a mohlo by to vesele fungovat, dokud se tomu nestane něco horšího.

28
Sítě / Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« kdy: 30. 09. 2020, 14:57:05 »
Venkovní vedení se běžně dělají celá desetiletí a žádný problém. Účinek atmosférické elektřiny se velmi zřídka týká samotného UTP kabelu, ale prakticky vždy venkovního fázového, nulovacího nebo nejčastěji zemnícího vodiče a od toho pak dochází i k poškození spotřebičů.
To fakt není dobrý nápad. Kromě toho, 60m někde v luftě přes co? zahradu? to je velmi estetická představa. Po druhém-třetím odprásknutém zařízení na jednom nebo obou koncích stejně skončí buď vedením v zemi, nebo na WiFi.
Ostatně, tak jak to je, by možná stačilo místo toho extenderu dát router, který umí dělat klienta přes WiFi. Tím by se DHCP řešilo v místní LAN (nezáviselo by na libovůli WiFi uplinku) a mohlo by se to celkově velmi zlepšit.

29
Sítě / Re:Jak propojit bezdrátově dva domy?
« kdy: 30. 09. 2020, 06:34:53 »
Pokud je možnost propojení kabelem, tak není co řešit. Venkovní UTP, např. Solarix SXKD-5E-UTP-PE vyjde 100m na necelou tisícovku a je to jistota.

Pokud bezdrát, tak dvě UBNT NS5 proti sobě v zapojení bridge, tj. routovat bude všechno ten Asus a NS5 poslouží jenom jako most. Reálně ta rychlost ale bude závislá především na počtu okolních WiFi v 5 GHz.

V tom druhém domě pak už všechno jenom přes switch a jestli tam bude UniFi LR, tak samozřejmě switch s PoE.
Souhlas - až na ten PoE switch. IMHO zbytečné a zbytečně drahé.
Drát je jistota, ale 60m je už docela dost (kopání, chránička, ...) a ještě to musí být přes vlastní pozemek.

30
Sítě / Re:Neustálé padání VDSL
« kdy: 27. 09. 2020, 07:43:00 »
Dokud jsem byl na xDSL, tak jsem měl postupně několik modemů a až na poslední, Asus N17U (a až po několika updatech firmware) docházelo k různým výpadkům. Nakonec se ukázalo jako docela dobré řešení mít DHCP, DNS jinde (Synology), spojení samotné ty modemy docela udržely.
Možná by stálo za to zkusit modem přepnout do bridge mode a všechno ostatní svěřit nějakému normálnímu routeru.
Ještě jedna věc: v jedné isntalaci nastal problém a příčinou byl splitter - zkuste modem napojit napřímo (pokud nemáte telefon na pevné lince, splitter tam vůbec nemusí být).

Stran: 1 [2] 3 4 ... 11