Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - BobTheBuilder

Stran: [1] 2 3 ... 11
1
Hardware / Re:SSD M.2 není nabízen v boot menu
« kdy: 21. 11. 2021, 13:02:42 »
"Secure boot mam vypnuty."
A proč?
Nepíšete sice, jestli je to m.2 SATA nebo m.2 NVMe (předpokládám to druhé) a na to lze instalovat jen v EFI režimu. Ne legacy. No a na EFI a Windows není třeba Secure Boot vypínat.
I když Secure Boot vypnete, je potřeba z instalačního USB spustit instalátor v EFI režimu, pak se budou Windows instalovat v EFI a mohlo by to fungovat.

2
že workstation má disk MBR a notebook GPT.
S tym dd by sa ten MBR skopiroval a na vacsine biosov by to fungovalo.

Ale to ze ten nb je lepsie naistalovat nacisto, suhlasim
To jsou ale různé věci.
dd nezkopíruje GPT disk, pokud není identické velikosti.
GPT partition table je potřeba kopírovat jinak (sgdisk -R) - to je to, co jsem psal.
Dále: kopírovat disk pomocí dd je krajně nevhodné řešení, pokud se nejedná o disk v nekonzistentním stavu, který chci opravit nebo z něj zachránit data - pak je ale lepší ddrescue (to jsme ale někde jinde).
A nakonec: spoléhat na to, že většina BIOSů zavede systém z MBR disku na NVMe je rovněž nerozumné. Zavede, nezavede? Zavede i po updatu BIOSu? Disk časem přehodím nebo překopíruju do jiného stroje - bude to fungovat i tam?
Vidím to jako zbytečnou časovanou bombu, která vás vypeče v tom nejméně vhodném okamžiku.

3
Záhada plastového konektoru vyřešena - on to nebyl opravdový disk, ale jen takový plastový obdélníček co vyplňuje místo, kam se může dát druhý disk. Opravdový první disk je taková destička kousek vedle, velká asi palec čtvereční, miniaturizace je úžasná.

Dík za tip na clonezillu, zamyslím se nad tím.
Tím se to pravděpodobně trošku komplikuje. Notebooku má M.2 a pokud to není SATA, ale NVMe, tak je zde značná šance, že workstation má disk MBR a notebook GPT. Zdá se mi rozumnější provést čistou instalaci na notebooku a svoje data tam potom zkopírovat, aplikace nainstalovat - pokud je všechno z repozitářů, je to otázka chvíle.
Notebook navíc bude mít zapnutý secure boot, starší workstation asi ne, i na to můžete narazit po naklonování, pokud vaše distribuce do EFI boot nedává ten podepsaný shim.
Pokud má workstation GPT, tak dd už nestačí, GPT má kopii partition table na konci disku a po dd tam zkrátka nebude. Rozdělení disku je potřeba přenést pomocí sgdisk a pak naklonovat jednotlivé partition. Nějak strašně složité to není, ale musíte vědět, co děláte - takže nejlépe nechat clonzille nebo něčemu takovému.
Myslím ale, že s tou čistou instalací si ušetříte spoustu času.

4
To je mi jasné, ale ptám se autora dotazu, k čemu virtuály pro crawling webu.
To je asi úplně jedno. Stejně všechno pojede s jednou veřejnou IP adresou (pochybuju, že by jich měl víc), takže se snadno a rychle dostane na blacklisty a providerovi začnou chodit stížnosti. Hodně štěstí!

5
Server / Re:NFS na routeru
« kdy: 03. 05. 2021, 19:57:38 »
KISS = keep it simple, stupid
UTFG = use the f*king google
Co na routeru nepoběží, to nikdo nehackne.
Router má dělat router, NAS má dělat NAS.
Když už tam je samba, tak se logicky nabízí použít smb i na tom RPi a nepřidávat na router další duplicitní službu.
To za prvé.
Za druhé: ten dotaz je ve stylu "chci něco, neřeknu vám ani přesně co, ani nezkouším najít návod, poraďte mi". To nemá šanci na úspěch. Takže ta druhá zkratka.

6
Být vámi, použiju aktuální verzi OpenVPN (2.5). Pozor, změna, je tam tapctl.exe:
https://community.openvpn.net/openvpn/wiki/Tapctl
Tím vytvoříte další rozhraní s vhodnými názvy a uvedete je v konfiguraci pro jednotlivá připojení.
Nezkoušel jsem, jestli by si klient bral postupně první nepoužité, kdyby to explicitně v .ovpn souborech nebylo uvedeno.

7
Výstřel od boku: nepoužívejte cracknutá Windows 10 Enterprise.
Vůbec, edice Enterprise je určená pro řízené nasazení (v Active Directory), je naprostá hovadina používat je na notebooku apod.

8
Hardware / Re:Nefungující klávesa PrintScreen
« kdy: 08. 02. 2021, 10:08:33 »
U mého pracovního ntb s Win10 se, bohužel, potkávám se skutečností, že mi PrtCsr blokuje aplikace Citrix Receiver. Bohužel se mi tohle nepodařilo vyřešit. Vždy, když potřebuji pořídit printscreen, musím v oznamovací oblasti manuálně ukončit Citrix. Jak radí kolega nade mnou, v první řadě bych vyloučil SW záležitost
A nebylo by jednodušší, než ukončovat Citrix Receiver, použít Windows+SHIFT+S? Tuhle funkci lze i namapovat na PrtScr, ale když nefunguje/něco ji blokuje, tak asi ne.

9
No nevím, na doma ani SOHO barevnou laserovku asi ne.
Jedné neziskovce jsem dohodil Epson (tankový) asi za 8 tisíc. Měli barevný laser, který ale byl provozně strašně drahý a měl problematický scan, k tomu černobílý laser (na levnější tisk).
Teď tisknou všechno na tom Epsonu, cena za stránku je směšná. Za cca 4 roky asi 2x bylo potřeba dát propláchnutí trysek (ale oři ceně inkoustu v tankové tiskárně to není problém). Ceny se liší podle připojení (USB, síť), podavače dokumentů, oboustranného tisku.
Měl jsem v ruce tankového Epsona po dvou letech mimo provoz (totálně zaschlý) a dal se rozchodit.
Tankový Brother DCP T510W je prý taky dobrý, ale v ruce jsem ho neměl.

10
Sítě / Re:IPv6 Router1 + Router2
« kdy: 25. 01. 2021, 07:37:01 »
Když další routery budou v bridge mode, IPv4 i IPv6 budou dostávat od toho prvního. SOHO router v bridge mode je vlastně switch + AP, takže z hlediska klientů transparentní.

11
Software / Re:Sdílený adresář
« kdy: 24. 01. 2021, 10:17:53 »
No jo, to je těžký - s právy a=rwx narazíte při přesunu. Tak jedině tam namontovat extra partition formátovanou exFat - všichni můžou všechno a na roydíl od FAT32 nemáte potíže s velikostí souborů.

12
Odkladiště / Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« kdy: 09. 12. 2020, 07:06:06 »
Instalovat zásuvkovou lištu https://konektor-kabel.cz/19-zasuvkova-lista-9x230v16a-bez-vyp.-1u-18m
Nebo dvě mouchy jednou ranou: UPS, třeba https://www.alza.cz/apc-back-ups-400-d242690.htm?o=1
8 zásuvek, 4 s přepěťovkou, 4 zálohované. NAS to velmi potěší. Mají i levnější od nějakého méně známého výrobce. Mám to už dost dlouho a NAS je vysloveně rád. S trochou štěstí v tom můžete mít i modem/router a výpadek v síti pak může udržet i připojení k internetu.

13
Windows a jiné systémy / Re:WSL 2 - jak editovat soubor
« kdy: 18. 11. 2020, 08:23:06 »
Kód: [Vybrat]
notepad.exe  /etc/ImageMagick-6/policy.xml
Vo WSl2 mozes vyuzivat windowsove programy priamo vo WSL, staci ich pouzit s priponou exe. Alebo pouzi Visual Studio Code, ten ma integraciu a vie pracovat v oboch systemoch sucasne.
Jo, jenom bych raději použil něco jako PSPad - můžete totiž narazit na problém se soubory v UTF-8, ve Windows obecně se používá BOM, zatímco v Linuxu je to spíš výjimka. PSPad umožňuje rozpoznat i nastavit kódování, včetně toho, zda UTF-8 má mít BOM nebo ne.

14
Hardware / Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« kdy: 15. 11. 2020, 10:15:23 »
Přijde mi to jako vynalézání kola. Je to individuální, ale u nás to s ženinou maminkou (83) vyřešil syn: koupil jí telefon (nějaký výprodejový Honor), babička se naučila a už s tím normálně telefonuje, a když je na wifi, tak i videohovory přes whatsapp. Má doma internet (s tím se na notebooku skamarádila už dřív, ačkoliv není moc technický typ).
On je ten mobil poměrně blbuvzdorný, když tam dáte nějaký vhodný launcher a schováte věci, které nejsou potřeba.
Horší je, když se člověku třesou ruce (parkinson nebo třeba dočasně po chemoterapii). Pak je lepší notebook (repas je za pár tisíc), s myší se na ovládací prvky trefuje líp.
LTE USB modem plus datový tarif je IMHO nevhodná cesta, lepší je nějaké normální připojení k internetu.

15
Tak otázka především je, jaká licence (verze) Windows tam byla před tím.
Od verze 8/8.1 je licence vázána na BIOS, ale při čisté instalaci musíte zvolit správnou verzi (pokud to instalátor sám nepozná). Ta se pak už aktivuje sama později.
Pokud tam byly W7, tak někde musí být licenční klíč (nálepka), leckdy po baterkou.
Zase, nainstalujete W10 ve správné verzi (Home/Pro) a licenční číslo z nálepky zadáte až po připojení k internetu, když chce aktivaci. Pokud už byl notebook upgradován na W10, aktivace se provede automaticky (klíč není třeba zadávat).
V každém případě, pokud se instalátor zeptá, musíte zvolit správnou verzi Windows podle toho, co tam bylo před tím.

Stran: [1] 2 3 ... 11