Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - BobTheBuilder

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Být vámi, použiju aktuální verzi OpenVPN (2.5). Pozor, změna, je tam tapctl.exe:
https://community.openvpn.net/openvpn/wiki/Tapctl
Tím vytvoříte další rozhraní s vhodnými názvy a uvedete je v konfiguraci pro jednotlivá připojení.
Nezkoušel jsem, jestli by si klient bral postupně první nepoužité, kdyby to explicitně v .ovpn souborech nebylo uvedeno.

2
Výstřel od boku: nepoužívejte cracknutá Windows 10 Enterprise.
Vůbec, edice Enterprise je určená pro řízené nasazení (v Active Directory), je naprostá hovadina používat je na notebooku apod.

3
Hardware / Re:Nefungující klávesa PrintScreen
« kdy: 08. 02. 2021, 10:08:33 »
U mého pracovního ntb s Win10 se, bohužel, potkávám se skutečností, že mi PrtCsr blokuje aplikace Citrix Receiver. Bohužel se mi tohle nepodařilo vyřešit. Vždy, když potřebuji pořídit printscreen, musím v oznamovací oblasti manuálně ukončit Citrix. Jak radí kolega nade mnou, v první řadě bych vyloučil SW záležitost
A nebylo by jednodušší, než ukončovat Citrix Receiver, použít Windows+SHIFT+S? Tuhle funkci lze i namapovat na PrtScr, ale když nefunguje/něco ji blokuje, tak asi ne.

4
No nevím, na doma ani SOHO barevnou laserovku asi ne.
Jedné neziskovce jsem dohodil Epson (tankový) asi za 8 tisíc. Měli barevný laser, který ale byl provozně strašně drahý a měl problematický scan, k tomu černobílý laser (na levnější tisk).
Teď tisknou všechno na tom Epsonu, cena za stránku je směšná. Za cca 4 roky asi 2x bylo potřeba dát propláchnutí trysek (ale oři ceně inkoustu v tankové tiskárně to není problém). Ceny se liší podle připojení (USB, síť), podavače dokumentů, oboustranného tisku.
Měl jsem v ruce tankového Epsona po dvou letech mimo provoz (totálně zaschlý) a dal se rozchodit.
Tankový Brother DCP T510W je prý taky dobrý, ale v ruce jsem ho neměl.

5
Sítě / Re:IPv6 Router1 + Router2
« kdy: 25. 01. 2021, 07:37:01 »
Když další routery budou v bridge mode, IPv4 i IPv6 budou dostávat od toho prvního. SOHO router v bridge mode je vlastně switch + AP, takže z hlediska klientů transparentní.

6
Software / Re:Sdílený adresář
« kdy: 24. 01. 2021, 10:17:53 »
No jo, to je těžký - s právy a=rwx narazíte při přesunu. Tak jedině tam namontovat extra partition formátovanou exFat - všichni můžou všechno a na roydíl od FAT32 nemáte potíže s velikostí souborů.

7
Odkladiště / Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« kdy: 09. 12. 2020, 07:06:06 »
Instalovat zásuvkovou lištu https://konektor-kabel.cz/19-zasuvkova-lista-9x230v16a-bez-vyp.-1u-18m
Nebo dvě mouchy jednou ranou: UPS, třeba https://www.alza.cz/apc-back-ups-400-d242690.htm?o=1
8 zásuvek, 4 s přepěťovkou, 4 zálohované. NAS to velmi potěší. Mají i levnější od nějakého méně známého výrobce. Mám to už dost dlouho a NAS je vysloveně rád. S trochou štěstí v tom můžete mít i modem/router a výpadek v síti pak může udržet i připojení k internetu.

8
Windows a jiné systémy / Re:WSL 2 - jak editovat soubor
« kdy: 18. 11. 2020, 08:23:06 »
Kód: [Vybrat]
notepad.exe  /etc/ImageMagick-6/policy.xml
Vo WSl2 mozes vyuzivat windowsove programy priamo vo WSL, staci ich pouzit s priponou exe. Alebo pouzi Visual Studio Code, ten ma integraciu a vie pracovat v oboch systemoch sucasne.
Jo, jenom bych raději použil něco jako PSPad - můžete totiž narazit na problém se soubory v UTF-8, ve Windows obecně se používá BOM, zatímco v Linuxu je to spíš výjimka. PSPad umožňuje rozpoznat i nastavit kódování, včetně toho, zda UTF-8 má mít BOM nebo ne.

9
Hardware / Re:Raspberry Pi, video-telefon pro seniory
« kdy: 15. 11. 2020, 10:15:23 »
Přijde mi to jako vynalézání kola. Je to individuální, ale u nás to s ženinou maminkou (83) vyřešil syn: koupil jí telefon (nějaký výprodejový Honor), babička se naučila a už s tím normálně telefonuje, a když je na wifi, tak i videohovory přes whatsapp. Má doma internet (s tím se na notebooku skamarádila už dřív, ačkoliv není moc technický typ).
On je ten mobil poměrně blbuvzdorný, když tam dáte nějaký vhodný launcher a schováte věci, které nejsou potřeba.
Horší je, když se člověku třesou ruce (parkinson nebo třeba dočasně po chemoterapii). Pak je lepší notebook (repas je za pár tisíc), s myší se na ovládací prvky trefuje líp.
LTE USB modem plus datový tarif je IMHO nevhodná cesta, lepší je nějaké normální připojení k internetu.

10
Tak otázka především je, jaká licence (verze) Windows tam byla před tím.
Od verze 8/8.1 je licence vázána na BIOS, ale při čisté instalaci musíte zvolit správnou verzi (pokud to instalátor sám nepozná). Ta se pak už aktivuje sama později.
Pokud tam byly W7, tak někde musí být licenční klíč (nálepka), leckdy po baterkou.
Zase, nainstalujete W10 ve správné verzi (Home/Pro) a licenční číslo z nálepky zadáte až po připojení k internetu, když chce aktivaci. Pokud už byl notebook upgradován na W10, aktivace se provede automaticky (klíč není třeba zadávat).
V každém případě, pokud se instalátor zeptá, musíte zvolit správnou verzi Windows podle toho, co tam bylo před tím.

11
Server / Re:Zbavit se Googlu?
« kdy: 09. 11. 2020, 07:35:04 »
To je furt kolem dokola. Záloha znamená, že data mám minimálně na 2 různých místech. Přesun někam není záloha.
Lidi se dělí na ty, kdo zálohují a ty, kdo ještě nepřišli o data.
V tomto by tedy neměl být problém, jedna kopie NAS doma, druhá Google, případně třetí iCoud/OneDrive nebo něco.
Pod pojmem "zbavit se Googlu" si představím spíš, čím nahradit zbytek ekosystému: kalendáře (sdílené s rodinou), kontakty (sdílené mezi zařízeními) a tak.
Pro osobní použití se dá  použít NextCloud - sdílení kalendářů ale bude třeba trošku problém.
Mimochodem, ty kontakty z Googlu je taky dobré občas zazálohovat - a zálohu uložit samozřejmě jinam, než na Google disk :-)
Při profesním použití pak mail na vlastní doméně, cokoliv jiného je nerozum.

12
No to jo, ale ntfs-3g se při připojování pěkně vzteká (tedy odmítne, povolí pouze r/o). Snad s parametrem --force to připojí s tím, že zahodí neuložené změny (ale ne vždy to vůbec lze udělat).
Pomůže při vypínání (Start->Napájení->Vypnout) držet SHIFT.
Na desktopech v doméně s SSD mám hibernaci vypnutou, tam to k ničemu není, spíš je to zdroj potíží (ztracená síťová spojení).

13
Odstřelil jsem ty 3 chainy z natu a dal tam jen jednu a to:
/ip firewall nat
add action=accept chain=dstnat comment="Accept Pi-Hole Server Traffic" port=\
    80 protocol=tcp src-address=192.168.88.251
a taky to nafachá. Rád bych dal Compala jen do role modemu, ale má silnou wifi a to v obou pásmech naráz. Kdybych mohl na stejné místo dát AP od mikrotiku co to zvládne taky a bude mít LAN na gbit pak ano, ale mám RB760iGS kvůli jeho hardware.

Jedno po druhém.
1) musí chodit přístup na ten web z venku - dokud nechodí, máte blbě buď nastavení Compalu, nebo Mikrotiku, nebo obojí.
2) Pak teprve řešte hair-pin NAT.
3) wifi je otázka cca 2 tisíc za Ubiqity AC Lite (nebo bez Lite o trochu dražší). Můžete ho umístit i na lepší místo, na rozdíl od routeru.
Když tedy tam ten Mikrotik musíte mít - otázka je, proč vlastně. Umí věci, které Compal neumí? No tak ten Compal ale musíte vyřadit (tj. přepnout do bridge mode). Jestli mu nevěříte, tak na něm neprovozujte ani to wifi. A rázem budete v daleko jednodušší situaci, návod na Mikrotik prostě přesně použijete a máte to.

14
No, máte tam dvojitý překlad adres, takže je pěkné, že na Mikrotiku nastavíte hair-pin NAT, a co ten Compal? Má to taky? Vzhledem k pověstné kavlitě firmware Compalu bych si tím nebyl jistý.
Nebylo by lepší ten Compal přepnout do bridge mode a jednoho překladu adres se zbavit?
A jen předpokládám, že ten Apache je dostupný z internetu (tedy, že není problém ještě někde, v nastavení DMZ nebo tak a nelovíte duchy).

15
Nepoužívá FB nějaký vlastní font (nebo alespoň nestandardní)? Mohlo by to být, že tam ten háček je, jen není vidět (je mimo rastr nebo tak něco).
Pokud FB používá nějaký font, který v systému není, prohlížeč použije nějaký náhradní. Jestli to je fontem se dá ověřit: ten "poškozený" text zkopírovat myší a vložit do nějakého textového editoru - budou tam ty háčky, nebo ne?

Stran: [1] 2 3 ... 10