reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - BobTheBuilder

Stran: [1] 2 3 ... 9
1
Není lepší tohle dělat na routeru? Trošku lepší routery (SOHO) VPN server obsahují, stejně tak NAS (Synology, QNAP).
Je pravda, že Asus mívá OpenVPN a PPTP (to druhé fakt není dobrá volba), nastavení (obojího) je ale jednoduché. QNAP (ten mám teď aktuálně) má i L2TP.
Při použití Windows L2TP přes NAT (v případě klienta i serveru) je třeba registry hack, jinak to nefuguje:
Kód: [Vybrat]
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\PolicyAgent]
"AssumeUDPEncapsulationContextOnSendRule"=dword:00000002

2
Distribuce / Re:Windows 10 poškozuje linuxový FS
« kdy: 17. 05. 2020, 20:03:12 »
Mas vypnute fast-boot na windowse 10? Inak si daj windows 10 na osobitne ssd, tam si moze windows robit co chce a nepokazi linuxove particie... (ehm... pokial samozrejme nevydaju nejaky pripeceny update...)
Fast boot znemožní přístup na NFTS z Linuxu (a pokud si přístup vynutí, problémy vzniknou ve Windows).
Dual boot používám běžně na nejednom stroji a žádné potíže z toho  nevznikají, Windows na cizí partition nelezou, leda že by v nich byl měl majitel driver na ExtFS.

3
Sítě / Re:Ethernet kabel do země
« kdy: 10. 05. 2020, 09:11:41 »
Tak ked vydrzal obycajny UTP kabel 15 rokov tak snad specialny outdoor to vydrzi. Trasa bude ciastocne viest aj nad zemou a tam je kriticke UV ziarenie ktore pokial viem dokaze zlikvidovat plast beznych kablov do par rokov.
Pozor, koukám, že jsem to nenapsal, ten drát v zemi byl v chráničce. Asi 40cm pod zemí, ale cestou žádné záhony, jen trávník.

4
Sítě / Re:Ethernet kabel do země
« kdy: 09. 05. 2020, 08:23:12 »
Aky kabel bol pouzity aky?
Někdy 2003 jsem tohle měl přes zahradu k sousedům (něco přes 20m) a byl tam normální UTP drát. Vydrželo to do předloňska, kdy u nás spustili UPC a každý si pořídil vlastní připojení k internetu. Takže 15 let mám ověřeno. Drát zůstal v zemi (nikomu se nechtělo ho vytahovat), takže nevím, v jakém stavu je. A nedylo to moc hluboko, asi 30-40cm pod trávou.

5
Rozsah 192.168.0.100-192.168.88.254?
A jakou masku má rozhraní vnitřní sítě toho Mikrotiku?
Předpokládám, že standardně 192.169.0.0/24 (nebo maska 255.255.255.0). Ovšem síť 192.168.88.0/24 je někde zcela mimo, takže zařízení sice dostane adresu, ale bude těžko komunikovat.
Zkrátka, horní mez toho rozsahu pro DHCP patří 192.168.0.254.
Pokud je to málo adres (154), o čemž v domácích podmínkách pochybuji, můžete na síťovém rozhraní mikrotiku použít rozsah /23 (masku 255.255.254.0) a pro DHCP potom konec rozsahu 192.168.1.254.

6
Hardware / Re:Spokojenost s RPi 4B, 4 GB RAM
« kdy: 09. 04. 2020, 07:52:53 »
To stoji ted tolik? Ja to kupoval za neco malo pres litr. Kazdopadne na ten minecraft server to nestaci.
Když k tomu koupíte i zdroj a krabičku, tak cca 2500.
Kdybych to chtěl použít k nějakému takovému účelu (jako domácí server), tak taky koupím celý kit.

7
Sítě / Re:Pomalé připojení k internetu při uploadu
« kdy: 31. 03. 2020, 06:59:57 »
A ještě jeden dotaz - zrychlení internetu (rychlejší služba, byť stejně asymetrická, řekněme 50 a 5 Mb/s) by, předpokládám, zásekům nepomohlo, jen by byly po kratší dobu (upload by proběhl rychleji)... Nebo se pletu?
Pokud na to máte dost dobré dráty, tak to určitě bude lepší.
Když jsem měl VDSL, tak jsem měl Asus N17U a nakonec jsem ho nechal dělat jen modem/router, všechno ostatní jsem přesunul jinam: DHCP a DNC na Synology, WiFi na dedikovaný AP. To hodně situaci zlepšilo, i když pro přesun DHCP/DNS jsem měl i jiné důvody, např. PXE boot apod.

8
Tohle je jeden z důvodů, proč jsem přešel na Hyper-V. Neřeším, při vypínání systém udělá suspend celého VM. Po startu zase VM obnoví do stavu před vypnutím.
VirtualBox má svá silná místa a jsou důvody, proč ho použít (např. když potřebujete dostat do VM "fyzicky" nějaké USB zařízení), ale na běžné (rutinní) věci ne. Zkrátka VBox nemá podporu provozu "as a service".

9
US jurisdikce nemusí být pro nás vůbec na závadu: když na vás někdo tady bude chtít kleknout, bude mít hodně velký problém dostat něco z Googlu, zatímco na zdejšího provozovatele si došlápne dost snadno.

Představa, že Google nevydá informace státní autoritě z libovolné země EU je opravdu úsměvná. Je to přesně naopak. S Googlem se před EU juridikcí neschováte a k tomu máte jako bonus šmírování ze strany Google (firemní business), šmírování ze strany US government (NSA/PRISM) a automatickou US juridikci podle "CLOUD Act". V případě Evropského providera se zodpovídáte "jen" EU juridikci a chrání vás GDPR, se kterou se amíci pomocí CLOUD act snaží vyjebat.
Možná jsem to nevyjádřil dost přesně. Google i Microsoft data vydá, ale napřed musí zdejší OČTŘ vyúřadovat požadavek a dost možná, že i ten důvod musí být dostatečný podle US jurisdikce. Rozhodně nestačí pofidérní "naši na ně klekli", které neobstojí nakonec ani u našich soudů. Jinými slovy, je to dost velká překážka proti zvůli státní moci, NAŠÍ státní moci.
A platí to i opačně, Microsoft se soudil s US DOJ kvůli datům američana uloženým v Irsku, že je nevydají, protože DOJ má možnost si ta data vyžádat oficiálně z EU. A jim se nechtělo (je to komplikované a ten americký důvod musí být dostatečný důvod i pro EU), tak tlačili na Microsoft, aby se tomu vyhnuli.
Pokud ovšem provádíte něco, co je problematické podle EU i US legislativy (praní špinavých peněz, podpora terorismu, drogy, průmyslová špionáž), tak jistě potřebujete něco zcela soukromého.

10
"Gmail a Outlook jsou zase US jurisdikce s nulovou úrovní soukromí."
Ta nulová úroveň soukromí, to je poněkud úsměvné tvrzení. O rozdílu ve vymahatelnosti práva mezi USA a EU se nedávno dost citelně přesvědčil třeba Volkswagen.
US jurisdikce nemusí být pro nás vůbec na závadu: když na vás někdo tady bude chtít kleknout, bude mít hodně velký problém dostat něco z Googlu, zatímco na zdejšího provozovatele si došlápne dost snadno.
Vlastní řešení má podstatnou vadu: musíte to kompletně udržovat vlastnoručně. Já používám Google přes 15 let a má to své půvaby: služby Google totiž podporuje (kromě desktopového Outlooku) každý, takže mé přechody mezi Androidem, Windows Phone, iOS, Linux a Windows jsou triviální: řeknu, že mám kalendáře u Googlu a mám všechny sdílené kalendáře k dispozici. Totéž pro kontakty (na desktopu obojí přes doplňky v Thunderbirdu).
Záleží samozřejmě na tom, jestli to chcete pro sebe, rodinu a známé, nebo pro firmu nebo pro státní instituci. V tom prvním případě nevidím problém, pokud nehodláte provozovat kriminální aktivity.

11
Hardware / Re:Elektronická podání s USB tokenem
« kdy: 23. 02. 2020, 16:09:36 »
My podléháme povinnosti mí certifikát na kvalifikovaném prostředku a tam je to naprosto v háji: v nabídce jsou v podstatě 2 zařízení, z toho jedno má podporovat i Linux. Skutečnost je ovšem taková, že si to musíte zaplatit a navíc tento prostředek (i ve Windows) vyžaduje PIN při každém i následném použití. Takže má-li odpovědný pracovník podepsat v jedné dávce 100 dokumentů, musí 100x po sobě zadat PIN.
Ale koukám, že už nabízejí jiné modely a o Linuxu není vůbec řeč, takže asi smůla.
Manželka tohle řešila na Macbooku - šéf měl podepisovat (taky Macbook), tak jí to dal, ať to zkusí a nakonec musela potupně jít do Windows.
No ale pokud chcete odevzdat DPFO na EPO2 a přehled o příjmech a výdajích ČSSZ, tak na to stačí datová schránka.

12
Odkladiště / Re:Sken všech veřejných domén
« kdy: 13. 02. 2020, 16:05:51 »
Chtělo by to zmodernizovat GUI :-)

Jinak, jestli se chceš přidat do klubu lidí, co mají lepší vyhledávač než google, tak bych doporučoval navštívit https://hlodac.cz/
Já bych teda začal modernizací data, asi tak tak o 2400 dní, mají tam 19.7.2013. To je asi den, kdy projekt uhynul.

13
Disk na Disk se zobrazenim prubehu(status=progress), vetsi nez vychozi velikost bloku(bs=1M), doplneni bloku nulama kdyz by pri cteni byl error(conf=sync)

Je nejaký rozdiel medzi týmto a použitím  ddrescue ? Mám  disk, čo  neskopírujrm ani ddrescue, toto by ale mohlo pomôcť
Když ten disk nezkopíruje ddrescue, tak nejspíš ani dd s jakýmikoliv parametry.
Může na tom disku být natolik poškozené místo, že při přístupu na ně disk přestane komunikovat - to je pak špatné a řešení (pokud vůbec existuje) není triviální.

14
Pro kopírování disků v nejistém stavu se dá použít ddrescue. Lepší, než si pamatovat řadu parametrů dd, a snaží se u vadných sektorů trochu víc (opakuje s menší velikosti bloku).

15
Windows a jiné systémy / Re:Nelze se připojit na SAMBA disk
« kdy: 28. 01. 2020, 17:10:11 »
A nebylo by lepší začít tím, že samba bude používat (nejlépe i vyžadovat) SMB2 nebo ještě lépe, SMB3?
Protože SMB1 je bezpečnostní malér. Když tedy pomineme to, že SMB jakýkoliv není doporučeno mít přístupný přes internet (na to jsou VPN, ale třeba VPN používáte, to z dotazu není jasné).

Stran: [1] 2 3 ... 9

reklama