Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Patrik Chrz

Stran: 1 [2] 3 4 ... 13
16
Odkladiště / Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« kdy: 24. 03. 2022, 13:00:51 »
Easychange a Akcenta nic neplatí. Fortissimo (devizy.cz) dává 10 euro (a pro tebe z toho žádná výhoda neplyne), ale podmínky jsou celkem složité (https://devizy.cz/pozvanka), tak to asi nestojí za to. Já používám Fortissimo výhradně na platby do Polska, protože má platby v PLN do Polska bez poplatku, takže přestože nemá tak super kurzy jako jiné devizovky, na drobné nákupy na Allegru asi nic lepšího člověk nenajde.

Jsem rád, že jsem pomohl a doufám, že se ti tam bude dařit :).

17
Odkladiště / Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« kdy: 24. 03. 2022, 10:04:33 »
Slabiny Revolutu vidím dvě:
1) member-get-member akce, kdy Revolut vyplácí 300-1500 Kč za 1 uloveného člověka (tuším aktuálně je to cca 1200 Kč). V důsledku toho se v diskusích často setkávám s tím, že ho někteří doporučují "i na zlomenou nohu", jen aby se někdo zaregistroval přes jejich referral. Ať už z nevědomosti nebo úmyslně uvádějí nepřesné, neúplné až úplně lživé údaje. Aktuálně by měl dávat odměny pouze "lovcům", "ulovený" by už za uvedení referralu žádnou odměnu dostat neměl.

2) nemá vždy ve všem jednotný postup. Zejména v AML, tu povolí, dostane pokutu od ECB, tak přitáhne, což vede k tisícovkám zablokovaných účtů, tak zase povolí,.. https://cc.cz/cerny-tyden-revolutu-uspesny-pribeh-fintechoveho-jednorozce-utrpel-nekolik-trhlin/.
Stejně tak různě zavírá a otvírá účty v různých zemích, např. v ČR zavřel účet u Raiffeisenbank - https://www.mesec.cz/clanky/sberny-ucet-revolutu-u-raiffeisenbank-konci-platby-uz-jen-jako-sepa/ a pro platby pak používá různé prostředníky, nejčastěji asi  Vitesse PSP B.V. https://www.mesec.cz/clanky/revolut-je-v-cesku-uz-jako-banka-aml-blokace-uctu-zkusenost/ . Což pak vede k tomu, že nad průběhem platby nemá žádnou kontrolu. Prostředníci posílají platby dávkově, zpravidla jednou či dvakrát týdně, některé týdny ale platba vypadne, takže pak dříve zmíněná prodleva 12 dní není úplně výjímečná, stejně jako poplatek účtovaný českými bankami za příchozí zahraniční platbu v CZK (bohužel v tom není žádný systém, některé banky poplatek účtují vždy, některé někdy ano a jindy ne a některé, zdá se, nikdy. Třeba velmi překvapivé bylo, když poplatky naúčtovala Česká spořitelna, když platba od Vitesse přišla přes rakouskou pobočku Erste, ale naopak jiné české banky tento poplatek za přijetí platby od rakouské Erste nenaúčtovaly).

Do toho se přidávají náhodné blokace účtů, podle toho jak mají interně zrovna nastavený AML systém a člověk pak může i měsíce čekat, než dojde k odblokování a vše řešit přes anglický chat v aplikaci, protože jiný kontakt na společnost není. Na rozdíl od českých devizovek a bank, kde stačí jen pohrozit stížností na ČNB nebo podat návrh k zahájení řízení k finančnímu arbitrovi a hned se věci dají do pohybu, případě jít vyřídit věc osobně do dané instituce. Také jsem se dostal do určitého konfliktu s AML u ČSOB banky (pravda, moje pohyby jsou skutečně extrémní, řada mých transakci "nedává ekonomický smysl", jak mi vyčetla Unicredit https://www.mesec.cz/clanky/unicredit-bank-prohrala-spor-musela-zpetne-vyplatit-bonusy-za-platbu-kartou/ při spolu před finančním arbitrem), ale stačilo přijít na pobočku, doložit doklady a obešlo se to i bez blokace prostředků. A to považuji za zásadní rozdíl, česká banka zpravidla se nejdříve ptá a teprve pak střílí, Revolut odpálí jadernou nálož a pak se teprve řeší, jak to dát do pořádku.

Suma sumárum bych Revolut přirovnal k ohni. V rukou zkušeného zálesáka může zachránit život, ale malým dětem bych asi nedal sirky a neřekl jim "běžte si hrát na seník". Zkrátka Revolut je služba pro technoidy, hračičky a podobné early adopters, ale ještě není zralá pro retail, pro nějakého Pepíka z Horní Dolní. Sám ho ve velmi specifických případech používám, rád testují různé bankovní produkty a různé karty, sleduji kdo dává jaké kurzy - https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=316&p=12402232&style=default, jaké můžu dostat výhody a bonusy, takže bych řekl, že  pro mne je Revolut vhodný. Paradoxně já nejsem moc vhodný klient pro ně, využívám výhody na maximum, ale odmítám za cokoliv platit (tedy žádné premium či metal plány mě neosloví, nechci cestovní pojištění, protože mám lepší k platebním kartám Erste Premier a ČSOB Premium).

Jsem zastáncem toho, že při dlouhodobém pobytu v nějaké zemi by měl člověk využívat místní bankovní produkty, stejně jako místní SIM karty a podobně, protože dříve či později narazí na situaci, kdy to zkrátka bez toho nepůjde (nebo obtížně či nákladně). Snad v každé zemi mají různé místní nestandardy a zvyklosti, QR platby, mobilní platby, národní inkasa,... které se zahraničními kartami, účty či SIM nefungují. Není to ani tak dávno, co na řadě českých eshopů nešlo zaplatit zahraničními kartami, protože tehdy dominantní poskytovatel platebních řešení - Česká spořitelna - se rozhodl, že to neumožní - https://www.penize.cz/platebni-karty/210993-ceska-sporitelna-platit-zahranicni-kartou-zakazuje-se!

Proto eurový účet před odjezdem v ČR ano (pro provizorní fungování, než se v dané zemi pořádně zabydlí a zjistí místní situaci - tedy jaké banky jsou výhodné, jaké služby potřebuje), ale pak založit účet místní, stejně jako si pořídit místní SIM (pak totiž bude potřeba třeba zaplatit za parkování přes speciální SMS s vyšším tarifem a zjistí, že z českého čísla to nebude fungovat).

No a pak vyřešit tu směnu. Doporučovaný Roklen nemám, dle aktuální diskuse na Finexpertu (https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?style=3&f=316&t=1245481&st=0&sk=t&sd=a&start=315) zde došlo ke zhoršení a hlavně zesložitění podmínek. Každopádně uzavření rámcové smlouvy nic nestojí a může se kdykoliv v budoucnu hodit. Doporučuji jich uzavřít víc, jak jsem psal dříve já mám smlouvy s Akcenta, Fortissimo (devizy.cz) a Easychange. Nemám, ale dle recenzí bych doporučil asi i SAB.

18
podle mého názoru je to stejný důvod, proč se vedou pohovory v cizím jazyce. Zkrátka je to poměrně jednoduchý způsob jak i "personalistka" , která včera vylezla ze školy a moc toho neumí "ověří" , že ovládáš to, co bys dle papírových předpokladů ovládat měl.

Aktuálně se účastním různých pohovorů (většinou mimo obor IT) a největší problém vidím v tom dostat se přes "HR" , kteréžto oddělení ale o mé budoucí práci vůbec nic neví a nerozumí ji. Pouze má nějaké "síto" (např. ve formě tabulky se seznamem dovedností), podle kterého mě má buď doporučit nebo nedoporučit k přijetí. Bohužel je spíše výjimkou, že u pohovorů je přítomen někdo, kdo o mé budoucí práci něco ví (ve velkých firmách často ani můj přímý nadřízený o té práci neví dost, co mí kolegové a už vůbec není schopen nějakým obecným rozhovorem zhodnotit mé odborné kvality a když ví, není zapojen do rozhodovacích procesů, nebo alespoň ne na začátku).

Kamarád mi občas vypráví, jak válčí s HR, kdy kandidáty, které si seženou sami, HR neschválí a to, co projde sítem je nepoužitelné.

19
Odkladiště / Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« kdy: 23. 03. 2022, 20:51:17 »


Nevýhoda revolutu že převod peněz na něj a z něj trvá třeba den nebo dva.Když se to blbě sejde, tak trvá i 12 dní - https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?style=6&f=316&t=1239073&st=0&sk=t&sd=a&start=4755

Revolut totiž posílá v dávkách a přes různé prostředníky. Takže se to může zdržet a v některých případech může česká banka i naúčtovat poplatek, když CZK přijdou z Vídně.


Aktuální podmínky Revolutu po změnách např. zde
https://www.mesec.cz/clanky/revolut-meni-od-rijna-2021-podminky-prehled-zmen/

Myslím, že už celkem postrádá smysl, také je potřeba myslet na to, že o víkendech a státních svátcích (nejsem si jist, jestli britských nebo litevských) si účtuje poplatek 0,5 až 2 %, dle měny.

20
Odkladiště / Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« kdy: 23. 03. 2022, 20:41:32 »
V rámci EU jsou ze zákona všechny SEPA platby za cenu místních plateb, tj. kvůli poplatkům se nemusíš bát. Můžeš mít tak účet jak v ČR, tak přímo v bance v zahraničí. Už jsem se ale setkal s tím, že zaměstnavatelé nechtěli zasílat mzdu do zahraničí (přestože pro to neexistuje žádný objektivní důvod), tak tě možná budou tlačit do účtu v dané zemi.
Škoda, že neuvádíš, do jaké země se hodláš stěhovat.

Pokud ti vyhovuje FIO, proč ne. Já tam mám hlavní korunový účet, ale eurový mám u Equa z důvodu, že u FIO je povinný minimální zůstatek, ale je to tuším jen 10 EUR, takže žádná překážka. Navíc Equa nyní pohltí Raifka a kdo ví, co s ní udělá, když si vzpomenu jak "zatočila" s Expandií / eBankou, tak mi trochu vstávají vlasy hrůzou na hlavě, hlavně nejspíše dojde ke změnám čísla účtu (minimálně kódu banky). U obou není poplatek za vedení, u FIO můžeš využívat slovenské pobočky pro výběr EUR v hotovosti na pokladnách.
Výhodou FIO je, že je "československý", tj. s kódem banky 2010 jde o účet stejný, ale když ke stejnému číslu účtu dáš kód 8330, půjde rázem o slovenský účet. Podmínky pro založení účtu se drobně liší dle toho, kde ho založíš, pokud chceš v zahraničí vybírat kartou, měl by mírně výhodněji vycházet účet založený na Slovensku.

Další česká banka, která by mohla být zajímavá, je Creditas, za 10 Kč poplatek umožňuje výběr EUR v hotovosti na pokladnách (v ČR), může se hodit, pokud by např. manželka chtěla vybírat občas eura v hotovosti, např. když by za tebou jela a podobně.

Výhodný kurz nemá žádná banka, Creditas je takový "jednooký mezi slepými králem". Např. nyní nakupuje eura za 24,157, zatímco FIO za 23,96644. Nicméně devizovky jsou na tom lépe, já mám smlouvu se třemi (Akcenta, Fortissimo a Easychange), Easychange v tuto chvíli nakupuje EUR za 24.598 (pozor, mimo pracovní dobu účtuje přirážky, tj. obchody to chce realizovat cca 9-15 h ve všední den).

Moje rada tedy je:
1. otevři si eur účet před odjezdem u nějaké české banky, asi u té, kde máš nyní běžný účet
2. uzavři si smlouvu s nějakou devizovkou, klidně s vícero, ze zahraničí se to bude dělat hůře. Rámcovou smlouvu můžeš mít otevřenou, využít ji nemusíš, ale až budeš potřebovat, budeš rád, že ji máš. Směnu pak uděláš tak, že uzavřeš jednorázový obchod, např. "prodávám 5000 EUR" a pošleš je na jejich účet, oni ti obratem pošlou CZK na tvůj český účet.
3. po příjezdu si v dané zemi otevři místní účet, může se hodit, nikdy nevíš, jestli tam nebudeš chtít zůstat a můžeš se tak dostat např. do úvěrových registrů a pak snáze získat např. hypotéku, v různých zemích mají banky různé výhody, ať už budeš sbírat odměny, míle do bonusových programů, mít vstupy do letištních salonků,... v některých zemích mají různé karetní "trucstandardy" (jako Girocard v Německu, Rakousku a Holandsku, kdy v neturistických oblastech v supermaketu klidně běžnou VISA/Mastercard nezaplatíš, byť se to dost zlepšuje a spíše se to týká malých obchodů, ale třeba i pošty a podobně), takže opět důvod pro to mít místní kartu. Také bankomaty čím dál častěji účtují vlastní poplatek (cca kolem 6 EUR) za výběr zahraniční kartou a obchodníci "nabízejí" (vnucují) DCC (tedy "švindlkurzem" s marží klidně 20 % zaúčtování v měně dle státu registrace karty, tj. v CZK). Tedy i když banka ti nic za výběr z bankomatu nic účtovat nebude, zadarmo ho přesto mít nemusíš, nebo budeš zjišťovat, který bankomat si něco účtuje a který ne. Také se může stát, že některé platební brány nepřijmou zahraniční kartu, na což můžeš pak narazit, když si budeš objednávat něco přes eshop, lístky do kina, a podobně. Zkrátka mít "místní" kartu ti může ušetřit spoustu problémů.

Revolut používám také, ale na zmíněný účel bych ho opravdu nedoporučil. Má dost blbě udělané AML, tak tu a tam blokuje účty a být i několik měsíců bez prostředků a přes chat si dopisovat s klientskou podporou, která na tebe z vysoka ... , to fakt nechceš. Navíc např. v ČR když máš spor s bankou nebo i devizovkou, můžeš se obrátit na finančního arbitra, který je velmi významná autorita, sám mám za sebou 6 vyhraných sporů s českými bankami, o některých jsem psal na Měšci (www.mesec.cz/autori/chrz). U Revolutu se můžeš obrátit tak maximálně na Hlavní nádraží :D.

21
Software / Re:Změna způsobu výběru v GIMPu
« kdy: 23. 12. 2021, 11:22:50 »
Děkuji :D

22
Software / Změna způsobu výběru v GIMPu
« kdy: 22. 12. 2021, 14:09:52 »
Z nějakého důvodu se mi změnil způsob výběru v GIMPu.

Původní, který mi vyhovoval, tvořil 4 úhelník mezi krajními body výběru, typicky mezi levým horním vrcholem (kde jsem výběr začal) a pravým dolním (kde jsem výběr ukončil), tedy já jsem jako by jel po úhlopříčce budoucího čtverce/obdélníku. Nyní tvoří bod výběru střed 4 úhelníku, kolem kterého se "nafukuje" (tedy jako bych začal vybírat uprostřed úhlopříčky). Je to dost otravné, musím pak celý výběr posouvat.
Určitě jsem někde něco přepnul, ale nemůžu přijít na to co.

Snad jsem vysvětlil můj problém pochopitelně :D

23
Hardware / Re:Doporučte plně pasivní notebook
« kdy: 04. 03. 2020, 18:30:30 »
Kdyz k tomu pricvaknes klavesnici, je to notebook, nic naraficovat nemusi, kdyz chce hodne psat doporucuji plnohodnotnou velkou kvalitni bluetooth, chce to spis mensi, vykon ho nezajima, a hlavne, nema to vetrak, je to tissi. Podminky splneny. V dobe kdy ja jsem mu tohle poradil jsem byl jediny kdo mu poradil neco, co splnuje jeho pozadavky.

ok... tak pro zjednoduseni: ehm...
- zminuje ze dost pise a predstava ze bude muset pokazde vyndavat tablet s nekvalitni pricvaklou klavesnici, nebo naraficit tablet a k nemu externi klavesnici...
- sice pise ze vykon moc neresi, ale kdyz mel Core(M) tak prechod na Celeron kdo vi zda by vykon resit nezacal...
- LCD pise ze ma 13.3 a prijde mu ideal ty doporucujes 11.6
- pak chce bezproblemovej chod pod Linuxem a ty pises ze tam bezi Windows (zkousel si na tom aspon USBLive Xubuntu zda to startuje a jak se to chova?)
- dale pise ze ma jit o hlavni stroj, to si jako tablet s externi klavesnici vazne predstavit nedokazu (jako obcasne nouzove reseni samozrejme ano)
Shrnul jsi to dobře :).

Ještě jednou díky všem. Aktuální výkon je naprosto dostačující, ale je pravda, že kdyby byl nižší, mohlo by to začít vadit - hlavně bych si nepomohl. Menší displej by už asi taky vadil (na druhou stranu větší taky nechci, občas s ním cestuji - ostatně proto vypadá (mechanicky) jak vypadá).

Hlavní důvod, proč chci nový stroj je, že ten stávající je už mechanicky v horší kvalitě. Na displeji je tenká fialová čárka (je vidět jen při velmi tmavé scéně na obrazovce) jak jsem na notebook na zemi šlápl, mezi klávesnicí a displejem chybí kousek plastu, konektor napájecího adaptéru vypadává, protože zdířka je už moc "vyčvachtaná",..  no zkrátka chtělo by to nový kus, ale nemyslel jsem tím zrovna downgrade :D. Ale když na trhu není nic, čím bych si pomohl, tak to prostě nechám, dokud bude fungovat a až jednoho dne nenastartuje, tak prostě koupím něco nového a když na trhu nic adekvátního nebude, tak to asi bude muset být nějaký ultrabook s tichým větráčkem, ale zatím k tomuto "extrémnímu řešení" nakloněn nejsem.

Co se psaní týče, tak většinou jsem v posteli, nohy pokrčené, notebook zaklíněn mezi břicho a stehna a píšu (jako třeba nyní), s odpojitelnou klávesnicí bych musel sedět u stolu a to nechci.

24
Hardware / Re:Doporučte plně pasivní notebook
« kdy: 01. 03. 2020, 04:02:04 »
Děkuji všem za rady, vypadá to, že dokud bude žít, zůstanu u stávajícího UX305F a budu doufat, že až se odebere do věčných lovišť, bude na trhu něco, co bude splňovat mé představy, protože z dostupných zařízení bych si moc nepomohl.

S cenou problém není, čekal jsem, že za to dám cca 30 tisíc, pokud bych si polepšil proti současnému stavu, no, není, není.

25
Hardware / Re:Doporučte plně pasivní notebook
« kdy: 29. 02. 2020, 06:39:15 »
Ještě k tomu PineBook Pro -  koukám, že to má ARM procesor, nemám s tím zkušenost - není problém tam instalovat klasické XUbuntu a fungují na něm všechny programy co v XUbuntu, nebo budu muset hledat alternativy?

26
Hardware / Re:Doporučte plně pasivní notebook
« kdy: 29. 02. 2020, 06:36:26 »
Pokud je zvyklý napasivní chlazení, tak větráčky budou vadit hodně.
Bohužel je to tak. Jsem ten typ, co ocení klid, nepoužívám rádio jako kulisu (televizi vůbec nemám), relaxuji při tichu. Zrovna teď mi bručí lednička ve vedlejší místnosti a neskutečně mi to leze na nervy :D
Bohužel Asus už nic takového nedělá. Existuje ten zmíněný MacBook, ale už je starší, případně pak nějaký ARMový Samsung či něco podobného... ještě je možností nějaký rozumný laptop, kde to jde řešit z user space.
Předpokládám, že u obou bude problém s instalací normálního XUbuntu, na který jsem zvyklý, nebo ne?

Každopádně všem zatím děkuji za rady, vůbec mě nenapadlo, že na trhu není takový stroj.

27
Hardware / Re:Doporučte plně pasivní notebook
« kdy: 29. 02. 2020, 06:29:51 »
Jestli to není myšleno jako hlavní stroj, tak zvažte PineBook Pro — na web se podíváte (s kernelem 5.6 už i bez problému full HD youtube :), GIMP taky v pohodě (pokud se vejdete do 4 GB RAM), hry v dosboxu taky. K tomu překvapivě dobrý a jasný IPS Full HD panel, výdrž bez problému přes 10 hodin, 14" hořčíkové tělo. Klávesnice není špičková, ale odezvu má i tak příjemnou. Je tam 64GB eMMC a volné PCIe pro jedno SSD, adaptér na M2 je ale potřeba dokoupit. To všechno za cca 7 tisíc včetně dopravy a bakšiše pro berňák.

Neobsahuje pohyblivou součástku.

K nevýhodám patří teprve přistávající podpora pro GPU (projekt Panfrost) a dost mizerný zvuk vestavěných repráčků, ale v šasi je dostatek místa na případný upgrade. Je to DIY friendly :-)

Koupil jsem to dceři na hraní, má v tom fůru emulátorů starých konzolí, má u toho přes bluetooth xbox controller. Lepší než marketingem prolezlé free to play hry na mobilu...
Děkuji za tip, neznám. Bude to hlavní stroj, ale, jak jsem psal, kromě surfování na Internetu a občasné úpravy foto na počítači nic jiného nedělám - a i kdyby, vždycky to můžu udělat na tom stávajícím (zatím ještě funguje).

Jste z Prahy? (I bych si přijel na nějaké dostupné místo v ČR). Bylo by možné si ten notebook "osahat"? Dá se koupit nebo alespoň vidět v ČR? Odkud to posílají (celkem dost cestuji, že bych si to nechal poslat někam do hotelu).
kdyžtak budu vděčný za kontakt na tielk@gmx.de

28
Hardware / Doporučte plně pasivní notebook
« kdy: 28. 02. 2020, 19:52:47 »
Kdysi jsem si zde v diskusi nechal doporučit plně pasivní notebook, vyhrál to Asus Zenbook UX305F. No, už má hodně za sebou a je otázkou, kdy vypoví službu (uznávám, že jsem kolem něj nechodil po špičkách).
Stavil jsem se dnes v Alze a prý nové Zenbooky už mají větráčky a nic plně pasivního zkrátka není! Fakt? To není na trhu žádný plně pasivní notebook? Tedy asi kromě MacBook Air, vzhledem k tomu, že na notebook stejně chci dát Linux (na tomto používám XUbuntu a nic mě nemotivuje to změnit), přijde mi to zbytečné vydávat tolik peněz - ani nevím, jak aktuálně je snadné Linux na MAC dát.

Poradíte někdo? Nechci žádné pohyblivé součástky, tj. SSD a pasivní chlazení a bezproblémový chod pod Linuxem. Výkon je vedlejší, stejně to používám na surfování, sem tam upravím nějakou fotku v GIMPu a zahraju Warcraft II v Dosboxu :D. Přednost je displej s vyšším jasem (to u současného vidím jako trochu handicap, horší čitelnost při intenzivnějším osvětlení). Velikostně spíše menší (ten aktuální je 13,3" a přijde mi to akorát), stačí FullHD. Bonus navíc je větší výdrž na baterie a solidní klávesnice (docela dost píši).

29
Desktop / Re:Po aktualizaci Ubuntu mi přestal fungovat háček
« kdy: 02. 11. 2019, 07:57:25 »
ď, ť, ň, ö, ä, ü
Ha, nemá :).

Ok, co nyní s tím, bez nutnosti smazat stávajícího a vytvoření nového uživatele?

30
Desktop / Re:Po aktualizaci Ubuntu mi přestal fungovat háček
« kdy: 31. 10. 2019, 17:22:20 »
Ještě jsem zjistil, že mi nefunguje přehláska. Opět jen v Chromiu, ve Firefoxu funguje

Stran: 1 [2] 3 4 ... 13