Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Patrik Chrz

Stran: [1] 2 3 ... 13
1
Distribuce / Re:Jak instalovat Linux bez DVD mechaniky
« kdy: 06. 09. 2022, 08:01:49 »
jak píše kolega - přes USB flashdisk. Jen je potřeba v BIOSu (tedy dnes UEFI) nastavit jak možnost bootování z USB (standardně bývá vypnuto), tak někdy i vypnout secureboot (asi záleží na distribuci).
Notebooky používané ve firmách mají z bezpečnostích důvodů některé změny nastavení v UEFI zablokované/zaheslované.

Zaregistroval jsem i variantu, kdy se linuxová distribuce stáhla jako aplikace, která se spustila ve Windows a dokázala celý počítač přeinstalovat.

Pak jsou tu varianty jako mít Linux vysloveně jako Windows aplikaci nebo v nějakém virtualboxu.

Vždy záleží na tom, jaký je účel.

2
Hardware / Re:Reklamace notebooku
« kdy: 26. 06. 2022, 08:00:49 »
Podle mne je problém v ne úplně kompatibilitě notebooku s Linuxem, což ale asi těžko budeš úspěšně reklamovat, pokud notebook Linux nepodporuje.
Vypadá to, že různé "sleepmody" jsou častým kamenem úrazu, můj notebook se v Linuxu zase neumí ze sleepmodu probudit (jako že vůbec, musím ho dlouhým stisknutím vypínacího tlačítka úplně vypnout a znovu nastartovat).

Bohužel to asi nemá pro tebe rozumné řešení, můžeš zkusit napsat na podporu HP a uvidíš, co ti odpoví, podle mého něco ve stylu "Linux není podporován", ale třeba budeš mít štěstí.

3
Můžu-li posoudit dle recenzí firem, kde jsem pracoval, tak Atmoskop sedí na 100 %. Sám, když jsem psal recenzi, tak chtěli buď potvrzení na mail na firemní doméně, nebo zaslat doklad, že jsem ve firmě pracoval (např. pracovní smlouvu).

4
Software / ABRA GEN - potřebuji radu
« kdy: 13. 06. 2022, 13:59:52 »
Do středy do večera potřebuji něco udělat v ABRA GEN a nějak si neumím poradit. Někdo z Prahy (nebo někde okolí, dojedu si), kdo by byl ochoten poskytnout tak hodinové až dvouhodinové školení? Klidně za úplatu.

5
Jen info, jak to dopadlo, jsem zrovna v Turecku. Na počítači funguje Tor, aplikaci na mobilu se mi nepodařilo rozběhnout. Nicméně stačila ta normální Opera. Standardně na mobilu používám Operu mini, která ale nemá integrované VPN. Takže jsem ještě stáhl klasickou Operu pro Android a v té nastavení je a funguje.
Je to zvláštní, Booking.com při nahlášení z turecké IP adresy se sice spustí, ale nenabízí ubytování v Turecku (v jiných zemích ano), prostě se tváří, jako by ho neměl v nabídce.
No, ne že by těch nabídek mimo velká města bylo mnoho, kombinujeme s otelz.com a dalšími.

6
Díky za rady, něco z toho vyberu. Zatím mi tedy přijde nejjednodušší řešení TOR. Zadarmo a zdá se, že funkční. Jen mě překvapuje, že není běžně dostupné řešení, které využívá možnosti Androidu. Vždyť pro připojení na různé wi-fi taky pro každou wifinu nepoužívám extra aplikaci ale jen vyplním potřebné údaje.

Kdyby někdo měl tip na VPN dle zadání, budu rád.

7
No, moc se mi na to nechce spoléhat. Mám v mobilu Operu mini, zkusil jsem nyní se dostat na jednu ze stránek ze seznamu v ČR zakázaných webů a nefungovalo to. Přes TOR v počítači ale fungovala. V mobilu se připojuji přes stejnou wi-fi jako má počítač. To fakt není žádná veřejně dostupná VPN (jakýkoliv jiný stát, než Turecko, klidně česká), která by fungovala přes vyplnění potřebných údajů v nastavení sítě v Androidu?

Navíc, já bych raději se připojoval přes Booking aplikaci, občas má speciální (levnější) nabídky pro mobilní zařízení.

8
Windows a jiné systémy / Doporučte VPN pro Android do Turecka
« kdy: 05. 05. 2022, 09:40:54 »
Plánujeme výlet do Turecka, kde je takový zajímavý stav. Místní operátoři tam blokují booking.com, i když hotely přes něj lze rezervovat.  Hledám nějakou VPN, ideálně zdarma a pokud by to šlo, tak bez nutnosti instalovat aplikace (nějak se mi nelbí mít na každý prd aplikaci). Líbilo by se mi, kdyby místo instalace aplikace šla nastavit v menu Síť a internet, síť VPN a přidat (tj. vybrat typ serveru PTPP, L2TP, IPSEC...) a případně více a mezi nimi přepínat.

9
Odkladiště / Re:Výhodný výběr dolarů
« kdy: 06. 04. 2022, 18:52:54 »
Hm, tak na eBayi už léta platím Paypalem u většiny prodejců, a když náhodou někdo Paypal nemá, tak europlatba.cz.
a ebay.com nebo ebay.de/at? U "mých" německých/rakouských prodejců bere paypal tak s bídou polovina. Pravdou je, že většinou nekupuji od profesionálních obchodů, ale od soukromých osob (sběratelské předměty)

Já mám "velkou" smlouvu s Easychange (provozuje i podweb europlatba, jehož jsem částečně "duchovním otcem"), ale mám smlouvu i s Akcentou a Fortissimem.

10
Odkladiště / Re:Výhodný výběr dolarů
« kdy: 06. 04. 2022, 14:15:39 »
Ono těch různých platebních systémů je spoustu, kromě nejrozšířenějšího PayPal třeba Skrill (dříve MoneyBookers), můžeme do toho zahrnout i různé kryptoměny, Revolut, Wise, MoneyPolo a bude spoustu dalších o kterých nikdo z nás třeba ani neslyšel.
Všechny ale mají zásadní nedostatek - vyžaduje to "spolupráci" odesilatele a příjemce, tedy aby oba byli členy toho konkrétního systému. A následně "vyvedení" peněz ze systému někdy představuje náklady, tj. nejlepší je situace, pokud peníze v takovém systému přijaté mohu v tomto systému rovnou i utratit ideálně ve stejné měně, aby nedocházelo ke konverzi.

Hodně nakupuji na německé eBay a donedávna tam jiný způsob platby než bankovní převod nepřicházel do úvahy. V rámci Německa a později zemí, které měly jako národní měnu euro, si prodejci s místními kupujícími vystačili (a na přeshraniční házeli bobek), prostě se zaplatilo převodem, pro obě strany to bylo zdarma. Než bylo v prosinci 2019 zákonem českým bankám přikázáno neúčtovat za SEPA platby víc, než za korunové, platil jsem německým prodejcům různě. Nejdříve jsem dával hotovost do obálky a posílal jako doporučený dopis nebo cenné psaní, protože s cenou kolem 100 kč za zásilku to byl zdaleka nejlevnější způsob a od příjemce platby to vyžadovalo minimální součinnost. Pak přišly první devizovky, které mi nabídly SEPA platbu bez poplatku (lepší kurz byl příjemný bonus, ale vzhledem k částkám v řádu často jednotek či desítek eur byla hlavní úspora na poplatku, kdy si banky účtovaly většinou kolem dvou set korun) a takto jsem platil až do toho prosince 2019. Teď občas nakoupím nějaká eura v devizovce, pošlu je na svůj eurový účet a z něj bez poplatku na německé nebo rakouské účty. Někteří prodejci začali akceptovat i PayPal, protože zjistili, že mimo měnovou unii je celkem populární. Ale zaplatit nějakým jiným systémem? No, možná tak jedna ze sta aukcí.

Dalším důvodem, proč prodejci nechtějí akceptovat jiný způsob platby, jsou podvody. Neustále čtou v novinách a vidí v televizi, jak falešní kupující připravili prodejce o peníze schovávajíc se za nový, jiný, jednodušší a bezpečnější platební systém, poslání peněz "na kartu", atd. Nelze se tak divit, že jsou vůči jakýmkoliv novinkám rezervovaní a nechce se jim do nich. Opět to nahrává známému a léty prověřenému PayPalu.

Hodně daleko za PayPalem je pak Revolut, který umožňuje kromě klasického poslání peněz na bankovní účet (což v jiných měnách, než EUR je leckdy zpoplatněno, případně si poplatek za příchozí platbu účtuje banka příjemce, protože Revolut např. i CZK občas posílá z Rakouska, někdy takový převod trvá i 14 dní, protože platební styk v jiných měnách nerealizuje přímo, ale přes různé zprostředkovatele jako např. Vitesse a ti to posílají zpravidla v dávkách 2 krát za týden až 1 krát za 14 dní) i převod mezi jednotlivými uživateli a jak roste počet uživatelů Revolutu, tento způsob celkem začíná fungovat. Pak dlouho, dlouho nic a potom je zbytek. Ano, některé firmy či soukromé osoby používají Wise, některé kryptoměny, s nástupem startupů jako SumUp i drobní prodejci přijímají platební karty (překvapilo mě kolik autorů různých "autorských šperků" a podobného zboží již přijímá platbu platební kartou přes terminál nebo platební bránu).

Hodně záleží i na posílané částce. PayPal byl od začátku koncipován jako mikroplatební systém a v této části je dodnes konkurenceschopný. Na posílání částek v řádech tisíců dolarů nikdy vhodný a výhodný nebyl a při desítkách tisíc stále vede běžný bankovní převod - i bych jiný způsob nepoužíval, přece jen svěřit peníze nějaké nebankovní společnosti a doufat, že je doručí... je to celkem risk.

11
Odkladiště / Re:Výhodný výběr dolarů
« kdy: 06. 04. 2022, 07:14:10 »
Přesně kvůli této vlastnosti (tedy vysoká cena mezibankovních převodů v USA) vznikl PayPal. Firmě zaplatíte platební kartou, ale jak se rozšířila potřeba platby mezi lidmi (prodej zboží na internetových aukcích), bylo potřeba najít universální řešení jak John z Minesoty  může zaplatit Jane z Aljašky a to navíc za drobné zboží (tj. jednotky, desítky dolarů). PayPal má sice procentně celkem krutý poplatek (u obchodní transakce asi 3,5 %), ale u malých plateb to bylo bezkonkurenční.

Co se FIO týče, ano, 0,5 %, min. 75 max 250 Kč je akceptovatelná částka za výběr, ale 10 korun u Creditas (výběr do ekvivalentu 500 000 Kč) je přece jen o hodně zajímavější. A navíc má Creditas o něco lepší kurzy (nicméně stále je lepší měnit přes devizovky - sám mám tři smlouvy - Akcenta, Fortissimo, Easychange. Je možné využít i zahraničních, ale tam člověk nemůže počítat s podporou finančního arbitra, když se něco po.... Já mám asi smůlu, ale s českými bankami jsem vedl již šest sporů před finančním arbitrem a všechny jsem vyhrál :D ).

12
Odkladiště / Re:Vyber dolaru
« kdy: 05. 04. 2022, 09:23:53 »
Bankomat s dolary v CZ – to jsem hodně zvědav. Když už jsem našel bankomat s EUR, dovolil mi vybrat snad jen s DCC (asi 10 % od středu), možná i bez DCC a poplatkem. Nic moc. U USD nečekám, že to bude lepší.
Cizí měny u nás umí jen Euronet a s opravdu brutálním DCC kurzem - klidně 16 %.

Nedělej konverzi měn v bance, použij třeba Roklen - kurzy jsou poměrně výhodné s porovnáním s tím, co nabízí banky. Vybrat USD můžeš třeba u FIO banky na pobočce - je tam nějaký poplatek, ale pokud vybereš velké množství, tak to je pár drobných.
FIO má poplatek za výběr cizí měny 0,5 % z objemu min. 75 Kč max. 250 Kč

13
Odkladiště / Re:Výhodný výběr dolarů
« kdy: 05. 04. 2022, 09:18:08 »
Odpovídal jsem už zde: https://forum.mesec.cz/index.php?topic=12279.msg53455;topicseen&_ga=2.159464957.1137276696.1648971854-1253277716.1643002973#new

Jen rekapitulace - u malé částky se víc vyplatí převod na CZK u Wise, převod do ČR a nákup v nějaké výhodné směnárně (nepíšeš odkud jsi, v Praze bych pár tipů měl).

U větší poslat do banky, která má vedení USD účtu zdarma a možnost výběru na pokladně za rozumných podmínek, doporučil bych Creditas s výběrem EUR a USD za 10 korun (při ekvivalentu do 500 000 Kč). Ovšem je potřeba počítat s poplatky za přeshraniční převod, což bude několik set korun.

14
Studium a uplatnění / Re:Práce IT Admina
« kdy: 30. 03. 2022, 15:14:14 »
Kamarád, který tuhle práci dělal, mi říkal, že si jí vybral právě proto, aby nemusel (moc) makat.

Strašně záleží firma od firmy. Ono IT oddělení je vůbec takové zvláštní, to dobré od toho špatného se (na rozdíl třeba od obchodního oddělení) pozná tak, že většinu dne tam lidi nic nedělají, protože v tom zbytku se starají o to, aby vše fungovalo. Naopak v tom špatném neustále hasí nějaký průšvih. Výše zmíněný kamarád si spoustu činností zautomatizova, že vše fungovalo téměř bez jeho zásahu a tak skutečně většinu dne nic nedělal.

Sám jsem v IT oddělení pracoval, byť jsem měl na starosti velmi úzký segment dané práce, měl jsem na starosti pokladny na prodejnách. Intenzivní práce byla jen první hodinu ráno, kdy jsem z logů zjišťoval, zda na jednotlivých prodejnách došlo k noční aktualizaci pokladem a stažení dat a když ne, úkoloval jsem vzdálený server, aby se o spojení pokusil znovu. Zbylých 7 hodin jsem většinou čekal, jestli se někdo z prodejen neozve, že jim něco nefunguje, abych to vyřešil (ať už vzdáleným připojením, radou, osobní návštěvou nebo posláním smluvní firmy na místo). Pak nárazovky, jak otevírání nových prodejen, objednávání nového HW a jeho instalace na místě. Kolega řešil v podstatě to samé, ale pro centrálu, kdy studoval logy z AS/400 a staral se o jeho aktualizace + aktualizace Win na jednotlivých stanicích. Suma sumárum jsme tam byli ve třech a málokdy jsme pracovali víc, než 3 hodiny denně (kolega pro centrálu víc, než my).

Byl jsem ale i v pobočce zahraniční firmy se 100 zaměstnanci, kde měli pocit, že živit IT Admina na plný úvazek se nevyplatí (krom toho ani moc neplatili) a tak se tam "na vedlejšák" o IT starali 2 lidi vedle své běžné kancelářské práce a dle toho to vypadalo. Na vše se čekalo, než pomůžou ze zahraniční centrály, takže tam často lidi půl dne seděli a čekali, než se k tomu v Německu dostanou. Místní "taky IŤáci" tak maximálně stěhovali počítače a vydávali nové myši a klávesnice :), což jsem 2 týdny dělal s nima na brigádu s příslibem stálého místa, než se rozhodli, že jsem pro ně moc drahý :D.

15
Tady se něco takového řešilo:
https://www.podnikatel.cz/clanky/co-delat-s-tim-kdyz-se-vam-na-pozici-programatora-hlasi-uklizecka/

BTW:
Vybavilo se mi, v jedné firmě byly v čekárně zavřené láhve s minerálkou a kdo požádal sekretářku o otvírák, aby se mohl napít, měl plus.
Nebo třeba kdo se propracoval až do kanclu s managerem, manager mu nabídnul cigaretu, ten co popel odklepával na koberec měl plus před tím kdo požádal o popelník, protože se nebude zatěžovat problémy co jsou pod jeho úroveň.

Asi bych tam neměl šanci - na otevření minerálky bych použil otevírák na kapesním noži co ho s sebou nosím - tedy pokud by mi ten nůž nezabavil vrátný hned u vchodu jako nebezpečnou zbraň.
A jsem nekuřák.


Tohle mi přijde jako docela hloupé, taky bych asi neprošel. Třeba zrovna taky proto, že jsem nekuřák a i kdybych byl, nejsem prase, abych klepal popel na koberec.
Pokud má takovou zkoušku majitel firmy, budiž, je to jeho firma, jeho rozhodnutí. Někde jsem četl o zkoužce Henryho Forda. Kandidáty na ředitele zval do restaurace na oběd. Ti, kteří sáhli po slánce dříve, než jídlo ochutnali, vyloučil.

Blbé je, když takové představy projektují do kandidátů personalisté. Třeba u kamaráda v práci měla jedna personalistka oblíbenou zkoušku "proč je víko od kanálu kulaté" a ty, kteří neodpověděli "aby ho nikdo nemohl do toho kanálu hodit" nedoporučila dál. Krom toho, že to je nesmysl (už dávnou nejsou víka od kanálů jen kulatá a i hranaté jde udělat tak, aby tam nešlo hodit), tak to vůbec nemělo nic společného s vykonávanou činností.

Stran: [1] 2 3 ... 13