10
« kdy: 06. 04. 2022, 14:15:39 »
Ono těch různých platebních systémů je spoustu, kromě nejrozšířenějšího PayPal třeba Skrill (dříve MoneyBookers), můžeme do toho zahrnout i různé kryptoměny, Revolut, Wise, MoneyPolo a bude spoustu dalších o kterých nikdo z nás třeba ani neslyšel.
Všechny ale mají zásadní nedostatek - vyžaduje to "spolupráci" odesilatele a příjemce, tedy aby oba byli členy toho konkrétního systému. A následně "vyvedení" peněz ze systému někdy představuje náklady, tj. nejlepší je situace, pokud peníze v takovém systému přijaté mohu v tomto systému rovnou i utratit ideálně ve stejné měně, aby nedocházelo ke konverzi.
Hodně nakupuji na německé eBay a donedávna tam jiný způsob platby než bankovní převod nepřicházel do úvahy. V rámci Německa a později zemí, které měly jako národní měnu euro, si prodejci s místními kupujícími vystačili (a na přeshraniční házeli bobek), prostě se zaplatilo převodem, pro obě strany to bylo zdarma. Než bylo v prosinci 2019 zákonem českým bankám přikázáno neúčtovat za SEPA platby víc, než za korunové, platil jsem německým prodejcům různě. Nejdříve jsem dával hotovost do obálky a posílal jako doporučený dopis nebo cenné psaní, protože s cenou kolem 100 kč za zásilku to byl zdaleka nejlevnější způsob a od příjemce platby to vyžadovalo minimální součinnost. Pak přišly první devizovky, které mi nabídly SEPA platbu bez poplatku (lepší kurz byl příjemný bonus, ale vzhledem k částkám v řádu často jednotek či desítek eur byla hlavní úspora na poplatku, kdy si banky účtovaly většinou kolem dvou set korun) a takto jsem platil až do toho prosince 2019. Teď občas nakoupím nějaká eura v devizovce, pošlu je na svůj eurový účet a z něj bez poplatku na německé nebo rakouské účty. Někteří prodejci začali akceptovat i PayPal, protože zjistili, že mimo měnovou unii je celkem populární. Ale zaplatit nějakým jiným systémem? No, možná tak jedna ze sta aukcí.
Dalším důvodem, proč prodejci nechtějí akceptovat jiný způsob platby, jsou podvody. Neustále čtou v novinách a vidí v televizi, jak falešní kupující připravili prodejce o peníze schovávajíc se za nový, jiný, jednodušší a bezpečnější platební systém, poslání peněz "na kartu", atd. Nelze se tak divit, že jsou vůči jakýmkoliv novinkám rezervovaní a nechce se jim do nich. Opět to nahrává známému a léty prověřenému PayPalu.
Hodně daleko za PayPalem je pak Revolut, který umožňuje kromě klasického poslání peněz na bankovní účet (což v jiných měnách, než EUR je leckdy zpoplatněno, případně si poplatek za příchozí platbu účtuje banka příjemce, protože Revolut např. i CZK občas posílá z Rakouska, někdy takový převod trvá i 14 dní, protože platební styk v jiných měnách nerealizuje přímo, ale přes různé zprostředkovatele jako např. Vitesse a ti to posílají zpravidla v dávkách 2 krát za týden až 1 krát za 14 dní) i převod mezi jednotlivými uživateli a jak roste počet uživatelů Revolutu, tento způsob celkem začíná fungovat. Pak dlouho, dlouho nic a potom je zbytek. Ano, některé firmy či soukromé osoby používají Wise, některé kryptoměny, s nástupem startupů jako SumUp i drobní prodejci přijímají platební karty (překvapilo mě kolik autorů různých "autorských šperků" a podobného zboží již přijímá platbu platební kartou přes terminál nebo platební bránu).
Hodně záleží i na posílané částce. PayPal byl od začátku koncipován jako mikroplatební systém a v této části je dodnes konkurenceschopný. Na posílání částek v řádech tisíců dolarů nikdy vhodný a výhodný nebyl a při desítkách tisíc stále vede běžný bankovní převod - i bych jiný způsob nepoužíval, přece jen svěřit peníze nějaké nebankovní společnosti a doufat, že je doručí... je to celkem risk.