Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ladislav Zitka

Stran: 1 ... 8 9 [10] 11 12
136
Dobrý den.

Dám Vám feedback kombinovaný z obou stran. Sám si najímám lidi a vysvětlím svůj názor, proč si myslím, že pokládáte tyto otázky. Jestli je to off topic, tak to prosím ignorujte.

Jako zaměstnavatel hodnotím dvě stránky uchazeče: odbornou - tedy to, co už umí, má vytrénováno. A pak osobnostní část, která ho může předurčovat nebo naopak vylučovat ze seniorních pozic. Někdy je programátor taková špička, že si může dovolit být skoro až autista, protože svoje osobnostní nevýhody překryje odborností. Jindy je to přesný opak - potkám skvěle komponovaného uchazeče, ale narazím na odborné limity, které už nepůjde překonat.

A co tedy? zamestnate autistu nebo jeho opak?

137
nemyslim si to ... zil jsem v peti statech na zapad od cz

138
Pokud chces brat programovani nekdy vubec trochu vazne, tak zapomen na klasicke jazyky, a nech se inspirovat prirodou, napis diplomovou praci o programovani bunek:
http://news.mit.edu/2016/programming-language-living-cells-bacteria-0331

Ted jsem to zrovna zminoval v jinem prispevku a pokud se chces nechat vizualne inspirovat, tak doporucuju:
https://www.youtube.com/watch?v=WFCvkkDSfIU

Tohle by mohla byt hardcore diplomovka. Vzdyt i robota vytvarime k obrazu svemu, jak nas vytvoril zas neko jiny predtim :-)

139
Vývoj / Re:Dedicnost OOP + biologia
« kdy: 23. 11. 2017, 00:14:59 »
Presne tak, obecne prijimane fakty mozna nemaji s realitou nic spolecneho a mozna je to tak, jak pisete :-) Ja vzdycky miluju lidi, kteri pouzivaji slovo nesmysl. Coz nekdy vypada, jako ze to rozhodne neni a nemuze byt pravda. Nicmene to pouze znamena, ze to dotycnemu nedava smysl. Ale je to jako kdybych se presunul napr. do roku 1830 a nekde prohlasil, ze ty dve zeny, co si kupuji ovoce na trhu by mely zalozit rodinu a mit svatbu, protoze to vypada, ze spolu budou stastne... lide by koukali, co to je za nesmysl. Nase predstavivost a prijimani toho, co vidime nas silne ovlivnuje -> omezuje

Ale zpatky, za me ze Vzdelani dedi Ucitel, ze ktereho dedi Organismus, ze ktereho dedi Matematika, ze ktere dedi Zamestnanec :-)

Nechceli by ste ist do politiky? Argumentacne kiksy vam idu vyborne :)

Urcite ne, uz jsem do nejakeho svinstva i tak namoceny, a v politice bych byl uz po krk, ja sam zastavam asi trochu ultimatni nazor, ze pokud se nenaucime vladnout kazdy sami sobe a pouzivat svou moc, tak se nikam nepohneme, coz neni uplne politicky mainstream dnesni doby :-))) takze bych byl zrejme pokladan za magora, nebo extremistu, nebo bych poslouchal, co to placam za nesmysly, ze?

Naopak tohle nema moc spolecneho s politikou (resp. ma, jelikoz je to dalsi inkarnace nejake vlny v realite), ale spise s psychologii vnimani reality, coz je zase fundamentalne cista matematika, jen objevovana na urovni lidskeho chovani. Podobnou funkcni inkarnaci lze pozorovat pri programovani bunek pomoci DNA a RNA:
https://www.youtube.com/watch?v=WFCvkkDSfIU

Co tim chci jen chabe naznacit je,(jelikoz realita je primo sokovy zasah vsemu, co nam prijde smysluplne, staci odhrnout i jemny zavoj, ale mimo scope teto diskuze) ze programovani ve forme v jake ho zname, jsme take zdedili, chapete, bavime se tu napr. o dedicnosti, ale ja jsem nevymyslel OOP, my replikujeme naturalni procesy reality viz napr. ty bunky. Vznikaji nove jazyky, ruzne perspectivy z OOP (ktere mimochodem neni zas tak OOP :-) -> opet jina diskuze), funckcional apod., ale moc se nezabyvame podstatou programovani na base levelu. Celkem zajimavy pro me zasadne inovatorsky pristup a hlavne uz nejak pouzitelny pochazi od Jetbrains ve forme MPS:
https://www.jetbrains.com/mps/

Chtel jsem rict spis to, ze co znamena symbol dnes, neznamenal vcera, a nebude znamenat zitra, ackoli se symbol nemeni, meni se perspectiva jeho pozorovani, to ma ultimatni dopad na to, co je dnes pokladano za nesmysl nebo jakoukoli i nejvetsi hovadinu se s nejvetsi pravdepodobnosti bude zitra (obrazne) pokladat za nejlepsi reseni a vice versa.

Out-of-topic: Zrovna vcera jsem na skoleni architektury datovych integraci kolegum (vetsinou specialisti na silno proudy, delame bezpecnostni analyzy transportu elektriny v regionu EU, tj. kdyz v nemecku nefouka vitr, jak jim to tam napumpovat z okolnich zemi), tak jsem jim vysvetloval ze programovani se nelisi zadnym zpusobem od rizeni elektriny pres ruzne komplexni nekompatibilni gridy. Zacal jsem ukazkou pumpovani elektriny pres ruzne gridy, naslene jsem to analogicky vykresil k systemu vodnich nadrzi a prehrad (protoze elektrina je nejblize chovanim podobna chovani vody), a z vodniho diagramu jsem presel do systemu datovych integraci.

Vysvetlil jsem jim(snazil) se, ze je jedno, jestli je clovek uklizec, matematik, elektrikar, sekretarka, tak in general jsme vsichni specialisti na stejne operacni aspekty reality. Jenze napr. uklizec si vymysli svuj system uklizeni a tim se odrezava od ostatnich, kteri uz tomu nerozumi, a kazdy dela to same jako uklizec. Kazdy vytvarime kaskady novych jazyku kontinualne (nebavim se o cestine, anglictine, nebo jave, perlu), jde o kaskady jazyku reality. Velmi vymluvne jsou tyto struktury vizualne znazorneny diky napr. mandlebrotu ve 3d, kdy kazda nova vetev muze byt vnimana jako novou jazykovou kaskadou...

Takze v takove malinke kosticce jsem chtel upresnit, jak o tom uvazuji :-)))

Pokud bych byl uplne uprimny opet zpet k uvodnimu prikladu, tak bych jako vysledek me uvahy znazornil, ze muze dedit kazdy od kazdeho, plus se mohou objekty spojovat a vytvare komplexnejsi struktury, ktere staky daji dedit :-))) no jdu spat uz dneska

140
Vývoj / Re:Jak se neztratit ve vlastním kódu?
« kdy: 22. 11. 2017, 22:00:36 »
Prostě je IDE jeden z řady nástrojů a technik, co programátor používá, aby dosáhnul nějakých výsledků. Že to neumíš je tvůj problém, ne problém IDE.

Problém je v tom, že uživatelé IDE ho považují za "silver bullet", který vyřeší problémy s architekturou aplikace. Nevyřeší, pouze je zamaskuje a zašmodrchá. Proč nepoužít čtyřnásobnou dědičnost, když to IDE umožňuje? Vůbec je netrápí, že to nemá logiku a aplikaci to činí nepřehlednou. Výsledkem jsou polofunkční aplikace, které pak musím po nich opravovat.

Ano, testy mi sice nepomuzou k tomu, abych se v kodu neztratil a udrzel nejakou stabni kulturu, ale jasne, souhlasim. Exituji napr. EvoSuite nebo randoop jako generatory unit testu, ale ani v kombinaci nepokryjou vice nez ~60% funkcionality.

Take doporucuju se kouknout na AspectJ, typicky pres to resim genericke logovani a error handling, takze tim nezasiras kod, ale aktivujes to typicky pres anotace, nebo bez anotaci enforcujes vsude. AOP je uz posledni dobou spise out hlavne v high performance java architekturach a spis se to resi pres. tzv "event middlewary"

Dalsi toolou pro zprehledneni kodu je urcite Lombok - zadny get/set, zadny konstruktory, zadny equeal, gethash, apod. Lombok dogenerovava kod on background, ale v *.java souboru ho nevidis, dynamicky generuje boiler-plate.


141
Vývoj / Re:Jak se neztratit ve vlastním kódu?
« kdy: 22. 11. 2017, 20:45:07 »
Doporucuji opustit Vim a pouzivat poradne IDE  8)
Naprasit a ať se s tím popere IDE za mě. Chce se mi plakat.

Ale houby - pouzivat vyhod IDE k tomu, aby byl kod co nejlepsi.

No jo, ale kdo to dělá? IDE klidně připustí, že třída Controller je třeba potomkem třídy Config. Od takových a podobných hovadin nás ani IDE nezachrání.

1. SonarQube - tuna checku out-of-the box a muzes si psat svoje
2. Muzes si vytvorit nejaky project archetype jako sablonu
3. Muzes pouzit sablony - ja jsem to pouzival na generovani completni generovani plne funkcnich REST API nad entitama - FreeMarker, nebo low-level -> JavaPoet na githubu
4. Muzes si napsat vlastni quality checking parsovanim zdrojovyho kodu -> javaparser na githubu
apod.

142
Vývoj / Re:Tip na návrh aplikace
« kdy: 22. 11. 2017, 19:19:06 »
Nebo syncthing, ja to pouzivam pro synchronizaci 3 masinek, abych mel na vsem stejny data. Ale pro tvuj pripad asi nejlepsi SFTP server a Filezilla/Winscp (klient) a hotovo

143
Vývoj / Re:Validace Jsonu pomocí schématu
« kdy: 22. 11. 2017, 18:43:04 »
Nebo si muzes nadefinovat klasicky XML schema a validovat s nim JSON... nevim, v cem to pises, ale v Jave to neni problem

144
Vývoj / Re:Rapsberry Pi: Embedded touchscreen GUI
« kdy: 22. 11. 2017, 18:37:27 »
No nevim, ja delam jenom jedno oknovou aplikaci, ktera zobrazuje stav zarizeni a IO v Java Swing, premejslim, ze bych to zkusil zkompilovat pomoci stareho GCJ do nativniho kodu, ale predpokladam, ze to nebude nijak pomale.

145
Vývoj / Re:Stromové struktury a tridici algoritmy
« kdy: 22. 11. 2017, 18:30:41 »
Ja se pamatuju, jak se uz na zakladni skole deti skatulkovali (ne zamerne), ze nekomu jdou jazyky, nekomu matematika, nekomu kresleni. Ja uz jako malej jsem tohle nechapal (me slo teda vsechno vzdycky samo :-) ), kdyz jsem pak zacal vstrebavat i vyssi matematiku tak mi to hrozne prislo lito, ze je exprese toho jazyka takova nudna nudna, plus jsem si zacal uvedomovat  ze spousta lidi, kteri se primo napr. matematice nevenuji, jsou daleko lepsi matematici, nez ti, kteri se za ne oznacuji oznacuji. Rozdil je v tom, ze pro exprese vyuzivaji svuj vlastni jazyk, at uz ve forme hudby nebo kresleni, tance, apod. a vytvareji super komplexni a krasne algoritmy. Uvedomil jsem si, ze to neni matematikou samotnou, ale jeji nudnou reprezentaci, coz je bohuzel neco, co jsme uz v nasi dobe zdedili a nejsme dostatecne creativni na tom neco menit -> ale ne vsichni, hehe.

Chci tim rict, ze jsi jako organismus prirozeny super tridici system :-), kazdopadne urcite doporucuju se zaborit do vsech tridicich algoritmu, vsechny maji svoji vnitrni krasu, hehe. Ktera ale bez predstavivosti neni videt. Pokud ti takova predstavivost chybi, tak mrkni sem:
https://imgur.com/gallery/voutF

Ja jsem se k tomuhle vratil, protoze jsme ted zrovna resili, jakym zpusobem visualizovat proces uceni modelu neuronove site, a opet jsme stali pred tim, ze ukazovat nejake postupy z algebry a diskret managerum a businesakum je o hovne a prave tenhle link viz vyse byl takovou inspiraci, jak na to. Proste sice o tom nic zdanlive nevis, ale kouknes se na male video a je z tebe razem expert.

PS: Sort agoritmy jsou krasna hra, tak si s tim pohrej, je dobry vedet, jak to funguje pod kapotou ruznejch enginu, ktery zpracovavaj data

146
Vývoj / Re:Dedicnost OOP + biologia
« kdy: 22. 11. 2017, 18:07:08 »
Zajímavá představa, že Matematika porodí Učitele, nebo že se Člověk narodí jako Zaměstnanec..

Presne tak, obecne prijimane fakty mozna nemaji s realitou nic spolecneho a mozna je to tak, jak pisete :-) Ja vzdycky miluju lidi, kteri pouzivaji slovo nesmysl. Coz nekdy vypada, jako ze to rozhodne neni a nemuze byt pravda. Nicmene to pouze znamena, ze to dotycnemu nedava smysl. Ale je to jako kdybych se presunul napr. do roku 1830 a nekde prohlasil, ze ty dve zeny, co si kupuji ovoce na trhu by mely zalozit rodinu a mit svatbu, protoze to vypada, ze spolu budou stastne... lide by koukali, co to je za nesmysl. Nase predstavivost a prijimani toho, co vidime nas silne ovlivnuje -> omezuje

Ale zpatky, za me ze Vzdelani dedi Ucitel, ze ktereho dedi Organismus, ze ktereho dedi Matematika, ze ktere dedi Zamestnanec :-)

147
Vývoj / Re:Jak se neztratit ve vlastním kódu?
« kdy: 22. 11. 2017, 17:53:07 »
Ja pouzivam IntelliJ Idea, ale prevazne se hrabu v Java, Scala nebo node.js. Taky uz jsem stal pred podobnym problemem, kterej ale neprichazi ve chvili tvoreni, to mam vsechno v hlave, ale az kdyz se k tomu mam po par mesicich vratit a treba delat upravy. Pak se ptam, kdo tohle kurva psal :-)))

Ja si na vsechno pisu i minimalisticky knihovny, nebo projekt rozdelim do maven modulu. Kazdopadne celkove mi to pripada, ze si stavim lego kosticky (kdyz jsem byl malej, tak u nas byla cenove dostupna Cheva, tu jsem miloval) a pak z nich nekde slozim vetsi celky, atd. Koncept lega je pri psani kodu uplne stejnej a funguje vytecne.

148
Jak prosim resite centralni logovani pod windows + linux + netflow?  My pro Linux + Net Flow pouzivame logoavani do ELK a je to fakt pekny ikdyz relativne narocny na HW -na to ze je to "jen logovani". S ohledem na GDPR  se nas klienti ptaji na logovani  do Windows. Pouzivate nekdo nejaky centralni logovani pro Win ci mate nejakou alternativu pro ELK?

Co je na tom presne narocny na hardware, sber a parsovani logu a upload logu, nebo post analyticky procesy?

Ja delam ted na spise objemove malem projektu v microservice architekture, vse loguju pres log4j2 primo do elastiku, pro sber dat ze systemovych logu (vse na Linuxu) pouzivam syslog-ng a opet pres server primo do elasticu. Takze v tomto pripade zadny logstash a kafka clustery nepotrebuju.

Ale napr. v pripade sberu dat ze sitovych zarizeni pro real-time bezpecnostni analyzu(intrusion detection system pro nemeckou banku) uz elastic nebyl option (1000+ sitovych zarizeni po celym svete), takze se to stavelo na hadoop filesystemu, kafka spark streaming, apod. Ale tady neslo o vykon, nebo hardware, ale jednoduse o to, ze elastic neni databaze ale search engine, a data, ktery do nej pumpujes, zejmena v nejakem complexnejsim clusteru, se ti muzou jednoduse ztratit :-), coz je ale taky duvod, proc je tak rychlej na druhou stranu
Urcite uz zde probehlo spousta vylepseni a stabilizaci, ale posud sam
https://www.elastic.co/guide/en/elasticsearch/resiliency/current/index.html

Kdyz za mnou prijde nejaky clovek a rekne mi, ze jde stavet highly secure system nad elasticem, tak ho bohuzel uz povazuju predem za idiota, kterej vubec nevi co dela. Ukazal jsem jim 30 cases (vetsina uz nejak zafixovana), kdy proste dojde ke ztrate dat, ale oni tomu nemohli vubec uverit :-))) a proste jeste nekolik mesicu jim trvalo, nez pochopili, ze elastic je super rychla weapon, ale nema nic spolecnyho s durable storem, ackoli se elastic snazi.... nemluvim o use cases, ktery jeste nebyly odhaleny...

Urcite bych se kouknul na InfluxDB, ma velmi dobrou kompresi dat. V pripade elastic searche bych take organizoval indexy jako casove partitions v databazi, elastic ma curator, takze ve svem zivem clusteru budes mit jen indexy dat za obdobi, ktere te zajima, vsechy ostatni vyexportuj, zalohuj (pokud to smernice definuji) a v zivem clusteru je znic. Takto se da velmi dobre organizovat zatez. Dalsi vec je optimalizace dotazu do elastiku, nejak ho limituj, aby neprohledaval vsechny indexy apod. ale spise definuj dynamicky indexy pro scope pri tezbe informaci.

Z pohledu limitu dat pro analyzu, to same plati pro sber. At uz pouzijes flume, nebo logstash, tak si tam odfiltruj data, ktera te doopravdy zajimaji, pokud musis drzet vsechna log data stejne, tak je presmeruj do nejakeho archivu mimo ELK cluster, tj. nezasirej si cluster bordelem k nicemu.

Urcite by me zajimaly vysledky tveho postupu v konkretnim pripade.

149
Sítě / Re:Centralni logovani windows + linux + netflow GDPR
« kdy: 18. 11. 2017, 16:36:04 »
Inac Elastic ma podporu windows logu:
https://www.elastic.co/downloads/beats/winlogbeat

150
Distribuce / Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« kdy: 18. 11. 2017, 16:30:07 »
No, ja si k raspberry jeste jdu objednat i bud odroid nebo rock, zrovna koukam na jejich specifikace..:-)

Stran: 1 ... 8 9 [10] 11 12