Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ge Bu

Stran: 1 [2] 3 4
16
Hardware / Re:Router pro OpenWRT
« kdy: 14. 08. 2020, 18:03:49 »
Originální software s USB (2.0):
* nepodporuje exFAT, který používám na flashkách (to by mi tolik nevadilo),
* podporuje pouze SMB1, které je ve Win10 z bezpečnostních důvodů vypnuté.
Takže by mne zajímaly tyto dvě věci.

USB2 Vs SMB1? takze ti jde o to zda lze pres SMB2 na USB share? USBFlash tam mam jen pro extroot, ale Sambu muzu zkusit...

17
Hardware / Re:Router pro OpenWRT
« kdy: 14. 08. 2020, 11:51:15 »
Aha, díky za info. Raději si pročtu informace.
O zapnutí SMB1 vím, ale píšou, že důvod vypnutí je bezpečnostní.

Nějak mlhavě si vzpomínám, že s alternativním firmware nefunguje HW NAT, ale je SW, což CPU příliš nezvládá.
SMB1 lze ve Win 10 normálně zapnout, běžně se takto připojují starší NAS a bezpečnost úplně v pohodě.

18
Hardware / Re:Router pro OpenWRT
« kdy: 14. 08. 2020, 11:49:34 »
Díky za odpověď.
Upgrade se mi zdá zbytečná investice.

Funguje vše spolehlivě - pozor na verzi, ale můžeš přidat USB storage
V dnešní době bych ale upgradnul na Archer C7

19
Hardware / Re:Router pro OpenWRT
« kdy: 14. 08. 2020, 10:36:23 »
Ahojte,
nemáte někdo OpenWRT vyzkoušené na TP-Link TL-WR1043ND https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd? Hlavně mne zajímá podpora USB (2.0), protože v origiálním firmware je pouze podpora SMB1, kterou MS ve Win10 vypnul z bezpečnostních důvodů.

20
Hardware / Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« kdy: 22. 04. 2020, 10:28:45 »
Pokud by stačil jen hovor, tak VoIP třeba Odorik.cz: dá se k tomu přes bránu připojit i klasický telefon a babička se nemusí nic učit. Odorik umí i videohovory, ale na to už je potřeba počítač.

21
Software / Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« kdy: 01. 03. 2020, 12:26:38 »
Ano, z tohoto důvodů přecházíme z Eagle na KiCad. Pořád nějaké změny. Už jsme jednou přešli z PADSu, který se také po několika fúzích stal součástí velkého balíku, na jednoduchý Eagle. Jsme škola a tak nám velký balík všeho možného nevyhovuje. Eagle změnil před nějakou dobou formát a tím začaly problémy, protože nám nová verze nešla všude nainstalovat a donutila nás k migraci na Win10 - zrovna na Linuxu problém nebyl. KiCad mezi tím dospěl. Dobře se nám učí.
Vzhledem k tomu, že 90% práce je učit návrh PCB, tak moc import neřešíme. Žáci to kreslí znovu podle předloh. Čeká nás import našich knihoven, ale jen schémat ne pouzder.

Bohužel Autodesk může kdykoliv změnit svůj licenční model (neustále utahuje šrouby, s tržním podílem si to snadno může dovolit). Chci mít u nich jen nezbytně nutné věci, což by PCB být nemuselo, volný kicad je v pohodě (narozdíl od FreeCADu). Nevíš, jak dobře funguje konverze projektu z eaglu do kicadu? Nerad bych pak přišel o PCBs, kdyby free subskripci ukončili úplně. S modely toho moc nevymyslím, použitelnou volnou alternativu prostě neznám.

22
Software / Re:3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« kdy: 27. 02. 2020, 22:53:01 »
Proč děláš PCB v KiCadu, když součástí Fusion je Eagle?

DPS v Kicadu, rozměry/montážní díry/pozice konektorů jsem vzal z kicadu, model desky se všemi konektory ve fusionu byl za pár hodin hotový.

23
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 06. 02. 2020, 18:03:25 »
Ahoj, pár dotazů.
Kolik bylo gympláků, kteří během studia bastlili (programovali)? Víc mě zajímají ti bastlíři. Máš informace, jak se k tomu dostali? Jestli dobře počítám, tak jsi maturoval v roce 2010, je tak?
Jak mohou gympláci dohnat průmyslováky v prvním ročníku, když tam skoro nejsou odborné předměty?
U nás to bylo tak, že v prváku se ukázalo, jak mezi gymplákama tak mezi průmyslovákama "kdo na to má". Dal jsem do uvozovek, protože tím myslím všechno možné např. to, že někteří prostě nedali to, že se nemusí průběžně učit jako na střední nebo je to nebavilo nebo nedali matiku. Ale to byla úplně jiná doba, na FEL se hlásilo 3x tolik než brali, kdežto dneska už jsou přijati i žáci 2. ročníku střední školy.

Jsem už skoro pátým rokem absolventem VUT FEKT a vypozoroval jsem toto:
-gympláci se neztratili na trhu práce a patří většinou k těm nejlepším, pokud během gymplu bastlili/programovali
-průmyslováci většinou usnou v prvních ročníku na vavřínech, kde je gympláci doženou
-vždy záleželo na píli a přirozeném intelektu (život není fér, smiřte se s tím)

24
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 06. 02. 2020, 08:49:18 »
Já Ti to neberu. On píše, že chce elektro ne IT.
Já bych IT nedělal za nic. Prostě mě to vůbec nebaví.
Doma bych dělat nechtěl a služebek mám plné zuby.
Jsem reagoval na to, že jedině na jazykovce se člověk naučí jazyk.

Ge Bu: no tak toho strašně lituji, že teď v IT dělám pro mezinárodní firmu se služebkami po světě, prací z domova, s možností postupu a případně práce kdekoliv na světě, přičemž jsem mohl dělat elektro Hellu Mohelnice ;)

Člověče prober se, neměl by taky dělat kariéru ve FoxConnu v Číně?

25
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 05. 02. 2020, 22:44:49 »
Na rozdíl od IT je samostudium elektra velmi obtížné. Hlavně kvůli vybavení. Pár takových lidí znám a všichni měli svou vlastní dost vybavenou dílnu a většinou tam hrál roli nějaký zkušený člověk: otec apod., který dal základy.
Soused chodil na gympl a pak dělal VUT a jednou mi říkal, to co ses Ty učil ve škole jsem já honil po škole samostudiem a s otcem :). Má výborné přírodovědné vzdělání např. biologii a je užitečné, ale v práci vyvíjí elektro.

Upřímně, mého času na průmyslovce lituji, byly to protrpěné 4 roky úplně zbytečně, látka velmi těžká, naprosto nesouvisející s IT, v praxi nevyužitelná - vývoj elektro se dnes dělá spíše v Asii, u nás má možná větší smysl učňák na elektrikáře než navrhování PCB, a učitelé strašní, totální odpad, někteří i smrděli.

Zpětně bych na průmyslovku nešel, a vybral bych si třeba ekonomku a IT se učil na vlastní pěst. Možná, dneska bych úplně nejvíc přednost dal jazykovému gymplu, protože ty jazyky je opravdu jediná smysluplná věc.

Jako je to jen můj osobní názor, že jde pouze o to nejsnadněji získat oficiální papír, a volný čas využít k samostudiu, které člověku opravdu dá mnohem více.

26
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 05. 02. 2020, 22:27:52 »
Toto zní, jakoby na prumce nebyla angličtina. To je úplný nesmysl. Normálně se učí a maturuje se z ní. Kolik tomu dáš tak dobře se to naučíš. Jen celková level je trochu níže na gymplu a tak se dá procházet i s horšími znalostmi. S angličtinou ze školy je možné bez problémů číst texty, porozumění videu je otázka naposlouchání v řádu měsíců. Aktivní angličtina už je horší. Bez znalosti odbornosti je, ale porozumnění odbornému textu i v mateřském (natož cizím) jazyce problém. Běžný překladatel není schopen odborný text přeložit. Párkrát jsem to viděl a Google Translator je lepší. Jednou mi dali po profi překladateli text opravit. Moje angličtina byla základní, ale text byl naštěstí jednoduchý. Jeho překlad se musel vyhodit a muselo se to přeložit znovu. On mu totiž text v angličtině nedával smysl a tak mu nevadilo, že nedával smysl ani v češtině :). Na prumkách se dnes používají odborné výrazy z angličtiny např. odstup signál šum - signal to noise ratio apod.


hele, já tu jazykovku za sebou mám (pomaturitní), a pracovat pro mezinárodní firmu, když člověk umí plynně anglicky je vždy mnohem lepší než pracovat pro českou firmu. Upřímně řečeno, v AJ je dostupné ohromné množství velmi kvalitních tutoriálů, literatury, kurzů, de fakto za pár korun, ne-li zdarma, ta úroveň studijních materiálů dostupných v AJ je úplně jiný level než dostupnost věcí v ČR.

Nehledě na to, že ty jazyky, ač mi nikdy nešly, tak studovat jazyky je mnohem větší pohoda než studovat techniku + samozřejmě holky, normálnější lidi + normálnější učitelé.

Co se týká vývoje elektroniky v ČR, tak jako pár lidí se tu tím zabývá, ale platově si myslím, že je na tom líp programátor nebo člověk v IT. Vím, že před lety nabízelo dobré prachy Honeywell v Brně, ale opět, byl to programátor mikrokontrolérů. Nehledě na to, že to uplatnění je prostě užší.

Problém technických škol spatřuji v tom, že české školství nedokáže zaplatit schopné lidi, není schopné financovat laby atd. Když člověk učí na střední za 40k, tak v komerci by vydělal 80k, a ano já vím ty keci poslání, atd... ale realita z mé zkušenosti je taková, že učí lidé, co se v praxi moc neuchytili, ti zbylí maj rodiny, hypotéky a velmi brzo jim dojde že státní školství pro ně není cesta.

27
Studium a uplatnění / Re:Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 05. 02. 2020, 22:04:03 »
S konkrétní prumkou v Praze Ti neporadím. Mám drobnou zkušenost jen s Panskou. Více méně příspěvěk píšu, protože tady padají nesmysly.
Ale pokud Tě baví elektronika, tak rozhodně na prumku běž. Ty 4 roky zkušeností je už velmi obtížné dohnat. Na západ od  nás na systém "všeobecné vzdělání až do 18 let" těžce doplácejí. Elektroniku je potřeba si osahat a čím dřív se začne tím lépe. Se sportem se taky nezačíná ve 20 letech. Na střední se musí víc pracovat se selským rozumem a věci si osahat. Na vysoké se všechno hrne hlavně přes matiku, ale už není tolik času si to osahat.
Kvalitní prumka má matematiku srovnatelnou s gymplem, protože matika se dost používá v odborných předmětech. Co je určitě na prumce slabší bude jazyk, ale zase bude záležet škola od školy.
Elektronika se u nás navrhuje viz např. ON Semiconductor v Rožnově a v Brně, Honeywell (vývoj myslím v Brně), Hella Mohelnice, Racom Nové město, URC System v Držovicích (prostředky radiového boje), celá řada firem v Pardubicích,...
Pokud by Tě bavilo IT, tak to už je na zváženou.
Mimochodem, stejně kulový víš, co budeš potřebovat. Taky mě nenapadlo, že budu mluvit rusky každý den.

28
Odkladiště / Re:VoIP správně?
« kdy: 27. 07. 2017, 13:15:12 »
VoIP u českých operátorů používám minimálně 11 let, kdy jsem si založil účet u 802. Před 8 lety jsem přešel na Odorik a 802 postupně opouštím z důvodu ceny a poskytovaných služeb. Jediná výhoda 802 je dobrá cena na Ukrajinu.
Ale i tak používám 802 přes účet u Odoriku.
Aktuálně stojí přenesení čísla k Odoriku 900 Kč: http://www.odorik.cz/w/cenik_doplnkovych_sluzeb a ještě jsem se k přenesení nedokopal (mám u 802 původní pevné číslo od Telekomu, které odpovídá místu bydliště v řadě s okolními linkami).

29
Windows a jiné systémy / Re:Jaký antivirus používáte?
« kdy: 01. 06. 2017, 22:43:16 »
Panda antivirus - snad jediný, co byl zdarma pro neziskovky. Jestli je pořád to nevím.
Je cloudový - neaktualizuje se po startu.

30
Sítě / Re:IPv6 tunel roce 2016 bez veřejné IPv4
« kdy: 07. 09. 2016, 09:46:37 »
Gogo6 taky.

Sixxs je mrtvý....

Stran: 1 [2] 3 4