Když má najetých 10 000 hodin, tak to už může být na některý kus disku i docela dost. Zkus stáhnout utilitu
http://www.seagate.com/support/downloads/seatools/ a po záloze dat nabootuj z jiného média a přejeď volbou....už si to nepamatuji, ale udělá pouze zero fill, ale nikoliv low level format jak se do dneška traduje. Nemá smysl spouštět testy, neboť bych řekl, že to spustí stejnou utilitu ve FW disku jako linux. Ale už tyto operace půjdou.
To mi připomíná, že na disketě mám u souseda utilitu ještě na Maxtora, co ho má ale 12 let a ta disk postavila na nohy prováděním zápisů bez ztráty dat a jede 10 let bez vadných sektorů, takže si ji musím stáhnout z diskety, dokud mu ta jeho plečka jede. Ale u tebe tomu nedávám šanci. Není kam přemapovat, jedině snad, že by byly vadné sektory pospolu a možná by si disk ještě dal říct, aby se vyhl této oblasti za cenu snížení kapacity, jestli tyto modely to ještě umí.
Pokud to dáš na operační systém, z kterého Tux blinká, tak použij HD Tune a to zobrazí jak a kde máš rozložené vadné sektory. Pokud jsou pospolu, tak je řešení znovu rozdělit disk a tyto vadné sektory mít v oddílu, který se nebude používat. Ale zas je otázka, jestli u nových disků sektory fyzicky leží tak, jak se zobrazí na monitoru a dopočítal by ses čísel sektorů, kde poškozená oblast leží.
Já ti nevím Růžo....má to dneska cenu vůbec nějak řešit, plýtvat časem a silami při cenách disků a ještě si nechat hryzat za krkem kdy zdechne? Tak před 20ti lety jo, při tehdejších cenách a kupní síle. Když jde o cenu, tak ho nahradíš nějakým 500GB za 1 300,- kreditů.