Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomáš Crhonek

Stran: 1 ... 15 16 [17]
241
Odkladiště / Re: Prakticke vyuzitie iSCSI?
« kdy: 16. 03. 2011, 21:22:18 »
Takze ne sdilet soubory, ale samotnej disk

Ještě k tomu sdílení, tohle už pochopitelně záleží na systému souborů. Ty běžně používané (ext, ntfs) sdílet nelze, ale třeba takový vmfs na vmware esx už sdílení podporuje, takže můžete připojit jedno diskové pole k několika esx serverům, všechny potom vidí všechno.

242
Odkladiště / Re: Prakticke vyuzitie iSCSI?
« kdy: 16. 03. 2011, 21:19:34 »
Opravdu dela? Jestli jo, tak to je pohoda, ja jsem myslel, ze tam je nejaka velka rezie...

Ano. Má to menší režii než síťové sdílení (samba). Navíc se to cachuje jak na straně targetu (serveru), tak u iniciátoru (klienta, který to považuje za obyčejný disk se svým nativním fs), takže to umí být opravdu rychlé.

Nějaké zkušenosti / použití z domácího provozu jsem kdysi sepsal zde: http://www.iprint.sk/dva-mesice-se-ssd/

243
Odkladiště / Re: Prakticke vyuzitie iSCSI?
« kdy: 16. 03. 2011, 21:05:26 »
To je jednoduché, iSCSI je SCSI over Internet. Použití to má všude tam, kde byste dřív použil SCSI zařízení (připojené na sběrnici). Dnes totéž můžete připojit protokolem TCP/IP, tedy storage může být za routery, případně ve zcela jiné serverovně.

Asi se ptáte na použítí doma. I tam to má velké výhody. Domácí server vám může poskytovat velké pole disků, které máte připojeno jako klasický disk ve vašem OS (kde tak nemusíte mít tolik hluščných disků) a naformátováno na nativní FS. Takhle to například používám pro připojení velkého oddílu exporovaného z linuxového serveru do windows a naformátováno na NTFS.

Co se týče rychlosti, na gigabitu to samozřejmně jede pouze 100MB/s což už dneska překoná kdejaký HDD. Občas se používá i bonding několika síťovek pro zvýšení rychlosti.

244
Odkladiště / Re: Proč nebude DPH 17.499999?
« kdy: 11. 03. 2011, 10:42:26 »
Dovolil jsem si otevřít takové mírně offtopic téma. Vede mne k němu, že spatřuji v návrhu DPH, kde je desetina komplikace, které potkají pár vývojářů. Já osobně jsem tedy neočekával, že by daň mohla být někdy necelé číslo. Tedy vláda mi tímto rozhodnutím přidá trochu práce (není to moc, ale i to málo bude někdo muset zaplatit). I pro čtení to je méně pohodlné - informace o hodnotě DPH již nejsou jeden či dva znaky, ale čtyři...

Vidíte v desetině v DPH také problémy?

Osobně v tom nevidím žádný problém, vzhledem k tomu, že se na finanční operace používají datové typy jako http://www.postgresql.org/docs/9.0/interactive/datatype-numeric.html#DATATYPE-NUMERIC-DECIMAL a jejich ekvivalenty v programovacích jazycích. Program je na zpracování desetiných čísel připraven, DB taky.

245
Zdravim,
  shanim se po jednoduchem reseni postovniho serveru (zatim nic konkretniho, mozna Postfix?), ktery bude mit moznost nastavit pri prijeti mejlu nejaky trigger, ktery provede skript - jde mi o vytazeni tela mejlu a jeho ulozeni do relacni databaze. Pouziva nekdo neco takoveho?

Diky!

Trigger nepoužívám, ale nad maildirem se dá napsat jednoduchý skript, který projde emaily (co email to jeden soubor) a pak s ním udělá co potřebuješ, třeba i vloží do DB.

Pokud bys chtěl mít kompletně všechno v DB, mrkni se na projekt DBMail http://www.dbmail.org/

246
Software / Re: programy windows
« kdy: 01. 03. 2011, 14:41:02 »
Zdravim, zkousim prejit na linux (Ubuntu), ale zatim si nechama i Windowsy, protoze mi chybi nektere dost dulezite programy, ktere jsem zvykly pouzivat. Chybi mi treba poradny klient na ICQ, jsem zvykly pouzivat Mirandu. Stejne tak jsem nenasel zadnou poradnou alternativu k Total Commanderu, Pinacle a Photoshopu. Existuji nejake alternativy?

Co vás vede k přechodu na Linux, když máte zakoupené tak drahé a specializované programy jako Photoshop? Neberte to jako rýpnutí, opravdu mě to zajímá.

Nejlepší alternativa k TC je asi Krusader, případně textový mc, IM klientů je mnoho. Místo Photoshopu asi nebudete chtít používat GIMP, ale lepší editor asi není. Ještě můžete zkusit Photoshop přes wine.

Sám používám oba OS, Linux na domácím serveru a Windows na desktopu (kde mám zakoupený mimo jiné pro mě nenahraditelný LightRoom) a na tom desktopu mám trvale puštěného ssh klienta na server. Používám služeb obou OS současně, což mi poskytuje mnoho výhod.

247
Hardware / Re: Myš z ktorej by nebolelo zápestie
« kdy: 03. 02. 2011, 14:15:02 »
Z vlastní zkušenosti vím, že se to jinou myší úplně nevyřeší. Je potřeba rukama hýbat také jinak, než jen 8h dělat centimetrové pohyby myši (mě pomohlo mačkání tvrdšího molitanového míčku). A také nemít zápěstí položené na studeném stole. Jinak přijdou záněty šlach a tou rukou pak nepohne několik týdnů.

248
Odkladiště / Re: Co si myslíte o anonymním BitTorrentu?
« kdy: 20. 01. 2011, 12:54:03 »
Odpověď je jednoduchá: kdo chce kam...

Jinak to ani nemohlo dopadnout. Je tady (tím myslím u nás v ČR) cenzura internetu z hlediska obsahu. Tedy kompletní obsah informací, které si lidé chtějí mezi sebou předávat, lze najít už jen prostřednictvím anonymizačních služeb. Proto existuje Tor, I2P apod. Dříve to bylo jen pro uživatele v totalitních režimech, dnes už to musíme používat také (ano, vím, ne všichni ISP cenzurují, ale ti ostatní mají povinnost půl roku skladovat logy, což také není ok).

Pokud se ještě blokují porty z důvodů, do kterého žádnému ISP vůbec nic není, tak je logické, že se proti tomu lidé budou bránit.

Takže já tuto technologii sice nevidím rád (byl bych pro otevřený necenzurovaný internet), ale chápu její smysl a schvaluji použití.

249
Server / Re: Jak smazat deset milionů adresářů?
« kdy: 11. 01. 2011, 14:55:32 »
Co znamená "nehorázně padat"? Co je v logu? Nedošly inode? (df -i). Ano, killnout nejde, protože ten proces čeká na disk. Ale to nevadí, on to prostě časem smaže.

Tu velikost jsem nepsal ani tak z důvodu vyčerpání místa, ale jako vysvětlení, co znamená údaj velikost u složky. Je to velikost metadat daného adresářového záznamu.

Roobertek: Na to jsem si pak skusil udelat podobny skript, vpodstate shodny s vytvarecim, akorat misto mkdir slozka/test-$i tam mam rm -r slozka/test-$i. Nechal jsem ho bezet par hodin, ale i po par hodinach mela slozka porad stejnou velikost (nezmenila se ani o bajt).

Tohle je docela dobrý nápad jak to kontrolovaně vymazat. +1 Velikost té složky se nezmění. To až při fsck. To, co si FS jednou naalokuje pro metadata obvykle nevrací (nemá důvod). Z tohoto chování mi plyne, že tam používáte ext FS a zřejmě tedy ext4. Takže potom ať správce pustí fsck s parametrem -D. Optimalizuje to adresáře.

250
Server / Re: Jak smazat deset milionů adresářů?
« kdy: 11. 01. 2011, 14:45:26 »
Nepomohol by find?
Tiež občas riešim vymazávanie veľa súborov alebo zložiek a stáva sa mi, že unlink a rm napíšu po dlhšej dobe, že je zoznam príliš dlhý.
Ale find -exec to robí postupne - prehľadáva a keď niečo nájde, vykoná príkaz, ktorý chcem. Čiže sa nestáva, že by bol dlhý zoznam, keďže to robí postupne po jednom.

find -exec ti pusti rm na každou nalezenou položku zvlášť. To není moc efektivní pro tolik položek. Je lepší použít find .... -print0 | xargs -0 <prikaz>

251
Server / Re: Jak smazat deset milionů adresářů?
« kdy: 11. 01. 2011, 14:43:09 »
Nejdriv jsem nevedel co, ale kdyz jsem si tu danou slozku nalistoval pres dir -l, zobrazilo se mi, ze ty slozky co jsem vytvarel maji dohromady okolo 90MB, coz mi prijde jako nesmysl, takze v tom bude asi neco jineho.

Není to nesmysl. Data té složky (tedy jméno a další metadata položek v té složce) mají 90MB.

Na prikaz rm -r slozka/ se konzole zasekne a kdyz spustim dalsi, tak v vypisu programu pres ps aux se zobrazi prikaz rm -r. Killnout nejde (nezobrazi to nic, pokracuje). Pote jsem zkusil vylistovat vsechhny slozky co tam jsou pres dir, opet se zasekne.

Co znamená zasekne? Spadne to, ohlásí nějakou chybu, nebo prostě běží a nejde to kilnout, protože je ten proces v D a IOWait? Tohle poběží velmi, velmi dlouho. Pokud je jich tam opravdu 10milionů, může mazání běžet klidně déle, než vytváření. Víte, jaký je tam systém souborů (správce to bude vědět)? Pokud ext3, tak ten má limit 32tisíc podsložek, což by se mělo smazat hned.

252
Software / Re: Nalezení duplicitních souborů
« kdy: 04. 10. 2010, 18:15:43 »
Používám fdupes (pro vymazání daných souborů) a hardlink pro úsporu místa se zachováním "duplicitních" souborů (přetvořením na hardlinky).

253
Software / Re: Jak dělat nejlepší mp3?
« kdy: 25. 08. 2010, 13:29:35 »
Ahoj všichni, přemýšlím o tom, jak je asi nejlepší dělat mp3. Vždycky jsem používal lame, ale dělal jsem 192 VBR a teď bych rád měl něco lepšího. Jaké parametry jsou podle vás nejrozumnější na kvalitu a na nejlepší poměr kvalita/velikost? Rozhodně chci mp3, všechna moje zařízení (autorádio, kapesní přehrávač, telefon) umějí právě mp3. Díky za radu.

lame --preset insane

Lepší MP3 získáš jen těžko. Píšeš, že nechceš nic jiného, ale i tak doporučím FLAC.

254
Software / Re: Chcete http:// v adresním řádku?
« kdy: 14. 05. 2010, 19:05:08 »
No ja jsem rad ze to konecne nekoho napadlo. Stejne zadna lama nevi proc to tam je a akorat je to plete. Takze urcite zrusit. Nevite jak to zrusit ve firefoxu?

Aha, takže místo poučení laika co to je a jaký je rozdíl mezi http a https a co si má pohlídat, se to raději přestane ukazovat. Super nápad.  :'(

255
Problém to dělá ve FF a odhlašuje se to nejspíše na všech II stránkách (zaznamenáno na root, lupa). V Opeře přihlášení funguje a neodhlašuje je se.

Stran: 1 ... 15 16 [17]