Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - mhi

Stran: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 34
361
* FIlozoficky, která adresa je správná (první) a která ta "druhá navíc"?

Spravne jsou vsechny, tak jako pocitac muze mit treba 10 sitovek a 10 MAC adres, i to AP jich ma (/muze mit) vic.

Teoreticky si muzu udelat zarizeni s jednim fyzickym rozhranim a na nem mit 10 "virtualnich" MAC adres, stale to bude chodit.

ad arp mgmt: Spatne jsem se vyjadril, myslel jsem tim arp table management. Dulezite je, aby protistrana umela dorucit IP ramec se spravnou (=patrici cilovemu zarizeni) MAC adresou na 802.11 vrstve. Samozrejme by bylo hezke, kdyby ty MAC byly vzdy ty "nejblizsi" (nebo jine, ktere se nam libi/hodi), ale v praxi tomu tak nebyva.

Myslim, ze kdyz AP prenastavite z bridge do routeru, dost veci se zmeni.

362
Nejsem expert na 802.11, ale chvili jsem si hral na relativne nizke urovni s ESP32, taky jsem se nestacil divit mnoha vecem.

Ty ruzne MAC jsou podle meho nazoru dany tim kde/jak vstupuje ramec do zpracovani, technicky je to asi jedno kde je jaka adresa, dulezite je, ze chodi spravene management ARP paketu. Klienti asociovani k AP pokud se nepletu vzdy komunikuji skrze toto AP, nikoliv naprimo - proto je tam ta druha(treti) MAC adresa.

Pokud jde o scanovani kanalu, mam POCIT, ze nektere 802.11 obvody maji vice radii, nektere ale jen jedno a tak kdyz hledaji sit tak na chvili prehodi tx/rx kanal na jiny a rychle se vrati zpet na ten kanal kde jsou asociovani k AP.

363
Studium a uplatnění / Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« kdy: 11. 04. 2020, 01:11:47 »
Chvili jsem premyslel o tom delat nejakou 'zajimavou niche' vs. 'lopatu v Jave' (web developera, databazistu, doplnte cokoliv co bylo nejakou dobu IN).
A jak to nakonec dopadlo, můžu-li se ptát?

Cela historie je o dost slozitejsi, nicmene skoncil jsem u neceho, co mne bavi, da se tam pouzit kreativita ("problem solving" je moje silna stranka), daji se tam pouzit mimo jine i ty veci z embedded vc. HDLka.

Mam v hlave par projektu, ktere bych delal radsi nez to co delam ted, ale ty by mne asi neuzivily, resp. byl by to moc velky risk jestli to vyjde.

Treba aktualne  jako hobby uzce souvisejici s praci budu pokracovat po zime ve vyvoji ridici jednotky spalovaciho motoru na motorku (resp. skutr), chci si na tom vyzkouset nejake napady.

364
Studium a uplatnění / Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« kdy: 10. 04. 2020, 13:20:54 »
Chvili jsem premyslel o tom delat nejakou 'zajimavou niche' vs. 'lopatu v Jave' (web developera, databazistu, doplnte cokoliv co bylo nejakou dobu IN).

Prvni vec je otazka "trvanlivosti" atraktivity druhe mnoziny, podle meho nazoru co je zajimave ted' muze byt za 5 let uplne out, trh se dost vyviji.

Druha vec je atraktivita, jestli bych opravdu chtel delat dalsich 20 let cinnost bez vetsi invence. A tady muze jit i o embedded vyvoj, proste cely zivot programovat jednoduche aplikace typu nacti par hodnot ADC a podle toho nastav vystupy (ano, takovi lide taky jsou). Nebo se muzu venovat necemu tezce okrajovemu, kde to embedded je vlastne nutnost, ale moje hlavni pridana hodnota je v nejake kreativni cinnosti, treba vymysleni ruznych algoritmu. Vezmeme treba zde diskusi o plicnich ventilatorech, clovek muze z nejakych neprimych hodnot urcit pocatky expirace/aspirace apod., vetsinu volneho casu mu pak v hlave vrta "jak to udelat", projektem doslova zije, dostane se navic treba do nemocnic typu IKEM, ma pocit smysluplnosti sve prace, atd.

A pak je treti bod, to je tedy muj pocit, ze lide co tvori neco unikatniho se dostanou snadno k podobnym lidem. Nemusi jit jen o spolupraci na projektu, ale ciste jen "povidani" po e-mailu (protoze i ten druhy ma osobni zajem a obetuje tomu spoustu sveho casu). Povidani je spatny termin, protoze to jsou z me zkusenosti velmi plodne diskuse a diky moji malosti jsem obvykle travil vetsinu casu jen snahou pochopit jake vsechny myslenky pisatel do e-mailu schoval (bylo to jako studovat skripta z mat. analyzy).

365
Studium a uplatnění / Re:FPGA
« kdy: 09. 04. 2020, 12:39:40 »
Jsou tu minimalne dalsi 2 lide, kteri neco takoveho delaji. Ja jen tak "pricmrndavam", na "velkem" FPGA jsem nepostavil zadny komercni produkt, ty jsou jen na tech malych (kvuli cene, je to vzdy kombinace se SoC).

Ja osobne bych si vyzkousel ruzne veci a pak se snazil v zivote delat to, co mne bavi a na co mam talent. Neresil bych ted' vubec 'co je in', veci se muzou snadno zmenit (za doby mych zacatku byly 'in' databaze, kdo je dneska chce delat?). Schopnost delat HDLko znamena umet hromadu dalsich veci a nemel bych strach, ze se clovek ztrati. Navic kdyz ma clovek talent, tak je to dobra zabava, prirovnal bych to jako k lusteni krizovky.

K teto praci je nutne umet i elektroniku, pouze s "informatikou" si clovek nevystaci.

Pokud jde o penize urcite existuji oba protipoly HDLka: lide, kteri na okraji sahaji po kazde zakazce kde se muzou uplatnit, i lide, kteri delaji opravdu zajimave veci za velke penize.

366
Hardware / Re:DYI Plicní ventilátor
« kdy: 07. 04. 2020, 13:56:26 »
Moc hezky jste to shrnul. Vlastne je to skoro vsechno podstatne co bylo v tom videu co nekdo linkoval nahore. Podstatna je jeste jedna vec, clovek s COVID ma obvykle poskozene plicni sklipky (alveoly), proto nemuze dychat. Pokud do cloveka zacnete tlacit vzduch "na silu", tak mu poskodite pretlakem i ten zbytek a je konecna. Je to uplne jina situace nez zachrana zivota po zraneni, kde lze kratkodobe pouzit vlastne cokoliv co dovnitr tlaci vzduch (z toho take plynou myslenky zapojit vice lidi na jeden ventilator, apod - oni to vyzkouseli prave u lidi po nejake prestrelce).

Jednou jsem zazil po nekolik dni silnou dusnost a projevovalo se mi to tak, ze jsem mohl udelat nadech i vydech, nicmene stejne jsem se dusil. Obcas jsem vykaslal velmi ridkou tekutinu (doslova jsem mel pocit, ze to ve mne u kaslani bubla). Navic to dychani bylo hrozne unavne, predstava ze mne nekdo napoji v takovem stavu na stroj ktery se se mnou jeste bude pretlacovat mne desi. Po par dnech jsem to uz psychicky nedal a jelo se do nemocnice. Hrozny zazitek.

367
Hardware / Re:USB kabel pro kameru na CNC
« kdy: 06. 04. 2020, 13:58:45 »
Doplnim, ze kamera je jedna z nejlevnejsich (asi VGA), tzn. USB2.0, kabelu tam bude tak 3-4m. Po cat5 jsem USB nikdy netahal, nicmene mam pocit, ze vsechny cat5 co jsem videl jsou urceny pro pevne (resp. nepohyblive) ulozeni.

Na elektro v tech CNC pouzivam automotive kabely, ty se osvedcily zatim nejvic, mozna by USBcko mohlo chodit po nejakem kroucenem automotive paru (co se pouziva napr. na CAN-BUS, senzory kol, atd.). Nicmene i tak bych byl radsi za nejake hotove zakoupitelne reseni (tzn. kabel s koncovkami).

Mam nejake USB maleA-C "silikonove" kabely, ale uvnitr jsou uplne obycejne tenounke vodice, jen je to navlecene do silikonove buzirky.

368
Hardware / USB kabel pro kameru na CNC
« kdy: 06. 04. 2020, 02:33:27 »
Resili jste nekdo pripojeni USB kamery na CNC stroji? Jde mi o kvalitu kabelu, resp. jak to cele realizovat, aby kabel odolal mechanickemu namahani (nekonecne ohybani, vedeni v energ. retezu, je to vetsi efrezka a ne pidi 3D tiskarna, kde by asi prezil navolno i obyc kabel). Pri pokusech s original kabelem i telem kamery jsem kabel uspesne znicil, v planu je vytisknout lepsi telo kamery lepe vyhovujici mym pozadavkum hlavne na upevneni a pripadny posun + pripajet USB konektor, na snazsi vymenu v pripade poskozeni kamery sponou/prachem apod.

369
Odkladiště / Re:3D tisk v době Coronavirové
« kdy: 31. 03. 2020, 20:38:55 »
Tisknu respiratory. Resp. "dusitka" jak nekdo reagoval na muj druhy linkovany post :-).

https://www.rozpad.cz/viewtopic.php?p=209037#p209037
https://www.rozpad.cz/viewtopic.php?p=210521#p210521

370
Hardware / Re:DYI Plicní ventilátor
« kdy: 29. 03. 2020, 23:43:58 »
Kdyz se stane, ze budu na JIP nebo ARO, rozhodne nebudu mit tendenci vysvetlovat doktorovi jak mne ma lecit.
Až na to, že celá diskuze byla o situaci, kdy na JIP nebo ARO nebudeš, protože nebudou mít kapacitu. A stejně tak s „vypůjčováním sester“ - za normálního stavu to samozřejmě dělat nebudeš, ale pokud to není situace „bylo by fakt blbé kdyby občas někdo umřel“ ale „umírá 80% pacientů“, tak to asi zkusíš. Koneckonců v Itálii to teď hromadně dělají - asi nekoukají na DV TV.

Uz si musim rict, ze do tohoto vlakna opravdu nebudu prispivat, nicmene bud jste to video vubec nevidel, nebo nechcete pochopit vyznam sdeleni. A zrejme jste necetl ani stranku na wikiskripta.eu, kterou jsem vkladal nekde na zacatku teto diskuse. On tam pomerne jasne rika, ze spatnou UPV se da USKODIT, tzn. neni to ze zachranim "na 50%", ale "skodim telu" (tzn. zachranim jeste mene, nez kdybych to nechal na prirode, resp. muze to mit fatalni nasledky). Prijde mi to trosku jak z dob kdy se frontalni lobotomii lecily i infekce (to neni vtip).

Za mne, klidne ventilator stavte, zabavny projekt to asi bude. Hlavne jej na nikoho nepripojujte a pokud nejaky lekar usoudi, ze jej pouzije, asi vi co dela. Existuji mozna ale jine projekty, ktere jsou taky docela zajimave a na diagnostiku COVID zrejme pouzitelne, treba PCR (openPCR, NinjaPCR). Temi se zrejme uskodit nijak neda, kdyz bude false positive, tak to napravi profi laborator, ktera cloveka stejne pretestuje.

Moc hezky je film https://www.csfd.cz/film/388341-bohove/prehled/ ; ten je ale o trochu jine situaci, kdy se ucili jak transplantovat. Lekari se sice uci nyni co s COVID19, UPV ale myslim maji docela zmaknutou.

371
Hardware / Re:DYI Plicní ventilátor
« kdy: 29. 03. 2020, 17:31:59 »
Mozna to tu uz nekde bylo, priznam se, ze nesleduji toto vlakno, nicmene jako argument proc NEDELAT zadne DIY ventilatory mi prijde dobre podany v tomto videu: https://video.aktualne.cz/dvtv/lekar-mam-strach-ze-kvuli-covid-19-zanedbame-jine-pacienty-u/r~fc1b99a2706811eab408ac1f6b220ee8/

Nekde v druhe pulce vysvetluje proc je UPV tak slozita, ze dokonce si ani nemuzou "vypujcit" zdravotni sestru s jinou specializaci, ze nespravne provadena UPV muze naopak pacientovi vic uskodit nez pomoct.

Ale klidne si dal myslete, ze mate v hlave vsechnu moudrost sveta, ze vlastne to co delaji lekari je uplne trivialni, atd. Kdyz se stane, ze budu na JIP nebo ARO, rozhodne nebudu mit tendenci vysvetlovat doktorovi jak mne ma lecit. A to se musim priznat, ze mam hodne narcistni pocit sve vlastni "sebedokonalosti" (ktery je spojeny se strachem z toho jak to ti ostatni neumi, znate ten vtip "Když vidím, jaký já jsem inženýr, tak se bojím jít k doktorovi")..

372
Hardware / Re:HDD rack box/enclosure
« kdy: 27. 03. 2020, 13:55:39 »
K tematu by mne docela zajimalo jestli jste nekdo merili rychlost ruznych USB2-SATA a USB3-SATA prevodniku, je to v obou kategoriich hodne variabilni (u USB2 z CN dokonce na uroven nepouzitelnosti i k ARM deskam). A ty USB3 umi taky fungovat mizerne...

373
Sítě / Re:Bezpečnostní úskalí RDP
« kdy: 23. 03. 2020, 01:32:28 »
trochu to odbocuje od tematu, nicmene "objevil" jsem moznosti Windows+SSH serveru jak velmi narychlo udelat sifrovany tunel pro homeoffice. Windows jdou nastavit tak, aby umely pres klasickou cestu '\\server\share' projit tunelem skrze Putty na nejaky SSH server, ktery jde navic nastavit tak, ze povoli portfw jen na dany port (445 pro CIFS, 3389 pro RDP).

Win CIFS over SSH: https://www.nikhef.nl/~janjust/CifsOverSSH/Howto_Loopback.html (port je 445 pro novejsi systemy a ne 139!)

374
Hardware / Re:DYI Plicní ventilátor
« kdy: 20. 03. 2020, 01:14:22 »
Dekuji za ten  tweet, tady je dalsi informace o napojeni vice pacosu na jeden ventilator: https://www.vice.com/en_us/article/qjdm53/this-risky-hack-could-double-access-to-ventilators-as-coronavirus-peaks

Prijde mi to cele docela jako masakr, pomineme-li moznost infekce apod, tak se musi vsichni zrejme srovnat na stejny cyklus (ona to tam i neprimo rika), jinak to video je spis o "instalaterstine" nez medicine. A ventilator nema jak zmerit co se v pacientovi deje.

To co se tu v tom vlaknu mi ale stejne prije jako utopie, s nejakym DIY ventilatorem bude nutny plny dozor nad pacientem uz jen kvuli nespolehlivosti soucastek a na to nebude personal. A aby to hlidal laik? Bude kazdou chvili v panice "ze se neco deje".

Mimochodem, byl jsem v uplne trivialn situaci, kdy jsem mel "na starosti" asi 4h zenu, ktera mi rekla, ze se ji nekdy v te situaci uz zastavil dech, abych ji sledoval (dala i instrukce co mam delat). Byly to neuveritelne dlouhe 4h.

375
Hardware / Re:DYI Plicní ventilátor
« kdy: 17. 03. 2020, 22:34:18 »
Nejdriv bych doporucil si o umele plicni ventilaci neco nastudovat, treba zacit na https://www.wikiskripta.eu/w/Um%C4%9Bl%C3%A1_plicn%C3%AD_ventilace . Nejak si nedovedu predstavit ze bych nejaky svuj neodladeny pristroj zapojil na cloveka, ktereho by mohl jen teoreticky a neprimo ohrozit na zivote. Urcite bych nemohl spat, a kdyby se neco stalo tak asi ani dale zit v pocitu viny. Nepocitam, ze to je nekde na urovni jako se doma pokusit treba postavit vrtulnik nebo tak neco.

Jestli by nebylo lepsi treba cas vyuzit usitim nekolika rousek, myslim ze by to pomohlo vic. Ale nechci nikomu do jeho zivota kecat, at' si kazdy dela co chce.

Stran: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 34