Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - mhi

Stran: 1 2 [3] 4
31
Vývoj / Kreslení složitého objektu do HTML5 canvas
« kdy: 14. 06. 2020, 20:01:05 »
Delam jednoduchy javascriptovy nastroj, ktery mi umozni zjistit co je v STL souboru (3D model). Mam to naprogramovane tak, ze nactu STL do pole poli, ktere potom javascriptem kreslim (jako cary do 2D canvas contextu; nize v obrazku cerne). Nad tim mam dalsi zindex+1 layer s dalsi canvas, ktery mi dela "kurzor" (nize v obrazku zeleny) a bude i kreslit koty + rez do dalsi osy. Nemusim tedy prekreslovat puvodni STL model pri pohybu kurzoru, coz muze trvat i velmi dlouho - radove vteriny pro tohoto typu model s 60k facety  https://pasteboard.co/Jd53wIP.png (nejake slozite 3D-scanovane objekty maji stovky tisic facetu trva to treba 5-10 vterin!).

Moje otazka je zda to kresleni do dvou vrstev nedelam nejak blbe (neni na to nejaka lepsi metoda?), pripadne jak vyresit lepe kresleni toho 3D objektu ze STL souboru. Planuju preoptimalizovat facety z trojuhelniku na slozitejsi utvary (provede se pri loadu), principielne mi ale jde hlavne o to vykreslovani, zde je kod:

Kód: [Vybrat]
  ctx.clearRect(0, 0, ctx.canvas.width, ctx.canvas.height); 
     
  for (j=0;j<geometry.length;j++) {
             
    ctx.beginPath();
    ctx.moveTo((geometry[j][geometry[j].length-1][axisX]-min[axisX])*scale*mulX + addX,(geometry[j][geometry[j].length-1][axisY]-min[axisY])*scale*mulY + addY);
   
    for (i=1;i<geometry[j].length;i++) {
   
      ctx.lineTo((geometry[j][i][axisX]-min[axisX])*scale*mulX + addX,(geometry[j][i][axisY]-min[axisY])*scale*mulY + addY);
     
    }
    ctx.stroke();

promenne axisX/Y, mulX/Y, addX/Y, min[..], max[..] resi ruzna zobrazeni, nejaka dalsi rutina tyto promenne prednaplni.

Druha otazka je jak udelat dragovani + zoom, aby to bylo uzivatelsky privetive. Je nejaka lepsi cesta, nez ze transformuji puvodni canvas pres CSS canvas.style.xxx = ... (posun+zoom, u tabletu bude i rotace kdyz clovek zamatla dvema prsty) a kdyz uzivatel dokonci operaci nebo dobehne nejaky timer, tak vykreslim novou canvas? Pripadne uz pri nejakem timeoutu si muzu kreslit do schovane canvas a ty jen prohodit (zviditelnit "tu lepsi").

Javascript/HTML/CSS mne nezivi, tak se chci zeptat zkusenejsich nez to cele budu programovat cestou vedouci do slepe ulicky.

PS: Nejaky takovy nastroj na STLka jako delam by se mi hodil, jestli nekdo neco znate klidne poslete odkaz; nicmene mym cilem je se naucit spis to co tady programuju pro jiny, slozitejsi projekt. Takze ten STL inspektor je jen takovy bonus na kterem se ucim, protoze to je docela jednoducha aplikace. Musi to chodit jak na pocitaci tak tabletech, tzn mysi klikani i ruzne touch operace, ale to neni jadro dotazu.

32
Vývoj / Minimalistické GUI pro malé displeje
« kdy: 07. 06. 2020, 11:10:41 »
Zrejme budu resit otazku tvorby jednoducheho user interface pro embedded app, ktery:

1) bude fungovat na malych barevnych LCD displayich typu 1,8" 160x128 (na vysku i na sirku)

2) bude pouzitelny s rotary encoderem (tzn. jen "klavesy" up/down/enter), podobne jako to maji treba 3d tiskarny

3) bude pouzitelny s resistive touch displayi typu 2,8" a 3,5" (320x480)

4) bude rozumne vyuzivat moznosti LCD, tzn. nebude to vypadat jako ZX Spectrum :-); idealne bude v ramci moznosti vypadat "moderne"

5) bude VELMI MALY co se tyce naroku na MCU, tzn. veci typu https://lvgl.io/ nepripadaji v uvahu, potrebuju aby cela knihovna mela maximalne okolo 10-20kB MAX a minimalni pozadavky na RAM

6) by mel umet veci typu menu, messagebox, nejake vstupy, kreslit vlastni obrazovky, zakladni utvary (cara, obdelnik, ctverec, text, ...)

Mate nekdo nejaky tip, nebo alespon inspiraci (staci obrazky), zejmena k bodu 4) ve spojeni s bodem 1)-3) ? Zacal jsem uz totiz neco programovat a samozrejme z toho vznikl UI typu ZX Spectrum :). Nicmene chvili jsem se dival na cizi navrhy hlavne u tlacitkovych mobilu s podobnymi LCD a zjistil jsem, ze trivialni upravou se treba menu da upravit na temer Apple-like vzhled pouhym pridanim oddelovacu (Line), zmenou barev, velikosti fontu (8->10,12,14) a vytvorenim gradientnich mezer mezi polozkami (FillRect). Nejsem grafik, takze je to porad takove divne, hlavne asi diky extrapolaci fontu 8x5 ktery mam kvuli velikosti. Na velikost kodu a pracnost ale velmi zajimavy vysledek (syn prisel a rekl mi "je, ty jsi to udelal nejake hezke" :-)) ).

33
Hardware / Podložka pro 3D tisk
« kdy: 10. 05. 2020, 14:47:44 »
Pokladam dalsi dotaz lehce mimo tema rootu, nicmene je zde urcite hromada lidi s 3D tiskarnou. Mam Prusu MINI a pak DIY tiskarnu (P3Steel z CN komponent). Prusovy tiskarny maji dle meho nazoru obrovskou vyhodu, ze tam jsou veci vymyslene dobre, neni to tamagoci - neco namodeluju a vytisknu, vysledek je vcelku spolehlivy, ani nevim kdy jsem naposledy neco zkazil. U te DIY tiskarny jsem neustale resil nivelitu, odlepovani vytisku, spatny extruder, no bylo toho hodne.

Velkou roli na tom hraje tiskovy plat, bohuzel u Mini mi nefunguje strukturovany, nic na nem nedrzi, na hladkem to zase drzi dabelsky. Navic chci MINI pouzit na vyrobu nejakych veci a hodilo by se mi mit vic platu, aby clovek ktery rozjizdi dalsi tisk nemusel resit veci jako cisteni platu apod., ale z policky vzal dalsi a vytisky nechal na tom puvodnim. Kupovat ty hladke platy se mi moc nechce, je to vcelku draha sranda (ten muj ma uz par prasklinek, nereklamoval jsem zatim). Tisknu hlavne z ABS.

Z mnoha duvodu jsem zvazoval, ze bych si platy vyrobil sam, nastrihanim velke tabule Fe plechu a nastrikem (mam strikaci pistoli a pristup k dilenskemu vybaveni typu strojni nuzky). Zatim jsem vyzkousel par barev, vysledky jsou stridave dobre a spatne. Treba akrylat na auta ze spreje se mi vubec neosvedcil, syntetika zatim nejak funguje (ale loupe se), barva ktera drzi texturu zase neni prilnava.  Postupne budu zkouset ruzne barvy jak mi pujdou pod ruku s jinou praci (renovace motorek apod), ale to bude trvat dlouho. Experimentoval jste s tim nekdo? Idealne bych potreboval strukturovany povrch, aby to drzelo o trochu mene nez hladka podlozka pro MINI (pozor, evidentne se chova jinak nez na "velkeho" Prusu!). Neni nutne aby to vydrzelo vsechno, obyc plech je velmi levny, nastrikane to je taky za chvili, vydrzi-li barva ~ 100 tisku, jsem s ni v pohode). Praskovou lakovnu jsem nezkousel, to by mohla byt cesta.

Na pokusy jsem vzal FeZn plech, coz byla mozna chyba, vyzkousim koupit obyc nezinkovany, treba se tam ta syntetika nebude loupat.

34
Hardware / USB kabel pro kameru na CNC
« kdy: 06. 04. 2020, 02:33:27 »
Resili jste nekdo pripojeni USB kamery na CNC stroji? Jde mi o kvalitu kabelu, resp. jak to cele realizovat, aby kabel odolal mechanickemu namahani (nekonecne ohybani, vedeni v energ. retezu, je to vetsi efrezka a ne pidi 3D tiskarna, kde by asi prezil navolno i obyc kabel). Pri pokusech s original kabelem i telem kamery jsem kabel uspesne znicil, v planu je vytisknout lepsi telo kamery lepe vyhovujici mym pozadavkum hlavne na upevneni a pripadny posun + pripajet USB konektor, na snazsi vymenu v pripade poskozeni kamery sponou/prachem apod.

35
Software / 3D tisk - rychlý návrh krabiček pro elektroniku
« kdy: 27. 02. 2020, 01:15:28 »
Obcas vyvijim nejakou elektroniku, nektere veci jsou pomerne dlouho v rezimu "vrabci hnizdo", nektere projekty ani nekonci jako na miru delany plosnak - naucil jsem se k tomu pouzivat ruzne cinske miniplosnaky (stm32, esp32, arduino, ruzne periferie a treba i displaye), pripadne torza toho co jsem delal v minulosti a zbyla mi treba nejaka vhodna deska.

Jako jedina udrzitelna moznost se mi jevi na to zacit tisknout jednoduche "krabicky", do kterych se dane plosnaky napasuji, neco na zpusob treba tohoto https://www.thingiverse.com/thing:2461399 - ale mnohem slozitejsi, aby tam byl navic treba i display, desticka se stabilizatorem a pripadne jeste dalsi plosnak. Mate nejaky tip jak takove "krabicky" rychle navrhovat?

Napadlo mne si to nakreslit ve 2D/dxf (to umim) a protahnout to do 3D v openscad, ale tady koncim kdyz mam mit plosnaky treba ve vice urovnich a krizem k sobe (jejich nasouvani/montaz). Druha moznost co mne napadla si udelat jednoduche modely jednotlivych desek (vlastne to co ma byt "prazdne" v krabicce) a pak si nakreslit v https://www.tinkercad.com/ kvadrik a do nej davat jina stl jako hole, ty diry na plosnaky/moduly.

Opakuji, ze potrebuji rychle reseni, abych to mel behem par minut hotove, udelat to "poradne" umim, ale trva to prilis mnoho casu na tento ucel.

Druha vec, mate nekdo nejaky nastroj, ktery by umel vzit STLko, zobrazil mi jej, a nechal mne udelat rezy a z nich DXF ? Castokrat bych si rad vypujcil nejaky vymysleny tvar z STLka a zapojil do sveho designu, pres toto by to slo velmi snadno.

36
Vývoj / Interpolace bez lineární funkce
« kdy: 20. 01. 2020, 12:26:28 »
Resim takovou ulohu, ktera musi fungovat i na lowcost ARMech bez delicky, pripadne na ruznych jinych obskurnich procesorech. Par napadu mam, ale nic svetoborneho, jsou to spis takove "hacky" (bez č).

Mam tabulku o 16 ti sloupcich [0..15] a 2 radcich (prvni bereme jako hlavicku, pricemz v hlavicce jsou hodnoty po celem rozsahu rostouci - nebo klesajici). Dale mam C fci "int interpoluj(int x)" ktera najde mezi kterymi bunkami se moje hodnota x nachazi. Jsou 3 moznosti, bud' je hodnota nizsi nez hlavickatab[0] nebo vetsi nez hlavickatab[15] nebo je mezi nekterymi hodnotami hlavickatab[0..15]. Pro horni a dolni mez se spocita linearni fce pro prvni/posledni 2  prvky, pro hodnoty uvnitr tabulky se vezme linearni fce mezi danymi prvky tabulky a pres hodnotu (2. radek) se interpoluje vysledek. Alternativne u meznich hodnot se vezmou jen ty mezni hodnoty jako "overflow". Snad to je pochopitelne, jde napr. o jednoduchou prevodni tabulku nejakeho nelinearniho senzoru, ktery je po castech linearizovan (treba termistor NTC).

Druha varianta je, kdy je tato tabulka dvojrozmerna, 16x16, tam vznika problem, ze interpoluju ve 2D poli (x-y). Je to vcelku trivialni uloha, mame-li operace mul-div.

A ted prichazi slozitejsi varianta se kterou si moc nevim rady - jak toto realizovat VELICE rychle (klidne se ztratou presnosti, ale obecne pouzitelne pro ruzne varianty) na procesoru ktery mul-div nema, abych pouzival jen  +- or xor shl shr, pripadne maximalne mul ? Rekneme nejaka 8051 ci PIC16 jako etalon hodne hloupeho procesoru. Muj jediny rozumny napad je, kdy si treba urcim rozdil hodnot mezi sousednimi bunkami a pracuji treba jen s N bity na ktere pocitam (vse v mocninach 2), tzn. hlavne tam dochazi k shiftovani.

Presne takove tabulky jsou pouzivane pri rizeni spalovacich motoru, bohuzel vzdy tam je procesor ktery muldev umi, takze jsem se nemohl inspirovat. U starych ridicich jednotek (pred rokem 1996) se vetsinou pouzivala 8051 a tam se interpolace neresi.

37
Je tu nejaky geek zahradnik?

ad automaticka zavlaha: na "satelitni" zahradce (cca 1000m) chci na ruznych mistech plne automaticky zalevat travnik, zrejme pulsnimi postrikovaci. K tomu mam mista, kde bych rad kapkovou zavlahu. A nevim jak to realizovat, ready-made reseni typu Gardena se mi moc nelibi, radsi bych to centralne ridil a ventily budou otevirat okruhy, ktere pak budou vyvazenim tlaku zavlazovat dle potreby. Nevim zda to je realisticka predstava. Nevim z jakych ventilu vybirat. Dale nevim jestli je rozumnejsi mit ventily centralne a tahat kousek pod povrchem hadice dle potreby, nebo naopak tahat cykyny a ventily rozdistribuovat po zahrade (rozvod vody v nezamrzne hloubce).

Dalsi otazka je domaci vodarna, zda pouzit hotovy vyrobek, nebo nekam pridat tlakovy spinac a cele si to sikovne ridit necim na zpusob Arduina. A posledni vec je jak hlidate hladinu vody ve studni? Idealni by byl nejaky doppler, ale nebude tomu vadit spustena hadice ve studni ?

Aktualne budu potrebovat bagr, takze bych to cele mohl pomerne snadno realizovat bez rucniho kopani.

38
Do prace si chci dat novy pocitac a rad bych zvazil jednu vec. Na vetsinu veci mi staci Linux, jenze delame SW pro Windows a tak potrebuju napr. Visual Studio + moznost pouzivat Win32 environment na dalsi aplikace, casto vypocetne (a diskove) relativne narocne.

HW mam nejaky novy lowend AMD procesor se 2 jadry (+6 grafickych) + 16 GB RAM (procesor muzu koupit jiny, aby mel treba 4cores).

Zvazuji moznost, ze bych bootoval jenom Linux a Win 10 mel na praci jen ve virtualu. Potreboval bych, aby ty Windows fungovaly skutecne jako realny OS, abych tam treba mohl pripojit naprimo USB zarizeni, aby to nebylo okno ale idealne plnohodnotny fullscreen prepinatelny (napr. Ctrl+Alt+F8 Win, Ctrl+Alt+F7 X11), aby mi tam nehaprovala klavesnice, mys, aby celkova prace s tim byla svizna, atd. Proste aby se to chovalo jako plnohodnotny druhy pocitac, neco na zpusob https://www.youtube.com/watch?v=ATnpEOo3GJA

Na disk bych dal Linux, realnou instalaci nejakych Win 7 pro pripad nutnosti resit neco co nefunguje v tom virtualu, datovou partition s NTFS, datovou s ext4. Bootoval by se Linux a v nem virtualni Win10, ktere by mely system v nejakem souboru na ext4 nebo vlastni parition (nevim jak se to da pripojit, nikdy jsem takovou situaci neresil - je mi jasne, ze cely disk mohu namapovat, ale jestli konkretni partition aby ji Win videly i bez GPT to netusim).

Je to realne, nebo vymyslim blbosti ? Pripadne jake nastroje pouzit, jaky hypervisor ? Co nejvice ovlivni sviznost toho Win10 virtualu?

39
Windows a jiné systémy / Windows 10 ARM na Raspberry PI
« kdy: 12. 12. 2019, 13:02:00 »
Snad toto forum snese Windows otazku kdyz se tyka RPI. Snazim se dostat W10 ARM64 (normalni desktop! ne IOT) build na RPI3, ale s posledni verzi skoncim v instalatoru kdy mi to restartne RPI pul hodiny po te co zadam zemi/klavesnici/atd.; pak je cyklus kdy mi to zobrazi tuto obrazovku a za ni, ze se neco nepovedlo a pokusi se mi to aktualizovat system zda to nahodou neprojde podruhe.

Odkazy:

https://github.com/WOA-Project/WOA-Deployer-Rpi
https://uupdump.ml/
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=233017
https://www.youtube.com/watch?v=IQBE1oP_lRo + hromada videi na YT

Jestli mate nekdo fungujici postup (vc. verzi RPI/SDkarty, WOA, buildu W10/ARM64), byl bych moc vdecny za poslani odkazu.

Abych predesel diskusi k cemu to je (desktop je pry neskutecne pomaly a pada to, jen instalatoru trvalo nekolik vterin nez zobrazil seznam zemi a mys se seka!), mym predmetem zajmu je jejich binarny translator-emulator (nevim jak to chodi) pro chod x86 aplikaci na ARM64. Ano, ty Win pry umi spoustet x86 aplikace.

40
Hardware / RISC-V GD32V
« kdy: 11. 12. 2019, 08:56:28 »
Objevil jsem nahodou soucastku GD32V https://www.gigadevice.com/press-release/gigadevice-unveils-the-gd32v-series-with-risc-v-core-in-a-brand-new-32bit-general-purpose-microcontroller/ ; puvodne jsem si rikal, ze jde o klon STM32 jak zminoval nekdo zde https://forum.root.cz/index.php?topic=20258.msg298400#msg298400 - jenze on to je zda se Risc-V (GD32F vs GD32VF). Na eBayi se daji koupit obvody i devkity. Oboji je celkem drahe (ve srovnani s cinskym i original STM32). Mate s temito SoC nekdo zkusenost?

Beru to spis jako vec zabavy nez realneho pouziti, protoze dosahnout spolehlivosti "zapadnich" designu se cinanum uplne nedari. Na digikey se daji koupit dalsi procesory ci moduly, napr. https://www.digikey.com/product-detail/en/seeed-technology-co-ltd/114991695/1597-1717-ND/9975980

Krome toho by mne zajimal i nejaky cenove dostupny Risc-V CPU (aby mel MMU, DDR controller, atd.), ale to je predpokladam zatim nerealna vec.

41
Vývoj / Platby a integrace transferwise
« kdy: 19. 11. 2019, 12:40:25 »
Diky nasemu jednomu zakaznikovi jsem objevil sluzbu Transferwise. Jedna se o multimenovy ucet vedeny firmou v United Kingdom, ziskate vlastne cisla uctu v nekolika zemich - UK,BE,PL, ale hlavne US (!). Cele je to relativne zadarmo, plati se jen poplatky za prevody, ktere jsou casto velmi smesne (treba v tech statech to je $1.40 za prevod). Kdybyste si to nekdo chteli vyzkouset, nabizi referral program kde ziskate tusim 1 prevod zdarma, takze bud' si najdete neci referal odkaz, nebo muj je https://transferwise.com/u/martinh1603 (pro zavistivce: a ja bych taky mohl neco ziskat, pokud chcete jen svou vyhodu, neposilejte prvni platbu vic nez tusim ekviv. 200 GBP a nic neziskam ).

Moje otazky:

Sluzba jak se zda jde pouzit na prijem penez z Paypalu (tzn. na Paypalu mam X USD a nechci to konvertovat pres Paypalacky nevyhodny kurz na CZK a pak prevadet na CZK ucet, misto toho bych udelal Paypal -> TW -> FX -> CZK/EUR ucet. Resite to takhle nekdo? U soukromeho uctu jsem si asocioval TW USD ucet a z prevedl jeden USD z PP na TW. Zatim nic nedorazilo (je to 2 dny). Funguje to nekomu takhle? A bez toho aby Paypal hazel platby k proverovani ?

Dale - platite nekdo takhle DigiKey? Nici mne u nich ten poplatek $20 za prevod z Commerzbank, navic prevody USD do Commerzbank taky neco stoji a pak vyhoda postovneho zdarma u nizke castky uplne mizi. TW by to elegantne resil, nicmene pani z accountingu Digikey se moc netvarila ze by to bylo pruchozi. Reseni je asi debetni karta od TW, nicmene tam jsou zase dost male limity co jsem videl (problem pro normalni objednavky).

A nakonec - mate nekdo TW integrovany do sveho systemu na PRIJEM plateb ? Rekl bych, ze par nasich zakazniku by to vyuzilo (mame treba jednoho UK distributora ktery chce slucovat platby vice faktur do jedne aby usetril), nicmene kvuli par pripadum se mi nechce zahnojit ucetnictvi a musel bych najit nejake jednoduche reseni jak to automatizovat (kazda mena = vlastni ucet v ucetni osnove). Teoreticky by asi stacilo abych pres nejake API umel stahnout posledni pohyby, nicmene nedari se mi to (vzdy dostanu "unauthorized", na balance mi to vrati seznam uctu OK). Dokumentace je tady https://api-docs.transferwise.com/#payouts-guide-get-account-statement ale moc jsem tomu nevenoval.

42
Vývoj / ESP32 ovládání LED pásku
« kdy: 14. 11. 2019, 22:45:11 »
Dneska jsem si udelal radost tim, ze jsem zbastlil jednoduche ovladani LED pasku pomoci ESP32. Z prikladu z ESP-IDF to slo poskladat asi za 20 minut i s pajenim. Ma to jednoduchou WWW stranku, na ktere jsou slidery, ktere ovladaji PWM (5kHz, 0..100%), za kterymi je N-MOSFET IRLZ48N, ktery spina LEDky. Bude nutna nejaka linearizacni tabulka (PWM x svitivost), ale chodi to jinak vcelku OK.

Do budoucna tam pridam RGB + vyber z color pickeru a nastaveni intenzity RGB + nejake podminky, aby to nepretizilo zdroj, pripadne nesvitila barva + white soucasne.

Mam pocit, ze kdyz se daji seriove 3 LED pasky (=15m), uz tam vznika docela slusna kapacita a hlavne antena. Nejsem si jist, zda je uplne dobry napad takhle ovladat ty LEDky PWMkou bez nejake indukcnosti. Co si o tom myslite? Spravne reseni by bylo to asi vyhladit a merit proud, jenze to uz je nad ramec toho jak to chci delat. Kazdopadne nerad bych do sveta zaril svymi dvema 15m LED pasky (navic jeden RGB, takze 3 anteny v jedne !) a cekal na navstevu od CTU.

Nejaky napad jak zmerit co to vyzaruje do sveta ? Na osciloskopu vidim jen "kapacitni prubeh", na zadne odrazy to nevypada. Musim se na rovinu priznat, ze katedru radioelektroniky v Dejvicich jsem obchazel vzdy opatrne po spickach.

43
Hardware / Stabilita ESP8266
« kdy: 13. 10. 2019, 17:49:48 »
Zdravim,

 pouzivate nekdo ESP8266 v nejake dulezitejsi aplikaci, u ktere je vyzadovana spolehlivost? A funguje to 100% ?

 Mam par ESP8266 na nejake experimentovani (z eBaye), pravda, zapojene vselijak na stole, ale obcas se stava, ze se nektery z nich restartuje (pritom tam mam defacto jen priklad s HTTP serverem ktery umi vypnout LEDku). No a behem dne se mi nekdy restartuje (LED se rozsviti po bootu). Terminal (debug) jsem zatim neodlogoval, restart je velmi nepravidelny, ale udelam to.

 ESP32 mi to nedela. Oboji programuji oficialnim gcc a ESP-IDF.

 Na Internetu lide pisi rozdilne nazory na tento problem, nicmene u nazoru "funguje to" vetsinou neni dopsano z jake zkusenosti dotycny pise.

44
Hardware / Tipy na malá levná CPLD/FPGA
« kdy: 10. 09. 2019, 21:43:20 »
Sice to neni uplne Unix otazka, ale predpokladam ze to tu spousta lidi resi. Navrhuji jakousi aplikaci, ktere se prodavaji tisice kusu, ale je potreba srazet cenu co nejnize dolu a hlavne pouzivat spolehlive soucastky (fine pitch obvody pod draha/mezera < 0.2mm se jevi jako problem kvuli mechanickemu namahani plosneho spoje a vubec narokum na vyrobu). Dulezite taky je, aby se obvod delal idealne i za 10 let a nestal raketu.

Rad bych zacal pouzivat nejaka modernejsi CPLD/FPGA (dnes uz to vcelku zacina byt to same, pokud se nepletu tak spousta "CPLD" je uz v podstate jako FPGAcko akorat jsou "instant-on", nebo jejich konfigurace je ultra rychla).

Problemy jsou 2:
- cim vetsi obvod, tim obvykle obskurnejsi pouzdro
- kde kupovat (pozor, objednavky treba po 5k, takze Farnell se svymi 700 ks nejake Intel/Altery Max V neobstoji), v CZ mi neprijde ze by se na rozdil od spousty dalsich obvodu daly veci od InteluAltery/Xilinxu/Lattice rozumne kupovat.

Ted pouzivame treba radu Xilinx XC95xx nebo Lattice LC40xxZE, pouzival jsem i MAX II, ted' mam na stole MAX V (ktery uz je tak maly, ze se toho trosku bojim). Mate nekdo nejake tipy na mala levna FPGA s integrovanou conf pameti ci CPLD, na ktera se soustredit ? Potreboval bych, aby to bez problemu umeli osazovat a plosnak nemel vysoke naroky na kvalitu, tzn. asi do 0.2mm draha/mezera.

Vylozene mne laka treba Lattice ICE40UL, jen jsou problem ta pouzdra... (vim, dela se i QFN, ktere jde zapajet v klidu i rucne, nicmene zrovna s QFN mam v tomto konkretnim produktu dost hrozne zkusenosti z mechanickeho hlediska).

Co tedy pouzivate, delate-li neco takoveho a kde to kupujete?

45
Odkladiště / Přípojky dílny na zahradě
« kdy: 22. 07. 2019, 14:03:27 »
Stavim na zahrade takovou malou garaz, dilnu. Vzdalenost od domu je cca 20m, nicmene k mistu kde jsou rozvody elektro/voda/ethernet switch+router je cca 80m.

Rad bych propojil dilnu a dum: NN 3F/400V, voda, stlaceny vzduch, ethernet (staci asi 100Mbit). Vse bych rad vedl jednim vykopem, preci jen rozhrabat celou zahradu nekolika trasami aby bylo NN a data oddelene se mi moc nechce. Plan je tedy strcit co nejhloubeji: NN + vodu, zapiskovat, a nekam mene hluboko pod povrch strcit ethernet + stlaceny vzduch.

Moje otazky:
- je to docela delka, bude soubeh ethernetu a rozvodu NN delat problemy?

- jakou byste volili vzdalenost mezi NN a ethernetem ? Plan byl hloubka vykopu cca 70cm, dolu voda + elektro a ethernet o cca 30cm vyse, tzn. 40cm pod zem (nad tim bude travnik).

- ethernet bude v nejake chranicce, bude realne v pripade problemu (ze mi treba nejaky delnik presekne kabel atd.) natahnout v takoveto delce a s dvema obloukovymi ohyby po ceste (90st) protahnout novy kabel ?

- druha varianta ethernetu je delka v chranicce cca 25m a potom vedeny pod soklem domu (prset by tam nemelo, ale mrznout to bude).

- jakou chranicku pouzit na ten ethernet ? Klasiku 40mm do zeme, nebo neco jineho ?

Stran: 1 2 [3] 4