Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Huněk

Stran: [1]
1
Sítě / Re:Ipv 6
« kdy: 11. 04. 2017, 20:20:37 »
Zdravím, s tím vám nikdo relevantně nepomůže, to si musíte určit sám. V rozhodování vám může pomoct třeba plugin do prohlížeče (např. SixOrNot). Uvidíte pak kolik webů běží na IPv6 a kolik jen na IPv4.

Osobně bych do připojení bez IPv6 nešel. Tedy pokud vám k tomu nenabídnou veřejné IPv4 adresy. Chyběla by mi end-to-end konektivita. Ale jde o to co je pro vás důležité, jak to připojení využíváte vy.

2
Sítě / Re:DHCPv6-PD na Linuxu - automatické vytváření rout
« kdy: 25. 09. 2016, 13:53:58 »
M.:
Ono není čemu se divit. RA by se do sítě mělo vyslat v každým případě, pokud to Mikrotiky nedělají, tak je to chyba. DHCPv6-PD se má inicializovat až po RA (nezávisle na hodnotách M a O bitů).

Přidělování rozsahů přes RADIUS (framed-IPv6-prefix) mám taky v plánu, hned potom co vyřeším ten problém s routováním. Pokud by si měl nějaké vyzkoušené rady, tak je přivítám.

3
Sítě / Re:DHCPv6-PD na Linuxu - automatické vytváření rout
« kdy: 24. 09. 2016, 21:12:28 »
mrak:
Pokud by si byl ochotnej se o to podělit bylo by to bezvadný. Buďto sem do fóra nebo mailem na adresu z mého profilu.

Díky :)

4
Sítě / Re:DHCPv6-PD na Linuxu - automatické vytváření rout
« kdy: 24. 09. 2016, 13:32:00 »
erotel:
Agregované routy jsem na Linuxu vyřešil. Mám na každém AP /44 a pro každý interface mám /48. Tudíž mi stačilo dát na interface adresu například 2001:db8:abcd::1/48 a Bird ji přes protokol direct pošle do OSPFv3. DHCPv6-PD mám nastavený tak, že začíná až od 2001:db8:abcd:100::/56 a pokračuje do :ff00::/56. Propagaci /56 rout pak jde zakázat buďto export filtrem nebo zákazem importu z protokolu kernel. Není to zrovna nejčistší řešení, ale funguje to.

Na jednom APčku budeme zkoušet UBNT EdgeRouter Pro, tak uvidím, jak to bude fungovat. Bohužel vyměnit všechny routery v síti není moc schůdné řešení (z historických důvodů routujeme na x86). I v případě toho největšího low-endu by výměna přišla nejmíň na čtvrt mega jen na materiálu.

5
Sítě / DHCPv6-PD na Linuxu - automatické vytváření rout
« kdy: 23. 09. 2016, 23:57:08 »
Zdravím všechny a prosím o radu.

Rozjíždím v jedné menší komunitní síti (cca. 800 domácností, něco po drátě většinou ale vzduchem) IPv6 a narazil jsem na problém. Používáme v síti ISC-DHCP-server jak pro IPv4 tak pro IPv6, vše funguje až na DHCPv6-PD. Server sice přiřadí prefix pro koncovou síť a zanese ho do leases, ale už nevytvoří záznam v routovací tabulce. Tím pádem nastane ta nejhorší možná situace co s IPv6 může nastat. Koncová síť dostane adresy a distribuluje je koncovým stanicím, ale odpovědi na dotazy z těchto sítí nemají kam dorazit, ztratí se ještě před CE (customer edge) routerem.

- Zastřešující routa /48 (přiděluji /56) na interface nefunguje, protože chybí adresa pro next-hop (router který prefix získal)
- Řešení na CE routrech pomocí OSPFv3, RIPng apod. zakazuje RFC 6204 a na koncových zařízeních není k dispozici (UBNT)
- Existuje upravený kód ISC-DHCP který ale není v mainline [ https://github.com/mpalmer/isc-dhcp ] ale u nás nejsou lidské zdoje na jeho udržování/portování
- Ruční vytváření rout by byla ta opravdu krajní možnost
- Ideálně aby úpravu tabulek řešil samotný DHCP server a neupravovali se na základě odposlechu jeho komunikace (ale přivítám i tyto návrhy)

Nemáte někdo zkušenosti s nějakou implementací DHCPv6-PD která by upravovala i routy v routovací tabulce kernelu? Nemusí se jednat jen o řešení pomocí ISC DHCP. Koukal jsem do dokumentací ISC Kea a Dibbleru, ale nenašel jsem o tom žádnou zmínku.

Děkuji za všechny rady a podněty.

Stran: [1]