Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - David Biňovec

Stran: [1]
1
Hardware / Re:Streaming audia do zesilovače
« kdy: 04. 12. 2019, 12:49:44 »
Nedávno jsem řešil podobný problém, moci pohodlně pouštět audio jinak, než přímo z počítače či tabletu (doma nevedeme televizi a do nedávna vlastně ani žádné repro), ideálně streamováním z mobilu, tabletu či počítače do nějaké krabičky, která to potom posílá do repráků.

Při zjišťování možností jsem narazil na projekt https://volumio.org/ a tak jako ona krabička posloužilo Raspberry PI 4, které se mi tu válelo nevyužité. Dále jsem vyhrabal staré 4+1 repro, co kdysi dávno sloužily u stolního PC, a které se mi podařilo nějak rozumně rozestavět po místnosti.

Za mě to bylo řešení s minimálními náklady, které ale zatím funguje.

Všechna zařízení vidí Raspberry Pi s instalovaným Volumio jako bluetooth output zařízení, ke kterému se mohou připojit namísto interních repro. Dále je možnost se připojit přes prohlížeč přímo na Raspberry Pi s Volumio rozhraním a tam přímo nastavit nějaký playlist (já mám nalinkované YouTube, ovšem lze připojit třeba i NAS s uloženými audio soubory). Na mobilu a tabletu mám navíc Volumio aplikace, umožňující trochu pohodlnější přístup než přes webové rozhraní (v mém případě vlastně jediný náklad, kterým jsem navíc podpořil open source projekt podpořil).

Jsem spíše audio ignorant, než audiofil, a šlo mi o to vyzkoušet, zda-li vůbec něco takového bude fungovat a jestli to doma využijeme. Nicméně už jsem koukal, že pro Raspberry Pi existující i kvalitnější zvukové karty, než je zrovna ta, co je přímo do Rpi integrovaná (eg.: https://rpishop.cz/618-zvukove-karty )

Některé nevýhody, které zmiňujete ovšem jsou i zde:

- další napájecí kabel (UBS pro Rpi)
- zvuk běží chvilku i po vypnutí přehrávání na zdrojovém zařízení

Jestli je zde nějaký drobný časový posun netuším, nepřijde mi, ale zas to mám opravu jen na poslech hudby, a nikoli sledování televize či filmů.

2
Vývoj / Re:Web development - kde začít?
« kdy: 18. 11. 2014, 12:44:24 »
Citace
Javascript není funkcionální jazyk!

Ano, ano. Pravda. Pakliže to budeme brát stricto-sensu (definic funckionálního jazyka lze nalézt nepřeberné množství a pohybujeme se na teoretické půdě), potom toto tvrzení není pravdivé.

Myslím si ovšem, že lze říci, že JavaScript využívá některé funkcionální principy a paradigmata (jak již bylo zmíněno, first-class functions, lambda functions ... ). "Funkcionální", ve spojení s JavaScriptem, jsem měl tedy použít spíše ve vymezení oproti imperativním či objektově orientovaným jazykům.

3
Vývoj / Re:Web development - kde začít?
« kdy: 18. 11. 2014, 11:25:45 »
Citace
V JS se dá celkem obstojně vystačit i bez chápání jazyka skutečně do hloubky(což je bohužel smutná realita u většiny vývojářů) a pak to opravdu žádná věda není.

Tesat do kamene. JavaScript není jen to, co rozhýbe webovou stránku, ale je to programovací jazyk z rodiny funkcionálních. To, že se z něj stala lingua franca dnešního internetu jej, bohužel, v očích veřejnosti devalvuje. A není se čemu divit - je to stejný rozdíl, jako když latinou hovoří plebs a básník.

Ovšem když se programovat v JavaScriptu opravdu umí, pak je to jiná. Ono i jQuery, snad nejrozšířenější knihovna, se dá používat efektivně - pokud jeden opravdu rozumí tomu, o co v JavaScriptu jde a jak je to "kouzelné" jQuery napsané.

Osobně si na jQuery cenním především té práce, kterou John Resig (a spol) odvedl na cros-browser podpoře. To je mimochodem další z disciplín při vývoji moderního webu - sledování standardů (a to i budoucích) a jejich konkrétní implementace v prohlížečích.

Pokud bych měl doporučit nějaké pulikace o JavaScriptu, tak potom bych začal JavaScript: The Good Parts ( http://shop.oreilly.com/product/9780596517748.do ) a pokračoval Secrets of the JavaScript Ninja ( http://www.manning.com/resig/ ) - v pořadí, v jakém to uvádím. První kniha seznamuje s principy, druhá je obsáhlejší a vysvětluje práci na tvorbě knihovny jQuery.

4
Server / Re:Hosting v oblasti Singapuru a Japonska
« kdy: 17. 10. 2014, 13:29:05 »
Určitě. Nechci nic hanit, protože jak říkám, u DO jsem nahodil jen nejmenší instanci za zdarma získané kredity, abych si to vyzkoušel.

Ovšem měl jsem nejspíš smůlu, ale je to zkušenost. Můj jednoduchý LAMP server s jednou instalací WordPressu (pro testování) potřeboval minimálně jednou denně restartovat. Až poté začal opět reagovat - restart samotného apache a mysql nestačil :(

Nevím co bylo špatně - nešťoural jsem do toho. Klidně to mohl být jen blbě nakonfigurovaný apache nebo MySQL databáze. Každopádně pro mě první setákání nedopadlo dobře  :( I když musím ocenit, že patchované a aktualizované vlastní obrazy linuxové distribuce vydávají denně, administrace je jednoduchá a cena je velmi příznivá. Rád bych jim dal i druhou šanci, ale...

u Linode máme web s 6 miliony unikátních návštěvníků měsíčně a vše šlape. Ano, měli jsme problémy s datacentrem v Newarku, nicméně nyní k Linode převádíme další web (tentokrát od amazonu) a já si své testovací stroje mám tamtéž.

5
Server / Re:Hosting v oblasti Singapuru a Japonska
« kdy: 16. 10. 2014, 11:27:15 »
Vedle DO, kteří mají reklamu snad všude, bych se ještě podíval na https://www.linode.com/ - jsou trochu dražší (začínají na 10 USD / měsíc) ale mám s nimi lepší zkušenost než s DO (i když soudím zatím jen z druhého měsíce provozu nejmenší instance). Mají datacentrum i v Tokiju.

6
Vývoj / Re:Co se učit za programovací jazyk?
« kdy: 06. 08. 2014, 14:08:50 »
jak by jsi mi vysvětlil trend že drtivá většina webů je dělána v php a přitom tu máme technologie ruby on rails, node.js atd... atd...

Zrovna jsem nad tímhle přemýšlel, jelikož se také chystám naučit nějaký nový jazyk a přemýšlel jsem, co by to mělo být. Napadla mě přesně stejná otázka.

Osobně jsem došel k závěru, že poptávka po jazycích bude dána dostupností programátorů. Rozuměj, když se budu rozhodovat, jaký jazyk pro svůj projekt zvolím, je nutné vědět, jaké lidi dokážu sehnat. Pokud bych se rozhodnul pro Erlang, musím počítat s tím, že jen velmi těžko se mi bude shánět tým 10 erlangistů za rozumný peníz.

Vezměte si Facebook - je napsaný v PHP (přesně tedy HACK) kompilovaném ve virtual machine (HHVM). Facebooku se vyplatilo investovat čas, lidi a peníze do vývoje HHVM jen proto, že není a nebude problém sehnat dostatek lidí na vývoj v PHP a náklady na vývoj se vrátí v nižších nákladech na PHPčkaře (samozřejmě nejen na mzdách, ale i na ušetřených system resources etc.).

7
Hardware / Re:Alternativa k Teensy
« kdy: 24. 02. 2013, 17:47:45 »
Ad vykuchat klávesnici - to už jsem také párkrát dělal a vím, že to funguje. Také by to bylo použitelné, děkuji za tip ;)

Vykuchat myš - taky dobrý nápad, nicméně se obávám, že budu mít k dispozici jen dvě tlačítka. Ale také děkuji za tip, třeba u něj skončím.

Stejně bych ale spíš preferoval něco jako teensy, ale něco co můžu zítra koupit v krámě u nás v ČR. Abych k tomu mohl připojit kablíkem pořádná tlačítka a poslat to do USB a napsat k tomu v předpřipveném vývojovém prostředí prográmek...Nějaké tipy ohledně tohohle?

8
Hardware / Re:Alternativa k Teensy
« kdy: 24. 02. 2013, 17:14:19 »
Díky za odpověď.

Ten com port si zkusím dohledat. Cílem je vytvořit tlačítka á la hrací automaty, velká a bytelná...

9
Hardware / Alternativa k Teensy
« kdy: 24. 02. 2013, 16:33:55 »
Dobrý den,

pro vlastní projekt - soukromá záležitost pro pobavení, žádná komerce - bych potřeboval připravit vlastní hardwarové tlačítko (respektive 5), které bych mohl namapovat na klávesovou zkratku, nebo klávesu. Programovací část neřeším, programuji v lecčem a co neumím se rád doučím.

Problém je hardware část. Při hledání na googlu na mě vypadlo http://www.pjrc.com/teensy/, ke kterému lze jednoduše připojit prakticky cokoli, třeba právě tlačítko, nebo třeba pět.

Neměl byste pro mě někdo tip na něco podobného, dostupného přímo v ČR - času nemám na zbyt a tak si nemůžu dovolit objednávat ze zahraničí.

Pokud je USB microcontroller zbytečně složitý, ale hardwarového tlačítka lze docílit i jinak - pájením pro sériový port nebo jiný port počítače - jsem k tomu také svolný, mikro-páječku jsem v ruce již několikrát držel a něco málo s ní dokážu. Jen bych potřeboval nějaký tutorial, ze kterého bych pochopil princip - nemám elektrotechnické vzdělání, tak mi většinou schémátka s kódy součástek moc neřeknou, a raději bych využil něco podobného tomu teensy, než se pachtit s odpory a podobně, tam bych se jistě dřív nebo později ztratil.

Předem děkuji za všechny tipy.

Stran: [1]