Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Filip Jirsák

Stran: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 375
856
...což ale technicky vzato není povinnost mít platný občanský průkaz
Je to povinnost mít platný občanský průkaz.

tj. inovovanou verzi s otisky prstů
Pokud vám není asi tak 90 let, abyste měl doživotní nárok na občanský průkaz vzor „knížečka“ s neomezenou platností, můžete se vyhýbat událostem, které vyžadují zápis do OP (např. změna trvalého bydliště), ale stejně je platnost OP omezená na 10 let (u dětí je kratší, senioři nad 70 let dostávají OP s platností 35 let).


to asi bude přestupek a při prokazování se takovým průkazem asi budou potíže, ale to je věc jiná
Neobnovení občanského průkazu je přestupek s pokutou do 15 000, neodevzdání starého OP je přestupek s pokutou do 10 000 Kč. Docela by se vám to prodražilo.

Otisky na prstech nějak sofistikovaně "zamaskovat" nebo pozměnit, aby neodpovídaly skutečným otiskům. Tady to drhne na dvou bodech - jednak úředník může dělat problémy, když budu mít třeba "hladký" otisk bez linií nebo může chtít otisky jiných prstů. Druhým problémem je, jak něco takového realizovat, aby "se úředník nažral a občanka zůstala prázdná".
A to už by nebyl jen přestupek, ale trestný čin – padělání veřejné listiny. Sazba od jednoho do tří let.

Napadnout tuhle záležitost u soudu. Podle mě se jedná o zcela nepřiměřený zásah do soukromí - a hodně se divím, že už se do toho dávno nějaký právník nepustil. Kdyby do toho někdo šel, rád finančně přispěju.
Je to zákon, musel byste to napadnout u Ústavního soudu. To není vůbec jednoduché. Ale hlavně – žádný právník se do toho sám od sebe pouštět nebude, protože je to zjevný nesmysl. Samozřejmě že kdybyste za to chtěl vyhazovat peníze vy, právník vám v tom bránit nebude.

Jak se proti tomu bránit?
Proč se proti tomu bránit? Ty otisky jsou uložené na občanském průkazu, získat je může jenom ten, komu svůj občanský průkaz fyzicky dáte. Náklady a riziko pro mne jako pro občana je mizivé. Naproti tomu to pravděpodobně docela zkomplikuje život různým mafiánům a jiným ruským turistům obdivujícím katedrály, kterým jejich stát ochotně vystaví libovolné množství pasů, ale otisky si nezmění. Nějak nevidím důvod, proč brojit proti čemukoli novému, i když mne to vůbec nijak neomezuje.

857
/dev/null / Re:Šmírování od poskytovatele internetu?
« kdy: 19. 11. 2021, 11:15:20 »
Navic jak tady pise pan Jirsak, tak je to nesmysl v ramci CR (nevim jak je to v EU a jinde ve svete). Ale clovek si muze legalne stahnout co chce. Problem nastava az pri uzivani dane veci (je trochu rozdil u audio, video a SW z pohledu prava a uzivani).
Nikoli, i stažení je užití věci – je to vytvoření kopie. A i k tomu musíte mít oprávnění od autora. Uváděl jsem upload proto, že tam je obvykle mnohem snazší dokazování a vzniká větší škoda, takže majitelé práv jdou spíš po tom. Což ale neznamená, že stahování filmů nebo hudby, ke kterým nemáte práva, není nelegální.

858
/dev/null / Re:Smirovanie od providera internetu?
« kdy: 19. 11. 2021, 09:42:41 »
jednak proto, že to filmové studio/softwarová firma coby držitel majetkových práv to tam sama nasdílela :-).
To ovšem pořád neznamená, že k tomu dotyčný má licenci.

859
/dev/null / Re:Šmírování od poskytovatele internetu?
« kdy: 19. 11. 2021, 09:41:27 »
Jinak, rád bych viděl případ, kdy někoho odsoudí za stáhnutí fake souboru s autorským dílem, to už by byl opravdu právnický majstrštyk. U nás je pouze policie oprávněna dávat falešný obsah, který obstojí u soudu.
V tomhle případě by bylo daleko jednodušší odsoudit dotyčného za neoprávněné sdílení autorských děl.

860
Občan ČR, který dosáhl 15 let a je svéprávný, má povinnost mít občanský průkaz.
Zadna povinnost mit (vydany) OP neexistuje. Clovek si muze treba zrusit trvaly pobyt a OP jednoduse nemit.
https://www.altair.blog/2020/11/uredne-bezdomovcem
Co má větší právní váhu, blogísek, ze kterého vycházíte vy, nebo zákon, ze kterého vycházím já?

Citace: Zákon č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech
§ 3

Povinnost mít občanský průkaz
(1) Státní občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky, má povinnost mít občanský průkaz, není-li dále stanoveno jinak.

(2) Státní občan České republiky, který je omezen ve svéprávnosti, nemá povinnost mít občanský průkaz.

861
Nezlobte se na mě, ale vzhledem k tomu, že z určitého pohledu jste chytrý člověk, mě nikdy asi nepřestane udivovat vaše naivita týkající se víry v chování státu a podobných institucí. I kdyby tam nebyl skrytý špatný úmysl, pořád může dojít třeba k nedbalosti nebo podobným prohřeškům, kvůli kterým vaše premisa o správném nakládání s daty shoří jako papír. A hlavně není jak rozumně dokázat, že stát tato data ve skutečnosti neuchovává, tudíž můžu nanejvýš slepě věřit, což mi přijde poněkud nerozumné.
Vzhledem k tomu, že mám s některými státními systémy zkušenosti, není to z mé strany naivita, ale znalost. Naivní jste naopak vy, když si myslíte, že by se něco takového mohlo tajně ukládat a zpracovávat a nikdo by o tom nevěděl. Ano, mohla by v tom systému být chyba, že by se ta data nemazala – ale když je to explicitně napsané v zákoně, je dost nepravděpodobné, že by to nikdo neotestoval. A i kdyby se ta data omylem nemazala a nikdo by na to nepřišel, ta data by jenom ležela na disku a k ničemu by se nepoužívala – právě proto, že by nikdo nevěděl, že tam ta data jsou.

862
Tak to asi těžko. Jak by jinak a s čím by porovnávali otisky prstů při ohledání místa trestního činu? Minimálně existuje databáze(nemusí být zrovna softwarová) kde jsou uloženy otisky lidí s trestním zápisem(záznamem).
Ano, to je ale jiná databáze. Do té se nepřidávají otisky prstů získané při výrobě občanky – ty se jen uloží do dat občanky a pak se smažou. A z předchozího komentáře bylo zřejmé, že je řeč o takto získaných otiscích prstů.

A není na škodu paranoidně předpokládat, že tajně mohou vytvářet databázi všech otisků a využijí právě podmínku nového OP.
To je ovšem jen čistá paranoia, s realitou to nemá vůbe cnic společného.

Nacpat tajně do toho programu, který řeší novou občanku  připojení to databáze a poslat tyto bitmapy s nějakými stringy je tak triviální věc, že se to přímo nabízí.
Je vidět, že jste takovéhle systémy neviděl ani z rychlíku. Jenom to, aby spolu dva systémy mohly komunikovat, je administrativa, která se řeší minimálně několik týdnů. Představa, že nějaký státní systém někam tajně ukládá data je tak naivní…

863
... Biometrické údaje, které stát požaduje, jsou fyzicky uloženy a zašifrovány na daném dokladu. Jakmile je doklad vyroben, jsou tyto data pro výrobu odstraněny, tzn. neexistuje nic jako databáze otisků apd.

Tak když se za to zaručíte, tak je to, myslím, v pohodě.
„Data“ je středního rodu.
Je to napsané v zákoně. Vy víte o nějakém případu v ČR, kde by stát v informačním systému uchovával data, o kterých zákon explicitně říká, že se mají smazat? Nebo je to jenom klasické nadávání „všichni dělají všechno špatně“, pro které nemáte sebemenší důvod?

„Data“ jsou středního rodu, jde o pomnožné podstatné jméno.

864
/dev/null / Re:Smirovanie od providera internetu?
« kdy: 18. 11. 2021, 21:44:16 »
Technicky je to možné. Ale pravděpodobnější je, že to nekontroluje provider. Spíš jenom dostal e-mail od držitelů práv, kteří to sledují na torrentech, a jenom ten e-mail přeposlal konkrétnímu uživateli na základě IP adresy.

Každopádně porušovat zákony není dobrý nápad.

865
Jen teda jedna taková důležitá drobnost. Biometrické údaje, které stát požaduje, jsou fyzicky uloženy a zašifrovány na daném dokladu. Jakmile je doklad vyroben, jsou tyto data pro výrobu odstraněny, tzn. neexistuje nic jako databáze otisků apd.
Mezi biometrické údaje patří i fotka, a ta je určitě uložena v evidenci občanských průkazů – myslím, že ji můžete vidět na Portálu občana a dá se už myslím použít pro výrobu řidičáku. Pro ostatní biometrické údaje, tj. otisky prstů, ale platí to, že se vymažou hned po převzetí občanského průkazu, nejdéle 90 dní od vydání (kdybyste si průkaz nevyzvedl).

866
Není možné se tomu vyhnout, biometrické údaje (fotka a otisky prstů) jsou ze zákona povinné. Tím pádem není ani potřeba žádný souhlas.

A da se zit bez obcanky? :)
Občan ČR, který dosáhl 15 let a je svéprávný, má povinnost mít občanský průkaz.

867
Že to je v principu legální je dle výroku ÚOHS už jasné.
ÚOHS rozhodně nerozhoduje o legalitě či nelegalitě licencí.

868
Sítě / Re:Jak doplnit pravidla do firewallu
« kdy: 12. 11. 2021, 22:26:28 »
Jen maličkost- best practice je všechno logovat.
Obecně ano. Ale myslím, že tohle bude nějaký router, který bude mít dost práce sám se sebou, tak aby se mu logováním nepřitížilo víc, než je nutné.

869
Sítě / Re:Jak doplnit pravidla do firewallu
« kdy: 12. 11. 2021, 20:14:20 »
Má jít o příchozí nebo odchozí komunikaci? Podle toho se musí nastavit Direction a zvolit, zda nastavujete zdrojovou neb cílovou IP adresu a zdrojový nebo cílový port. Pokud jde o odchozí komunikaci, pak bude Direction out, v pravidle bude zdrojová IP adresa a cílový port. Pro každý port asi bude potřeba uvést samostatné pravidlo. A určitě bych do těch povolených portů přidal i port 53 pro DNS.

Poslední pravidlo pak nebude mít uvedenu ani IP adresu ani porty, tím pádem se zablokuje veškerá ostatní komunikace protokolem TCP – tedy z jiných IP adres nebo z té vybrané IP adresy ale jiných portů. Pořád ale bude možná komunikace po UDP.


870
Sítě / Re:NFT dnat povolení portů
« kdy: 12. 11. 2021, 19:20:06 »
Řetězce input a output se týkají jen komunikace, která má zdroj nebo cíl na daném zařízení. Pokud chcete omezovat routovanou komunikaci (tj. zdorj i cíl jsou mimo dané zařízení), k tomu slouží řetězec forward. Nezapomeňte také na to, že prerouting se provede ještě před routováním a před uplatněním pravidel firewallu – tj. ve firewallu nebudete mít pravidlo pro port 2222, ale pro port 80.

Stran: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 375