reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Filip Jirsák

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 253
61
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 13. 05. 2020, 14:10:44 »
Dobře, tím se posouváme k tomu, že na to stačí spyware, který vedle MAC adresy odesílá i informaci o tom, ve kterou dobu uživatel třeba tahal myší. Opět to není doklad užití softwaru té firmy.

Logy jsou hodně slabý důkaz (u soudu asi nepoužitelné, protože 1. dané PC bude dávno pryč 2. jsou lehce upravitelné).
Mýlíte se. Logy jsou samozřejmě použitelné jako důkaz u soudu. Není to doklad, je to důkaz. Důkazy nefungují jako počítače v režimu ano/ne. Soud hodnotí důkazy jako celek, takže se klidně může stát, že v jednom případě bude soud v kontextu dalších důkazů považovat za prokázané, že v uvedených časech byla aplikace používána, pokud budou v logu jen údaje „v XX:XX aplikace spuštěna, v XX:XX aplikace ukončena“, a v jiném případě budou logy obsahovat třeba i datum a čas každého kliknutí na položku menu, a přesto to soudu jako důkaz nebude stačit.

Oni nemají jinou možnost, než to takhle zkoušet, protože jinak by už měli rozhodnutí soudu a neztráceli by čas psaním po emailech.
Ono to s těmi soudy zase není tak jednoduché a rychlé, zejména v banánových republikách jako je naše. Nicméně to vypadá, že jsou si vědomi toho, že ani druhá strana se nechce soudit, a jedou v tom režimu, že se jim tímhle způsobem občas podaří zkasírovat i někoho, kde by u soudu neuspěli.

Co jsem slyšel, tak dřív k vám přišel technik policie (nebo nějakého úřadu?), projeli pc svým programem a pokuta byla za každý program bez licence. Jedno, že je 10 let odinstalovaný.
Pokud by ten program byl 10 let odinstalovaný, tak by ho v tom PC nikdo nenašel.

62
Sítě / Re:Ethernet kabel do země
« kdy: 13. 05. 2020, 12:51:29 »
Tak si k tomu pridejte terestrickou TV antenu coz je v podstate vodic vystrceny na strese do prostoru, a kabelem pres rozbocovace spojeny s televizemi v dome. Tohle je pro hypoteticke vyhoreni vyznamne vetsi riziko nez UTP pritazene do domu pod zemi a presto nikdo nenavrhuje instalovat prevodniky a tahat TV po dome optikou.
Jenže tazatel řešil počítačovou síť, ne televizní anténu. Je dobré vědět, jak to udělat lépe, protože:
  • možná má tazatel ostatní rozvody udělané bezpečně a tímhle by si to celé jen pokazil,
  • nebo to tazatel plánuje postupně řešit a bylo by vyhazováním peněz teď to udělat nějak a za dva roky to předělávat do bezpečného stavu,
  • nebo to tazatel vůbec neřešil, tohle je první impuls, rozhodne se, že to řešit chce a začne právě od toho venkovního ethernetu
  • a nebo to tazatel zváží, řekne si, že to riziko podstoupí a natáhne tam metalický drát.

Nikde jsem nenapsal ze to riziko neeistuje, psal jsem ve smyslu ze zakopanim chranicky pod zem se VYZNAMNE snizuje. Pouze pisu ze metaliku lze takto pouzit s nizkou mirou rizika, zatimco nekteri dalsi pisou jen optika, optika, optika....
Ne, vy jste nepsal, že se riziko významně snižuje, vy jste se tvářil, že tam žádné riziko není. Optika, optika, optika tu nikdo nepsal – padlo to jen jako návrh ke zvážení, načež jste se do toho pustil vy a opakovaně jste nás přesvědčoval, že z pohledu ochrany před přepětím není mezi optikou a metalikou „v zemi“ rozdíl.

Vy k tomu přistupujete hrozně černobíle – buď je chráněné vše nebo nic, buď je to galvanicky oddělené nebo není, buď je kabel v zemi (a je jedno, jestli půl centimetru nebo metr, jestli v písku nebo v hlíně pod udržovanou květinovou zahradou) nebo není v zemi, buď shoří veškerá elektronika na prach nebo se nestane nic. Jenže svět není černobílý.

63
Sítě / Re:Ethernet kabel do země
« kdy: 13. 05. 2020, 07:52:55 »
Nepochybuji ze teoreticky lze zduvodnit proc jakakoliv metalika mimo objekt, jakkoliv zakopana, je vzdycky horsi nez optika, ale je to skutecne cilem tohoto vlakna o propojeni dvou domu pres dvorek? Muzete optikou dokonale oddelit sitove prvky, ale elektrina je tam treba pritazena po sloupech nastresakem a pocitac vam blesk odstreli pres zdroj? Snazit se o dokonalou eliminaci jedineho rizika je hloupost.
Nikoli, cílem tohoto vlákna je vysvětlit vám, že aktivní prvky na koncích toho metalického kabelu nemusí třeba při bouřce jako ochrana stačit. Nikdo tu nepsal o dokonalé eliminaci jediného rizika, pouze vyvracíme vaše chybné tvrzení, že takové riziko neexistuje, na kterém bůhví proč umanutě trváte. Ano, optický kabel bude o něco dražší (zejména když porovnáte hotové řešení proti domácí výrobě, u které nebudete započítávat svůj čas), ale je trvanlivější, převedete přes něj vyšší rychlost (což oceníte třeba v budoucnosti, že ho nemusíte měnit), nevadí mu voda a oddělí počítačové sítě v baráku a v chatě tak, že nebudou skrze síť elektricky propojené. Jinak moje zkušenost je spíš opačná, že se řeší ochrana silového vedení, ale pak si dotyčný ta zařízení stejně propojí metalickou kabeláží.

64
Sítě / Re:Ktere odchozi UDP port je otevrene
« kdy: 12. 05. 2020, 19:59:04 »
Slo mi o to aby to moje testovani odchoziho UDP spojeni nekde nevzbudilo pozornost
Co monitoruje váš správce sítě tady opravdu nikdo neví.

65
Sítě / Re:Ktere odchozi UDP port je otevrene
« kdy: 12. 05. 2020, 15:23:53 »
Nechápu, co vymejšlíš za bejkárny, ale pro WG clienta, mít fakt nic otevřené nepotřebuješ.
On myslí odchozí komunikaci.

Zjistíte to jedině tak, že ten paket zkusíte poslat a na druhé straně ten paket přijde. Povolený samozřejmě nemusí být žádný UDP port. Pokud správce sítě tenhle typ provozu sleduje, tak si ho všimne. Tím spíš, pokud byste se tam připojoval přes VPN a bude tam proudit větší množství dat oběma směry.

66
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 12. 05. 2020, 15:23:02 »
Jestli je to na tom založené, tak to nedává smysl. Ta firma žádá smazání stop, které by (pokud má pravdu) svědčily v její prospěch
Cílem té firmy ale není dostat to před soud, kdy by rozhodovaly ty důkazy. Jejich cílem je získat peníze dřív, i v případě, kdy si adresát té výhrůžky není jist, jak to s užíváním toho softwaru bylo.

zůstanou jí jen informace, které si může prakticky vygenerovat všechny sama
Záleží na tom, co logují. Vyrobit věrohodný log o činnosti uživatele není zas tak jednoduché.

V podstatě by stačilo vzít i jakékoli jiné logy a přeplácnout v nich adresy (MAC, IP) a případně informaci o platnosti licence.
A skončit s tím, že protistrana snadno ukáže, že ten log je podvržený? Protože jsou v něm stejné záznamy i z doby, kdy dotyčný byl na dovolené nebo v nemocnici? Nebo že ukazují každý den začátek práce mezi osmou a devátou, zatímco dotyčný je notoricky známý tím, že chodí nejdřív v jedenáct?

67
Server / Re:Autentizace Coder Code Server
« kdy: 12. 05. 2020, 09:37:22 »
Jenže bych tam přidal i někoho dalšího, spustil další instance (asi dvě) tohoto programu. Ale myslím že se těm osobám a dokonce ani mě nelíbí myšlenka že někdo si může jen tak otevřít soubor a vidět jejich hesla.
Ne někdo, ale správce toho serveru. A správce serveru může vidět hesla, bez ohledu na to, jestli se vám to líbí nebo nelíbí. Webové prohlížeče dnes neumožňují rozumné přihlášení jménem a heslem tak, aby správce serveru heslo nemohl zjistit.

68
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 12. 05. 2020, 07:42:41 »
Mně teda přijde podivné už to, že ta firma požadavala vyčištění toho PC a navíc ještě doložení, že fakt proběhlo. Jednak by tím došlo k likvidaci přímých fyzických důkazů nelegálního užití jejich softwaru, jednak je něco takového prakticky nedoložitelné, leda prostřednictvím nějakého externího auditora, na kterém se dohodnou obě strany (ale žádný požadavek na takový audit tady zřejmě nepadl).
Myslím, že na tom je to celé založené, že je to celé takové mlhavé – „my máme logy, které něco dokazovat mohou a nemusí, vy vyčistíte PC a doložíte to způsobem, který to dokazovat může a nemusí“. S tím, že dojde k likvidaci důkazů určitě počítají. Ostatně pokud by ten software někdo používal nelegálně a nechtěl jim nic platit, smaže ten software tak jako tak.

Řekl bych, že je to takový soft ransomware.

Jinak bych teda řekl, že znalost MAC adresy nějakého počítače (a nezdá se, že by měla ta firma v ruce o mnoho více) ještě není důkazem nelegálního užití nějakého softwaru na tom počítači.
Samozřejmě nejde jen o znalost MAC adresy, ale logy, které normálně vyrábí ta aplikace, když je nainstalovaná nebo se používá.

Divím se, že to vůbec řešíš. Toto má řešit majitel firmy, administrátor nebo jednatel.
Asi jste přehlédl tu informaci, že se souhlasem firmy používá počítač i k soukromým účelům a má tam i svůj software.

69
Server / Re:Autentizace Coder Code Server
« kdy: 12. 05. 2020, 07:25:02 »
Očekává se, že váš server je bezpečný. Pokud není, pak je jedno, jak bezpečným způsobem tam heslo dodáváte – i kdybyste ho vždy po spuštění serveru psal ručně, útočník může prostě nahradit binárku code-server za svou, která si to heslo odchytí.

70
Sítě / Re:Ethernet kabel do země
« kdy: 11. 05. 2020, 22:24:48 »
BTW ten hotovy kabel ma koncovky LC ale co som nasiel kovertory su SC takze asi sa zvaracke nevyhnem. Mate nejaky typ kde si pozicat zvaracku v Bratislave?
Dělají se i mediakonvertory s SFP slotem. Případně to v domu natáhnout až do switche s SFP.

71
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 11. 05. 2020, 21:01:18 »
Nepřiznal jsem že zde tento SW nainnstalován byl a už vůbec, že jsem ho používal(ani v tom neumím pracovat) a u předchůdce jsem si jistý nebyl, proto proběhlo to "čištění",ale log je za mého púsobení.
Z hlediska zákona úplně stačí, že byl software nainstalován – to je to, co zákon řeší. Nicméně když vyjdu z toho, co jste popsal, za předpokladu, že by to šlo k soudu – oni mají logy, vy byste argumentovali tím, že jste to nepoužívali a ať prokážou, že ty logy vznikly používáním aplikace. Pravděpodobně byste dospěli k tomu, že nějakou nekorektní odinstalací mohla na počítači zůstat část, která generovala záznamy do logů, ale aplikace ve skutečnosti nebyla použitelně nainstalovaná. Navíc byste to podpořil tím, že neexistují žádné produkty z toho softwaru a ve firmě používáte jiný software ke stejnému účelu. Pokud by obě strany měly stejně schopné právníky a soud rozhodoval příčetně, nemělo by tohle stačit jako důkaz, že jste software používal. Ale jak jsem psal, je to za předpokladu, že všechno bylo tak, jak to plyne z vašeho textu. Mohl tam nějaký kolega po večerech dělat melouchy v kradeném softwaru, vznikl nějaký zmatek  MAC adresách, a hned je to úplně jinak.

Nicméně podle všeho se zdá, že ta softwarová firma se tím vymáháním plateb za nelegální použití jejich softwaru živí, Takže asi zkouší, koho kde uloví. Myslím, že by měla být účinná taktika trvat na tom, že jste ten software v uvedené době neměl nainstalovaný a pokud tvrdí něco jiného, ať to dokážou.

Ta softwarová firma musí být nejvíc nešťastná z toho, že skutečně musí mít nějaký software, který někdo používá – to jsou pro ně jen náklady na něco, na čem vydělávat nechtějí…

72
Sítě / Re:Ethernet kabel do země
« kdy: 11. 05. 2020, 20:37:03 »
Vychazim z praktickeho poznatku ze jsem v zivote nemel ve meste problem s telefonem (Dial-up, DSL) pri bource, kdezto pribuzni na vesnici nezridka. Kdyz se domnivam ze to souvisi s pouzitym typem kabelaze (podzemni / nadzemni), mylim se?
Domníváte se, že typ kabeláže byl jediný rozdíl? A co je podle vás „podzemní“ kabeláž? Když kabel zaškrábnu do spáry a dosypu půl centimetrem písku, je to podzemní kabeláž?

Pokud uvazujeme (podle me extremni) pripad, kdy prostor obou domku dostane primy zasah, tak podle mych zkusenosti odejde temer vsechno uvnitr, lhostejno jak a kam to bylo propojene.
Zkuste uvažovat případ, kdy nedostane přímý zásah dům i chata, ale jenom ta chata. Nebo ani nemusí dostat přímý zásah, uhodí jen někde poblíž.

73
Sítě / Re:Ethernet kabel do země
« kdy: 11. 05. 2020, 16:23:31 »
Jakeho sakra vzduchu, kdyz ten kabel pujde v chranicce pod zemi?
V těch trafech v aktivních prvcích na obou koncích. To, co tu celou dobu řešíme, není zničení toho kabelu v zemi, ale to, že by se elektrický výboj mohl skrz ten kabel dostat do zařízení v domě. Pokud bude dost silný, tak samozřejmě prorazí to galvanické oddělení ve switchi a může se rozběhnout po domácí síti.

Mozna jsem natvrdlej, ale ja to porad nechapu....
Teď jste na to kápnul…

74
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 11. 05. 2020, 16:18:27 »
Autor příspěvku přiznal, že software nainstalovaný byl a ještě druhé straně v naivní víře tyto skutečnosti potvrdil.
Už zase ten váš paralelní vesmír. V této diskusi nic takového nezaznělo.

75
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 11. 05. 2020, 16:16:15 »
Uznavam, ze autor prispevku mozna i takticky uvedl polovinu pravdy, ale stejne, to nikdo nemyslite vazne, ze na zaklade nejakeho tvrzeni o udajnych zaznamech sitoveho provozu byste nekdo seriozne uvazoval o uhrade pozadovane castky. Ted vychazejme z toho, ze autor prispevku skutecne dany SW nepouzival jak tvrdi a tedy zadne dalsi dukazy nemuzou existovat. To je smesne...
Směšné to není a pokud by tazatel ten software skutečně používal, záznamy to mohou u soudu věrohodně prokázat. Ajťáci svět rádi vidí jako jedničky a nuly, a mají pocit, že pokud něco nejde prokázat na 100 %, tak se to nestalo. Reálný svět ale takhle nefunguje.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 253

reklama