Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Jakub Neburka

Stran: [1]
1
Distribuce / Debian Wheezy a include do interfaces
« kdy: 29. 03. 2013, 10:34:22 »
Ahoj.

Řeším takový problém s konfigurací sítě v debianu. V man 5 interfaces je napsané, že do /etc/network/interfaces můžu includovat pomocí 'source soubor', ale na mé instalaci debian wheezy je tento řádek úplně ignorován. Navíc v /usr/share/doc/ifupdown/examples jsem příklad includování taky nenašel, tak si začínám myslet, že je v man stránce chyba a instalovaná verze to neumí.

Máte s tím někdo zkušenost? Zkoušel jsem použít source s relativní i absolutní cestou..

Díky

2
Vývoj / Použití test -e soubor na link
« kdy: 26. 03. 2013, 14:48:08 »
Dobrý den.

Ladím shell skript a konečně jsem přišel na chybu. Chtěl bych se ale zeptat, zda mi můžete někdo dát tip, jak elegantně řešit můj problém:

Jde o to, že jsem si naivně myslel (po přečtění man stránky), že:
Kód: [Vybrat]
test -e souborotestuje, zda cesta 'soubor' existuje a že je úplně jedno, jakého je soubor typu (file, dir, device, link, atd). Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že pokud je 'soubor' symbolický link, tak test selže.

Můžete mi někdo poradit, jak otestovat, že soubor s danou cestou existuje nezávisle na jeho typu a to elegantněji než udělat OR z postupného testování na všechny typy?

Myslíte, že:
Kód: [Vybrat]
test -e soubor || test -h soubormůže být už konečné řešení?

Díky..

3
Desktop / Lehké programy pro Debian
« kdy: 13. 03. 2013, 13:44:41 »
Ahoj.

Chystám se na jednom desktopu přejít na debian. Problém, který řeším, je, že nepoužívám žádný standardní desktop a programy, na které jsem zvyklý z Gentoo, v repozitářích Debianu buď vůbec nemůžu najít nebo jsou tam jen alternativy, které mají spoustu závislostí.

Například xlockmore (xlock) na debianu (wheezy) snad vůbec není a xscreensaver má v závislostech gnome!! (nebo minimálně nějaké gnome3 knihovny)

Také nevím, jaký zvolit file manager. V gentoo používám nautilus 2.32 (protože potřebuje jen GTK2), už jsem používal kdysi i pcmanfm nebo thunar, ale nevím, jak na tom teď jsou.

Můžete mi někdo poradit nejpoužívanější desktopové programy a utilitky pro debian, které mají co možná nejméně závislostí? Tím myslím, že k nim nemusím instalovat Gnome3 ani KDE4 ani podobné obludy? Gtk2 a Qt knihovny samozřejmě používám. Neraďte prosím celé prostředí, používám ratpoison (případně openbox) a jsem na ně zvyklý ;]

Díky

JN

4
Windows a jiné systémy / Příkaz avahi-resolve pro Windows
« kdy: 06. 03. 2013, 15:25:57 »
Ahoj.

Potřeboval bych Windows alternativu k příkazu avahi-resolve. Víte někdo o něčem?
Mám v síti několik linux zařízení, na kterých běží dhcp-client a avahi-daemon a potřeboval bych, aby si i lidé s windows mohli zjistit jejich adresy, aby se k nim mohli připojit přes putty.

Díky.

5
Distribuce / Debian a instalace jaderných modulů
« kdy: 22. 02. 2013, 11:06:45 »
Ahoj.

Řeším takový problém. Přešel jsem na Debian a nejsem tak úplně obeznámen s tím, jak se na tomto systému instalují vlastní moduly (ty, které nejsou v repozitáři, ale dodá je přímo výrobce HW v podobě zdrojáků). Nedaří se mi vygooglit žádnou radu, všude se řeší jen moduly v repozitáři.

Na gentoo mi stačilo v adresáři modulů:
Kód: [Vybrat]
make
make install

Když totéž udělám na Debianu, moduly se sice přeloží a nainstalují na správné místo (/lib/modules/<kenrel-verze>/extra/), ale kernel (modprobe) je nenajde. Myslím, že ještě musím nějakým příkazem vygenerovat seznam a závislosti modulů, ale zatím nevím jak.

Poradíte?

Díky.

JN

6
Dobrý den.

Vytvořil jsem linuxový systém optimalizovaný pro sd karty apod., který bootuje z FAT32 oddílu. Jedna z výhod je, že i běžný člověk může tento systém nahrát na kartu/flashku a bootovat z ní. Je to něco na styl Slaxu (kde jsem se hodně inspiroval), akorát je to založené na Debianu.

Můj problém teď tkví v tom, že potřebuji napsat windowsí skript pro běžného uživatele takový, který udělá kartu bootovatelnou. Bohužel ve windows skriptovat neumím a v blízké době se to asi nenaučím. Proto jsem si za zmíněným účelem vypůjčil opět ze Slaxu soubot bootinst.bat a související VB skripty (doufám, že mě za to autor Slaxu nezažaluje :) )

Skript(y) fungují celkem dobře. Nainstalují syslinux s konfigurací v mnou zvoleném adresáři (Takováto úprava ještě byla v mých silách :)). Problém je ale v tom, že na některých systémech, kde bootuji z odjímatelných úložišť, potřebuji, aby skript také nastavil label fat oddílu na mnou zvolenou hodnotu. Proto se ptám:

!!! OTÁZKA:  Jak v příkazové řádce (skriptu) ve windows změnit label fat32 oddílu tak, abych nemusel tento oddíl znovu formátovat? Jde to vůbec?

Jistě bych mohl nejdříve naformátovat disk a přiřadit mu label běžným windows klikadlem, problém je ale v tom, že bych potřeboval přípravu systému zamýšleným uživatelům maximálně ulehčit a zjednodušit, proto by se mi to hodilo nacpat do jednoho bat souboru společně s autodetekcí správného disku, instalací syslinuxu a nastavení oddílu jako bootovatelného.

!!! Kdyby se tu náhodou ukázal autor Slax linuxu a mohl mi říci, zda smím či nesmím používat jeho bootinst.bat ve svém projektu, moc by se mému svědomí ulevilo :)

Díky za odpovědi.

7
Distribuce / Co na méně používaný 9" netbook?
« kdy: 22. 01. 2013, 16:49:41 »
Ahoj.

Řeším dilema, jakou distribuci nainstalovat na méně používaný netbook. Měl jsem tam gentoo, ale to není moc pružná varianta na cesty, když potřebuji něco rychle doinstalovat. Další možnost je pro mě Arch, ale u toho se bojím, že když nebudu delší dobu updatovat, tak to 'vyhnije'. V současné době se zabývám 'studiem' debianu a jeho derivátů a nejspíš tam nainstaluji debian testing. Myslíte, že je to dobrá volba na desktop? Úplně nejlepší z hlediska údržby by byla minimální instalace ubuntu LTS třeba s mým oblíbeným ratpoison místo unity, ale myslím, že pokud by mi někdo koukal přes rameno při nabíhání systému (ubuntu logo), tak bych asi umřel studem :D

Máte nějaký tip na vhodné řešení? Netbook používám většinou na terminál, web a mail. Z programů používám:
nodm | slim, ratpoison, rxvt-unicode, screen, conky, trayer, xxkb,
firefox (chromium), claws-mail, nautilus <= 2.3? | thunar | pcmanfm, vlc,
python3.2, gcc, make, ..

8
Vývoj / Regulární výraz v sed nefunguje
« kdy: 15. 01. 2013, 11:21:11 »
Ahoj.

Potřeboval bych pomoct s regulárním výrazem pro sed. Nějak nechápu, proč mi to nefunguje :) Mým cílem je vypsat všechny definované proměnné, jejichž název obsahuje jen malá písmena, číslice a podtržítko. Zkouším to takto:

declare -p | sed -ne 's/^declare -- \([a-z0-9_]+\)=/\1/p'

K mému údivu se vypíší i proměnné jako PATH, BASH a podobně, tedy proměnné s velkými písmeny :( Kde je chyba?
Zkoušel jsem třeba i:

declare -p | sed -ne '/declare -- [a-z]/p'

s podobným stejnám výsledkem :(

9
Hardware / Instalace Linuxu na ARM
« kdy: 08. 01. 2013, 16:04:49 »
Ahoj.

Mohl by mi někdo prosím poradit, jak nainstalovat libovolný linux (nejlépe z množiny Gentoo, Arch, Debian, Ubuntu(minimal)) na ARM zařízení? Mám k dispozici HW ODROID-U2 a rád bych na něj dostal něco jiného než android :) Narážím na různé stručné návody, ale nejsem 'copy-paste' typ člověka a rád bych hezky krok po kroku nanstaloval systém místo ddčkování cizí image. Nevadí mi ani překlad jádra a podobně, jen nevím, kde u ARMu začít. Co načíst a podobně.

Navíc ODROID-U2 má jen HDMI výstup (vlastně má i UART, ale nemám zatím vhodný kabel) a většina imageí, co jsem zkusil nahrát, se přes HDMI nechytla :(

Máte s těmito zařízeními někdo zkušenost?

Stran: [1]