Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jakub Neburka

Stran: [1] 2 3 ... 9
1
Distribuce / Re:User-friendly a stabilní distribuce
« kdy: 23. 04. 2013, 14:32:16 »
zatím jsem se nesetkal s počítačem, kde by šlo na D6 pustit video ve fullscreenu

A to já zase jo, nějakou dobu jsem Squeeze používal jako HTPC, ale pak jsem přešel na Ubuntu. Hlavně proto, že v D6 byla hrozně buggy verze VLC :/

2
Distribuce / Re:User-friendly a stabilní distribuce
« kdy: 23. 04. 2013, 09:59:35 »
Dnes mi nejvíc sedí Kubuntu, v závěsu za ním OpenSuse - oboje KDE :-)

Mě se KDE vzhledem celkem líbí, ale hrubě mě zklamalo KIO. GVFS mi vyhovuje daleko lépe. Například otevřít v jakémkoli přehravači soubor na disku připojeném přes SFTP je při připojení přes GVFS naprosto v pohodně, přitom při připojení přes KIO (KDE) se nejdříve hodinu čeká, než se soubor celý stáhne do cache a pak se začne přehrávat. Hrůza. A je jedno, v čem soubor otevírám! Prostě KIO mě zklamalo a proto je pro mě KDE nepoužitelné :(

3
Hardware / Re:Kde koupit notebook s Linuxem?
« kdy: 22. 04. 2013, 14:30:02 »
Raději kupte bez OS, stejně dřív nebo později budete reinstalovat..

4
Distribuce / Re:Arch Linux vs. Gentoo
« kdy: 18. 04. 2013, 13:08:51 »
Mimochodem, jak to vypadá s FreeBSD na desktopu? Dá se to nějak rozumně provozovat? Jde mi především o drivery a podobný věci..
To neumím posoudit. Můj desktop je dost specifický, protože na něm intenzivně používám vlastně jenom browser a terminál :)
Skoro stejně u mě. Používám na gentoo ratpoison a pár gtk2 programů (firefox, claws-mail, nautilus (2.32), evince) a ve velkém virtualbox. Ale bohužel občas potřebuji třeba FTDI ovladač a podobně.. To bych se na FreeBSD docela bál, že by nechodilo. Ideální by bylo, kdyby FBSD mělo všechny možné USB ovladače, protože pak můžu USB zařízení nasdílet do VB a poprat se s nima třeba ve windows ;] Kartu mám intel, žádný 3D orgie bych od toho nečekal :)

Ale nedávno jsem potřeboval rozchodit na jednom servříku webkameru a bylo to úplně v pohodě (čučel jsem, že V4L2 je na FreeBSD naroubované).
To je ale řešené přes nějakou linux emulaci ne?

5
Distribuce / Re:User-friendly a stabilní distribuce
« kdy: 18. 04. 2013, 09:52:13 »
Asi to nechcete slyšet, ale podle mě tomu nejvíce odpovídá Ubuntu LTS.

6
Distribuce / Re:Arch Linux vs. Gentoo
« kdy: 18. 04. 2013, 09:47:44 »
Predne, diky USE tagu lze eliminovat vse (vetsinu) nepotrebne - pokud nepotrebuju aby mi neco prehravalo mp3, tak jednoduse podporu vyhodim => prislusna knihovna se vubec nebude instalovat.... tohle s binarkou neudelam, nekdo rozhod ze ma nejaky zavislosti a ja mam proste smulu, ze musim kvuli nejaky blbosti trebas instalovat cely Xka.
To je pravda, ale opravdu to vyuzijes spis na serveru. Na desktopu je ti (s dnesnima velikostma disku) celkem jedno, pokud to nema nejaky dopad na rychlost nebo funkcnost. Coz vetsinou nema.

To tak úplně není pravda. Já osobně jsem za USE flagy rád i na desktopu, protože čím víc můžu profiltrovat, co se nainstaluje, tím méně čekám při každém updatu a tím méně balíků se mi může rozbít..

No a dat Gentoo na server, na to nema kazdy koule, ze... :)
Souhlas :)

Treba FreeBSD ted uz (konecne!) v podstate kombinuje vyhody obou systemu: ma velmi KISS system portu, ktery sam resi, co je potreba kompilovat (plus si tam muzu velice jednoduse davat vlastni patche, menit verze apod.) a zaroven ma (konecne!) balickovac pkgng, ktery umi vsechno jako bezne balickovace.
To je pro mě moc zajímavá zpráva. FreeBSD jsem před několika lety zavrhl s tím, že se mi v ports dost obtížně dělaly updaty. Zdálo se mi, že sice při první kompilaci si můžu vybrat závislosti, ale při updatu se vybraly tak nějak automaticky a všechno bylo v háji :/ Mimochodem, jak to vypadá s FreeBSD na desktopu? Dá se to nějak rozumně provozovat? Jde mi především o drivery a podobný věci..

7
Distribuce / Re:Arch Linux vs. Gentoo
« kdy: 18. 04. 2013, 09:37:41 »
Poslední dobou si taky říkám, jestli vůbec Linux a KISS nezačíná být protimluv... (dbus, hal, NetworkManager, systemd, UsrMove, ...)

Stejný pocit mám.. :(

8
Distribuce / Re:Arch Linux vs. Gentoo
« kdy: 17. 04. 2013, 14:51:01 »
Doporučoval bych taky zvážit debian. Když nasbíráte zkušenosti s debianem, můžete se po čase třeba zase klidně vrátit k ubuntu a užijete si s ním víc legrace ;]

Osobně jsem začínal na Gentoo, pak na pár let přešel na Arch a pak se zase vrátil. Mé zkušenost (nechci vyvolat flame, oba systémy mám rád):

Arch je sice bezva konfigurovatelný, ale neexistuje, že by ho člověk déle než dva týdny neupdatoval. Ten systém se tak rychle mění pod rukama, že v podstatě není nikdy stabilní. Nejlepší způsob správy je denně po ránu napsat 'pacman -Syu' a pro jistotu kontrolovat news, jestli není náhodou třeba něco dodělat ručně.

Gentoo je v tomto o něco konzervativnější, pokud člověk používá stabilní větev, tak se nemusí tolik bát, že mu něco každý týden přestane fungovat. Na druhou stranu pokud už člověk updatuje, musí opět dávat pozor na portage news a občas něco dobastlit sám. A kompilace je kapitola sama pro sebe. Update == vyhradit si páteční odpoledne na kompilaci + výkend na řešení případných problémů ;]

Sečteno a podtrženo: Protože jsem v posledních měsících hodně přičichl k debianu a ubuntu je v podstatě debian s kvalitnějšími repozitáři (subjektivní názor), nabyl jsem dojmu, že bych si dopřál spoutu pohodlí, kdybych přešel na ubuntu a využil na něm své zkušenosti s debianem.

Něco podobného tedy radím i Vám: Máte-li pocit, že jste vyrostl z Ubuntu, naučte se konfigurovat debian a pak si třeba nainstalujte Ubuntu nějakým custom způsobem. I Ubuntu je možné konfigurovat ručně, ne všechna klikadla je nutné instalovat..

9
Vývoj / Re:Nejasnost v C++
« kdy: 11. 04. 2013, 10:10:39 »
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Když jsem se snažil v cpp vytvořit dynamicky matici, nakonec se mi nepodařilo zkompilovat nic jiného než:

Kód: [Vybrat]
int **prvky;

typedef int* uint;

prvky = new uint[dimx];

for ( int j = 0; j < dimy; j++)
{
   prvky[j] = new int[dimy];
}

Ale co jsem nepochopil, proč to nejde udělat bez typedef nového typu uint.

Nevíte prosím, jaký mechanismus, předpis, zabraňuje použití:  prvky= new (int*)[dimx];

děkuji za případnou radu.
Honza

Úkoly na FIT dají jednomu zabrat co? :D Měl bych jeden takový tip: Pro reprezentaci matice není nutné použít 2D pole. Jde to dost dobře i s jednorozměrným :)

10
Mám soubor /etc/network/interfaces s obsahem:
Kód: [Vybrat]
auto lo
iface lo inet loopback

allow-hotplug eth0
source eth0.conf

Pak mám adresář /etc/network/eth0.d pod kterým mám soubor dhcp a pak mám link /etc/network/eth0.conf -> /etc/network/eth0.d/dhcp.
Obsah souboru /etc/network/eth0.d/dhcp je:
Kód: [Vybrat]
iface eth0 inet dhcp

Vtip je v tom, že v adresáři eth0.d chci mít různé konfigurace a budu přepínat jen ten link na ně. Bohužel stanza 'source' v /etc/network/interfaces nefunguje, ani když nenačítám link, ale přímo soubor a ať to dělám relativně nebo absolutní cestou.. :(

Koukal jsem se do release notes k ifupdown a tam podpora 'source' je dávno, tak nechápu, kde je problém :( Nikde nemůžu najít nějaký podrobnější popis..

JN

11
skus sem hodit includovany subor, ma sa zacinat slovom "mapping"

Pro by měl začínat slovem mapping? To není nikde popsané a nedává to smysl.

12
Distribuce / Debian Wheezy a include do interfaces
« kdy: 29. 03. 2013, 10:34:22 »
Ahoj.

Řeším takový problém s konfigurací sítě v debianu. V man 5 interfaces je napsané, že do /etc/network/interfaces můžu includovat pomocí 'source soubor', ale na mé instalaci debian wheezy je tento řádek úplně ignorován. Navíc v /usr/share/doc/ifupdown/examples jsem příklad includování taky nenašel, tak si začínám myslet, že je v man stránce chyba a instalovaná verze to neumí.

Máte s tím někdo zkušenost? Zkoušel jsem použít source s relativní i absolutní cestou..

Díky

13
Desktop / Re:Rada pro začátečníka
« kdy: 29. 03. 2013, 09:54:36 »
@jakub: to ano .. len ked autor hovori, ze je zaciatocnik, tak som mu radil zostat na oknach a zoznamovat sa s linuxom najskor cez VM. potom mozno dualboot a neskor sam uvidi.

Tak on tam podle toho, co píše zatím asi nemá nic, s čím by dualbootoval :) A chce vyzkoušet ovladače grafiky... Ale ano, začít s linuxem se vyplatí ve virtuálu..

14
Desktop / Re:Ako vypnut displej na notebooku z terminalu?
« kdy: 29. 03. 2013, 09:52:45 »
Zdravim,

moj notebook nema Fn skratku na vypnutie displeja. Nasiel som na nete tento prikaz

Kód: [Vybrat]
xset dpms force off
spravi to v podstate to co chcem, problem je ze po chvilke znova naskoci podsvietenie. Ide mi prave o vypnutie podsvietenia nie len zatmavit displej.

man xrandr

15
Desktop / Re:Rada pro začátečníka
« kdy: 28. 03. 2013, 20:58:31 »
na zoznamenie sa s linuxom (pripadne inym ux-like os) je na zaciatok lepsie zacat s virtualkou.

Vzhledem k tomu, že na tom chce hrát, tak by to asi měl instalovat přímo na železo..

Stran: [1] 2 3 ... 9