Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tom fi

Stran: 1 2 [3] 4 5
31
O serveru Root.cz / Re:Budoucnost fór na Rootu
« kdy: 13. 02. 2015, 11:05:15 »
On je to spíš globální problém s posunem významu fóra... Lidi jsou zvyklý komunikovat přes face, twitter a podobně a navíc chtějí spíš komunikovat formou chatu. To se promítá do toho jak potom vypadají fóra. Ten trend kdy se zvětšuje počet chatujicich uživatelů fóra vnímám a opravdu to není problém rootu, ale prostě trend.

Krcmar má správný názor , že moderace fóra není jednoduchá uloha, protože uživatelé budou mít pocit zásahu cenzury. Ale je otázkou jestli nemá mit do budoucna , globalně, fórum a diskuse na něm nějakou lépe definovanou podobu.

První ukázkou úpadku byly prispevky "první" .  Příspěvek není příspěvkem pokud ničím nepřispěje. A první, druhý atd opravdu k tématu nic neprispeji a jejich tolerování je indikaci,  že jsou v pořádku a do diskusí patří.

Pak samozřejmě Nasledovali rádoby vtipne příspěvky v diskusních tématech o k tématu irelevantnich věcech. Když je pak člověk nucen se přivítat forem plným balastu, tak nejen že to stojí čas, ale i přejde chuť přispívat kvalitními příspěvky, které v tom balastu zapadnou. Tedy ve finále to dopadne tak, že člověk neznalý poměru napíše dotaz a je obsypan pouze trollenim a irelevantnimi prispevky, po takové smršti se hned zorientuje a buď na fóru zůstane, protože tohle ho baví, nebo odejde jinam.

32
Studium a uplatnění / Re:Deník nasraného elektrikáře
« kdy: 12. 02. 2015, 15:21:04 »
Mufe, budu reagovat na originální post, navíc obecně, protože tohle co ty popisuješ třeba mě vůbec nic neříká ani nechci aby mi to něco říkalo.
Jestli chápu dobře, ty se to nechceš naučit. Ty to chceš pochopit.
Podle mě, jestli to chceš pochopit musíš experimentovat... nebo myslíš že tě nějaká kniha naučí myslet? Nebo vymyslet? Že učitěl za tebe něco pochopí a tím budeš i ty chápat?
Ano někdo ti může věci vysvětlit. Ale pokud hledáš opravdu hluboké chápání, tak to holt budeš muset zkoušet. Ale polož si sám otázku, jestli tě nebaví dělat blbý kopírování cizích projektů, bude tě bavit zkoušet 100+1 různých kombinací na jednom existujícím jednoduchým projektu, abys viděl jaký změny mají jaký důsledek? Co která součástka tam kde dělá?
Pokud odpověď zní ano, bude mě to bavit, tak holt vezmi něco dostatečně jednoduchýho a snaž vymyslet si různý experimenty s tím.

33
Jsi mimoň. Jsme na rootu, kdo tady nemá ALESPOŇ JEDEN vlastní server, nemá tady co dělat. Tedy má tady co dělat, nikdo mu nezakazuje účast, ale je dost nepravděpodobné, že by ho to tady bavilo... A stejně tak je to s veřejnou adresou... Každý geek má tisíc a jeden důvod ji mít. A btw, pokud někdo neprovozuje ani vlastní poštu a má ji u Seznamu, podle mého není ajťák...


Uniká ti toho hodně.Být můj zaměstnanec, jen za tento výrok letíš, protože jsi právě zveřejnil svou nulovou motivaci zvyšování bezpečnosti a dle tvého není třeba zabezpečovat, protože data stejně někdo získá jinde...

Teď nevím, jestli jsi troll, nebo trotl :)

Každopádně, člověk který vynakládá prostředky (lidské zdroje, kapitál) neefektivně, nemá v bezpečnosti co dělat. Tedy pokud nemluvíme o tom, že pracuje na zabezpečení něčeho, kde náklady nehrajou roli (státní správa, armáda).
Něco jiného je, pokud by jsi zde prezentoval informace na jejichž základě jsi došel k tomu, že je třeba vynakládat víceméně jednoduše vyčíslitelné náklady na "zvýšení" zabezpečení tvého mailu, v porovnání s řešením využívající freemail.

U mě ty argumenty co jsi předvedl jsou na úrovni člověka co pořídí kamerový systém se záznamem a jeho zálohováním, bezpečnostní senzory se včasným varováním s fyzickým dohledem na místě, případně i reaktivním systémem(miny, automatické kulomety), proto aby zabezpečil, že nikdo neukradne psí hovno z jeho trávníku.

Pokud taková analýza zohledňující náklady neproběhla, mohou tvé argumenty obstát jenom jako "je to můj koníček a cítím se jako KING protože koníček souvisí s mou prací.  Nene... vůbec nejsem závislý a nekompenzuji si nic z reálného světa tím, že se uzavírám do světa počítačů, vůbec se nesnažím spojovat moje komplexy s tím, že kdo to tak nemá není AjTák a nemá tady na mém písečku co dělat, protože by mi mohl rozbourat můj svět kde všichni okolo jsou stejní KINGOVÉ ... :)
Aneb, každá správná účetní vede doma podvojné účetnictví, každý popelář má doma popelnici a každý recepční má doma recepci..."

Nechci se ptát co podle tebe má  mít doma správný hrobař, pracovník v márnici nebo co podle tebe dělá mimo pracovní dobu DOKTOR.


Mno... jestli jsi trotl, tak bohužel jsem se pobavil na tvůj účet ... jestli jsi troll, tak ti to že jsem se pobavil vadit ani nemůže :D

34
Bazar / Re:Prodám programovatelnou el. cigaretu
« kdy: 08. 01. 2015, 07:25:11 »
Nedá mi to...
je to troll? nebo to myslí vážně?
BTW mám doma jeden SSD disk, někdo na něm napsal fixem "nefunguje", ale myslím že přeháněl, protože když jej zapojím tak se něco v dmesg oběví... takže pokud chceš, můžeme provést exchange :)

35
Sítě / Re:Vlastný network protokol
« kdy: 06. 01. 2015, 09:23:43 »
Přiklonil bych se již zde zmíněné tvorbě vlastního protokolu.

Naučíš se jak funguje komunikace po síti, budeš mít volnost cokoliv dodělat jakkoliv budeš chtít (šifrování, autentizaci, přenos morseovky, přenos pohybu myši, synchronizace obrazovky ... prostě cokoliv tě napadne :) ).

Používáním knihoven se naučíš leda tak používat knihovny (jak TU konkrétní nyní, tak i obecnou vazbu problém -> google -> existující knihovna -> zbastlené řešení).
Mysím že je lepší dospět k potřebě využití existujícího řešení tak nějak logickým závěrem na základě vlastních vědomostí a zkušeností... když se naučíš na každou prkotinu hledat knihovny, budou tvý produkty plný zbastleností který jsi našel přes google, místo toho, aby jsi udělal co zvládneš dobře sám, a na to co podle odhadu je vhodnější existující řešení pak použiješ existující řešení.... asi tak.

36
Protokol TCP/IP byl navržen aby tento typ krizových situací vydržel. Problém by mohl nastat na fyzické vrstvě v zasažené oblasti.
Vidíš, a já slyšel, že byl navržen aby vůbec fungoval... v době práce na TCP/IP myslím nikdo neřešil "aby fungoval v krizových situacích" jakými jsou válka nebo jaderný výbuch... protože krizová situace bylo pomalu každé spojení :D
Víceméně je to možná vidět i na tom, že systémy, které potřebují aby něco bylo doručeno se spíše spoléhají na redundanci a samoopravování apod, než na "best-effort" mechanismus.

Ale snad mě někdo opraví pokud se pletu.

Tak ja slysel, ze TCP/IP bylo navrzeno pro ucely armady a proto tak, aby mel odolnost vuci casti padu spoju v pripade valky. Pozadavkem bylo, aby komunikace jela, pokud existuje jakykoliv spoj mezi dvema body, i kdyby to melo z Hornich Pocernic do Dolnich Pocernic lezt okolo cele zemekoule.

Ok... tak to přesuňme z "slyšel jsem" na novou rovinu :)

http://www.internetsociety.org/internet/what-internet/history-internet/brief-history-internet
   - všimni si autorů :)

Citace
Roberts connected the TX-2 computer in Mass. to the Q-32 in California with a low speed dial-up telephone line creating the first (however small) wide-area computer network ever built. The result of this experiment was the realization that the time-shared computers could work well together, running programs and retrieving data as necessary on the remote machine, but that the circuit switched telephone system was totally inadequate for the job. Kleinrock's conviction of the need for packet switching was confirmed.
Já tam o válce nebo armádě nic nevidím... ale, pokud najdete něco důvěryhodnějšího, jsem jedno oko :)

37
Protokol TCP/IP byl navržen aby tento typ krizových situací vydržel. Problém by mohl nastat na fyzické vrstvě v zasažené oblasti.
Vidíš, a já slyšel, že byl navržen aby vůbec fungoval... v době práce na TCP/IP myslím nikdo neřešil "aby fungoval v krizových situacích" jakými jsou válka nebo jaderný výbuch... protože krizová situace bylo pomalu každé spojení :D
Víceméně je to možná vidět i na tom, že systémy, které potřebují aby něco bylo doručeno se spíše spoléhají na redundanci a samoopravování apod, než na "best-effort" mechanismus.

Ale snad mě někdo opraví pokud se pletu.

38
Sítě / Re:Dvě identické Wi-Fi sítě
« kdy: 08. 08. 2014, 08:37:14 »
Padlo tady tolik zajímavých návrhů jak má wifi fungovat, že se tak trochu přidám.

SSID je název sítě ke které se "klient" hlásí... pokud mají dvě AP stejný SSID klient předpokládá že se jedná o stejnou síť (ESS) a je jedno ke kterému z "přístupových bodů" (AP) této sítě  se připojí (může si vybrat). Zjednodušeně řečeno se klient hlásí ke konkrétnímu AP (identifikuje ho pomocí BSSID) u kterého oznámí do které SSID má zájem vstoupit.

1. o roamingu (změně AP) se rozhoduje klient, dokonce každá síťovka může implementovat jiný proces jak najít nejvhodnější AP. Je to to, čím se různí výrobci mohou lišit a čím lepší roaming tím lepší síťovka
2. při roamingu (změně AP) se nedělá obnova IP adresy... vždyť se klient hlásí pouze k jinému přístupovému bodu stejné sítě.
3. protože si OS ukládá profily pro přihlašování se k SSID, je dobré pokud mají AP se stejným SSID i stejnou autentizaci (jinak budou dělat caviky)

Takže jenom shrnu... stačí opravdu vzít 2 AP, připojit je do stejné LAN a nastavit jim stéjné parametry na WIFI (pro vyšší propustnost je lepší pokud budou běžet na různých frekvencích/kanálech (1 a 6 například)... když poběží na stejném kanále, bude to fungovat, jenom pomaleji.

Dodatek:
Pokud klient neuspěje s "rychlým" roamingem, provede standardní autentizaci do sítě (pokud nechci rychlejší roaming, který bude bez ztráty paketů, nemusím ani nastavovat komunikaci mezi jednotlivými AP (V DOMÁCÍ SÍTI TEDY NENÍ TŘEBA NIC DALŠÍHO ŘEŠIT). Pokud to ale AP umožňuje, je dobré nastavit komunikaci mezi nimi -> kratší výpadek při přechodu klienta)
Imho, navrhovat controller pro domácí síť není overkill, to je pro naprostou většinu lidí v ČR nesmysl (dát desítky tisíc jenom za to, že při přechodu mezi patrama nebudu mít <0,5s výpadek ale kratší... no každý má finanční limity jinde)...

Kdyby měl někdo zájem o další čtení, doporučuju tuto sérii článků o roamingu a jejich variantách:
http://www.revolutionwifi.net/2011/12/wi-fi-roaming-analysis-part-1.html


39
Sítě / Re:2 identické WiFi sítě
« kdy: 05. 08. 2014, 13:27:30 »
Děkuji za sdělení Vašich plánů... příště zkuste twiter ;)

40
Studium a uplatnění / Re:Zkušenost z pohovoru
« kdy: 25. 03. 2014, 12:40:04 »
Vypečená otázka je, když se tě kádrovák zeptá na tvoji největší slabinu/neřest. V minulosti, jako nezkušený ucho hlásící se na cvičenou opici - servisního technika v czc jsem přiznal občasný pozdní příchody a byl konec.
Tak dobrých odpovědí je povícero... například:

Mojí slabinou je, že často lpím na detailech a snažím se odevzdávat kvalitní práci... občas to vede k tomu, že se do projektu musím ponořit více a pak trávím i svůj osobní čas řešením toho projektu, aby se vše dalo stihnout v termínu. Naštěstí jsem zatím měl kliku na vedoucí, kteří tolerovali to, že občas zůstanu v práci i po pracovní době a tak se vždy podařilo odevzdat práci v takovém stavu, za který jsem byl schopný se postavit. Co se týče té slabiny, tak se snažím pracovat na tom, abych lépe komunikoval s týmem a vyjasnili se priority a zodpovědnosti v rámci kolektivu tak, abych zbytečně nebyl dlouhodobě přetížen, ale dařilo se zatížení rovnoměrně rozdělit na jednotlivé členy týmu. Tím mám trochu více času se rozvíjet a věnovat se například sportům, přeci jenom je dobré dlouhodobě udržovat se v kondici......


Něco takového by šlo :D

Co se týče motivů pro SUSE, jak tu někdo napsal... většině lidí nejde o plat (většina lidí nefrnkne když někde jinde nabídnou o 10% navíc)... proto pokud jsi tímto stylem odpověděl už na pohovoru, možná se lekli, že právě patříš k "přelétavcům".

42
Studium a uplatnění / Re:Šetření na IT v Čechách
« kdy: 02. 12. 2013, 12:25:59 »
IT je přehlceno. Před pár lety všichni dostali do ruky počítače a zjistili, že je to "jednoduché" ... že si v IT může přijít k penězům lékaře. Proto se hodně lidí vzlédlo v tom, že se chce živit hrou... tedy pracovat jako ajťák.
Lidé věděli, že je třeba hodně vědomostí, protože IT je komplikované.
Ti co to nevěděli přešli na pozice IT také a zjistili, že je možné se tím živit (né studovat, ale živit).
Zatím se trh naplnil těmi co nevěděli, protože těch bylo k dispozici dost. Ti co věděli se připravovali na pozice, které už mezitím dávno zasedl někdo kdo nevěděl... co teď?
Slovy řemesla:  Když budeš hledat někoho kdo ti má vyměnit podlahu v bytě, budeš požadovat VŠ stavební? Nebo řemeslníka co má prax?


Nynější stav:
lidé co vstoupili do IT oboru "z donucení" jsou v pohodě, protože od začátku vědí že je to práce... ti co šli cesotu studia jsou nespokojeni, protože doufali, že NA NĚ SVĚT POČKÁ než budou připravení a ta lukrativní místa přeplacená z důvodu nedostatku odborníků jednoduše počkají na ně.


Padlo tady srovnání s uklízečkou... Upřímně... myslíte si, že IT je náročné jako lékařství?  Pokud by se tedy vyměřila výše platu náročností, měl by mít ajťák jako lékař? (za mě ne). Na druhou stranu... kolik IT by šlo dělat zametače chodníku a kolik zametačů by šlo dělat do tepla kanceláře ajťáka?

43
Studium a uplatnění / Re:Školství v ČR
« kdy: 06. 09. 2013, 08:09:07 »
Je to logické, po 101 vysvětlovat dvojkovou soustavu omrzí úplně každého.
.....
Vyberme 40 chytrých lidí obtížným testem, rozdělme je na dvě stejné poloviny, půlku dejme na dobrou vysokou školu a půlku si vezmu na starost já s bičem a knížkami. Výsledek bude tuším dost stejný.
... po 101 to myslíte naše důchodové profesory, kteří už na škole učí 101 let? ... pořád to samé ? :D
 
Trochu k tématu:
Když je někdo vědní kapacitou v oboru, proč by měl přednášet stále se opakující témata... není to marnění zdrojů? Když někdo jiný zase neumí předat znalosti, proč by je měl předávat. Odpovím si sám: protože české školství.

Na co narážím? No na to proč všechny lidi mateme termínem "vysoké školství"... Vysoké školy jsou hodnoceny podle výzkumu, "pedagogičtí pracovníci" v nich jsou hodnoceni podle vědeckých výstupů a vědy... proč se to sakra pořád používá "Vysoké školy". Vždyť by to měly být "vědecké instituce se studijním programem".  Pokud namítnete, že přeci Univerzita je právě o spojení vědy a výuky... ok ale co takové "xxx učení technické" "vysoká škola xxx"...


Zkusím trochu zaexperimentovat s představivostí: Koukněme se na lékaře... pokud by měli fakulty tvořit vždy předepsané počty profesorů a docentů a lidí s doktorátem (kteří se všichni tvoří vědeckou cestou) hrozí, že by mohlo být málo kvalitních zubařů... Mě osobně bude příjemnější, pokud se můj zubař učil od špičkového praktika, který se udržuje v daném oboru, než u profesora, jehož vědním oborem bylo zkoumání velikosti zubů u dospělých nebo jiná jistě žáživná věda.
No a teď zpět k technickým oborům... jsou jiné než lékařství? ... opravdu vysokoškolák potřebuje být učen "pedagogem" s vědeckými tituly? Je Inženýr, kterého učil profesor lepší, větší profesionál, než takový který měl na stejný předmět někoho s "nižší vědeckou kvalifikací"?

Radši přestanu než se mi spálí klávesnice a židle.

PS: Pokud by byl Váš byč stejně efektivní jako výuka na VŠ... tak sem s byčem :) .

44
Sítě / Re:Blokování IP adres a bezpečnost
« kdy: 20. 05. 2013, 11:11:44 »
Zdravím,
také se přidám :)
Mirek Prýmek už dal odkazy na relevantní best practice(BP). Pokud by byla zavedena všude, bude na Internetu méně podvrhování zdrojové adresy.


Pokud nejsou BP zavedena všude, můžeme tvořit nové a nové protokoly, ale situaci to, si myslím, vůbec nepomůže... nový protokol by zavedla část z poskytvatelů z těch které následují BP... otázka je jak se stavět k těm co nový protokol nezavedli, nebo naopak jej využívají špatně... Odpojit je od peeringu? K tomu by, typuju, museli všichni přespat peeringové smlouvy, aby toto umožňovali.

Ale kam se vlastně posuneme novým protokolem?
Kdyby již nyní peeringové smlouvy vyžadovali implementaci BP u partnerů a zároveň vyžadovali, že partner dále peeruje pouze s tranzitními sítěmi které implementují BP, bylo by vše ok. Nový protokol by byl podle mne zbytečný. Pokud zavedu nový protokol a budu vyžadovat jeho implementaci u peeringového partnera v čem přesně je přínos?

RE: student kdy: 19. 05. 2013, 01:22:05
To jenom podporuje myšlenku, že nový protokol není schůdná možnost. Nový protokol=vyšší komplexnost=vyšší náklady SP.

45
Sítě / Re:Cisco SA 520 a IPSEC
« kdy: 15. 05. 2013, 10:51:29 »
Pro pomoc je málo informací... z toho co je vidět se neshodli na nějakých parametrech, takže zkusit poladit všechny parametry které můžeš, aby se shodovali. Pokud používáš DNS, tak bych zkusil vytvořit ten tunel přes IP adresy.

Stran: 1 2 [3] 4 5