Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - RDa

Stran: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 153
946
Proc sem pletes offtopic. Kazdopadne, existuje timeout u systemd unit, kterej resi presne tyhle veci ;-)

To neni offtopic. Mohl jsem klidne zminit degradovany mdraid, ktery se odmitne auto-assemblit, pripadne jeho jemnejsi variantu, kdy trva na RO. Je to jako s pojistkama.. myslite si, ze jste pojistenej, ale jak nastane vypadek, potka vas kruta realita :)

Osobne bych to schvalne otestoval s vyndanyma diskama bez predchoziho zasahu - a pak je pripojil (za chodu ci s rebootem), zda se to jeset chytne, nebo bude storage roze... vite co :P

947
Jo, ten export je zvlastne pojmenovana funkce. Kdo by cekal ze se pod tim bude nachazet odpojeni - ja se s tim potkal u RAID radice od 3ware.
Mozna by nam nekdo starsi mohl vysvetlit proc to ma tak divny nazev.

948
Software / Re:SW pre logovanie home automation dát
« kdy: 29. 06. 2021, 02:52:24 »
Az to budes delat, tak si promysli jake jine data bys chtel/mel logovat, aby to slo nejak korelovat a vztahnout ke konkretni situaci.

Napr. ja mam hezky spotrebu/teploty z UPS v tabulce, pro kazdou minutu, ale treba to, ze jaka byla teplota venku, kdy bylo otevrene okno do te mistnosti, a co jsem to vlastne provadel za pokusy (ktere ovlivnovali spotrebu) tam nejsou. Pritom prave tahle posledni vec by se hodila, aby ty mereni davali smysl pro pozdejsi hlubsi analyzu.

949
Testuju spotřebu sestavy. Nejprve se 14ti diskovým poolem a potom s dvoudiskovým o stejné celkové kapacitě. Data přesunu, původní pool odpojím, disky z původního poolu fyzicky odpojím a zjistím rozdíl ve spotřebě.

A ZFS jako nenajede bez disku na kterych data nejsou? To uz je idiocie jako se systemd a nenamountovatelnym filesystemem / crashujici sluzbou, ktere zabrani jakemukoliv pouziti pocitace :)

950
Software / Re:R...e:Jde porovnat boot record?
« kdy: 28. 06. 2021, 22:38:54 »
# dd if=/dev/sda of=grub_dump bs=512 count=62

Nasledne mozes zratat checksum

# md5sum grub_dump

Takhle ne panove, pac soucasti prvniho sektoru na disku je partition table a ID disku.
Opravdu je treba z prvniho sektoru pouzit jen tech 446 bajtu. A zbytek dohledat podle toho zda EFI nebo Legacy boot.

951
Software / Re:Jde porovnat boot record?
« kdy: 28. 06. 2021, 17:57:10 »
Lidi co dokazou cist x86 binarku nejspis tomu porozumi :)

Co bys chtel porovnavat? Bootovani je vicefazovy proces a selhat to muze na milion mistech. Nejbliz k simulaci se dostanes, pokud pridas disk v RO rezimu do emulatoru (a pro zapisy treba vyclenis cow rozsireni, byt pro samotny boot a mount rootfs bys zapisova prava nemel potrebovat a ani by se nemeli vyuzivat).

Pokud mas vice systemu v 1 PC, tak to mas uplne jiny rad chaosu.. a tohle neodladis ani v emulaci.

952
Hardware / Re:Lacný 3D skener?
« kdy: 28. 06. 2021, 12:58:43 »
Za 800e si kup mobil s TOF/Lidar/GoogleTango sensorem.

953
Hardware / Re:Firma pro skládání serveru
« kdy: 22. 06. 2021, 12:05:09 »
https://www.ovhcloud.com/en-gb/bare-metal/rise/rise-4/
https://us.ovhcloud.com/bare-metal/advance/adv-4/

Oboji to jsou velice stare platformy, E5-V3 ma 7-8 let (je to Haswell, tj. 4th gen Intel Core, dnes mame 11 a 12th gen),
Epyc u druheho taky z prvni generace (rok 2017), zcela nejhorsi a nejnize takovany model.

Jsou ale s mizernym poctem jader a nejsou to ani modely ktere by tezili z vyssiho taktovani kdyz uz je to mene jader. Proste tohle je serverovej lowend a srot z dnesniho pohledu. Coz jako neznamena ze to nejde pouzivat - ale v meritku absolutniho vykonu jsou to prekonane platformy. Jako nekomercni syslic stareho zeleza identicky ekvivalent k tomu provozuji, ale s ponekud vyse vybranymi kousky ze stejne rady (e5-2678v3,e5-2680v3 a epyc 7551P). Tohle se vali na sbernym dvore.

Zda se v tom rozpoctu kolem 100K se neco da postavit - no jestli to bude novy, bude to prumer az podprumer.

Schvalne si vyklikej v tom smicro eshopu, nebo skrze zbozi.cz nejakou sestavu s 32C epycem, 256G ramkou DDR4-REG ecc, deskou a jednim HHHL nvme s 1.6TB. Tohle bych bral jako vychozi bod pro novou sestavu a pak se uskromnil v jednom z tech 4 smeru (cpu/ram/disk/mb-case), jestli to rozpocet prekroci.

Takze pak bude otazka zda jit do soudobeho - noveho serveru, nebo pouzivat kvuli rozpoctu nejakou starsi platformu a refurbished servery, pripadne to skladat stylem co bazar da :-)

PS. To uz muzu delat onu firmu na skladani sam, jestli jsi schopen dat nejake procento za sluzbu

954
Hardware / Re:Firma pro skládání serveru
« kdy: 21. 06. 2021, 18:39:13 »
Chladenie TR CPU: TR je mierený do segmentu, ktorý sa hrá s vodným chladením. Sú dostupné aj vzduchové, ale sú dosť veľké. Noctua NH-U9 TR4-SP3 je asi jediný, čo sa zmestí do 4U (!) skrine. Ostatné sú ešte väčšie, NH-U12 je asi o 1 cm väčšia ako sa do 4U zmestí.

Bol som trocha prekvapený tými odporučenými Samsungami. 970 PRO síce má dvojnásobný TBW voči 970 EVO, ale 980 PRO má rovnaký TBW ako 970 EVO. Holt, pokrok nezastavíš.

Tak 980 Pro je prechod z MLC na TLC+cache, a cena je samozrejme nizsi nez 970 Pro. Pokud chcete slusnejsi SSD, nemusi platit ze nejnovejsi je nejlepsi. Pro servery ale M2 neni zcela vhodne reseni - jestli tam to ssd nemate jen na okrasu, tak tomu davate slusne zabrat a pak tedy topi a kdyz topi tak throttluje.

Btw. NH-U9 TR4-SP3 mam na Epycu, a ano vejde se do 4U skrine. Ale kvuli pametem to mate casto mozno namotnovat jen jednim zpusobem a pak to nemusi byt v idealnim prutoku vzduchu. Tocit vzduch v serveru na miste nema smysl, tam musite pridat prutah skrz naskrz.. a kdyz bude cpu chladic krizem, to je naprd.

Zpet k SSD - do serveru radeji nejakou HHHL kartu (AIC), ale to tam nejprve musite mit serverovej pruvan. Ne desktop preskladanej do jakekoliv rackove bedny.

Takze nejjednodussi bude treba to smicro.cz, najit nejaky case dle potreb, s prislusnou deskou a chlazenim.

Taky by bylo dobry zminit rozpocet - protoze server lze poskladat za 50k, ale i 500k. Samo sebou to nebude to samy, a vykon nikdy neni v linearni zavislosti. Pokud uz OP provozuje nejakou konfiguraci, bude lepsi se od toho odpichnout a vyresit treba uzka hrdla, jestli si je nejakych vedom - jestli neni, tak buh s vama *

955
Hardware / Re:Firma pro skládání serveru
« kdy: 21. 06. 2021, 15:21:18 »
Podle tech pozadavku me to neprijde vubec, ze by to byl soft co potrebuje server.

A dle tvych odpovedi znis, jako neridic, co vybira Lambo Huracan v manualu, hlavne podle barvy - ale nutne musi mit tazne zarizeni, nebo tedy nemusi.

To se fakt blbe radi.

956
Hardware / Re:PC na vývoj
« kdy: 21. 06. 2021, 10:00:12 »
16x 2,5" SAS HDD 10k RPM pověšeno na SAS HBA s expanderem

Tohle dela cca 100+ W z te sestavy a lze to nahradit jednim slusnym NVMe. Bod zvratu (spotreba vs. cena vymeny) si spocitejte sam - nebude az v tak nerealne budoucnosti. 

957
Hardware / Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« kdy: 19. 06. 2021, 17:32:53 »
V kontextu SMR u WD - vcerejsi clanek:
https://www.tomshardware.com/news/wd-moves-to-settle-smr-hdd-false-advertising-class-action-lawsuit

Kterej ceskej subjekt dokaze zaridit tu kompenzaci? Nejakou hromadku SMR bych nasel :-)

958
Hardware / Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« kdy: 19. 06. 2021, 13:20:29 »
Takže, WD RED ...používající SMR... jsou výrobcem přímo určené pro RAID s nízkým zatížením.

Ještě nějaké dotazy?

Treba to, ze kde beres takovou jistotu, ze lze verit tem marketingovym blabolum vyrobcu, kdyz existuji prakticke testy, ktere ukazuji opak (a nejspis se nejaky velky zakaznik hodne nastval, ze dostal ty SMR do produkce, kde jim to nadelalo citelne skody - proto taky se najednou zacalo o SMR mluvit a indikovat transparentneji).

Veskere blaboly vyrobcu byvaj totiz podepsany dovetkem, ze se jedna jen o fantazii, za pouziti specifickych nastaveni a tak - takze bych se nedivil, kdyby onen 8-bay NAS se SMR diskama, byl nakonfigurovan jako 8 nezavisle sdilenych slozek. Protoze proc ne - tam se nema jak vykopavat disk z pole kvuli nedostupnosti/uklizeni SMR.

959
Sítě / Re:Monitoring spojení v síti
« kdy: 18. 06. 2021, 23:17:20 »
Nebude snazsi si zjistit co v te siti je za zarizeni a jake sluzby se vyuzivaj, a podle toho to rozdelit?
(treba logicky, podle oddeleni, nebo fyzicky podle pater atd.)

960
Hardware / Re:PC na vývoj
« kdy: 18. 06. 2021, 12:10:43 »
Kup si slusne SSD (klidne nejake 1-2TB sata samsung PRO), pripadne dva mensi do RAID 0 a z bazaru nejtopovejsi CPU co do tveho socketu vejde. A upgrade PC odloz alespon o rok.

PS: Jako je moznost i NVMe, ale pochybuji ze na to mas v biosu podporu a vyrobci ssd uz oprom na nvme nedavaj, a jeste bys musel resit redukci do PCIe a pokud nemas volnej x4 slot na PCH, tak bys to sdilel s GPU. Proste tady je uz mnoho kompromisu a vykon nebude vetsi nez 1-2 sata ssd v raidu.

Stran: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 153