Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ondřej Surý

Stran: 1 [2] 3 4 ... 7
16
Studium a uplatnění / Re:Siemens - Jaký je zaměstnavatel?
« kdy: 18. 09. 2020, 14:03:18 »
Musím říct, že upřimně nechápu, že to nejdůležitejší, co tady pořád řešíte, jsou jenom peníze.  Chleba stojí pořád stejně, ale ta léta, kdy děláte práci, která nedává smysl a vlastně vás vůbec nebaví, vám nikdo nikdy už nevrátí. Důležité je, abyste neměli pocit, že vás někdo odrbává. A jestli je to 50K, 100K nebo 200K, tak je to upřimně skoro jedno, musí to vyhovovat především vám a nikoli diskutérům tady na fóru.

Jinak na tohle téma je teď skvělá přednáška od Berta Huberta: https://www.youtube.com/watch?v=Lf-LljB2EYk

17
Hardware / Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« kdy: 07. 09. 2020, 20:29:58 »
Zůstal bych na Linuxu a neřešil to. Pokud neděláš multimédia, tak ti Mac toho moc navíc nenabídne.

Pohledy se různí, já to třeba vnímám tak, že počítač je nástroj, který používám a potřebuju, aby spolehlivě fungoval, a nikoli hračka, kde furt něco ladím, takže mi toho Linux nedokáže moc navíc nabídnout. Na zbytek je CI, virtualizace a remote shell, a to nejen pro Linux (FreeBSD, OpenBSD, Windows, Solaris, ...). Mám v kotelně nabušený Intel NUC, který bych ovšem na zádech tahat nechtěl...

18
TL;DR abych odpověděl tazatelce:

- při fakturaci mimo EU nemusíte platit DPH ani se stát plátcem; na FÚ po vás budou chtít jen čestné prohlášení
- měnu si zvolte takovou jaká vám a zaměstnavateli bude vyhovovat - přepočet se pak případně dělá vyhlašovaným kurzem z MFČR; volba měny do smlouvy je spíš o tom, kdo ponese kurzové riziko
- zkontrolujte si, jestli Kanada a ČR má uzavřenou smlouvu na zamezení dvojího zdanění a jaké jsou podmínky té smlouvy - to je nejdůležitější ze všeho !!!
- daňte paušálem - těch 60% nákladů do dvou mega je dost štědrých
- v ČR jsou banky, kde v risku dělají lidi, co Vám nedají hypotéku, ale naštěstí existují i banky, kde lidi u své práce přemýšlejí...
- jinak to není až zas tak komplikované, pokud chcete, tak mi napište e-mail, mám praktické zkušenosti s fakturací do USA (poslední tři roky), všechno poctivě daním - po prvním roce budete platit zálohy na daň (zálohy na sociální a zdravotní pojištění budete platit rovnou a z hlediska cash flow doporučuji platit je rovnou větší)

19
Sítě / Re:Datová síť v novostavbě
« kdy: 02. 03. 2020, 15:30:53 »
Ano vždy je to otázka jak kdo co používá, ještě nikdy jsem si před dovolenou na notebook nic nekopíroval neboť notebook zůstává doma.
Ano musíte ale natahat ty kabely dát zásuvky bojovat s rozmístěním nábytku a řešit jak schovat kabely mezi zásuvkou a kompem který je naschvál jinde než kde se očekávalo při plánování zásuvek.

Problém je v tom, že ani tu WiFi pořádně a spolehlivě nedostanete někam, kde není předem kabel. A zatímco při stavbě se kabely tahají poměrně dobře, po nahození omítky už to tak jednoduché není.  V dřevostavbách je to ještě o řád důležitější tu infrastrukturu ve zdech mít dopředu.

Potřeby se časem mění, a i když mi všichni budoucí majitelé můžou být v podstatě ukradení, je podle mě nezodpovědné neudělat infrastrukturu v novém domě pořádně.  Mimochodem ty 6A kabely jsou na manipulaci úplně v klidu.

20
Sítě / Re:Datová síť v novostavbě
« kdy: 21. 01. 2020, 16:51:25 »
Pro novou instalaci bych použil určitě rovnou CAT7, minimálně CAT6e. Dávat tam CAT5e jsou jenom vyhozené peníze.

21
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 05. 11. 2019, 23:53:31 »
Jasne, staci si zobrat zakladnu vec ako OOP v kombinacii s viac vlaknovym programovanim.

Ako zarucit, ze predmetny OOP kod neporusuje formalny Memory Model jazyka a neobsahuje data races, t.j. ze je data race free?

Potazmo ako zvolit dostatocnu a zaroven najlacnejsiu formu synchronizacie pri danom OOP navrhu (pamatove bariery vs. CAS vs. mutex)? Ako zabezpecit a preverit, ze predmetny navrh pouziva danu synchronizaciu spravne?

Ale tak to zase není limitováno na OOP, a setkáte se s tím i při programování např. v čistém C.  Naopak v C++ to mnohdy může být jednodušší kvůli věcem jako shared_ptr, které dělá reference counting za vás.  (Ale nejsem C++ programátor, tak netuším, jestli v tom není nějaká zrada...)

22
Sítě / Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« kdy: 02. 11. 2019, 04:56:25 »
Tohle je poměrně novinka, v novém firmware je nějaká surikata nebo tak něco, a na to už je zase potřeba trochu výkonnější HW - jinak tu detekci pustit směrem dovnitř i ven:


(22/80/443 mám mapované na lokální Intel Nuc, proto ta divná IP adresa)

23
Sítě / Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« kdy: 01. 11. 2019, 23:50:34 »
Přijde mi, že vás zatím USG neštve z důvodu, že po něm příliš nechcete. :)

Tak to každopádně :-), ale na takové to domácí síťování mi to stačí, a vlastně se o to moc ani starat nechci. Ale rozumím tomu, že je to na domácí síťování poměrně dost peněz.

Každopádně kdybych se měl vzdáleně starat o síť u rodičů, tak jim to tam dám asi taky hlavně kvůli té vzdálené správě.

24
Sítě / Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« kdy: 01. 11. 2019, 22:11:34 »
Ale jinak se to hlásí jako:

Kód: [Vybrat]
Linux ubnt 3.10.107-UBNT #1 SMP Fri Jul 26 17:21:55 UTC 2019 mips64

  ___ ___      .__________.__
 |   |   |____ |__\_  ____/__|
 |   |   /    \|  ||  __) |  |   (c) 2010-2019
 |   |  |   |  \  ||  \   |  |   Ubiquiti Networks, Inc.
 |______|___|  /__||__/   |__|
            |_/                  https://www.ui.com

      Welcome to EdgeOS on UniFi Security Gateway!

Takže to zcela určitě má ty stejné chyby jako řada Edge :-)

25
Sítě / Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« kdy: 01. 11. 2019, 21:58:09 »
Pod článkem u Turrise Mox padla otázka, proč USG místo Edge, tak to napíšu sem.

Neznám řadu Ubiquity Edge, takže můžu jenom psát, proč to mám doma - mám doma USG-PRO-4, USW-16-POE, 2xAP-AC-PRO + Unifi CloudKey.

Všechny Unifi prvky mají jednotnou administraci, tady je demo: https://demo.ui.com/manage/site/default/dashboard a většinou nekonfigurujete jednotlivé prvky přímo (i když to jde), ale máte centrální konfiguraci, a když například adoptujete další AP, tak se vše automaticky nakonfiguruje.

To rozhraní je na nějaké šílené Javě, takže rovnou doporučuju pořídit ten CloudKey, kde se o celý image stará Ubiquiti.

Na Unifi rozhraní se dá připojit v lokální síti přes webový prohlížeč nebo mobilní aplikaci, ale dá se zapnout i tunelovaný přístup přes server unifi.ui.com (právě teď se dívám na administraci, která je za oceánem, a jelikož doma už všichni spí, tak asi pustím aktualizaci firmware :-)).

Do Unifi jsem šel, protože mají fungující wifi roaming mezi jednotlivými AP, a bohužel metrové kamenné zdi se s wifi úplně nekamarádí, takže si musím svítit dvěma AP z půdy dolů (dřevo, vlna a SDK je na tom o dost líp), a zároveň mám poměrně dobré pokrytí i zahrady. Jediný větší problém je Nest Hello, který je z venku na betonovém sloupku, ale po tom, co jsem se díval na schémata vyzařování, tak se mi povedlo natočit jedno AP tak, že v poslední době to drží.

Co se týče porovnání řady Unifi a EdgeMax, tak to musíte porovnat sami: https://www.eduitguy.com/2018/04/29/ubnt-infrastructure-part-4-unifi-vs-edgeswitch/#page-content

Pokud jsem to dobře pochopil, tak mixováním více prvků akorát skončíte s více konfiguračními rozhraními.

Unifi není úplně bez chyby - v poslední době se mi stává, že Unifi rozhraní přestane vidět USG router, a pak to vyžaduje tak různě restartovat. Naštěstí každý z těch prvků má i lokální webové a ssh rozhraní (a opět je tam automatický provisioning přístupových údajů), takže se na ten prvek dostanete a dá se restartnout na dálku.

Taky se mi např. po výpadku proudu stává, že je občas něco potřeba otočit, aby si to lízlo adresu, protože ten router bootuje poměrně pomalu. Asi by se to dalo vylepšit, ale proud nám vypadne tak max. dvakrát do roka, tak to zas tak neprožívám.

Umí to PPPoE (ale to je asi samozřejmost), takže předtím mám DSL modem s tím nejlepším profilem, a ve stodole mám kupičku dalších, kde buď nefungoval bridge nebo měl nižší profily - tak ja u nás postupně CETIN pouštěl na DSLAM vyšší rychlosti...

26
Sítě / Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« kdy: 01. 11. 2019, 14:19:20 »
  • SPF mají dnes v každé vesnici

Myslím, že byste se divil...  malí provideři jsou na tom často s infrastrukturou lépe než velké telco...

27
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 30. 10. 2019, 12:27:23 »
osobne mam doma vše od Mikrotiku

1x main switch
4x AP

Pokroje to RD o 220m2 obytne plochy + nutne okolí baraku (zahrada, pergola, terasa)

Vse hozene do CapsMan a jsem nadmiru spokojeny, rekl bych ze je to i levnejsi variana a hlavne funkcni ...

Píšu to jinde v podobném vlákně, ale s Mikrotikem je problém, že neumí fast-roaming mezi AP (802.11r), a při každém řešení musíte dobře vyhodnotit, jak moc vás bude prudit, že při pohybu po domě na zařízeních vypadává wifi.

Prostě jako u všeho je zapotřebí dobře zvážit, jaké máte požadavky. V tomhle případě OP nejde koupit TP-Link za 200,- Kč, ale je to už poměrně slušná investice, tak aby to nedopadlo tak, že na hromádce ve stodole bude kupička nezapojených zařízení z různých experimentů (vím o čem mluvím :-)).

28
Sítě / Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« kdy: 30. 10. 2019, 12:22:53 »
Už Mikrotiky umí handover/fast-roaming WiFi klientů (802.11r)?
Ne  :( proto ostatně nejdou použít pro Wifi4EU projekt.
To je poměrně škoda, protože Mikrotik je slušný hardware za malé peníze, a ten jejich web interface je docela použitelný (sice ne pro běžné uživatele, i já se tam občas ztrácím, ale pak se zase najdu).

Ale u takového toho domácího síťování by to snad nemusel být "showstopper".
Mně osobně to pilo krev neskutečně, jak mi na telefonu furt vypadávala wifi, když jsem přešel z jedné strany domu na druhý.

29
Sítě / Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« kdy: 29. 10. 2019, 23:25:09 »
Už Mikrotiky umí handover/fast-roaming WiFi klientů (802.11r)?

30
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 29. 10. 2019, 23:20:59 »
Mám doma podobnou konfiguraci domu a zahrady a nakonec to dopadlo tak, že jsem hleděl tak dlouho do vyzařovacích schémat, až dva AP-AC-PRO skončily na půdě na krajích domu tak, že koukají dolů.  Tím se poměrně slušně vyřešil problém s metrovými zdmi a na zahradě to funguje poměrně bez problémů taky.

Tj. než nakoupíte hromadu AP, tak bych začal v menší konfiguraci a vyzkoušel, kde je ještě vidět signál, když se AP nějak natočí.

A co se týče dvou switchů, tak mi přijde lepší dát do jednoho centrálního místa jeden větší switch a AP prostě jenom napíchnout na dlouhý (PoE) kabel.  Resp. ten WAN uplink bych z ložnice vytáhl někam do technické místnosti a tam to všechno seskládal.  Jestli to půjde ještě pasivně nebo aktivně nelze takhle na dálku říct...

Stran: 1 [2] 3 4 ... 7