Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dj-bobr

Stran: 1 2 [3] 4
31
Sítě / Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« kdy: 30. 08. 2021, 13:32:45 »
Jen rychlých pár komentářů k věci:

Tunery s R828 jsou pro SDR méně vhodné (ve srovnání s R820T2) co se týče čistoty spektra, ale stále jsou použitelné. Je to Astrometa s bílým plastovým deklem? Funguje i se šíří pásma 2.8MHz.

ZADIG je ve Win10 potřeba explicitně pouštět jako správce, jinak končí nezdarem. Ve výběru zařízení je potřeba najít dvě "Bulk-In" zařízení a teď pozor - instalovat v Zadigu ovladač ne na ty Bulk-In, ale na jejich nadřazené Composite device.

Ve Windows světě je nejpohodlnější pro SDR v režimu "přehledového přijímače" program SDRSharp.

Redukce z MCX a z IEC na cokoli jiného jdou koupit všude možně na Aliexpressu, ale jinak všechny možné vysokofrekvenční konektory i lecjaké redukce jdou v CZ koupit v https://www.rasel.cz/ - velmi doporučuji, jsou fakt experti na tento sortiment. (nejsem reklamní agent, pouze jsem s nimi už 15 let spokojen)

a myslím, že pro WIFTův problém by se hodil nějaký telefon s Androidem a nainstalovanou aplikací NetMonster, kterou by šlo minimálně očuchat aktuální "serving" BTSku a její signál v závislosti na přesném umístění telefonu. Některé telefony mají i možnost bandlocku (třeba Samsungy v hidden menu). Být blíž, tak rád posloužím, ale já pendluju Praha-Zlín a nejdál pravidelně do JČ mám leda Písek..

32
Odkladiště / Re:Čeština a IT výrazy
« kdy: 15. 07. 2021, 11:45:59 »
Ještě si vzpomínám ve Vistách na "stopáž" u síťovky - v originálu Duration. Kdesi v dokumentaci se objevil i "řidič autobusu" (bus driver).

Na prd je, že to počešťování nutí často i český vysokoškolský systém. V absolventce o zvukových filtrech/efektech vedoucí práce dlouho trval na přeložení delaye, chorusu, flangeru, vocoderu..

A "gadget" byste přeložili jak? (v mém blízkém okolí vede výraz "bazmeg")

33
Ahoj,

dovolil bych si požádat komunitu o radu.

Mám ve správě síťku, která má jako hlavní router Mikrotik hAP ac3, k tomu dvě AP hAP ac2, jeden manageovatelný eth switch s podporou VLAN od Netgearu a uplink do Internetu+CZFree rádiovým pojítkem. Síťka má naroutovaný /27 segment vnitřních (CZFree) adres bez NATu a aktuálně jsou eth i wifi rozhraní komplet zbridgeované.

Cílem je rozsekat síť na segment "počítače", segment "IoT/guest" a segment "NAS", možná ještě něco jako DMZ (časem). Tohoto mám v úmyslu docílit použitím VLAN, abych izoloval tyto zóny od sebe na L2 vrstvě a mohl nastavovat firewall tak, aby třeba počítače mohly na NAS, ale IoT a Guest směly pouze do Internetu a nikdy na NAS.
Jenže veškeré nápady obsahují buďto nutnost NATu, nebo rozsekání na L3 podsíťky, čemuž se u /27 segmentu opravdu chcu vyhnout. Dovedu si představit NATovanou podsíťku pro Guest s přístupem pouze do internetu, ale zbytek bych měl rád na "nativních" adresách.
Umístění wifi klienta do příslušné zóny bych v budoucnosti chtěl řešit přes WPA2-Enterprise / RADIUS / VLAN.

Ocením jakoukoli myšlenku, jak z tohoto vybruslit a děkuji předem :)

+ v budoucnosti bude na programu dne i IPv6 - to bude ještě zajímavější

34
Hardware / Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« kdy: 02. 06. 2021, 12:38:37 »
Z deklu T430 jsem IPou čistil pozůstatky po samolepce a šla dolů rovnou i ta pseudoguma.. mrzelo mě to trochu, ale po odstranění celé pseudogumy to taky nevypadá špatně.
Plastidip ani Foliatec nedoporučuji, oloupe se velmi rychle, oboje jsem na Thinkpadu testoval - reálná životnost pod 1 měsíc. To už radši "karbonovou" samolepku z Aliexpressu :)

35
Sítě / Re:Stav 2G sítí v českých krajích
« kdy: 26. 04. 2021, 13:04:47 »
Ještě taková drobnost. Oproti specializovaným IoT řešením (jako třeba ta LoRaWAN) vychází GPRS dost hrůzostrašně, co se týče spotřeby energie. GPRS modem se musí přihlásit do sítě, attachnout, poslat data a pak buďto detachnout, nebo zůstat přihlášený se všemi energetickými neduhy (location update, routing update, t3212 - "keepalive" aby nevypadl ze sítě.. vše jede po signalizačním kanálu SDCCH a zpravidla bez power control, takže na plný výkon)

36
Sítě / Re:Stav 2G sítí v českých krajích
« kdy: 23. 04. 2021, 11:10:20 »
2G sítě v CZ - velmi dobré pokrytí, nejsem si vědom žádného plánovaného shutdownu, GPRS/EDGE funguje adekvátně technologickým možnostem (= funguje všude ale pomalu - vyšší desítky kbit/s, latence vyšší stovky ms hlavně kvůli interleavingu).
Nicméně bych se už nebál zabývat se alternativami (Sigfox, NB-IoT, LoRaWAN) - jsou k dispozici za pár desetikorun třeba shieldy k Arduinu..

37
Sítě / Re:Levné UTP lanko
« kdy: 16. 03. 2021, 13:01:33 »
No on není u levných UTP kabelů problém jen s materiálem (CCA aka Cu/Al je velmi rozšířený, ale IMHO by na non-PoE využití a krátkou vzdálenost neměl dělat větší problémy - poměděný hliník na frekvencích, na kterých běží fyzická vrstva Ethernetu, reálně "používá" jen ten měděný povlak díky skinefektu, ale PoE je stejnosměrné a tam se skinefekt neuplatňuje), ale bývá šizený i průřez vodičů.
Nedávno jsem krimpoval konektory na UTP AWG28 (ano, to si někdo dovolí prodávat v 305m klubku) a bylo to utrpení.
Jinak všude používám AWG24 a na hotových <5m patch kabelech jsem ochoten snést AWG26.

38
/dev/null / Re:Aky kavovar pre dobru kavu?
« kdy: 10. 12. 2020, 09:19:33 »
De'Longhi ECAM 22.110 B Magnifica S. Zvládne enterprise-grade provoz a kafe dělá výborné (samozřejmě záleží na surovině). Ověřeno cca 1.5 roku denního záhulu, za který by se nemusel stydět ani kavárenský stroj.

39
Bazar / Re:Daruji zbytky po úklidu
« kdy: 12. 08. 2020, 00:48:27 »
Zdravím,

D-Link AP DAP 2360
TP-Link TL-WR703N

si klidně odvezu. Kam pro to mám zajet a kdy se to hodí?

40
Bazar / Re:Prodám různé věci na PC
« kdy: 07. 08. 2020, 13:20:23 »
* Switch D-Link GO-SW-5G (Pouzivano asi 6 mesicu pak lezel ve skrini)

Měl bych zájem + bych se měl vyskytovat o víkendu v Praze. Co za to a kam a kdy pro to? :)

41
Software / Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« kdy: 31. 07. 2020, 17:17:51 »
Možná pozdě, ale přece - na normalizaci by šel použít i Stereo Tool, má dobře fungující Linuxovou verzi (JACK a ALSA) a funkce AGC + Multiband kompresor jsou na vyrovnání hlasitosti ideální.

42
Hardware / Re:Baterie s konektorem
« kdy: 25. 06. 2020, 16:13:55 »
Na tu baterii samotnou se pájí dost blbě. Jediná rozumná osvědčená metoda je ošmirglovat kousek, použít chlorid zinečnatý (tzv. "převařená kyselina" - pájecí kapalina celkem běžně dostupná) a trafopájku a ten ošmirglovaný kousek pocínovat. Na to místo už lze pájet.
Warning: musí se to pak očistit (ta kapalina je v dlouhodobém horizontu korozivní) a nesmí se pájet moc dlouho (tak dvě sekundy maximálně), ty baterky umí při přehřátí nepěkně protestovat (syčí, eventuelně bouchají).

43
Hardware / Re:Výběr obyčejného telefonu
« kdy: 22. 06. 2020, 13:45:26 »
U starých telefonů (třeba i starých Nokií) pozor na podporované verze TLS a SHA. Na Nokii E52 lze doinstalovat Network Improvements SIS soubor, který přidává podporu SHA-2 a tuším i TLSv1.0, ale novější TLS už asi fakt nelze..

44
Software / Re:Vytvorenie boot USB s niekoľkými ISO obrazmi
« kdy: 12. 05. 2020, 11:36:48 »
Používám YUMI – Multiboot USB Creator a jsem dlouhodobě spokojen.. různá Live CD, rescue kompilace a distra i instalačky Windows v komfortním menu a komfortní je i přidávání dalších ISO.

45
Sítě / Re:Teplotní odolnost telefonního kabelu a zapojení
« kdy: 13. 11. 2019, 10:35:05 »
Aha, to se něco změnilo? Žiju s tím, že i vedení od ÚRáku až do účastnické zásuvky v domě/bytě/whatever je ve "správě" (nedejbože majetku, ale to už bych vařil z vody) SPT/Telecom/O2/CETINu..
Ještě nedávno byla doba, kdy předávacím rozhraním (=bod, kde začíná odpovědnost uživatele za drátařinu) byla účastnická zásuvka v bytě a když jelo někde blbě ADSL (protože bylo SNR akorát na hraně vinou mizerného vedení k zásuvce v bytě - šlo to poznat podle NEXT/FEXT), technik (tehdá Telecomu/O2) klidně vyměnil kabel z chodby přes celý byt až do účastnické zásuvky, protože - dle jeho slov - musel.

(kdyžtak mě někdo, prosím, vyveďte z omylu)

Stran: 1 2 [3] 4