Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dj-bobr

Stran: 1 [2] 3 4 5
16
Software / Re:Extrakce individuální hlasové stopy z videa
« kdy: 23. 06. 2023, 12:39:44 »
Toto bude potíž, oddělit od sebe hlasy. Doteď jsem nezaznamenal, že by se to někomu povedlo..
Hlas od zbytku hudby už docela dobře jde - hledejte technologii "spleeter", jsou i online separátory.

17
Hardware / Re:Moznosti vyuziti mikrotik HW
« kdy: 16. 06. 2023, 12:51:15 »
Počítá se GPS tracker v autě?
hAP ac2 + USB hub + LTE Huawei E3372h + USB>serial převodník připojený k uBlox NEO-8M. Naváže spojení přes LTE, vytočí OpenVPN tunel, scheduler pouští skript posílající GPS souřadnice skrze HTTP fetch. (a mimo to ještě dělá v autě hotspot)

18
Hardware / Re:Tip na disk M.2 a externí box pro RPi
« kdy: 06. 06. 2023, 12:54:23 »
My two cents: používám u RPi4 boxík AXAGON EEM2-UG2, který má pozoruhodnou vlastnost, že podporuje NVMe M.2 SSD a přitom se připojuje do klasického USB (klidně i do USB 2.0), čili nějakým způsobem nejspíš překládá NVMe protokol do Mass Storage, potažmo do UASP (pokud host podporuje). UASP ten box umí, testováno.
Skoro všechny jiné boxy na M.2 SSD se připojují do USB-C a počítají s Thunderboltem (PCI-E passthrough), ale to samozřejmě u RPi4 použít nelze.

19
Hardware / Re:Kamera pro sledování domácího mazlíčka
« kdy: 31. 05. 2023, 09:14:49 »
Celkem laciná a bezopruzová varianta je Tapo C210. Kamera umí dva RTSP streamy i ONVIF včetně natáčení ve 360° horizontálně a asi 45° vertikálně, napájení klasickým DC jackem 5.5x2.1mm (funguje už od 7.5V), komunikuje skrze WiFi 2.4 GHz, lze sledovat i bez veřejné IP pomocí TP-Link cloudové aplikace. Záznam do cloudu je placený. Motion detekce funguje dobře, noční vidění s vlastním IR přísvitem taky.
Jediná pro někoho zásadní nevýhoda je, že prvotní konfigurace se dělá výhradně přes Android/iOS aplikaci.

20
Server / Re:SMTP problémy se Senderbase.org
« kdy: 26. 05. 2023, 10:29:24 »
Virusfree? Jeden čas přes ně jely všechny freemaily Economie (centrum, volný atd.) a asi si u freemailu člověk nemůže moc stěžovat, ale kdysi v tichosti zavedli striktní SPF filtraci (softfail považovali za cíl "reject") a kdybych si náhodou neprohlídnul log postfixu, protože mi podezřele ubylo přeposlaných mailů, nezjistil bych to. Nasazení SRS to vyřešilo.

Teď v nedávné době přešli na Cisco Secure platformu (bývalá ESA, což je bývalý IronPort) a začal se tudíž používat Talos Intelligence reputační list. Když si napíšete na helpdesk (at) economia.cz, aktivně se snaží pomoct - když dodržíte pár podmínek (platný SPF s -all na konci, DKIM a doklad o tom, že s Talosem máte otevřený tiket se žádostí o změnu reputace), mohou vás ručně whitelistovat.
Uznávám, že (i když to je freemail) mají podporu funkční, rychlou a ochotnou.

21
Hardware / Re:Náhrada za vstupní čip ProxKeyIII HID
« kdy: 17. 05. 2023, 11:34:24 »
Jestli to je standardní HID Prox, tak takových chipů/tagů/karet je k dispozici všude spousta v cenách okolo nižších desítek korun za kus. On to je totiž společně s EM4xxx asi nejstandardnější standard pro 125 kHz RFID..

22
Repro v mobilech je prakticky vždy klasický dynamický reprák s magnetem, ale ten magnet je tak slabý, že pochybuji, že by cokoli reálně mohl ovlivnit.
Piezo bývalo dříve v době "mono" vyzvánění běžné na vyzvánění, ale nevybavuji si, že by v nějakém mobilu byl býval piezo reprák i pro hovor - ona ta pieza mívají zpravidla dost škaredou frekvenční charakteristiku.

23
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 02. 02. 2023, 15:34:56 »
Samozřejmě jsem měl namysli propojení dvou WiFi karet koaxem mezi sebou, což mi automaticky evokovalo, že těleso RSMA konektoru bude spojeno se zemí PC, potažmo ochranným vodičem do zásuvky.
Ty průsaky přes Y kondíky versus "medical" zdroje - dobré vědět, díky za tuto informaci :)

Jinak s příliš silným signálem se dá samozřejmě zabojovat masivním snížením "vysílacího" výkonu. Ale přes těch 50m RG58 jsme při minimálním výkonu na OvisLinku (myslím že to bylo 13dBm) měli na druhém konci něco jako -60dBm, což je naprosto běžná intenzita signálu. On ten RG58 je hrozně mizernej kabel na 2.4GHz, ale holt byl v tom objektu už natahaný z doby koaxového ethernetu a nebyla vůle cokoli přetahávat..

Jinak 802.11ac jede pouze na 5GHz - a 80MHz by ani nevlezlo do celého 2.4GHz pásma; už takhle stačí, že spoustu APček jede ve 40MHz kanálech na 2.4GHz a zaplevelí skoro celé spektrum :(

24
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 01. 02. 2023, 16:00:50 »
WiFi po koaxu funguje, mám to vyzkoušené. V géčku (802.11g) mi to na asi 50m RG58 chodilo zhruba 25Mbps (dva OvisLinky 5460 proti sobě), víc ani ťuk. 802.11n by přes to mohlo protáhnout víc, ale bez MIMO (takže 144M modulační rychlost, odhadem 50-70Mbps reálné rychlosti).
Mobil položený do pár centimetrů od kabelu se na tu síťku byl schopný připojit taky.

Bál bych se ale toho, co udělá galvanické spojení zemí obou stran - dovedu si představit, že budou-li od sebe počítače vzdálenější, po stínění kabelu poteče nezanedbatelný vyrovnávací proud. Radši bych na druhý konec koaxu dal anténu..

25
Sítě / Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« kdy: 18. 01. 2023, 01:51:11 »
Nejdůležitější u takovýchto vysokofrekvenčních kabelových vedení je, vedle útlumu, pokud možno co nejméně změn impedance vedení po cestě. Na jakékoli nespojitosti vznikají odrazy, což se v lepším případě projeví zhoršením FEXT/NEXT parametrů, v horším případě zvýšenou chybovostí a v nejhorším případě totální nefunkčností linky. To by ale muselo být fakt hodně fest nepřizpůsobené, co tak mám zkušenost..
SYKFY by měl mít deklarovanou 85ohm impedanci (v praxi naměřeno 90-92ohm), UTP má deklarováno 100 +/-15ohm (v praxi naměřeno 90-100ohm). Odhaduji hodně jistě, že to bude fungovat úplně v pohodě s jakýmkoli z těchto dvou kabelů, ale i tak bych to tahal radši husákem, člověk nikdy neví :)

Náměty na vylepšení:
- při spojování SYKFY a UTP dodržet směr kroucení,
- před a za spoj SYKFY a UTP nacvaknout na kabel feritové buřtíky (google: ferrite bead, stojí z Číny pár korun.. objednávat podle průměru kabelu.), které mohou lehce potlačit případné odrazy letící kabelem zpátky.

26
Hardware / Re:Falešná SIM pro spuštění starších telefonů
« kdy: 12. 01. 2023, 10:18:38 »
Pokud si dobře pamatuju (už to je víc jak 10 let - doba, kdy se dal ze SIM vyčíst Ki klíč bez větších problémů), tak SIM s MCC 001 a MNC 01 by měla být telefonem chápána jako testovací a neměla by se ani pokoušet hlásit do jiné sítě, než do sítě 001 01 (kterou používají třeba RF testery vysokofrekvenčních sekcí telefonů).
Takže bych obstaral nějakou test SIM s MCC+MNC 001 01, nebo pořídil Gold/Silver/Green SIM a naprogramoval do ní IMSI se začátkem 00101.

Jinak jsem zkusil zapnout pár telefonů bez SIM, které byly delší dobu vypnuté, a ani jeden nezavysílal. On mimochodem nouzový hovor (112) používá na RACH burstu (prvotní request pro přístup do sítě) zvláštní flag, kterým se odlišuje od běžných hovorových requestů, a je s ním z pohledu sítě zacházeno jako prioritní (a samotné číslo se nepřenáší, takže je úplně jedno, jestli vytočíte 911, 999 nebo 112) a nevyžadující předchozí registraci do sítě.

27
Sítě / Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« kdy: 29. 11. 2022, 16:41:39 »
Jinak můžu zapůjčit na nějakou dobu zmiňovaný modem E3372 na pokusy - mám verzi bez HiLinku, čili funguje PPP.

Ony jsou totiž dvě verze firmwaru:
- "dialup" verze, která se tváří jako modem (resp. dva CDC sériáky - pro dialup a pro AT příkazy), vid/pid 12D1:1506, ve Windowsech se ukazuje jako MBIM širokopásmové připojení, v Mikrotiku dva kanály jednoho USB zařízení.
- "HiLink" verze, která poskytuje Ethernet interfejs (RNDIS tuším se to jmenuje), DHCP + NAT maškaráda + webové GUI, ve Windowsech se ukazuje jako eth síťovka, v Mikrotiku je to interface typu "lte". V tomto módu nejde modemu posílat AT příkazy.
Traduje se, že E3372h je HiLink a E3372 je dialup, ale já na bazoších atd. pár E3372h koupil a všechny byly dialupové, kdežto nový E3372h z Alzy je už HiLink.
Pro flashování fw je potřeba si vygenerovat flash číslo nějakým unlockovacím nástrojem - není to úplně triviální, ale dá se.

BTW: "mobilní" AT commandy jsem v WXP i ve W7 posílal tuším přes něco jako zvláštní inicializační příkazy - určitě jsem někde AT+CGDCONT cpal a bez toho to samozřejmě nefungovalo (resp. *99# se vytočilo, ale pak se neotevřel PDP kontext)

28
Sítě / Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« kdy: 25. 11. 2022, 09:52:29 »
Jo toto je dlouholetá svízel, navíc ještě znásobená tím, že některé nové SIM (hlavně předplacenky) před prvním reálným datovým přenosem vyžadují vlézt na nějakou stránku operátora a odkliknout tam "aktivaci".

Nepodpora dat skrze 2G je mimochodem už dlouhodobá (a i u mobilů - třeba takový Samsung S5 Neo se při GSM-only módu tváří, jako kdyby neměl vůbec žádnou datovou konektivitu). Když jsem volil platformu na internet v autech + GPS tracking, z původních M.2 modemů nezbyl.. žádný. Skončil jsem u Mikrotiku, co má v USB zapíchlý Huawei E3372 s firmwarem s podporou vytáčení PPP, což sice limituje rychlost asi na 20Mbit, zato nechává druhý sériák volný pro AT příkazy, takže z něj dostanu Cell ID a sílu signálu. A tento modem 2G kupodivu umí a přes EDGE z něj vymáčknu 150kbps. Pravda, s geostacionární latencí, ale i tak aspoň něco.
Jen má mizernou interní anténu (vyšel mi zisk cca -10dB na 800MHz, takže jsem do C sloupku musel vyvést externí pětiosminu) a neumí band 28, ale upřímně - tam, kde je band 28, zpravidla je přítomen i band 20 v dostatečné intenzitě.

Držím palce, toto je pro mě osobně hodně zajímavé vlákno.

29
SMS má ve standardu taky parametr Validity Period, který deklaruje, za jak dlouho od prvního pokusu (ať už jakkoli úspěšného) má dojít k zahození zprávy. Dovedu si představit, že takovéto "jednorázové" zprávy, co přijdou jen na zapnutý mobil mají právě tento parametr nastavený na extrémně krátký. Šlo by to zjistit pravděpodobně jen tak, že se nějak odsniffuje (staré telefony to uměly přes AT příkazy přepnout z textmodu do PDU, moderní netuším) binární PDU paket s SMSkou, který obsahuje raw data z hlavičky. Pak třeba pomocí PDUSpy (nebo i ručně) dekódovat.

30
Bazar / Re:Daruji elektro haraburdí
« kdy: 13. 09. 2022, 12:07:11 »
Výstupní transformátory 2AN 673 04 jsou pro rozhlas po drátě (100V rozvody). Hodnotu to má minimální, ale nějaký sběratel by to jistě ocenil.

Stran: 1 [2] 3 4 5