Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dj-bobr

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6
16
Hardware / Re:UPS pro malou spotřebu a dlouhý čas
« kdy: 04. 07. 2023, 16:19:37 »
13.7 voltu je právě takový pěkný kompromis, že kompenzuje samovybíjení a zároveň to tu baterii nijak netrápí, takže na trvalé udržování gelovky i klasického mokrého olova je ideální.

Jinak z mé sociální bubliny, kdo má ve zdi 12V DC rozvod, mají to natahané 1.5kou CYKYnou a všichni spokojeni, na těch pár ampérů celkového odběru (APčka, nouzové LED osvětlení, nabíječky atd.) plně dostačující. Výhodou bylo, že na těch 12 jelo všechno a nemusel se nikdo mrcasit se stepdowny. Jen na konektorech se nikdo moc neshodl - viděl jsem XT60, reprosvorky, 5.5x2.1 kulaté DC konektory.. ale až na to XTčko nebylo nic extra dimenzované na silnoproud.

17
/dev/null / Re:Prodám původní Turris 1
« kdy: 04. 07. 2023, 09:38:20 »
Toto mají třeba vychytané Pilulka boxy - primárně otevírání přes aplikaci, ale mají i "nouzovou" metodu - poslat SMS s kódem automatu, kódem zásilky a tuším ještě nějakým heslem na číslo uvedené na boxu. Funguje to dobře a z pohledu UX to je geniální řešení.
Z-Box má ten zásadní problém, že člověk užívající jej poprvé zpravidla netuší, že někdo navrhne takovýhle systém nutně vyžadující instalaci aplikace. Nemusí to být jen non-smartphonisti, ale třeba i zaměstnanci mající v telefonu MDM pod korporátní politikou zakazující neautorizovanou instalaci..

18
Hardware / Re:UPS pro malou spotřebu a dlouhý čas
« kdy: 03. 07. 2023, 13:20:06 »
Ono u vyřazených startovacích autobaterek jsou dvě možnosti - buďto je vadný jeden článek (to pak je do UPS na prd, protože se snaží tu baterku furt zbytečně nabíjet), nebo je zasulfatovaná (a to se ve finále projeví menší kapacitou a vyšším vnitřním odporem).
Ale i tak mi pětiletá 44Ah Bannerka, co už v zimě zatočí startérem jen tak tak, na modelářské nabíječce při měření proudem 2A vykazuje kapacitu 25Ah. V ideálním případě a kompletním vyždímání do mrtě (cca 10.5V) = 300Wh. I když to APCčko odpíná baterii trochu výš, asi při 10.8V, stejně se pohybujeme už v sekci "hluboké vybití"..
Asi by pomohl paralelně k baterii pulzní desulfátor, ale nevím, co by na to řekl nabíjecí obvod UPSky, tak jsem si netroufl ho tímto týrat..

Čerpadlo na "obdélníkový" sinus, co jsem zažil různá oběhová čerpadla k ústřednímu topení, běží normálně, jen mírně hlučněji. Samozřejmě nutné řádné předimenzování UPS oproti jmenovitému příkonu čerpadla, což ale platí pro motory obecně. Obzvláště velký náběhový proud umí mít ledničky.

Dvě autobaterky do série by mě ani nenapadlo dávat. Sice jsou olova, co se balancování týče, podstatně tupější ve srovnání s Li-Ion, ale stejně časem jedna vyvaří..

19
Hardware / Re:UPS pro malou spotřebu a dlouhý čas
« kdy: 03. 07. 2023, 09:58:44 »
Hej, teorie a akademická praxe je sice super, startovací baterky opravdu nemají rády cyklování nebo obecně větší než mělké vybíjení, ale pro velmi občasné použití nevidím celkem nic moc špatného na tom, když si někdo koupí pár let starou UPSku, vyndá z ní mrtvou gelovku, vyvede si z fastonů zevnitř UPS dva dobře izolované (bo požár, žejo) vodiče ven, připájí clampy a cvakne na to autobaterku, které už nejde věřit v autě.
Při odběru desítek wattů pochybuju, že by měl dobu zálohování limitovat ohřev měniče v UPS, no a nabíjení té autobaterky holt pak potrvá klidně dva dny..

Doma mám APC Back-UPS 350 koupenou na radioburze za stokorunu, na ní paralelně dvě startovačky 44 Ah, zálohuje to infrastrukturu (20W) + dílenský lustr (20W) + NAS (10W) + mou workstejšnu (až 50W) a třetím rokem to je zcela bezúdržbové, akorát jednou za čas pod stolem cvakne a slyším jemné pobrumlávání vyšších harmonických z modifikovaného sinu..

Daleko raději bych měl zálohovaných DC 12V, ale to by chtělo mít po celém obydlí roztahaných 12V a maximum věcí napájet z tohoto DC rozvodu. To bych pak řešil jedním macatým zdrojem 13.7V, který bude napájet celý DC rozvod, ke kterému bude přes polyswitch připojená třeba velká trakční gelovka. Samozálohovací a bezpečný systém.

BTW: Mean Well 12V/hodně_A průmyslové zdroje fungují v tomto režimu bezproblémově, ozkoušeno. Mají i trimr, kterým se dá natočit 13.7V a zdroj nijak neprotestuje.

20
Software / Re:Extrakce individuální hlasové stopy z videa
« kdy: 23. 06. 2023, 12:39:44 »
Toto bude potíž, oddělit od sebe hlasy. Doteď jsem nezaznamenal, že by se to někomu povedlo..
Hlas od zbytku hudby už docela dobře jde - hledejte technologii "spleeter", jsou i online separátory.

21
Hardware / Re:Moznosti vyuziti mikrotik HW
« kdy: 16. 06. 2023, 12:51:15 »
Počítá se GPS tracker v autě?
hAP ac2 + USB hub + LTE Huawei E3372h + USB>serial převodník připojený k uBlox NEO-8M. Naváže spojení přes LTE, vytočí OpenVPN tunel, scheduler pouští skript posílající GPS souřadnice skrze HTTP fetch. (a mimo to ještě dělá v autě hotspot)

22
Hardware / Re:Tip na disk M.2 a externí box pro RPi
« kdy: 06. 06. 2023, 12:54:23 »
My two cents: používám u RPi4 boxík AXAGON EEM2-UG2, který má pozoruhodnou vlastnost, že podporuje NVMe M.2 SSD a přitom se připojuje do klasického USB (klidně i do USB 2.0), čili nějakým způsobem nejspíš překládá NVMe protokol do Mass Storage, potažmo do UASP (pokud host podporuje). UASP ten box umí, testováno.
Skoro všechny jiné boxy na M.2 SSD se připojují do USB-C a počítají s Thunderboltem (PCI-E passthrough), ale to samozřejmě u RPi4 použít nelze.

23
Hardware / Re:Kamera pro sledování domácího mazlíčka
« kdy: 31. 05. 2023, 09:14:49 »
Celkem laciná a bezopruzová varianta je Tapo C210. Kamera umí dva RTSP streamy i ONVIF včetně natáčení ve 360° horizontálně a asi 45° vertikálně, napájení klasickým DC jackem 5.5x2.1mm (funguje už od 7.5V), komunikuje skrze WiFi 2.4 GHz, lze sledovat i bez veřejné IP pomocí TP-Link cloudové aplikace. Záznam do cloudu je placený. Motion detekce funguje dobře, noční vidění s vlastním IR přísvitem taky.
Jediná pro někoho zásadní nevýhoda je, že prvotní konfigurace se dělá výhradně přes Android/iOS aplikaci.

24
Server / Re:SMTP problémy se Senderbase.org
« kdy: 26. 05. 2023, 10:29:24 »
Virusfree? Jeden čas přes ně jely všechny freemaily Economie (centrum, volný atd.) a asi si u freemailu člověk nemůže moc stěžovat, ale kdysi v tichosti zavedli striktní SPF filtraci (softfail považovali za cíl "reject") a kdybych si náhodou neprohlídnul log postfixu, protože mi podezřele ubylo přeposlaných mailů, nezjistil bych to. Nasazení SRS to vyřešilo.

Teď v nedávné době přešli na Cisco Secure platformu (bývalá ESA, což je bývalý IronPort) a začal se tudíž používat Talos Intelligence reputační list. Když si napíšete na helpdesk (at) economia.cz, aktivně se snaží pomoct - když dodržíte pár podmínek (platný SPF s -all na konci, DKIM a doklad o tom, že s Talosem máte otevřený tiket se žádostí o změnu reputace), mohou vás ručně whitelistovat.
Uznávám, že (i když to je freemail) mají podporu funkční, rychlou a ochotnou.

25
Hardware / Re:Náhrada za vstupní čip ProxKeyIII HID
« kdy: 17. 05. 2023, 11:34:24 »
Jestli to je standardní HID Prox, tak takových chipů/tagů/karet je k dispozici všude spousta v cenách okolo nižších desítek korun za kus. On to je totiž společně s EM4xxx asi nejstandardnější standard pro 125 kHz RFID..

26
Repro v mobilech je prakticky vždy klasický dynamický reprák s magnetem, ale ten magnet je tak slabý, že pochybuji, že by cokoli reálně mohl ovlivnit.
Piezo bývalo dříve v době "mono" vyzvánění běžné na vyzvánění, ale nevybavuji si, že by v nějakém mobilu byl býval piezo reprák i pro hovor - ona ta pieza mívají zpravidla dost škaredou frekvenční charakteristiku.

27
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 02. 02. 2023, 15:34:56 »
Samozřejmě jsem měl namysli propojení dvou WiFi karet koaxem mezi sebou, což mi automaticky evokovalo, že těleso RSMA konektoru bude spojeno se zemí PC, potažmo ochranným vodičem do zásuvky.
Ty průsaky přes Y kondíky versus "medical" zdroje - dobré vědět, díky za tuto informaci :)

Jinak s příliš silným signálem se dá samozřejmě zabojovat masivním snížením "vysílacího" výkonu. Ale přes těch 50m RG58 jsme při minimálním výkonu na OvisLinku (myslím že to bylo 13dBm) měli na druhém konci něco jako -60dBm, což je naprosto běžná intenzita signálu. On ten RG58 je hrozně mizernej kabel na 2.4GHz, ale holt byl v tom objektu už natahaný z doby koaxového ethernetu a nebyla vůle cokoli přetahávat..

Jinak 802.11ac jede pouze na 5GHz - a 80MHz by ani nevlezlo do celého 2.4GHz pásma; už takhle stačí, že spoustu APček jede ve 40MHz kanálech na 2.4GHz a zaplevelí skoro celé spektrum :(

28
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 01. 02. 2023, 16:00:50 »
WiFi po koaxu funguje, mám to vyzkoušené. V géčku (802.11g) mi to na asi 50m RG58 chodilo zhruba 25Mbps (dva OvisLinky 5460 proti sobě), víc ani ťuk. 802.11n by přes to mohlo protáhnout víc, ale bez MIMO (takže 144M modulační rychlost, odhadem 50-70Mbps reálné rychlosti).
Mobil položený do pár centimetrů od kabelu se na tu síťku byl schopný připojit taky.

Bál bych se ale toho, co udělá galvanické spojení zemí obou stran - dovedu si představit, že budou-li od sebe počítače vzdálenější, po stínění kabelu poteče nezanedbatelný vyrovnávací proud. Radši bych na druhý konec koaxu dal anténu..

29
Sítě / Re:Příprava kabeláže pro bondovanou xDSL službu
« kdy: 18. 01. 2023, 01:51:11 »
Nejdůležitější u takovýchto vysokofrekvenčních kabelových vedení je, vedle útlumu, pokud možno co nejméně změn impedance vedení po cestě. Na jakékoli nespojitosti vznikají odrazy, což se v lepším případě projeví zhoršením FEXT/NEXT parametrů, v horším případě zvýšenou chybovostí a v nejhorším případě totální nefunkčností linky. To by ale muselo být fakt hodně fest nepřizpůsobené, co tak mám zkušenost..
SYKFY by měl mít deklarovanou 85ohm impedanci (v praxi naměřeno 90-92ohm), UTP má deklarováno 100 +/-15ohm (v praxi naměřeno 90-100ohm). Odhaduji hodně jistě, že to bude fungovat úplně v pohodě s jakýmkoli z těchto dvou kabelů, ale i tak bych to tahal radši husákem, člověk nikdy neví :)

Náměty na vylepšení:
- při spojování SYKFY a UTP dodržet směr kroucení,
- před a za spoj SYKFY a UTP nacvaknout na kabel feritové buřtíky (google: ferrite bead, stojí z Číny pár korun.. objednávat podle průměru kabelu.), které mohou lehce potlačit případné odrazy letící kabelem zpátky.

30
Hardware / Re:Falešná SIM pro spuštění starších telefonů
« kdy: 12. 01. 2023, 10:18:38 »
Pokud si dobře pamatuju (už to je víc jak 10 let - doba, kdy se dal ze SIM vyčíst Ki klíč bez větších problémů), tak SIM s MCC 001 a MNC 01 by měla být telefonem chápána jako testovací a neměla by se ani pokoušet hlásit do jiné sítě, než do sítě 001 01 (kterou používají třeba RF testery vysokofrekvenčních sekcí telefonů).
Takže bych obstaral nějakou test SIM s MCC+MNC 001 01, nebo pořídil Gold/Silver/Green SIM a naprogramoval do ní IMSI se začátkem 00101.

Jinak jsem zkusil zapnout pár telefonů bez SIM, které byly delší dobu vypnuté, a ani jeden nezavysílal. On mimochodem nouzový hovor (112) používá na RACH burstu (prvotní request pro přístup do sítě) zvláštní flag, kterým se odlišuje od běžných hovorových requestů, a je s ním z pohledu sítě zacházeno jako prioritní (a samotné číslo se nepřenáší, takže je úplně jedno, jestli vytočíte 911, 999 nebo 112) a nevyžadující předchozí registraci do sítě.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6