Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jiří Eischmann

Stran: 1 2 [3] 4
31
Software / Re:Telegram - kontakty z dualSIM
« kdy: 20. 05. 2018, 18:37:25 »
Myslím si, že by to mělo být v pohodě. Telegram má v databázi vámi registrované číslo a v té databázi hledá shody s kontakty nových uživatelů. Dává tedy vědět těm, které vy máte v kontaktech a zároveň oni mají v kontaktech vaše registrované číslo. Pokud firemní kontakty nemají vaše soukromé číslo uložené, tak o vaší přítomnosti na Telegramu nebudou vědět. Bez ohledu na to, jestli je máte uložené v telefonu vy.
Ale pokud chce mít člověk jistotu, tak prostě nemusí povolit Telegramu přístup ke kontaktům. On se bez něj obejde, jen člověku neřekne, kdo z jeho kontaktů už Telegram používá.

32
Desktop / Re:Názor na Gnome Photos a Gnome Documents
« kdy: 17. 05. 2018, 18:05:59 »
Co takhle to zkusit nahlásit vývojářům jako feature request? Zrovna, když jsem toto četl, tak vedle mě seděl správce GNOME Photos a říkal, že by byl docela otevřený tomu, že se při prvním spuštění Photos podívají na adresářovou strukturu složky Obrázky a sestaví na základě ní databázi fotek a alb.

33
Distribuce / Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« kdy: 04. 05. 2018, 11:36:43 »
Jestli to chápu správně, tak oproti čisté instalaci Fedory 28 Workstation stačí pro základní multimedia jen přidat repozitáře RPM Fusion a doinstalovat dva balíčky, a to: gstreamer1-plugins-ugly a gstreamer1-libav. To zní dobře. Některé návody instalovali těch balíčků gstreamer1-* poměrně hodně.

Na oficiálních stránkách gstreamer (https://gstreamer.freedesktop.org/documentation/installing/on-linux.html) se pro Fedoru uvádí:

dnf install gstreamer1-devel gstreamer1-plugins-base-tools gstreamer1-devel-docs gstreamer1-plugins-base-devel gstreamer1-plugins-base-devel-docs gstreamer1-plugins-good gstreamer1-plugins-good-extras gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-plugins-ugly-devel-docs gstreamer1-plugins-bad-free gstreamer1-plugins-bad-free-devel gstreamer1-plugins-bad-free-extras

Nicméně ani s těmi dvěma repozitáři z RPM Fusion to některé balíčky nezná. Takže netuším kde je vzít. Pokud stačí jen ty dva, tak to řešit nebudu.

Některé z těch vyjmenovaných balíčků jsou ve Fedoře už předinstalované, některé představují dokumentaci, kterou uživatel nepotřebuje. My v té příručce máme uvedené ještě install gstreamer1-plugins-bad, ale to tam zmiňujeme jen dodatečně, protože obsahuje kodeky, které nemusí být úplně stabilní. Pro standardní multimediální podporu by měly stačit ty dva.

Měl bych ještě jeden problém, který částečně souvisí s tématem. Mám laptop s NVIDIA grafikou. Po čisté instalaci Fedory 28 Workstation běží systém na svobodném ovladači Noveau. Po doinstalování kodeků videa sice již spustím, ale tak nějak se mi přisekávají. Audio jede, ale video přimrzá. Že by ten svobodný ovladač neutáhl videa? To se mi nechce věřit.

Zkoušel jsem i instalaci "NVIDIA Linux Graphics Driver" z GNOME Software. Nicméně po restartu OS hlásí: "Nvidia kernel module missing, falling back to nouveau." Zatím jsem neměl čas Googlit v čem je problém.

To je kvůli tomu, že Nvidia ovladač není kompatibilní s aktuální verzí jádra. My v tom oficiálním balíčku máme tu chytristiku, která dokáže přepnout na nouveau, pokud Nvidia ovladač není kompatibilní s novým jádrem, ale víc s tím neuděláme, protože to je uzavřený ovladač, který kontroluje Nvidia a ta má vždycky zpoždění, co se týče podpory nových jader.
Pokud máte Nvidii v notebooku, tak počítám, že to je dedikovaná grafika a je tam k ní ještě integrovaná karta od Intelu. Pokud preferujete výkon před výdrží, tak doporučuji zůstat u nouveau, protože to dokáže kartu vypínat, pokud není používaná, což by neměla být po většinu času, protože primárně vykresluje karta od Intelu. Pokud ale nainstalujete ovladač od Nvidie, ta si všechno převezme a poběží pořád, což je zásadně promítne na výdrži na baterku.

Co se týče videa, tak bych zkusil jiný přehrávač. Výchozí GNOME Videos (Totem) má podle mého pozorování problémy s výkonem a občas se zadrhává i na počítačích se solidním grafickým výkonem. Nevím proč, jestli to je přehravačem nebo GStreamerem. VLC nebo GNOME MPV ty problémy na stejném hardware nemají. Ty nainstalujete buď z RPMFusion nebo třeba z Flathubu: https://flathub.org/

34
Distribuce / Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« kdy: 03. 05. 2018, 20:56:30 »
Situace s kodeky ve Fedoře:

- hodně kodeků je dnes ve Fedoře přeinstalovaných (MP3, AC2, AAC, MPEG,...), brzo bude i H.264.
- na zbytek je potřeba přidat RPMFusion.
- pokud člověk používá výchozí přehrávače (Rhythmbox a Totem), mělo by mu to instalaci chybějícího kodeku nabídnout.
- v příručce (https://wiki.mojefedora.cz/domains/wiki.mojefedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:nekomercni_aplikace_multimedia) říkáme, že pro multimediální podporu je potřeba nainstalovat dva balíčky: gstreamer1-plugins-ugly a gstreamer1-libav, to mi zatím vždycky stačilo. Dotáhne si to třeba i ten ffmpeg jako závislost.
- u Firefoxu je teď krátkodobě výjimka, aktuální verze Firefoxu není kompatibilní s verzí ffmpeg v RPMFusion pro F28, kvůli tomu tam uvedli balíček compat-ffmpeg28, který nainstaluje kompatibilní verzi. Aktualizace na Firefox 60, která vyjde příští týden, tento problém řeší a compat balíček už nebude potřeba.

Jinak gstreamer pluginy stejně jenom obalují konkrétní kodeky, často využívají právě ffmpeg. Jenom aplikacím, které používají GStreamer nabízejí jednotné rozhraní, jak s daným formátem pracovat.

35
Distribuce / Re:Zvětšení diskového prostoru pro Fedoru
« kdy: 30. 04. 2018, 18:45:23 »
Předpokládám, že máš nad file systemem LVM, což je při instalaci Fedory výchozí. S tím by to mělo být bez problémů. GParted AFAIK LVM neumí, dá se použít blivet-gui.

36
Zamyšlení: to co jsem popsal, není ojedinělé pozorování, spíš pravidlo. Jaké jsou důvody, že je to taková katastrofa? Hardware by to být asi neměl, je nestandardizovaný, ale telefon před těmi dvěmi lety chodil celkem fajn. Chyba Googlu, že vsadil na Javu? Problém samotného Androidu a delšího běhu bez reinstalace? Nebo problém aktualizovaných aplikací, psaných proti novým verzím Androidu a běžících na zamrzlých verzích?

Problém je v tom, že porovnáváte telefon za 20+k a telefon za <10k. Samozřejmě, že mezi nimi bude rozdíl. Takové BMW 5 bude taky pravděpodobně jezdit déle než Fabia a je nesmysl ho s ní srovnávat a raději ho srovnávat třeba s Audi A6.

Já si koupil v roce 2015 telefon s Androidem za 17k. Dnes ho má otec, funguje pořád velmi dobře. Má tedy už jenom Android 7, ale relativně novou bezpečnostní aktualizaci. Kde vidím pořád výhodu iPhonu je podpora tuším po dobu 5 let. I u top modelů s Androidem to většinou není víc jak 3 roky. Já tím nijak zasažený nejsem, protože telefony měním každé dva roky, ale je to věc, kterou i tak kvituju. U Androidu se to dá částečně řešit neoficiální ROMkou, ale není to ideální.

37
Distribuce / Re:CentOS nebo Fedora na server
« kdy: 13. 04. 2018, 17:22:03 »
RHEL/Centos ma podporu cca 10 let. Verze 5 mela dokonce 13 let (Nehynouci slava a velke diky RedHatu za verzi 5!). Proc bych mel co 3-4 roky neco prenaset na novejsi verzi? Vetsina reseni dozije na stejne verzi a nove veci prijdou na nove verze. Ale samozrejme proti gustu zadny disputat.

Protože chci něco, co nemá úplně archaické verze balíčků? Nainstaluju a nechám to tam běžet, dokud to neumře, nefunguje pro každého.

38
Distribuce / Re:centos vs fedora na server
« kdy: 13. 04. 2018, 13:55:53 »
Dakujem,
mam predstavu ze by som aplikoval len security updaty. Celkom casto sa mi stava, ze po updatovany vsetkych balikov mi niekto zahlasi problem, pretoze nejaka apliacia je novsia...
Nezlobte se, ze to tak napisu, ale - vy toho o systemech z Red Hat rodiny asi moc nevite, ze?

Já si troufám tvrdit, že toho o systémech Red Hatu vím docela dost, a ač je CentOS samozřejmě obecně vhodnější na server než Fedora Server, nevím, proč by nemohla být Fedora používaná v produkčním prostředí. Vím o jedné velké DotCom firmě, která má v jejich produkční infrastruktuře zhruba půl milionu instancí Fedory. Potkal jsem se s člověkem, který provozuje velký cluster finské pobočky jedné japonské firmy kompletně na Fedoře.

Sám mám na Fedoře vlastní server už dva roky a s Fedorou jsem neměl problém a to upgraduju poctivě každého půl roku. Kromě toho, že mám nejnovější verze balíčků, spatřuji také výhodu v tom, že sice musím každého půl roku provádět upgrade, ale zase tak můžu fungovat nepřetržitě. Upgrady z jedné velké verze CentOS na druhou jsou buď dost složité nebo nemožné. Stejně mluvil i ten člověk z Finska. Raději každého půl roku strávil kratší dobu upgradem clusteru na novější verzi než to každé 3-4 roky pracně přenášet na novější verzi RHELu/CentOSu.

Záleží na parametrech nasazení. Ve většině případů bude znít odpověď CentOS, ale můžou být situace, kdy je vhodnější Fedora Server, a původní otázka položená v tomto vlákně mi jako hloupá nepřijde.

39
Desktop / Re:Připojení Samba disků do GNOME
« kdy: 29. 01. 2018, 09:52:29 »
Je to kvůli tomu, že Firefox a Thunderbird nepoužívají standardní open file dialog z GTK a nezobrazují vzdáleně připojené disky.

40
@lojza .. nikdo ti nemusi davat pristup do repozitru nebo k binarkam .. Jedine co GPL a dalsi licence pozaduji je zverejnit zdrojove kody ,coz jak SUSE tak RH delaji .. btw. komplet zdrojove balicky SLESU jsou v obs .. a u openSUSE:Leap pochazi core zdrojove balicky z SLE

GPL nepožaduje zdrojový kód zveřejnit, pouze jej zpřístupnit uživatelům daného softwaru. Pokud je uživatel pouze jeden nebo pár, vůbec nemusí být kód veřejný. Samozřejmě u tak rozšířeného softwaru, jako je RHEL, je mnohem praktičtější ten zdrojový kód rovnou zveřejnit  :)

41
ok diky za info

Sten: CentOS je opravdu 1:1 RHEL Desktop vcetne pristupu k oficialnim RHEL Desktop repo a aktualizacim ?

Není to úplně kopie 1:1, proto taky člověk se CentOSem nemůže dostat RHEL Hardware Certification. Buildovací systémy jsou jiné, parametry buildu můžou být také. Ale je to stejný zdrojový kód, takže výsledek je hodně blízko 1:1. Hlavně na desktopu zcela nerozpoznatelné.
Ještě jeden rozdíl tam je: CentOS už nedělá minor releasy, protože do něj aktualizace padají tak, jak je Red Hat zveřejňuje a lidi z CentOS stíhají zpracovávat. Pokud člověk používá RHEL, tak má změny víc pod kontrolou a může používat třeba RHEL 7.1 jen s kritickými opravami a přejít na 7.2, kde můžou být větší změny, až bude chtít.

42
Desktop / Re:Gnome: maximalizace okna na půl obrazovky
« kdy: 30. 09. 2015, 18:38:48 »
Ve standardním GNOME to přesně takto funguje, takže je asi problém s GNOME Classic. Pochybuju, že na to existuje nějaké řešení, protože množina lidí, kteří používají Classic, je fakt malá. Vývoj a rozšíření se zaměřují na standardní GNOME.

43
Distribuce / Re:Fedora 21 alpha: zlobí USB disk
« kdy: 06. 11. 2014, 11:25:06 »
hezke. a najdu nekde i kernel-devel ?
tady neni
http://koji.fedoraproject.org/koji/packages?start=150&order=package_name&prefix=k&inherited=1

V seznamu jsou celé buildy. Když si to rozklikneš, tak zjistíš, že obsahují více balíčků včetně kernel-devel.

44
Distribuce / Re:Fedora 21 alpha: zlobí USB disk
« kdy: 03. 11. 2014, 16:46:45 »
BTW starší kernely není potřeba sestavovat, stačí si je stáhnout z Koji: http://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=8

45
Studium a uplatnění / Re:Práce u SUSE?
« kdy: 31. 10. 2014, 16:46:09 »
Ale není to obecný případ.

My jsme se ale nebavili obecně. Dotyčný se ptal na práci QA v SUSE, načež mu na to někdo napsal, že to považuje z pozice admina za downgrade. Já ne, protože předpokládám, že v SUSE jsou QA lidi na podobné technické úrovni jako v Red Hatu.

Pokud se bavíme v obecné rovině, tak já si pod průměrným adminem představím ty tisíce adminů-klikačů-holek pro všechno ve firmách a institucích, kde se starají o ty svoje Windows servery a případně nějakou linuxovou mašinu. Tito lidi taky běžně vydělávají 20-30 tisíc a jsou rádi. To není downgrade (technicky ani platově) ani vůči těm obyčejným testerům-klikačům.

Stran: 1 2 [3] 4